Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Έχω κάτι σκοτούρες τους τελευταίους μήνες και δεν έχω μετρήσει τίποτα... 

Σε νιωθω απόλυτα....

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά πάντως. Ξαναέβγαλε κυανό μια μέρα επειδή δεν δούλεψε η ψύξη και βάρεσε 27 για δύο τρεις μέρες... Άλλα τη σιφωναρισα πάλι και έφυγε σε μία μέρα. Μόνο η μοντιπορα η κόκκινη δεν έπιασε και ξεβαψε τελείως. Παραείναι στον αυτόματο ευτυχώς. 

Το δεύτερο στο βίντεο ξέρετε τι όνομα έχει? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Δουλεύει κανονικά πάντως. Ξαναέβγαλε κυανό μια μέρα επειδή δεν δούλεψε η ψύξη και βάρεσε 27 για δύο τρεις μέρες... Άλλα τη σιφωναρισα πάλι και έφυγε σε μία μέρα. Μόνο η μοντιπορα η κόκκινη δεν έπιασε και ξεβαψε τελείως. Παραείναι στον αυτόματο ευτυχώς. 

Το δεύτερο στο βίντεο ξέρετε τι όνομα έχει? 

Ένα είδος glavoularias εάν βλέπω καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ειναι πάρα μα πάρα πολύ εκνευριστικό που σε λιγο θα εχω την οικονομική δυνατότητα να διπλασιάσω τα λίτρα του θαλασσινού (με ενα rio 125 πχ), θα έχω και λεφτά να του βάλω επιτέλους skimmer, θα εχω και ρέστα για να πάρω τον επιπλέον ζωντανό τεχνητό βράχο που χρειάζεται, ε με το αλάτι τα βολεύουμε (και αυτό είναι ένα κόστος πλέον)..... αλλά το οτι θα πρέπει να ζεσταίνω τα διπλάσια λίτρα το χειμώνα είναι πραγματικά το μόνο που με κόβει δυστυχώς! (Η θέρμανση είναι το μεγάλο πρόβλημα μου μιας και το σπίτι μου τον χειμώνα εχει συνήθως θερμοκρασίες 10 βαθμούς αφού δεν πατάω και ποτέ μέσα). Το πρόβλημα ειναι εντονότερο μιας και εχω δυο ενυδρεία.
 

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2018 at 6:11 ΜΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

ειναι πάρα μα πάρα πολύ εκνευριστικό που σε λιγο θα εχω την οικονομική δυνατότητα να διπλασιάσω τα λίτρα του θαλασσινού (με ενα rio 125 πχ), θα έχω και λεφτά να του βάλω επιτέλους skimmer, θα εχω και ρέστα για να πάρω τον επιπλέον ζωντανό τεχνητό βράχο που χρειάζεται, ε με το αλάτι τα βολεύουμε (και αυτό είναι ένα κόστος πλέον)..... αλλά το οτι θα πρέπει να ζεσταίνω τα διπλάσια λίτρα το χειμώνα είναι πραγματικά το μόνο που με κόβει δυστυχώς! (Η θέρμανση είναι το μεγάλο πρόβλημα μου μιας και το σπίτι μου τον χειμώνα εχει συνήθως θερμοκρασίες 10 βαθμούς αφού δεν πατάω και ποτέ μέσα). Το πρόβλημα ειναι εντονότερο μιας και εχω δυο ενυδρεία.
 

Θεωρώ ότι εδώ ο κοντρολερ είναι απαραίτητος και μαζί του ένα θερμόστατη 250 θα εισαι οκ.

Μπορείς να το κρατήσεις στους 24,5 με 25 βαθμούς εάν θες.

Link to comment
Share on other sites

μα εχω κοντρόλλερ και θερμοστάτες εχω και θα εχει και το καινούριο ενυδρείο μέσα εναν 100αρη αλλά όπως είπες βάζω και έναν 250αρη σιγά το έξοδο και οκ. 

