Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

Θα στο δείξει αυτός άμεσα αν είναι οκ... εγώ στο παρελθόν έχω αναγκαστεί να κατεβάσω πιο χαμηλά ζωανθάκια επειδή στο σημείο που τα έβαλα αρχικά είχε πολύ φως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το δείξει, εγώ πως θα το καταλάβω??? Νόμιζα ότι όταν τρέχει κάτι απλά κλείνουν. Τι άλλη συμπεριφορά να περιμένω? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Μετακίνησα τον utter chaos λίγο ψηλότερα στον βράχο να λιαζεται περισσότερο γιατί είχε υπερβολικά αργή ανάπτυξη και από τότε μένει ανοιχτός περισσότερες ώρες ακόμη και πριν και μετά το αναμα των φώτων. Είναι οκ? 

Σύμφωνα με τα δικά μου καλά του έκανες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Αυτό θα το δείξει, εγώ πως θα το καταλάβω??? Νόμιζα ότι όταν τρέχει κάτι απλά κλείνουν. Τι άλλη συμπεριφορά να περιμένω? 

Κοιτα.... όσο είναι ανοιχτός και ωραίος σημαίνει ότι κάτι κανεις καλά.

 

Το να μην πηγαίνει κάτι καλά σε έναν ζωανθο το καταλαβαίνουμε εκτός από το ότι μπορεί να κλείσει, και από τυχόν αποχρωματισμούς, σημαδια, να ανοίγει «τσαλακωμένα», να βγάζει βλέννες κτλπ.

 

Εννοείται πως όλα αυτά που αναφέρω μπορούν να προκληθούν από χίλιους δυο παράγοντες, όχι απαραίτητα από τον φωτισμο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να καταργήσω το εξωτερικό φίλτρο που βάζω αντιφοσφωρο και άνθρακα. Τσάμπα καίει η λάμπα που λέμε... Αφού για δεύτερο κυκλοφορητή χρησιμοποιώ ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο, θα τα βάζω εκεί μέσα. Έχει και μεγαλύτερη ροή από το εξωτερικό. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Αποφάσισα να καταργήσω το εξωτερικό φίλτρο που βάζω αντιφοσφωρο και άνθρακα. Τσάμπα καίει η λάμπα που λέμε... Αφού για δεύτερο κυκλοφορητή χρησιμοποιώ ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο, θα τα βάζω εκεί μέσα. Έχει και μεγαλύτερη ροή από το εξωτερικό. 

Ακριβώς αυτό έκανα και εγώ στο δικό μου ενυδρείο πριν κάτι μήνες.

Link to comment
Share on other sites

33898053_10216392485795654_1766484048428924928_o.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γενικό update......
Για κάνα δυο μήνες είχα μια πολύ εκνευριστική έξαρση αλγης. Γέμιζε μέσα σε μια ημέρα όλο. Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν από το σπασμένο κοράλλι που έβαλα στον πάτο αντί για αραγωνίτη. Μετά από ένα μήνα το έβγαλα και ενώ νόμιζα πως η άλγη υποχώρησε στην ουσία μεταφέρθηκε στον βράχο και τον εξοπλισμό του ενυδρείου. Ήμουν έτοιμος να σας ζητήσω βοήθεια αφού είχα δοκιμάσει λύσεις όπως μείωση ταΐσματος συχνότερες αλλαγές αλλαγή αντιφοσφωρου, βακτήρια  κτλπ αλλά τζίφος.   Ελα μου όμως που την ξεπάστρεψα στην κυριολεξία σε μια μέρα.  Δεν ξέρω πως έγινε εγώ το μόνο που έκανα ήταν μια μέρα που μου την έδωσε να κάνω 50% αλλαγή νερού και να καθαρίσω το εξωτερικό φίλτρο (που το είχα ξανακαθαρισει οσο ειχα την αλγη όμως) και να αλλάξω αντιφοσφωρο και ανθρακα (τα οποία αλλάζω κάθε μήνα γενικά).
Το φίλτρο έβγαλε πάρα πολύ καφέ αλγη απο μέσα του το ίδιο και οι σωληνώσεις. δεν ξέρω τι έπαιξε ρόλο τελικά (γιατί το φίλτρο όπως είπα το είχα ξανακαθαρισει) αλλά πλέον γύρισα πάλι στο καθάρισμα του τζαμιού μια φορά την εβδομάδα όπως παλιά (και πάλι  χωρίς να εχει λερωθεί εμφανώς στην ουσία) και ο βράχος πλέον έχει χρώμα και όχι άλγη.
μια εβδομάδα μετά τον αφανισμό της αλγης κατάργησα το εξωτερικό φίλτρο και έκανα αυτό που σας ειχα πει ήδη.
Τα κωπιποδα έχουν μειωθεί απο όταν μπήκε το six line σε ένα ανα 10cm2 (μάλλον πρέπει να ταΐζω περισσότερο το six line) και όσον αφορά τις μετρήσεις τα νιτρικά νιτρώδη και στα δυο ενυδρεία μου είναι μονίμως μηδενικά (εκτώς απο μια φορά στο στρώσιμο του θαλασσινού) πράγμα που με κάνει να σκέφτομαι την αστοχία των τεστ της API στο συγκεκριμένο θέμα. Εστω ενα 5 έπρεπε να το βλέπω στο θαλασσινό που ταΐζω με πρόγραμμα (περίπου πρόγραμμα δηλαδή).
Μέσα στην εβδομάδα θα ανοίξω ενα τόπικ να συζητήσουμε λίγο τη κατανάλωση του ρεύματος γιατί πληρώνω κάτι 600αρια κάθε φορά και αρχίζω να κατηγορώ τα ενυδρεία για αυτο (αφού εχω όλες τις λάμπες του σπιτιού λεντ, δεν εχω θερμοσίφωνα και πλυντήρια βάζω ενα τη βδομάδα κτλπ). Εχω και μερικές ιδέες να συζητήσουμε για τη μείωση της κατανάλωσης.

