Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

πριν 21 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

αφαίρεσα το σπασμένο κοράλλι απο τον βυθό και ξαναγύρισα στο bare bottom.... οι αλγες εξαφανίστηκαν σχεδόν όλες. 
η ρικορντια δυστυχώς δεν δείχνει να τα εχει καταφέρει ενώ τόσες βδομάδες στο ποτήρι μεσα ακόμη δεν εχει κολλήσει πουθενά. εχει διπλώσει προς τα μέσα και δεν ισιώνει.  μάλλον φταίω και εγώ που τη παίδεψα προσπαθώντας να τη κολλήσω με κόλλα (δοκίμασα 4 φορές).

Επόμενη κίνηση να βρώ κανα φτηνό fragακι με radioactive zoas σαν εκείνο που έχασα. Δυστυχώς τα ελληνικά μαγαζια δεν βλέπω να φέρνουν συχνά διάφορα ειδη ζωανθων. βλέπω κατι βίντεο απο το εξωτερικό και μου τρέχουν τα σάλια με τη ποικιλία που έχουν! Θα ερθει μια φιλη μου απο Αγγλία αυτες τις μέρες επίσκεψη.... προλαβαίνω να τη χώσω να μου φέρει τίποτα απο εκεί ???
 

Προλαβαίνεις άμα θες, τώρα για τάισε τη ρικο λίγο με μια σύριγγα?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη το είχα κάνει με πλαστική «σακούλα» σαν αυτήν που παίρνεις τα πορτοκαλια από τον μαναβη που έχει τρύπες κλπ. Την είχα σε σημείο σχετικά σκιερό (επειδή είχε χαμηλή ροη ώστε να κολλήσει) 10 μέρες και δεν κόλλησε. Την έβαλα σε υψηλό φως και κόλλησε... με κόλλα δεν κολλάνε αυτά τα κοράλλια.

Στην φωτο την προηγούμενη που ανέβασες μου  φανηκε σε κακη κατάσταση. Μια τωρινή Φώτο ανέβασε να δούμε.

οπως είπε και ο Νίκος τάισε μα κάτι. Καμία κατεψυγμένη, εμένα τρωει τα πάντα ακόμα και φυλλαράκια 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δοκιμάσει τα πάντα για να κολλήσω ρικόρντεα...
Από τούλια κ οδοντογλυφίδες μέχρι να την κεντίσω με κλωστή κ βελόνα...
Κατέληξα στο urobox!
Του βάζεις μέσα μικρά πετραδάκια από τη θάλασσα καλά πλυμένα κ την βάζεις μέσα!
Αφήνεις το urobox να κάτσει στο βυθό κ "πιάνει" πάνω στα πετραδάκια μόνη της!
Μετά αφού έχει πιάσει πετραδάκια μπορείς εύκολα να την κολλήσεις όπου θέλεις!
Αν φοβάσαι μήπως φύγει απο πάνω μπορείς να βάλεις ένα κομμάτι τούλι που θα στερεώσεις με ένα λαστιχάκι!
Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη την έχω ήδη κάτι βδομάδες σε ποτηράκι και δεν έγινε δουλειά.... η αλήθεια είναι οτι το ποτήρι το ειχα στον πυθμένα όμως οπότε μήπως δεν είχε αρκετό φως (αν και με 30cm ύψος ενυδρείου δεν νομίζω οτι φταίει αυτό)
Την εχω ταΐσει κάνα δυο φορές με phytogreen-M με σύριγγα. θα δοκιμάσω και κάνα ψιλό κομματάκι mysis κατεψυγμένη αν είναι.
 

31870273_10216203225104255_3199254644106723328_n.jpg

31899087_10216203225384262_8463796595131940864_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Αγάπη την έχω ήδη κάτι βδομάδες σε ποτηράκι και δεν έγινε δουλειά.... η αλήθεια είναι οτι το ποτήρι το ειχα στον πυθμένα όμως οπότε μήπως δεν είχε αρκετό φως (αν και με 30cm ύψος ενυδρείου δεν νομίζω οτι φταίει αυτό)
Την εχω ταΐσει κάνα δυο φορές με phytogreen-M με σύριγγα. θα δοκιμάσω και κάνα ψιλό κομματάκι mysis κατεψυγμένη αν είναι.
 

