Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

Κοίτα στη δική μου περίπτωση δεν ξέρω εαν πρώτα χάλασε και μετά τον μυριστικαν Και άρχισαν το τσιμπολογημα πάντως ενα βράδυ που τα είδα έτσι μου φάνηκε ...  Το wrasse θέλει άμμο?  Γίνεται σε μπολακι μονο? 

Link to comment
Share on other sites

Τί νέα έχουμε με τον ζωανθό? Βλέπεις κι εκεί που τον έβαλες να τον ακολουθούν αυτά τα ζωντανά?

Link to comment
Share on other sites

On 3/31/2018 at 12:13 PM, Skoti said:

Τί νέα έχουμε με τον ζωανθό? Βλέπεις κι εκεί που τον έβαλες να τον ακολουθούν αυτά τα ζωντανά?

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,   έλιωσε τελείως (ή τον φάγανε τελείως) εδώ και κάτι μέρες.
Οι utter chaos είναι σε άριστη κατάσταση (καλά αυτοί δεν έχουν κλείσει και ποτέ, τελικά ποιοι απο τους δυο ειναι πιο ευαίσθητοι?).

Μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ τι έγινε αλλά εκείνο το βράδυ όπως το παρατήρησα εγώ με τις λιγες γνώσεις μου πιστεύω πως τον μασουλαγανε τα grammarus (αλλά όπως ξαναείπα παλι δεν ξέρουμε αν το ξεκίνησαν αυτά ή άρχισε να χαλάει μόνος του και τον αποτελείωσαν επι την ευκαιρία).

Όπως και να έχει επειδή αύριο θα κατέβω στας πρωτεύουσας θα περάσω και από γνωστό κατάστημα που έφερε μπόλικα θαλασσινά μπας και βρω κάνα wrasse που να μπαίνει σε μένα.
Θα με βοηθούσαν προτάσεις σας για το ποιο να διαλέξω.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2018 at 3:16 ΜΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Κοίτα στη δική μου περίπτωση δεν ξέρω εαν πρώτα χάλασε και μετά τον μυριστικαν Και άρχισαν το τσιμπολογημα πάντως ενα βράδυ που τα είδα έτσι μου φάνηκε ...  Το wrasse θέλει άμμο?  Γίνεται σε μπολακι μονο? 

Γινετε για λιγο ενα six line εισαι οκ η ενα μικρο crysous

Link to comment
Share on other sites

Το six line έχω την εντύπωση δε χρειάζεται άμμο διότι τρυπώνει μέσα σε τρύπες στα βράχια, το chrysus θέλει άμμο αλλά αν βάλεις σε μπολάκι θα πάει εκεί..

Και οι δύο καλοί θηρευτές σε τέτοιου είδους παράσιτα καθώς ακόμα ένας πολύ καλός εξολοθρευτής αυτών είναι αυτό που είχα εγώ green wrasse https://www.liveaquaria.com/product/331/green-wrasse?pcatid=331&c=15+1379+331 γιαυτή τη δουλειά και πραγματικά τα αποτελέσματά του ήταν άψογα μέσα σε 2-3 βδομάδες αλλά μεγαλώνει γρήγορα και γίνεται πολύ επιθετικός μετά τους 3-4 πρώτους μήνες..Πάντα μιλάμε για μικρά μεγέθη σε αυτά τα λίτρα..

Το six line  θα μπορούσες να το κρατήσεις και για περισσότερο καιρό λόγω μικρότερου μεγέθους όχι όμως οτι θεωρείται και ήρεμο ψάρι(μπορεί να είναι ήρεμο, μπορεί και να σου βγει τζαναμπέτης).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

to six line εχω ακούσει και εγώ πως είναι λιγο ατιθασσο συνήθως και ελεγα να το αποφύγω. Υπάρχει κάποιο που να μπορώ να κρατήσω μόνιμα στα λίτρα μου? δεν μου αρεσει να κρατάω ζωντανά για λιγο και να τα δίνω μετά....

εντωμεταξύ εχτές πηγα για ψώνια. ε νηστεία έχουμε.... να μη πάρω και εγώ κάνα θαλασσινό??

30052449_162310657928233_470563844651410605_o.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για τα λίτρα σου οι επιλογές για τέτοιου είδους ψάρια είναι πολύ περιορισμένες για να κρατήσεις το ψάρι μόνιμα..

Μόνο το six line γι μονιμα και αυτό με ενδιασμό..

