Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

On 12/6/2018 at 9:58 ΠΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Τελικά τσάμπα ασχολήθηκα... Ένα σιφωνάρισμα και 3 μέρες βακτήρια ήταν αρκετά για να μη ξαναδώ τίποτα. Άμα το ήξερα θα είχα πάρει και άλλα κοράλλια! 

 

Ποιά βακτήρια χρησιμοποίησες ?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, submarine1981 said:

 

Ποιά βακτήρια χρησιμοποίησες ?

το συγκεκριμένο ενυδρείο το ειχα ξεκινησει μονο με Pristine αλλά τις ελάχιστες τελευταίες δοσολογίες πριν εμφανιστεί το κυανό τις ειχα κάνει με Microbacter 7. Αυτο έριξα και στο κυανό με δοση ελαφρά αυξημένη για 3 ημέρες. σιφωνάρισμα και αλλαγη 20% και απο τότε τίποτα. Τσάμπα πηρα τα special blend (ειχα διαβάσει σε διαφορες περιπτώσεις πως βοηθάνε περισσότερο στο κυανό) θα ειχα πάρει κοραλλακι  με σχεδόν τα ιδια λεφτά! χαμένα βέβαια δεν θα πάνε.....

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, niknik said:

Συνεχίζεις τα βακτήρια.

κάπου χάθηκα και δεν διάβασα τη συγκεκριμένη συμβουλη.... η αληθεια ειναι οτι εκοψα τα βακτήρια μετά απο τις 3 δόσεις.


 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

κάπου χάθηκα και δεν διάβασα τη συγκεκριμένη συμβουλη.... η αληθεια ειναι οτι εκοψα τα βακτήρια μετά απο τις 3 δόσεις.


 

 

Συνεχίζεις κανονικά σαν να μην έγινε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μου ξεθωριάζει η Montipora.... απο κοκκινη εχει γινει λιγο πιο ροζ. σαν να την έπλυνα ενα χέρι με χλωρίνη δηλαδή! τι σημαίνει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες είναι έτσι? Μπορεί απλα να την στρεσαρε κατι.

Τα υπόλοιπα ειναι οκ? 

Παράμετροι νερου?

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2018 at 12:41 PM, submarine1981 said:

Πόσες μέρες είναι έτσι? Μπορεί απλα να την στρεσαρε κατι.

Τα υπόλοιπα ειναι οκ? 

Παράμετροι νερου?

ολα καλά εκτός της απόχρωσης... θα δοκιμάσω να τη μετακινήσω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

S.O.S
Σήμερα εχω να αντιμετωπίσω υπερδοσολογία prodibio reef booster μιας και με κατι κοράλλια που αγόρασα μου έκαναν δώρο μια αμπούλα και μου είπαν να τη βάλω ολη. Αφού την έβαλα ειδα οτι μου ειχαν δώσει τη κανονική αμπούλα και οχι την ΝΑΝΟ! Δηλαδή σαν να εριξα 100% επιπλέον απο την αναγραφόμενη δοσολογία. έκανα 40% αλλαγή νερού (σημερα θα έκανα έτσι και αλλιώς αλλά λιγότερο) και το νερό δεν εχει καθαρίσει ακόμη. Το μόνο σίγουρο είναι οτι ολα φάγανε καλά σήμερα....... να τους ρίξω και ενα κουτακι σόδα να χωνέψουν???

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

S.O.S
Σήμερα εχω να αντιμετωπίσω υπερδοσολογία prodibio reef booster μιας και με κατι κοράλλια που αγόρασα μου έκαναν δώρο μια αμπούλα και μου είπαν να τη βάλω ολη. Αφού την έβαλα ειδα οτι μου ειχαν δώσει τη κανονική αμπούλα και οχι την ΝΑΝΟ! Δηλαδή σαν να εριξα 100% επιπλέον απο την αναγραφόμενη δοσολογία. έκανα 40% αλλαγή νερού (σημερα θα έκανα έτσι και αλλιώς αλλά λιγότερο) και το νερό δεν εχει καθαρίσει ακόμη. Το μόνο σίγουρο είναι οτι ολα φάγανε καλά σήμερα....... να τους ρίξω και ενα κουτακι σόδα να χωνέψουν???

Πόσα ml  ήταν η αμπουλα ?

Το booster θολώνει το νερό. 