31870273_10216203225104255_3199254644106723328_n.jpg

31899087_10216203225384262_8463796595131940864_o.jpg

Δημήτρη όπως είπες το φως δεν φταίει!
Μέσα στο ποτηράκι είχες βάλει πετραδάκια ή όχι;
Νομίζω ότι την έχεις ταλαιπωρήσει αρκετά... Θα έλεγα να την αφήσεις ήσυχη μέσα στο ποτηράκι αλλά σε άλλο σημείο του ενυδρείου!
Υπήρχε φορά που μου κόλλησε μόνο όταν άλλαξα θέση στο urobox!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται σχεδόν bleached, δυστυχώς...

Μακάρι να ανακάμψει 

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα να την βγαλει ταισε και αμινοξεα ριξε.

Link to comment
Share on other sites

δεν φάνηκε να πιάνει τίποτα, σήμερα ειχε γίνει μπίλια και την πέταξα. αλλά αγόρασα αυτό απο γνωστό μαγαζί που έχει συχνά πολύ φτηνά φραγκ και τη βολεύουμε και εμείς τα μπατιράκια. 5€ μόνο....  Με τι είδος σας μοιάζει εσάς? είναι πρώτη του μέρα ακόμη και δεν άνοιξε καλά. φερνει σε radioactive Παντως.
Ακόμη σκέφτηκα να μεταφέρω λιγο ψηλότερα το Utter chaos μιας και οσο το εψαξα κατέληξα πως θέλει παραπάνω φως για να ευνοηθεί η ανάπτυξη του.

Εχει τοποθετηθεί επίσης ενεργό σύστημα ψυξης στο καπάκι με ανεμιστηρακια υπολογιστή. Αυτές τις μέρες θα συνδεθεί και ο controller απλά ψάχνω ενα όμορφο κουτί μονταρίσματος σε συγκεκριμένες διαστάσεις για να μπει και ένα άλλο κύκλωμα που σχεδιάζω μαζί του.

Τέλος έχω άνθρωπο που μένει στο Λονδίνο, ξέρουμε κάνα καλό μαγαζί με ζωανθους εκει ? μπορεί να μου στέλνει με λιγα μεταφορικά κανα μικρό φραγκ....

Untitled.png

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για την ricordea πιστεύω πως αν είχες υπομονή θα σου κολλουσε

Ναι radioactive είναι 

Το μικρό φραγκακι που λες , ιδικά από Αγγλία 

μπορεί να είναι από 5 λίρες το κεφάλι μέχρι και τριψήφιο αριθμό σε λίρες 

Τώρα μαγαζιά υπάρχουν κάνα δυο αλλά δεν ξέρω σε ποια περιοχή βρίσκονται 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, paul.asty said:

Κρίμα για την ricordea πιστεύω πως αν είχες υπομονή θα σου κολλουσε

Ναι radioactive είναι 

Το μικρό φραγκακι που λες , ιδικά από Αγγλία 

μπορεί να είναι από 5 λίρες το κεφάλι μέχρι και τριψήφιο αριθμό σε λίρες 

Τώρα μαγαζιά υπάρχουν κάνα δυο αλλά δεν ξέρω σε ποια περιοχή βρίσκονται 

εχεις λινκ των μαγαζιών μήπως?

δεν έπρεπε να τη ταλαιπωρήσω απο την αρχή.... θα ξερω την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Στον καινούριο ζωάνθο το ενα απο τα δυο κεφάλια του ειχε σπάσει στον λαιμό κατά τη μεταφορά (στο σακουλάκι μάλλον) και κρατιέται από ενα μικρό κομμάτι πλέον μονο. Ανοίγει κανονικά ομως.
Κάνω κατι για να μη χάσω το κεφάλι τελείως? το κόβω και το κολλάω αλλού, στάζω κόλλα στο σπάσιμο επάνω και το αφήνω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

εχετε καμια συμβουλή για το ζωανθο πριν ξεκολλήσει τελείως το κεφάλι και το χάσω?

Link to comment
Share on other sites

Και ο Θεός βοηθός......!! 

