Jump to content

Recommended Posts

kadmos    1.398

Παιδιά έχει δουλέψει κανείς αυτά τα υλικά;

argy1    1.666

Για βαση το θελεις Χρηστο?

Τα εχω δει σε αρκετες δουλειες και εχω σκεφτει να κανω μια χτιστη βαση αλλα μεχρι εκει.Δεν το εχω προχωρησει γιατι σκεφτομαι την μονιμοτητα της καταστασης.

Antonis K    276

Απο τα πιο ευκολα οικοδομικα υλικα. Κοβεται με πριονι (30-40€) κολλας με τη δικη του κολλα (κανα δεκαρικο) και αν θες το σοβατιζεις η του κανεις επενδυση μετα. 

Οπως ολα βεβαια θελει τη μαστορια του. Τι θες να φτιαξεις?

kadmos    1.398
(edited)

Θέλω να κλείσω ένα άνοιγμα σε κτίριο @Antonis K. Τοίχο δηλαδή διαστάσεων 3-4μ μήκος και άλλο τόσο ύψος περίπου. Σκέφτομαι αυτά τα υλικά για λόγους ευκολίας, θερμομόνωσης και τη δυνατότητα εύκολου και χωρίς ζημιές γκρεμίσματος, όταν χρειαστεί. Αν ισχύει το τελευταίο βέβαια, πράγμα που δεν το γνωρίζω.

Θα το χρειαστώ και για βάσεις ενυδρείων, αλλά εκεί δεν το φοβάμαι τόσο..

Έγινε επεξεργασία - kadmos

rastaman    1.521

Λογικα σε αυτες τις διαστασεις χρειαζεσαι και σιναζια...

Ενδεχομενο για γυψοσανιδα,τσιμεντοσανιδα κτλ δεν υπαρχει ;;

kadmos    1.398

Για αυτά ρε Βασίλη χρειάζομαι σκελετό κλπ αν δε κάνω λάθος. Κάτω έχει πλακάκι και αν είναι αλφαδιασμένο... Δε ξέρω. Αυτά σκέφτομαι και το ψάχνω. Το alphablock το βρίσκω χοντρική..

argy1    1.666

Παντως Χρηστο 4χ4 μετρα νομιζω ειναι πολυ για να μπει σκετο.Δεν ξερω κι'ολας αλλα σκεφτομαι οτι ειναι μια επιφανεια 12 τμ.

Antonis K    276

Σιγουρα θα χρειστει σιναζι (μπορει κ δυο σε τοιχο πανω απο 3 μετρα) οποτε περιπλεκονται λιγο τα πραγματα. 

Το τουβλο δε, αν δεν κανω λαθος βγαινει πιο οικονομικο απο το ytong, αλλα ειναι πιο μπελαλιδικο, γκρεμιζεται σχετικα πιο δυσκολα κ δεν ειναι τοσο θερμομονωτικο οσο το ytong.

Θα συμφωνησω με τον Βασιλη για ξηρα υλικα. Τσιμεντοσανιδα εξωτερικα (αν ειναι σε εξωτερικο χωρο) πετροβαμβακας και γυψοσανιδα απο μεσα. Ναι, χρειαζεται σκελετο, αλλα απο τα υπολοιπα θεωρω οτι ειναι το πιο ευκολο αν θες να το κανεις μονος σου. Ακομα κ εγω που δεν ειχα ασχοληθει ποτε με γυψοσανιδες εκλεισα ενα χωρο στο υπογειο κ βγηκε μια χαρα.

• Like 1

kadmos    1.398

Παιδιά πρόκειται για σπίτι που σκέφτομαι να νοικιάσω και θα πάμε το απόγευμα για να δούμε αν καταλήγουμε τελικά. Αν ναι, θα τραβήξω και μια φωτογραφία για να δείτε και τις ιδιαιτερότητες της κατάστασης.

rastaman    1.521

Χρησταρα βγαλε φωτο,παρε μετρα,μετρησε και το παχος του τοιχου και εδω ειμαστε ...

• Like 2

Corbil    42

Τα Ytong/Alpha block, δεν χρειάζονται σενάζ! Εχουν τα δικά τους εδικά τεμάχια που αντικαθιστούν τα πρέκια και τα σενάζ.

Trust me Iam an Engineer!

• Like 1

kadmos    1.398
(edited)

Παίδες δεν προχωρήσαμε τελικά με το σπίτι, οπότε δεν προκύπτει σχετική ανάγκη. Αν πάντως κάποιος γνωρίζει καλά το αντικείμενο, οι πληροφορίες είναι πολύτιμες. Οι περισσότεροι είμαστε της πατέντας και τα παραπάνω υλικά μπορούν ν' αποτελέσουν μια καλή και οικονομική λύση ως βάσεις για μεσαίες και μεγάλες γυάλες, πιστεύω. Μηχανικοί, οικοδόμοι, μαστόρια,....αναμένουμε.:)

Έγινε επεξεργασία - kadmos

rastaman    1.521
On 9/15/2017 at 9:51 ΠΜ, το μέλος Corbil έγραψε:

Τα Ytong/Alpha block, δεν χρειάζονται σενάζ! Εχουν τα δικά τους εδικά τεμάχια που αντικαθιστούν τα πρέκια και τα σενάζ.

Trust me Iam an Engineer!

Δώσε μας τα φώτα σου αν θέλεις γιατί αυτό δεν το γνώριζα και δεν το έχω δει κάπου.

Μάλιστα και ένας φίλος που έφτιαξε πρόσφατα μια αποθηκούλα έριξε κανονικά σινάζια. . .

Corbil    42

Όπως σου έγραψα παραπάνω τα τουβλάκια αυτά έχουν τα δικά τους οπλισμένα ειδικά τεμάχια που μπορούν να χρησημοποιηθούν ώς πρέκια και ώς σεναζ.

http://www.ytong.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=27&lang=el

Ο φίλος σου καλά έκανε και έριξε σενάζ (ελπίζω να τα έστρωσε καλά στην επάνω επιφάνεια), αλλά προτιμώτερο είναι όταν χτίζεις με αυτά τα υλικά να χρησιμοποιείς τα κομμάτια που σου δίνει ο κατασκευαστής εφόσον υπάρχουν.

Αλλωστε τα συγκεκριμένα υλικά έχουν βγει για την ταχύτερη κατασκευή ενός τοίχου. Στρώνεις κόλα, τοποθετείς, προχωράς στο επόμενο.Τόσο απλά. Τώρα αν είναι να μπλέξεις με καλουπώματα, σιδερώματα και ότι άλλο χρειάζεται ενα σεναζ τότε χτίστο παραδοσιακά με τούβλο, αλλιώς δεν έχει νόημα να πληρώσεις τα ytong/alpha block που είναι και ακριβότερα απο τα τούβλα.

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.