Το ζήτημα είναι οτι δεν κρατάς εύκολα 125 λιτρα νερό στους 25 βαθμούς όταν μέσα στο σπίτι 4 μέρες της εβδομάδας εχεις μέγιστες θερμοκρασίες 10 βαθμών (χωρίς υπερβολές).  Είναι πολλές οι κιλοβατώρες!  Ηδη με τα λίτρα που εχω τώρα στα δυο ενυδρεία αυτό και ο υπολογιστής μου είναι τα βασικότερα έξοδα μου  (με μεγάλη διαφορά μάλιστα αφού δεν εχω θερμοσίφωνα ή ηλεκτρικές σόμπες ούτε βάζω κλιματισμό το καλοκαίρι) όσον αφορά τη ΔΕΗ.....

Τον αλλο μήνα εχω σκοπό να ρίξω μια μάτια στην αγορά των φωτοβολταϊκών συστημάτων. σκεφτόμουν να βάλω μια εγκατάσταση (ξεχωριστή που να μην έχει να κάνει με το δίκτυο της ΔΕΗ) που να μου δίνει καμιά 500αρια watt και να ρίξω επάνω της τους θερμοστάτες των ενυδρείων. Αν γίνει αυτό μετά θα μπορώ να εχω και 4 ενυδρεία στο σπίτι!
 

27 minutes ago, niknik said:

Θεωρώ ότι εδώ ο κοντρολερ είναι απαραίτητος και μαζί του ένα θερμόστατη 250 θα εισαι οκ.

Μπορείς να το κρατήσεις στους 24,5 με 25 βαθμούς εάν θες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας έχω ένα κουίζ.... 

Στο συγκεκριμένο ενυδρείο με Νιτρικά 10 έως 20, μηδέν αμμωνία, 15kh και χωρίς προοπτικές προσθήκης άλλων ζωντανών πως θα ξοδεύετε καλύτερα ένα κονδύλι των 120 ευρώ? Σε σκιμμερ ή σε πλήρες σετ όσμωσης??? 

Link to comment
Share on other sites

Με μια όσμωση δύο σταδίων +μεμβράνη είσαι τούμπανο επισείς θεωρώ με τα χρήματα που θα περισσέψουν θα φτάσουν και για κάποιο σκιμερ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι η αο μαζί με ένα tds θα ακουμπάει το 100αρικο.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Νόμιζα ότι η αο μαζί με ένα tds θα ακουμπάει το 100αρικο.

 

Υπάρχουν και πιο οικονομικές λύσεις... Η απλή με τρία στάδια σε καλύπτει. Προφανώς και μπορείς να πάρεις καλύτερη με ρητίνες κλπ αλλά ανεβαίνει το κόστος. Εγώ TDS δεν μετράω είναι η αλήθεια.  Από eBay μπορείς να πάρεις μεταγενέστερα ηλεκτρονικό μετρητή αρκετά οικονομικά. Ξαναλέω είναι καλύτερο να έχεις από την αρχή TDS.
Σκιμμερ θα κοιτούσα και στα μεταχειρισμένα. Έχει καλές ευκαιρίες!

 

ΥΓ. Θύμισε μου αν έχεις τώρα σκιμμερ και ποσα/ποια ψαράκια έχεις 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι είναι η αλήθεια. Tds θα πάρω να υπάρχει πάντως. 

Σκιμμερ δεν έχω,  έχω όμως μια γαρίδα μια σαλιαρα ένα six line (που όλες οι φίλες μου έχουν την απαίτηση να το αποκαλώ rainbow) και έναν ερημίτη.... 

Link to comment
Share on other sites

Είσαι οριακά κατά την γνώμη μου από βιοφορτίο (χωρίς Skimmer) αλλά μέσα στα όρια.