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αλλά στο site λεει οτι μια αμπουλα νορμαλ τυπου κανει για 120 λιτρα ενώ η νανο κανει για 70. εμενα η αμπούλα δεν εγραφε νανο οπότε υπέθεσα πως ειναι η κανονική... ναι ειναι πολύ θολό και μυρίζει σαν φάρμακο.
Και εδω ειναι η ιδανικότερη ευκαιρία σας για να με κράξετε που δεν εχω σκιμμερ να καθαρισει την κατασταση!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

δεν ξέρω αλλά στο site λεει οτι μια αμπουλα νορμαλ τυπου κανει για 120 λιτρα ενώ η νανο κανει για 70. εμενα η αμπούλα δεν εγραφε νανο οπότε υπέθεσα πως ειναι η κανονική... ναι ειναι πολύ θολό και μυρίζει σαν φάρμακο.
Και εδω ειναι η ιδανικότερη ευκαιρία σας για να με κράξετε που δεν εχω σκιμμερ να καθαρισει την κατασταση!

Τι εννοείς δεν έχεις σκιμμερ???

Πώς δουλεύεις το ενυδρείο???

Link to comment
Share on other sites

ναι ειμαι απο αυτους τους ελάχιστους....... καλα παει 10 μηνες μεχρι τώρα. οσο δεν βάζω ψάρια μεσα τουλάχιστον....

Link to comment
Share on other sites

εντάξει το έψαξα λιγο και λένε οτι στο κουτί αναγράφεται πως δεν υπάρχει κίνδυνος υπερδοσολογίας και συνήθως το νερό καθαρίζει μετά απο 10 ωρες.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε βάλε στο πρόγραμμα ένα σκιμμερ άμεσα. 

Αν το αφήσεις θα είναι πλέον αργά. 

Δεν χρειάζεται να δώσεις μια περιουσία άλλα κάντο.

Link to comment
Share on other sites

μερικές φορές ακόμη και ενα 50αρικο καταντάει να ειναι μια μικρή περιουσία. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

μερικές φορές ακόμη και ενα 50αρικο καταντάει να ειναι μια μικρή περιουσία. 

Έχεις δίκιο και ο καθένας το βλέπει από την δικιά του οπτική γωνία. 

Το θέμα όμως είναι στο τέλος πόσα θα έχεις ξοδέψει αν το αποτέλεσμα δεν Σ αρέσει. 

Link to comment
Share on other sites

ο καιρός θα δειξει. γενικά δεν εχω σκοπο να προσθέσω ψαρια ακομη και οταν παρω σκιμμερ.
  κανα ζωανθο ακομη αλλά και παλι ενα-ενα κεφάλι τους αγοράζω και αυτους. ποσο να επιβαρύνουν πια....

Link to comment
Share on other sites

Όλα σχετικά είναι... μεγαλύτερο polyp extension δεν έχω δει ποτέ ξανά, και έχω κλειστό σκιμμερ 20 μέρες. Τίποτα δεν είναι απόλυτο ειδικά για μικρά και άδεια ενυδρεία.

 

ΥΓ. Παρατηρώ βέβαια και αρνητικα από την απουσία σκιμμερ

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες σκίμερ θα το καθάριζε γρήγορα. 

 

Μόνο με αλλαγές νερού, και ας ελπίσουμε οτι θα φάνε και τα ζωντανά μέσα στο ενυδρείο και θα το απορροφήσουν. 

 

Μερικές φορες, απο τέτοιους λάθους χειρισμούς προκύπτουν συμπεράσματα και αποτελέσματα που δεν τα φανταζόταν κανένας, και σε βαθμό που να αναθεωρείς πολλά πράγματα. Ισως ειναι και μια ευκαιρία να δείς τι θα συμβεί στα κοράλλια και στο ενυδρείο γενικότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

άλλοι πάνε παραλία και άλλοι μένουν πίσω να ταΐζουν τα κατοικίδια τους....
Το κάνω σωστά? φυτοπλαγκτόν με af power food ανακατεμένα.
 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πολυ φαΐ, παει τζάμπα

μικρότερη συριγγα ή πιπέτα  για να ελεγχεις καλυτερα τη ροή και την ποσότητα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι άδειος και το φαι πολύ,Προσοχή.λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Οκ Θα μειώσω ποσότητα. Μια την εβδομάδα τους ρίχνω 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάτι σκοτούρες τους τελευταίους μήνες και δεν έχω μετρήσει τίποτα... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...