Γενικά τα ψάρια τύπου wrasse είναι θηρευτές και θέλουν χώρους για εξερεύνηση, επίσης επειδή είναι θηρευτές είναι στο dna τους να βγάζουν άγρια ενστικτα συνήθως μετά την ενηλικίωσή τους(υπάρχουν όμως και μπουνταλάδες.. :P ).

Να σου ζήσει το νέο μέλος!!

Κατα περιόδους θα βλέπεις τον εξωσκελετό της αφημένο κάπου μέσα στο ενυδρείο,

μην τρομάξεις ούτε γέννησε ούτε πέθανε, απλά άλλαξε εξωσκελετό γιατί μεγάλωσε και δεν χωρούσε πλεον εκεί..  :) 

Link to comment
Share on other sites

Tanaka's pygmy wrasse και Pink-streaked wrasse ψάξτα λιγάκι αλλά είναι πολύ δυσκολο να τα βρεις..

Αν τα βρεις μπορεις να τα κρατήσεις χωρίς να τα δωσεις αν μεγαλώσουν και θα σου κάνουν δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και μια όλο το ενυδρείο να πάρουμε μάτι..  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε το six line, να πω και εγώ την εμπειρία μου. Το έχω 3.5 μήνες και είναι σίγουρα το αγαπημένο μου ζωντανό αυτήν την στιγμή. Εκτός του ότι δεν κάνει δουλειά με τα bristle worm και γενικά μας έχει βγει άχρηστος σε pest control, είναι άψογος σε όλα! Καταρχήν είναι αρνάκι το συγκεκριμένο και δεν πειραζει κανεναν. Στην αρχή είχα τους φόβους μου και εγώ.

Εχω διαβάσει και εγώ τρομακτικές ιστοριες με αυτά τα ψάρια, ίσως είναι μια από τις εξαιρεσεις το δικό μου.

 

βεβαια είναι και αυτό που ανέφερε ο Γιώργος. Βγάζουν τα ένστικτα μετά την ενηλικίωση. Ελπίζω να μην επαληθευτεί στην δίκη μου περίπτωση....

 

Τα 2 ψάρια που αναφέρει ο Γιώργος θα τα ήθελα και εγώ σε κάποια φάση, είναι εξαιρετικά.

Προς το παρόν το sixline δεν το αλλαζω με τίποτα. Θα το δώσω μόνο αν νιώσω ότι το ενυδρειο μου δεν τον χωράει πια.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Επειδή αναφέρθηκε το six line, να πω και εγώ την εμπειρία μου. Το έχω 3.5 μήνες και είναι σίγουρα το αγαπημένο μου ζωντανό αυτήν την στιγμή. Εκτός του ότι δεν κάνει δουλειά με τα bristle worm και γενικά μας έχει βγει άχρηστος σε pest control, είναι άψογος σε όλα! Καταρχήν είναι αρνάκι το συγκεκριμένο και δεν πειραζει κανεναν. Στην αρχή είχα τους φόβους μου και εγώ.

Εχω διαβάσει και εγώ τρομακτικές ιστοριες με αυτά τα ψάρια, ίσως είναι μια από τις εξαιρεσεις το δικό μου.

 

βεβαια είναι και αυτό που ανέφερε ο Γιώργος. Βγάζουν τα ένστικτα μετά την ενηλικίωση. Ελπίζω να μην επαληθευτεί στην δίκη μου περίπτωση....

 

Τα 2 ψάρια που αναφέρει ο Γιώργος θα τα ήθελα και εγώ σε κάποια φάση, είναι εξαιρετικά.

Προς το παρόν το sixline δεν το αλλαζω με τίποτα. Θα το δώσω μόνο αν νιώσω ότι το ενυδρειο μου δεν τον χωράει πια.

Συμφωνώ με τον Βασίλη. Κ εγω π ειχα το ψάρι ηταν άψογο. Δεν πειραζε τπτ κ κανεναν. Ήταν το ψαράκι που στεναχωρεθηκα περισσότερο όταν το εχασα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου sixline ήταν άψογο στη συμπεριφορά του. Σε 300 λίτρα ενυδρείο όμως με αρκετό βράχο και κρυψώνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας κάθε ψαριού. Είναι γεγονός ότι έχουν προδιάθεση να γίνουν ενοχλητικά, υπάρχουν δεκάδες αναφορές στο διαδίκτυο · δεν μπορούμε να τις αγνοήσουμε.

Όπως αναφέρθηκε όμως, εξισου σημαντικοί είναι οι συγκάτοικοι και ο βραχος/κρυψώνες.

