Jump to content

Recommended Posts

Για βαση το θελεις Χρηστο?

 

Τα εχω δει σε αρκετες δουλειες και εχω σκεφτει να κανω μια χτιστη βαση αλλα μεχρι εκει.Δεν το εχω προχωρησει γιατι σκεφτομαι την μονιμοτητα της καταστασης.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα πιο ευκολα οικοδομικα υλικα. Κοβεται με πριονι (30-40€) κολλας με τη δικη του κολλα (κανα δεκαρικο) και αν θες το σοβατιζεις η του κανεις επενδυση μετα. 

Οπως ολα βεβαια θελει τη μαστορια του. Τι θες να φτιαξεις?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κλείσω ένα άνοιγμα σε κτίριο @Antonis K. Τοίχο δηλαδή διαστάσεων 3-4μ μήκος και άλλο τόσο ύψος περίπου. Σκέφτομαι αυτά τα υλικά για λόγους ευκολίας, θερμομόνωσης και τη δυνατότητα εύκολου και χωρίς ζημιές γκρεμίσματος, όταν χρειαστεί. Αν ισχύει το τελευταίο βέβαια, πράγμα που δεν το γνωρίζω.

 Θα το χρειαστώ και για βάσεις ενυδρείων, αλλά εκεί δεν το φοβάμαι τόσο..

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Λογικα σε αυτες τις διαστασεις χρειαζεσαι και σιναζια...

Ενδεχομενο για γυψοσανιδα,τσιμεντοσανιδα κτλ δεν υπαρχει ;;

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά ρε Βασίλη χρειάζομαι σκελετό κλπ αν δε κάνω λάθος. Κάτω έχει πλακάκι και αν είναι αλφαδιασμένο... Δε ξέρω. Αυτά σκέφτομαι και το ψάχνω. Το alphablock το βρίσκω χοντρική..

Link to comment
Share on other sites

Παντως Χρηστο 4χ4 μετρα νομιζω ειναι πολυ για να μπει σκετο.Δεν ξερω κι'ολας αλλα σκεφτομαι οτι ειναι μια επιφανεια 12 τμ.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα χρειστει σιναζι (μπορει κ δυο σε τοιχο πανω απο 3 μετρα) οποτε περιπλεκονται λιγο τα πραγματα. 

Το τουβλο δε, αν δεν κανω λαθος βγαινει πιο οικονομικο απο το ytong, αλλα ειναι πιο μπελαλιδικο, γκρεμιζεται σχετικα πιο δυσκολα κ δεν ειναι τοσο θερμομονωτικο οσο το ytong.

Θα συμφωνησω με τον Βασιλη για ξηρα υλικα. Τσιμεντοσανιδα εξωτερικα (αν ειναι σε εξωτερικο χωρο) πετροβαμβακας και γυψοσανιδα απο μεσα. Ναι, χρειαζεται σκελετο, αλλα απο τα υπολοιπα θεωρω οτι ειναι το πιο ευκολο αν θες να το κανεις μονος σου. Ακομα κ εγω που δεν ειχα ασχοληθει ποτε με γυψοσανιδες εκλεισα ενα χωρο στο υπογειο κ βγηκε μια χαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόκειται για σπίτι που σκέφτομαι να νοικιάσω και θα πάμε το απόγευμα για να δούμε αν καταλήγουμε τελικά. Αν ναι, θα τραβήξω και μια φωτογραφία για να δείτε και τις ιδιαιτερότητες της κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Τα Ytong/Alpha block, δεν χρειάζονται σενάζ! Εχουν τα δικά τους εδικά τεμάχια που αντικαθιστούν τα πρέκια και τα σενάζ.

Trust me Iam an Engineer!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν προχωρήσαμε τελικά με το σπίτι, οπότε δεν προκύπτει σχετική ανάγκη. Αν πάντως κάποιος γνωρίζει καλά το αντικείμενο, οι πληροφορίες είναι πολύτιμες. Οι περισσότεροι είμαστε της πατέντας και τα παραπάνω υλικά μπορούν ν' αποτελέσουν μια καλή και οικονομική λύση ως βάσεις για μεσαίες και μεγάλες γυάλες, πιστεύω. Μηχανικοί, οικοδόμοι, μαστόρια,....αναμένουμε.:)

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

On 9/15/2017 at 9:51 ΠΜ, το μέλος Corbil έγραψε:

Τα Ytong/Alpha block, δεν χρειάζονται σενάζ! Εχουν τα δικά τους εδικά τεμάχια που αντικαθιστούν τα πρέκια και τα σενάζ.

Trust me Iam an Engineer!

 

Δώσε μας τα φώτα σου αν θέλεις γιατί αυτό δεν το γνώριζα και δεν το έχω δει κάπου.

Μάλιστα και ένας φίλος που έφτιαξε πρόσφατα μια αποθηκούλα έριξε κανονικά σινάζια. . .

