Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

Επειδή ειχα κατι μήνες να μετρήσω ειπα να ασχοληθώ λιγο,

νιτρικά                   10 με 15

αμμωνία σχεδόν    0,25  (ξέρω πρέπει να βάλω σκιμμερ)

μαγνήσιο               1290

ασβέστιο               460

ΚΗ                         9,0
πως ειναι το μαγνήσιο και ασβέστιο??

αλάτι εδώ και 5 αλλαγές χρησιμοποιώ red sea το απλό.
 

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία 0,25? σίγουρος? 

 

Μαγνήσιο θα μπορούσες και λίγο περισσότερο, αλλά μια χαρα είσαι. Στο ασβέστιο εισαι οκ. δεν χρειάζεσαι παραπάνω. 

 

Το ΚΗ ειναι λίγο τσιμπημένο.  Νερό όσμωσης βάζεις έτσι? 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, submarine1981 said:

Αμμωνία 0,25? σίγουρος? 

 

Μαγνήσιο θα μπορούσες και λίγο περισσότερο, αλλά μια χαρα είσαι. Στο ασβέστιο εισαι οκ. δεν χρειάζεσαι παραπάνω. 

 

Το ΚΗ ειναι λίγο τσιμπημένο.  Νερό όσμωσης βάζεις έτσι? 

Αμμωνία ναι τάιζα και λίγο άχαρα αυτή την εβδομάδα... Όσμωση χρησιμοποιεί δύο μήνες τώρα αλλά δεν πέφτει άλλο αν και το νερό της είναι στα 2.5 περίπου. Μαγνήσιο να ανεβάσω? Μου το καταναλώνει κάτι από Το μαλακά που έχω?? 

Link to comment
Share on other sites

μαγνήσιο δεν εισαι και τραγικά χαμηλά. Αν θες μπορείς να το ανεβάσεις λιγάκι 1400 πχ.  

Για τα μαλακά δεν ξέρω αν όντως καταναλώνουν μαγνήσιο γιατι δεν εχουν σκελετό μέσα. Παρόλα αυτά ίσως να δεσμεύουν λίγη ποσότητα για άλλες λειτουργίες τους. όμως σκέψου οτι μαγνήσιο όπως και ασβέστιο και ΚΗ θα σου καταναλώνουν και άλλοι οργανισμοί. σαλιγκάρια,κοραλίνη, σκουλήκια που φτιάχνουν κέλυφος κλπ.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, submarine1981 said:

μαγνήσιο δεν εισαι και τραγικά χαμηλά. Αν θες μπορείς να το ανεβάσεις λιγάκι 1400 πχ.  

Για τα μαλακά δεν ξέρω αν όντως καταναλώνουν μαγνήσιο γιατι δεν εχουν σκελετό μέσα. Παρόλα αυτά ίσως να δεσμεύουν λίγη ποσότητα για άλλες λειτουργίες τους. όμως σκέψου οτι μαγνήσιο όπως και ασβέστιο και ΚΗ θα σου καταναλώνουν και άλλοι οργανισμοί. σαλιγκάρια,κοραλίνη, σκουλήκια που φτιάχνουν κέλυφος κλπ.

Επειδή και εγώ αυτό πίστευα για τα μαλακά που εχω δεν ειχα δώσει σημασία αλλά ετσι οπως το λές....... καποιο σκεύασμα που θα πρότεινες για ανέβασμα μαγνησίου? για να γλιτώσω τις δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ....εχω χρόνια να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο γιατί χρησιμοποιώ δοσομετρική. Κοίτα κάτι σε Red sea,Seachem,Brightwell. Είναι καλές εταιρίες. Υπάρχουν κι άλλες παρόμοιες απλά μου διαφεύγουν αυτή την στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

εχει μειωθεί υπερβολικά η ροή στην ΑΟ.....  την εχω 3-4 μηνες νομίζω. λετε να θέλουν αλλαγή τα προφίλτρα? βγάζει και TDS 42 ενώ στην αρχή νομιζω έμενε κάτω απο τα 10. τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε την ροη και οταν βελτιωθεί ο καιρός, μηπως ειναι θέμα του δικτύου και οχι των προφίλτρων.  Τα προφίλτρα λένε γενικά να τα αλλάζουμε στο 6 μηνο. Εγω εχει τυχει να τα αλλάξω και σε 14 μηνό και δεν είχε κανένα θεμα ουτε η μεμβράνη ουτε είδα βελτίωση στην ροη. Αλλά ρόλο παίζει και η περιοχή που βρίσκεται ο καθένας μας.

 

DI χρησιμοποιείς? αν ναι μηπως θελει αλλαγή για να πέσεις στο 10.   

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαγορευτικό το 42 !

Είναι λίγος καιρός οι 4 μήνες για αλλαγή!

Κάτι άλλο φταίει!