Για παράδειγμα, εγώ μπορεί να έχω μικρό ενυδρείο (80λ) και σχετικά μικρή ποσότητα βράχου, αλλά δεν ξέρω κατά ποσο το sixline κατατάσσει τους 2 μικρούς κλοουν που έχω στα ψάρια ή στην έμβια ύλη γενικότερα :hehe.

Ισως είναι στην ουσία μόνο του το ψάρι. Είμαι σίγουρος ότι αν έβαζα τώρα στο ενυδρείο ένα ψάρι συγγενικό θα το καθάριζε μέσα σε μια μερα...

 

Link to comment
Share on other sites

καλή ανάσταση να έχετε!

ολα τα ψαράκια καλά είναι στην ουσία γιατί μόλις τα πάρεις απο το μαγαζί σταματά να παίζει ρόλο τοσο πολύ η εμφάνιση και πλέον εχεις να κανεις με το χαρακτήρα και την προσωπικότητα του καθενός. αλλά μου αρέσουν τα δυο που είπε ο skoti να σας πώ την αλήθεια! Πάντως κάποιο πρέπει να μπει έστω και αν θα πρεπει να σας το χαρίσω μετά απο λιγο καιρό λόγω μεγέθους.

ορίστε και η φωτό. άδειο ακόμη (και τα ζωντανά που έχω ολο κρύβονται δεν τα βλέπεις) αλλά κάνω μικρά βήματα λόγω χαμηλού budget και ασχετοσύνης.... εχω και αυτή την έξαρση της αλγης που με ταλαιπωρεί τον τελευταίο μήνα... (την γλίτωσα ενα 6μηνο με τις αλγες δεν θα τη γλίτωνα μια ζωή!) κανονικά κρατάω ψηλότερα τη στάθμη αλλά στη τελευταία αλλαγή έφτιαξα λιγότερο νερό.

30261479_10216000449714997_7608346471066238976_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει.η σκέψη σου και με τα αργα βήματα μόνο να κερδισεις έχεις.

Keep reefing

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νέες προσθήκες σήμερα χάρη σε εναν συνχομπίστα απο το φορουμ μας!
Μια ερώτηση μόνο.... έμειναν στο σακουλάκι της μεταφοράς για μια εως δυο μέρες χωρις νερό μόνο με υγρασία (υπήρξε διαρροή). τουλάχιστον η ριχορδια μου φαίνεται καλά, να τα αφήσω μισή μέρα στο νερό πριν τα ντιπάρω για να μη στρεσαριστούν παραπάνω ή να τα ντιπάρω και να τα βάλω απευθείας μέσα στο ενυδρείο?
και τη ριχορδια πως στο καλό τη βάζουν??? έπρεπε να εχω κόλλα για κοράλλια ε?

SAM_0440.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Νέες προσθήκες σήμερα χάρη σε εναν συνχομπίστα απο το φορουμ μας!
Μια ερώτηση μόνο.... έμειναν στο σακουλάκι της μεταφοράς για μια εως δυο μέρες χωρις νερό μόνο με υγρασία (υπήρξε διαρροή). τουλάχιστον η ριχορδια μου φαίνεται καλά, να τα αφήσω μισή μέρα στο νερό πριν τα ντιπάρω για να μη στρεσαριστούν παραπάνω ή να τα ντιπάρω και να τα βάλω απευθείας μέσα στο ενυδρείο?
και τη ριχορδια πως στο καλό τη βάζουν??? έπρεπε να εχω κόλλα για κοράλλια ε?

SAM_0440.JPG

Το δεύτερο δεν το βλέπω τι είναι.

Τώρα η ρικο,αφού ζει θα πάρεις ένα ποτηράκι του κρασιού η ποιο μεγαλο θα βάλεις μέσα λίγο αμμο θα την βάλεις μέσα με κλειστές ροές και θα την ακουμπήσεις.Ο λόγος είναι για να ηρεμήσει και να μην χαθει-μετακινηθει ευκολα.

Όταν συνέλθει σε ένα βραδάκι με ένα λαστιχάκι χωρίς να είναι πολύ σφιχτά απάνω της γιατί θα ψωφησει την βάζεις και κολλάει μόνη της.Αλλιως gel κολλα.

Link to comment
Share on other sites

Gorgonia ήταν αλλά δεν τα κατάφερε τελικά.... 

Τη ρικο τη βαζω ψηλά σε φως ή λιγότερο?  Διάβασα επίσης οτι θέλει λίγο ρεύμα .. 

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλέπετε σαν να Έχουμε ξεφύγει λίγο με την άλγη δυστυχώς....