εντωμεταξύ το Σαββάτο αν περισσέψουν λεφτά από το μηνιάτικο θα έχουμε αγορά μικρού φραγκ Acanthastrea.

.... πως σας φαίνεται? μπαίνει στο δικό μου χωρίς πολλές ιστορίες? ποιο είναι το φουλ όνομα του να ψάξω στοιχεία? πάντως ξεκίνησα θαλασσινό στη δυσκολότερη οικονομική μου φάση και δεν το πολυευχαριστιέμαι που αναγκάζομαι να κυνηγάω μικρά φραγκ των 5-10-15  ευρώ  για να βάλω κάνα κοραλλακι μέσα. Αν είχα πάρει την απόφαση πριν λίγα χρόνια θα είχα φτιάξει κάτι πολύ καλό πιστεύω. Anyway ο χρόνος είναι σύμμαχος. η υπομονή βέβαια δυσεύρετη!

img_9390.jpg

Link to comment
Share on other sites

σου μάζευε αλγη μέσα το εξωτερικό σου?

Link to comment
Share on other sites

On 5/28/2018 at 8:57 PM, bbetta said:

Ακριβώς αυτό έκανα και εγώ στο δικό μου ενυδρείο πριν κάτι μήνες.

σου μάζευε αλγη μέσα το εξωτερικό σου?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

σου μάζευε αλγη μέσα το εξωτερικό σου?

Δημήτρη όχι,  δεν μάζευε απολύτως τίποτα το εξωτερικό. Έχε υπόψιν σου ότι το έτρεξα κανένα τετράμηνο μόνο πριν το καταργήσω. Προφανώς είχα περάσει μέσα στο τετράμηνο και diatom bloom, αλλά γενικότερα δόξα τω Θεώ δεν είχα θέμα με άλγες στο ενυδρείο αυτό.

 

Η Acanthastrea είναι ωραίο κοράλλι με σχετικά χαμηλή ροή και μέτριες προς εύκολες απαιτήσεις. Σε σχετική ερώτηση που είχα κάνει σε άτομο που είχε πολλά LPS, μου είπε ότι τις θεωρεί ευκολότερες από τις Euphyllia (οι οποίες μπορούν να στραβώσουν άσχημα όμως). Στην θέση σου θα δοκίμαζα, κάποια στιγμή μετά τις ζεστές θα δοκιμάσω και εγώ. Αλλά κοράλλια μέχρι τον Οκτώβριο/Νοέμβριο δεν μπαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

γιατι παίζει ρόλο το καλοκαίρι? αφού μεχρι 25,5 μου ανεβαίνει η θερμοκρασία...

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

γιατι παίζει ρόλο το καλοκαίρι? αφού μεχρι 25,5 μου ανεβαίνει η θερμοκρασία...

Μακάρι να είμασταν όλοι σαν εσένα! Προσωπικά δεν θα βάλω κοράλλια και σου είπα τον δικό μου «προγραμματισμό» σχετικά με τις ακαν. Αφού κρατάς τέτοιες θερμοκρασίες κλπ εννοείται κανεις ότι θες. Απλά επειδή είναι πρώτο καλοκαίρι με το ενυδρείο, θέλω να δω πως θα αντιδράσει έχοντας όσο το δυνατόν λιγότερους πονοκεφάλους.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το κατάλαβα. Η αλήθεια είναι ότι έχω δροσερό σπίτι αλλά παγωμένο το χειμώνα. Έχω πάντως παραπάνω εξάτμιση από ότι υπολόγιζα. Συμπληρώνω ένα ποτήρι νερό κάθε 6 ώρες περίπου και αυτό μπορεί να αυξηθεί λίγο ακόμα στον καύσωνα.  Πάντως θέλω να πιστεύω πως θα αποφύγω τα εποχιακά προβλήματα μιας και μένω κάτω από τους 26. Αν το μαγαζί έχει ακόμα κομμάτια το Σάββατο θα πάρω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη επιλογή και τα ζοανθακια δίπλα επισείς.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Το δίπλα δεν είναι utter chaos? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Το δίπλα δεν είναι utter chaos? 