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψα παραπάνω τα τουβλάκια αυτά έχουν τα δικά τους οπλισμένα ειδικά τεμάχια που μπορούν να χρησημοποιηθούν ώς πρέκια και ώς σεναζ.

 

http://www.ytong.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=27&lang=el

 

Ο φίλος σου καλά έκανε και έριξε σενάζ (ελπίζω να τα έστρωσε καλά στην επάνω επιφάνεια), αλλά προτιμώτερο είναι όταν χτίζεις με αυτά τα υλικά να χρησιμοποιείς τα κομμάτια που σου δίνει ο κατασκευαστής εφόσον υπάρχουν.

Αλλωστε τα συγκεκριμένα υλικά έχουν βγει για την ταχύτερη κατασκευή ενός τοίχου. Στρώνεις κόλα, τοποθετείς, προχωράς στο επόμενο.Τόσο απλά. Τώρα αν είναι να μπλέξεις με καλουπώματα, σιδερώματα και ότι άλλο χρειάζεται ενα σεναζ τότε χτίστο παραδοσιακά με τούβλο, αλλιώς δεν έχει νόημα να πληρώσεις τα ytong/alpha block που είναι και ακριβότερα απο τα τούβλα.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το έφτιαξε με αυτό το υλικό χάρην ευκολίας και φυσικά επειδή με αυτό γλίτωσε το σοβάτισμα

και τις περαιτερω φασαρίες.

Εννοείται πως θα πέσει σπατουλάρισμα για ομορφια,στεγανοποίηση κτλ

Για το έτοιμο σινάζι ίσως να μην το ήξερε :)

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί μια βάση για ένα 300άρι διαστάσεων 1,20χ0,50χ0,50. Έχω οικονομική πρόσβαση σε alphablock και τη δυνατότητα να τα πάρω κομμάτι- κομμάτι (όχι παλέτα). Το σκέφτομαι με τρία τοιχία, δύο στις άκρες, ένα στη μέση να μην κάνει κοιλιά  και από πάνω ένα κομμάτι μελαμίνη και φελιζόλ. 

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

Ποιό πάχος alphablock να επιλέξω γι' αυτή τη δουλειά;

Τα τοιχία να κολληθούν στο πάτωμα ή όχι; Κάτω έχει πλακάκι. Θα χρειαστεί η μεμβράνη μεταξύ alphablock και πλακιδίου, αν κολληθούν;

Και με την ανασφάλεια του άσχετου... είναι καλή λύση ή θα μαζεύουμε νερά με τον πρώτο σεισμό;;;:)

 Παιδιά, @Corbil, την βοήθειά σας.

 

Η άλλη ιδέα που μου ήρθε (καλύτερη νομίζω), είναι δύο τοιχία δεξιά-αριστερά και στην πάνω πλευρά να τα σταυρώσουν δύο πρέκια, ένα μπρος και ένα πίσω. έτσι δημιουργείται μια αυτόνομη βάση που ίσως δε χρειάζεται να κολληθεί στο πάτωμα...

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κανέναν φόβο δεν θα έχεις με σεισμούς και τα λοιπά αρκεί να γίνει όπως πρέπει.

Θα προτιμούσα το τοιχείο να κοληθεί σε μπετόν παρά πάνω στα πλακάκια. Αν θα μπορούσες να ξεκολήσεις τα πλακακια απο την επιφάνεια που θα κάνεις τα τοιχεία θα ήταν προτιμοτερο.

Το καλύτερο θα είναι να πάρεις στην τεχνική τους υποστήριξη να τους πεις τα βάρη που θα βάλεις και να σου προτείνουν μοντέλο, και πάχος τοιχείου.

Τα ytong εχουν φοβερή θλιπτική αντοχή και ικανή εφελκυστική αντοχή.

Σιγουρα θα πρέπει μετα το χτίσιμο να σοβατίσεις την επιφάνεια και να μην είναι εκτεθιμένα τα ytong διότι το ytong τρίβεται

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρήστο τώρα το είδα το θέμα σου !

Ο πατέρας μου είναι αρχιτέκτονας και έχει φτιάξει πάρα πολλά οικήματα κτλ με αυτά τα υλικά όπως εγώ και το σπίτι μου !

Μόνωση, πυρημαχα , ελαφριά , γρήγορα και άλλα!

Μην το φοβάσαι καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Χρήστο τώρα το είδα το θέμα σου !

Ο πατέρας μου είναι αρχιτέκτονας και έχει φτιάξει πάρα πολλά οικήματα κτλ με αυτά τα υλικά όπως εγώ και το σπίτι μου !

Μόνωση, πυρημαχα , ελαφριά , γρήγορα και άλλα!

Μην το φοβάσαι καθόλου!

Ευχαριστώ Διονύση. Την έχτισα τη βάση την προηγούμενη εβδομάδα. Θα ανεβάσω φωτογραφίες αφού μπουν και οι γυάλες στη θέση τους.;)

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...