SAM_0442.thumb.JPG.3e7054f4e99e78c73185719a4d70e278.JPGSAM_0441.thumb.JPG.f9f922735310b30360cd4da2c7fdee72.JPG   
 

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Αφού ειδα και απόειδα δυο μέρες τώρα (η λύση με το λαστιχάκι δεν φάνηκε να λειτουργεί αν και το ειχα στην ουσια τελείως χαλαρό επάνω της η ρικορντια ειχε διπλώσει γυρω του) τελικά κατέληξα στο τουλι (με τρύπα στο κέντρο για το στόμα). η ρικο είναι πανω σε μικρό βραχακι και αφου κολλήσει εκει πάνω (ελπίζω να μη χρειαστεί κολλα και να αποφασίσει να πιασει απο μονη της) μετά κολλάω  το βραχάκι οπου θέλω με D-D.
Πόσες μέρες να περιμένω? (σημ. ο ζωανθος είναι κλειστός γιατί έκανα και αλλαγή νερού τωρα)

SAM_0444.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την κατάσταση της ρικόρντια. Πιστευω σε 1-2 μέρες θα έχει κολλήσει, αν ειναι σε καλούτσικη κατάσταση (έτσι φαίνεται τουλάχιστον) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2018 at 8:08 ΜΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Αφού ειδα και απόειδα δυο μέρες τώρα (η λύση με το λαστιχάκι δεν φάνηκε να λειτουργεί αν και το ειχα στην ουσια τελείως χαλαρό επάνω της η ρικορντια ειχε διπλώσει γυρω του) τελικά κατέληξα στο τουλι (με τρύπα στο κέντρο για το στόμα). η ρικο είναι πανω σε μικρό βραχακι και αφου κολλήσει εκει πάνω (ελπίζω να μη χρειαστεί κολλα και να αποφασίσει να πιασει απο μονη της) μετά κολλάω  το βραχάκι οπου θέλω με D-D.
Πόσες μέρες να περιμένω? (σημ. ο ζωανθος είναι κλειστός γιατί έκανα και αλλαγή νερού τωρα)

SAM_0444.JPG

Βιάζεστε νομιζω.Θα κολλήσει αλλά να ξέρεις εάν θέλει να φύγει έφυγε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι γιατί να φύγει και να μου κάνει τη ζωή δύσκολη???
Γενικότερα πάντως πρέπει να εχει αρχίσει να πηγαίνει κάτι πολύ στραβά στο ενυδρείο. Ένα σημάδι είναι η άλγη που σας έδειξα (που δεν γεμίζει ολο τον τόπο βέβαια αλλά εμφανίζεται από τη δεύτερη μέρα μετά από κάθε αλλαγή που τη σιφονάρω κιόλας) και ένα δεύτερο είναι οτι  έχει αλλάξει λίγο προς το χειρότερο η χαρακτηριστική ωραία "θαλασσινή¨ μυρωδιά του βράχου και του νερού .
Οι μετρήσεις όλες κανονικές πάντως με καινούρια ΑΡΙ/salifer .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ώρα φαγητού.... (και όποιος πρόλαβε Τον κύριο είδε....)

https://www.youtube.com/watch?v=xdycG7dRp6A&feature=youtu.be

Link to comment
Share on other sites

αφαίρεσα το σπασμένο κοράλλι απο τον βυθό και ξαναγύρισα στο bare bottom.... οι αλγες εξαφανίστηκαν σχεδόν όλες. 
η ρικορντια δυστυχώς δεν δείχνει να τα εχει καταφέρει ενώ τόσες βδομάδες στο ποτήρι μεσα ακόμη δεν εχει κολλήσει πουθενά. εχει διπλώσει προς τα μέσα και δεν ισιώνει.  μάλλον φταίω και εγώ που τη παίδεψα προσπαθώντας να τη κολλήσω με κόλλα (δοκίμασα 4 φορές).

Επόμενη κίνηση να βρώ κανα φτηνό fragακι με radioactive zoas σαν εκείνο που έχασα. Δυστυχώς τα ελληνικά μαγαζια δεν βλέπω να φέρνουν συχνά διάφορα ειδη ζωανθων. βλέπω κατι βίντεο απο το εξωτερικό και μου τρέχουν τα σάλια με τη ποικιλία που έχουν! Θα ερθει μια φιλη μου απο Αγγλία αυτες τις μέρες επίσκεψη.... προλαβαίνω να τη χώσω να μου φέρει τίποτα απο εκεί ???
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...