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται οι Έλληνες μαγαζάτορες..... θυμάστε που σας έλεγα τη δευτέρα για την Acanthastrea  που θα αγόραζα...
Επειδή δεν μπορούσα να κατέβω Αθήνα πριν το Σαββάτο έστειλα στο μαγαζί μνμ στο facebook για να τους πώ πως ενδιαφέρομαι και πως αν γινόταν να μου κρατούσαν μερικά φραγκ ή να το αγόραζα ηλεκτρονικά για να μη το χάσω. Ζήτησα να μου πουν αν στο πεδίο της ποσότητας έβαζα απλά τον αριθμό των κεφαλιών που ήθελα να εχει το φραγκ μου γιατι δεν ξέρω τη διαδικασία.  Το διάβασαν αλλά δεν απάντησαν ποτέ. (άλλες φορές μου έχουν απαντήσει μέσω ΦΒ).
Δεν τους πήρα τηλ γιατί είχα πολλά προσωπικά θέματα στο μυαλό μου αυτή την εβδομάδα για να ασχοληθώ με κοράλλια και απλά περίμενα να μου πουν.  Τώρα βλέπω πως το κοράλλι εξαντλήθηκε και έχασα την ευκαιρία.
Εφόσον δεν ενδιαφέρονται θα πηγαίνω αλλού πλέον να δίνω κάθε μήνα 30-50 ευρώ για λιπάσματα και λοιπά αναλώσιμα χώρια το κόστος των έξτρα (εξοπλισμός/ ζωντανά)  που αγοράζω κατά διαστήματα. (θα περάσω όμως το Σαββάτο να τους τα πω και από κοντά μπας και εχω κάνει κάτι εγώ λάθος όπως πχ να μου έχουν κάνει κράτηση τελικα και απλα να μην μου το είπαν αν και μου φαίνεται λιγο απίθανο).
Μπορεί να μη ξοδεύω μεγάλα ποσά όπως πολλοί πελάτες τους αλλά και αυτά λεφτά είναι και δεν ζήτησα ποτέ έκπτωση ή χάρες.
Θα συνεχίσω να προτιμώ ελληνικά μαγαζιά όμως. Ευτυχώς υπάρχουν και επαγγελματίες. (Άλλο μαγαζί που επίσης χρησιμοποιώ έχει σκιστεί κάνα δυο φορές να με εξυπηρετήσει).
Η ελεύθερη αγορά ευτυχώς βγάζει πάντα κερδισμένο τον καταναλωτή.
(δεν πρόκειται να πώ ποιο είναι το μαγαζί ούτε σε ΠΜ και παρακαλώ όσοι ίσως έχουν καταλάβει για ποιο λέω να μην το αναφέρουν).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς (κακώς) τα δεχτήκαμε.......
(επειδή δεν το δείχνει καλά η φωτογραφία, είναι μια τούφα απο κόκκινες ψιλές τρίχες......)

34707581_201589777333654_7967261623679188992_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Καλώς (κακώς) τα δεχτήκαμε.......
(επειδή δεν το δείχνει καλά η φωτογραφία, είναι μια τούφα απο κόκκινες ψιλές τρίχες......)

34707581_201589777333654_7967261623679188992_n.jpg

Τραβατες και κοψτες

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, niknik said:

Τραβατες και κοψτες

δεν νομιζω να εχει νόημα, μολις τώρα το πρωτοπρόσεξα.  ειναι σκούρα κόκκινη  γλίτσα που εχει απλώσει πανω στο βράχο και εξέχουν λιγες τρίχες.  ειναι σε δυο σημεία στις δυο αντίθετες άκρες του βράχου. έλειψα δυο μέρες απο το σπίτι και δεν δούλεψε το ενα ανεμιστηράκι, η θερμοκρασία έφτασε τα μεσημέρια μεχρι 26 και κάτι ψιλά....  το καλό είναι οτι εχω μόνο τους δυο μικρούς ζωανθους οπότε φαντάζομαι εχω αρκετές λυσεις στη διάθεση μου.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον ειμαι ο μόνος στο χόμπι που βρίσκει κυανό στο ενυδρείο του και δυο μέρες μετά αγοράζει καινούριο κοράλλι..... βρηκα επιτέλους montipora plate red. πήρα λιγη γιατι ποιος ξερει πότε θα ξαναπετύχω (και τοσο φτηνη κιολας). το κυανό δεν το φοβάμαι θα τα βολέψω. η διαθεσιμότητα με τρομάζει! πηρα επισης και special blend να υπαρχουν. λετε να τα ριχνω μαζί με τα Microbacter?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις ότι εξαπλώνεται το κυανο μην διαστασεις να πας σε Chemiclean, με έσωσε.

Δεν πιστεύω ότι είναι φρόνιμο να ρίχνεις ταυτόγχρονα 2 εταιρίες βακτηρίων, ίσως να έριχνες εναλλάξ για να πετύχεις μεγαλύτερη ποικιλια σε strains, αν αυτό είναι καν εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τσάμπα ασχολήθηκα... Ένα σιφωνάρισμα και 3 μέρες βακτήρια ήταν αρκετά για να μη ξαναδώ τίποτα. Άμα το ήξερα θα είχα πάρει και άλλα κοράλλια! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...