Γενικά στα πειράματά μου που έκανα με και χωρίς Skimmer δεν κατέληξα κάπου επειδή έπρεπε να λείπω για κάποιες περιόδους από το σπίτι και δεν ρίσκαρα να το αφήσω κλειστό το μηχάνημα. Στην περίοδο που το είχα κλειστό είδα να την ακούν τα σκληρά και να χαίρονται τα lps. 

Δεν είμαι σίγουρος ότι σχετίζεται άμεσα όμως επειδή ήρθαν αρκετά σκαμπανευάσματα λόγω του καλοκαιριού στο ενυδρείο.

 

Γενικά θεωρώ πως είναι ένα χρήσιμο εργαλειο που είναι καλό να υπάρχει διαθέσιμο. Κάποια ενυδρεία δεν μπορούν να τρέξουν χωρίς αυτό, για κάποια αλλα είναι άχρηστο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μια μικρή φωτογραφική ενημέρωση με μερικά παλιά και  νεα "μέλη" που εχω εδώ και βδομάδες μέσα....
 

IMG_20180901_192609.jpg

IMG_20180901_192449.jpg

IMG_20180901_192532.jpg

Link to comment
Share on other sites

πως σας φαίνονται?

IMG_20180901_192501.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα ζωανθακια τα καινουργια που πήρες είναι χάλια δεν κάνουν. Βαλτα σε ένα κουτί και στείλτα Θεσσαλονίκη :jig:.

 

Η Caulastrea η Green Neon κλασική αξία. Η άλλη όμως, είναι από τα αγαπημένα μου κοράλλια. Ανθεκτικότατη με πολύ αργά αντανακλαστικά αν πας να την ταΐσεις πρωί και πολύ αργή ανάπτυξη συγκριτικα με την πράσινη (σε εμένα τουλάχιστον). Το καλό που παρατήρησα σε αυτήν είναι ότι μεγαλώνει τα κεφάλια της σε μέγεθος και δεν τα σπάει τόσο γρήγορα όπως η πράσινη. Μαρεσει πολύ όπως κατάλαβες!

 

Το πορτοκαλι στην τελευταία φωτο τι ακριβώς είναι; Acanthastrea? Για δώσε πιο κοντινή φωτο (και μια FTS που έχεις καιρό) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ διαβάζω τα ονόματα που γράφεις και λέω στα δικά μου αναφέρεται??? Δεν με βλέπω να μαθαίνω ονόματα ποτέ!
ζωανθους καινούριους δεν πηρα, το πορτοκαλί ειναι utter chaos και είχα πάρει ενα κεφάλι πριν κανα χρόνο που το έστησα, έγινε 3 κεφάλια και έμεινε εκεί εδώ και πολλούς μήνες.
Το radioactive το πηρα αρχές μαϊου και είχε 3-4 κεφαλάκια..... Η Caulastrea  δυστυχώς έχει σταματήσει να ανοίγει το βράδυ μένει μόνιμα όπως τη βλέπεις τώρα 24/7 αλλά χωρίς να δειχνει να χαλαει κάπως (αν και δεν ξερω να ξεχωρίσω σημάδια).
Η άλλη  (πες ονομα ντε) που ουσιαστικά είναι και η μόνη καινούρια προσθήκη μαζι με το άλλο το κέρατο που εχει χαλάσει αριστερά της 2ης φωτο είναι όντως υπέροχη και πολύ φτηνή στα μικρά φραγκ. θα πάρω και αλλο με πρώτη ευκαιρία!
Στο ματι επίσης μου εχει μπει το green star polyps αν το λεω σωστά. δεν ξέρω αν θα αντέξει στο πολύ ιδιαίτερο 15Kh άνευ σκιμμερ κτλπ νερό μου αλλά θα το δοκιμάσω με πρώτη ευκαιρία! Ενω διακαής πόθος θα συνεχίσει να είναι η πορτοκαλί ρικορντια (σε μαγαζί κάτω απο 40 ευρώ δεν βρήκα).