IMG_20180511_191056.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο!!!

 

ωραιο φιλε αλλα σαν το six line δεν ειναι!!

 

:bigemo_harabe_net-134:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

για να δούμε πως θα τα πάει....
πρέπει να μην του αρεσει το δυνατό ρεύμα πάντως ε? μου φαινεται θα πρεπει να βγάλω τον ενα κυκλοφορητη.

IMG_20180511_194954[1].jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

για να δούμε πως θα τα πάει....
πρέπει να μην του αρεσει το δυνατό ρεύμα πάντως ε? μου φαινεται θα πρεπει να βγάλω τον ενα κυκλοφορητη.

IMG_20180511_194954[1].jpg

Σου φαίνετε μεγειες αγόρι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, να δούμε τι τροφές έχω σπίτι και αν θα του αρέσουν. 

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε ραντεβού για φωτογράφιση σήμερα.....

32260603_10216263148402300_2758445889772060672_o.jpg

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ο γοβιος ποιος είναι?

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gmarbel said:

ο γοβιος ποιος είναι?

 

ειναι Atrosalarias Fuscus

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα το βλεπω αυτο τι ψαρακι , αποτι διαβασα μεγαλωνει αρκετα εεε;;

Link to comment
Share on other sites

On 5/20/2018 at 2:14 PM, paul.asty said:

Πρωτη φορα το βλεπω αυτο τι ψαρακι , αποτι διαβασα μεγαλωνει αρκετα εεε;;

Παει μεχρι 14 ποντους. έμενα μου το πούλησαν για τελικό μέγεθος πάντως.  Νομίζω οτι κάνει για τα λίτρα μου. ελεγα για δυο κλόουν και αυτο αλλά τελικά τώρα που έβαλα και το six line λεω να μη βάλω αλλα ψάρια (βασικά ή θα έβαζα αυτο ή κατι αλλο οχι ολα μαζι) γιατί κατι σαν να μη μου πηγαίνει καλά  και σίγουρα το επιπλέον τάισμα δεν θα βοηθήσει τη κατάσταση. Ηδη που ταΐζω καθημερινά πλέον το six line σαν να ανεβήκαν οι αλγες.....

 

Link to comment
Share on other sites

Στο καπάκι πλέον έχουν μπει δυο ανεμιστήρες των 90mm με δυνατότητα αντικατάστασης τους (γιατι μαζεύουν αλμύρα και κάτι μου λέει πως κάθε ενα-δυο χρόνια θα χαλάνε). Ο ένας βάζει αέρα και ο άλλος βγάζει. Θα τοποθετηθούν και fan guards σε μαύρο ματ χρώμα. 
Ευτυχώς το καλοκαίρι οι θερμοκρασίες στο σπίτι μου δεν είναι τόσο ακραίες όσο οι χαμηλοί μονοψήφιοι αριθμοί που βλέπω τον χειμώνα (λείπω από το σπίτι και δεν ανάβω θέρμανση μιας και πολλές φορές πάω μόνο για 4-5 ώρες ύπνου κάθε μέρα),  είμαι σίγουρος ότι δεν θα περνάω τους 26 βαθμούς. Η εξάτμιση έχει αυξηθεί από όταν τους εγκατέστησα αλλά αυτό είναι εύκολα διαχειρίσιμο. 

Μιας και το ανέφερα αυτές τις μέρες θα ανοίξω ένα καινούριο τοπικ να συζητήσουμε λίγο για τη κατανάλωση ρεύματος από τα ενυδρεία και πως μπορούμε να μειώσουμε το κόστος γιατί το χειμώνα οι θερμαντήρες σε έμενα δουλεύουν 20-22 ώρες το 24ωρο για τις περισσότερες μέρες του χειμώνα. και τσούζει λίγο..... έχω κάποιες ιδέες στο μυαλό μου.

SAM_0773.JPG

SAM_0781.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετακίνησα τον utter chaos λίγο ψηλότερα στον βράχο να λιαζεται περισσότερο γιατί είχε υπερβολικά αργή ανάπτυξη και από τότε μένει ανοιχτός περισσότερες ώρες ακόμη και πριν και μετά το αναμα των φώτων. Είναι οκ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...