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη τα φραγκάκια τα στερεώνεις με λαστιχάκια;

Καλά βλέπω;

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα βάζω έτσι μέχρι να μου δείξουν αν τους αρέσει το μέρος που τα έβαλα μήπως χρειαστεί μετακίνηση τις πρώτες εβδομάδες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πέρασε ένας χρόνος και ήρθε η ώρα για αλλαγή στις λάμπες.  Επί την ευκαιρία θα εξεταστούν όλες οι πιθανές λύσεις για αναβάθμιση.
Να βάλω πάλι τις ίδιες coral plus & blue plus? πάλι δύο ή περισσότερες? να πάω σε λεντ? να πάω σε λεντ και Τ5 μαζι (μπορώ να φτιάξω οτιδήποτε δεν εχω θεμα)....??Επειδή έχω διαβάσει αρκετές φορές ότι οι Τ5 είναι οτι καλύτερο για τα κοράλλια αλλά σαν τα χρώματα που σου δίνουν τα λεντ δεν έχει!

Οι φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί με την blue plus να είναι καλυμμένη με αλουμινόχαρτο για να μη φεγγει. τελικά καλά λεω πως δεν μου αρέσει που μπλεδίζει τόσο το θαλασσινό.... 

Επίσης να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους εδώ μέσα που με βοήθησαν αυτό τον ενα χρόνο.

IMG_20180913_171413_HDR.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SAM_0932.JPG

SAM_0923.JPG

SAM_0924.JPG

Link to comment
Share on other sites

SAM_0925.JPG

SAM_0926.JPG

Link to comment
Share on other sites

41616313_10217262446864137_1290401028339924992_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

41616313_10217262446864137_1290401028339924992_o.jpg

Έλα δε σου αρέσει βάλε αυτό που σε ευχαριστεί σε χρωμα

Τώρα ένα Υβριδικό  είναι οτι καλυτερο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη η μπλε-μωβ Caulastrea σου δεν είναι happy. Εάν θελεις δοκιμασε να την βάλεις σε ένα σημείο με χαμηλότερη ροη (και λιγότερο φως).

 

Ισχυουν αυτά που είπες για το θέμα του φωτισμού. Τ5 εγώ έβαλα και τις έβγαλα σε 2 βδομαδες. Με τρόμαξε η θερμότητα τους, η ένταση τους και επειδή δεν τις είχα dimmable δεν μπορούσα να παίξω. Το LED φωτιστικο είναι άλλο πράγμα ειδικά για τα λίτρα μας (λέω μας επειδη έχουμε ίδιες διαστασεις, εξοπλισμούς κλπ) και για τα εύκολα κοράλλια που έχουμε. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, bbetta said:

Δημήτρη η μπλε-μωβ Caulastrea σου δεν είναι happy. Εάν θελεις δοκιμασε να την βάλεις σε ένα σημείο με χαμηλότερη ροη (και λιγότερο φως).

 

Ισχυουν αυτά που είπες για το θέμα του φωτισμού. Τ5 εγώ έβαλα και τις έβγαλα σε 2 βδομαδες. Με τρόμαξε η θερμότητα τους, η ένταση τους και επειδή δεν τις είχα dimmable δεν μπορούσα να παίξω. Το LED φωτιστικο είναι άλλο πράγμα ειδικά για τα λίτρα μας (λέω μας επειδη έχουμε ίδιες διαστασεις, εξοπλισμούς κλπ) και για τα εύκολα κοράλλια που έχουμε. 

και η μπλε και η πρασινη δεν ειναι στα καλά τους όντως. ροη δεν πρεπει να έχουν πολύ εκει αλλά θα τις αλλάξω μέρος μπας και σωθουν.

Οσο για το φωτιστικό, έχουμε καμια πρόταση γύρω στο 100αρικο?? αλλιώς πουλα μου τις δυο λαμπες σου αφου δεν είναι δουλεμένες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...