Link to comment
Share on other sites

το δικτυο παντως δεν φταιει εχει πολύ πιεση. και πολύ χαμηλη θερμοκρασία αν μετράει αυτο κάπως.....
η συνδεσμολογία ειναι οκ αφου το πρόβλημα παρουσιάστηκε πρόσφατα.  Τι βήματα ακολουθούμε σε αυτη τη περίπτωση? να βγάλω τα προφιλτρα να τα ξεπλύνω? να λύσω και τα 3 δοχεία να τα ξεπλύνω? Να φτιάξω εστω μια φανουρόπιτα βρε αδερφέ!
Τι ειναι το DI? τη γνωστή τη μικρή εχω πάρει απο το waterwaves.

 

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Flush kit εχεις? Αν ναι κάντου για αρκετη ωρα να δεις.

το DI ειναι ενα 4ο στάδιο πριν παρεις το νερο και μέσα εχει ρητίνη απιονισμού.  Σε περιπτώσεις που το νερο εχει μεγάλο TDS και η όσμωση δεν καταφέρνει να το ρίξει κοντά στο 0 τότε προσθέτουμε αυτό το στάδιο για να φτάσουν 0 ή έστω το πολύ μέχρι. 

 

Το νερό της βρύσης πόσο TDS εχει?  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι 3 σταδίων είναι μόνο. Το δίκτυο έχει περίπου 160.  Απιονισμού δεν χρειάζεται, η όσμωση δούλευε κανονικά πριν 15 μέρες. 

Flush έχω και κάνω κάθε φορά πριν και μετά τη χρήση. 

Link to comment
Share on other sites

Η μειωση της ροης οφειλεται στις χαμηλες θερμοκρασιες...

 

Ενα σχετικο αρθρακι..

https://www.aquaticlife.com/blog/how-temperature-affects-ro-water-production-/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, thab said:

Η μειωση της ροης οφειλεται στις χαμηλες θερμοκρασιες...

 

Ενα σχετικο αρθρακι..

https://www.aquaticlife.com/blog/how-temperature-affects-ro-water-production-/

το φαντάστηκα γιαυτό τονιζα οτι εχει κρυώσει το νερό τελευταία (σε χωριο μένω). Δεν γίνεται να ειμαι το μισό χειμώνα ετσι, θα πρέπει να τη συνδέσω σε αλλη βρύση και να μιξάρω και λιγο νερό απο το μποϊλερ μαζι να ειναι τουλάχιστον στους εως 10 βαθμούς το νερό γιατι τώρα τρεχει ελάχιστα πάνω απο το μηδέν..... Αλλιώς θα πρέπει 2 μηνες το χρόνο να μη χρησιμοποιώ όσμωση!

Πώς και δεν εχει αναφέρει αλλος κατι παρόμοιο μεχρι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

το φαντάστηκα γιαυτό τονιζα οτι εχει κρυώσει το νερό τελευταία (σε χωριο μένω). Δεν γίνεται να ειμαι το μισό χειμώνα ετσι, θα πρέπει να τη συνδέσω σε αλλη βρύση και να μιξάρω και λιγο νερό απο το μποϊλερ μαζι να ειναι τουλάχιστον στους εως 10 βαθμούς το νερό γιατι τώρα τρεχει ελάχιστα πάνω απο το μηδέν..... Αλλιώς θα πρέπει 2 μηνες το χρόνο να μη χρησιμοποιώ όσμωση!

Πώς και δεν εχει αναφέρει αλλος κατι παρόμοιο μεχρι τώρα?

Είμαστε όλοι πρωτευουσιάνοι λογικά..χαχαχα

Το νερό που θα πρεπε να παίρνεις μετά την όσμωση θα πρεπε να χει tds μέχρι 10 για να πούμε οτι γίνεται σωστά η δουλειά(αν μας λες οτι το δίκτυο έχει περίπου 160.

Βάλε έναν θερμοστάτη να το πας σε θερμοκρασία ενυδρείου και ξαναμέτρα το..Αν παίρνεις μέτρηση Tds σε νερό τόσο χαμηλό σε θερμοκρασίες ίσως οι αισθητήρες του μηχανήματος που χρησιμοποιείς να επηρεάζονται από αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

το TDS θα το δούμε παλι σύντομα γιατι μόλις δοκίμασα ενα-ενα τα στάδια της όσμωσης και τελικά το δεύτερο προφίλτρο είναι που κόβει ολη τη πίεση. μάλλον θα μπούκωσε κάπως. Θα βάλω ενα καινούριο σετ απο βδομάδα που θα μου έρθουν και μετά ξανακοιτάμε το tds γιατι μπορεί να οφείλεται σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

το TDS θα το δούμε παλι σύντομα γιατι μόλις δοκίμασα ενα-ενα τα στάδια της όσμωσης και τελικά το δεύτερο προφίλτρο είναι που κόβει ολη τη πίεση. μάλλον θα μπούκωσε κάπως. Θα βάλω ενα καινούριο σετ απο βδομάδα που θα μου έρθουν και μετά ξανακοιτάμε το tds γιατι μπορεί να οφείλεται σε αυτό.

Πολύ πιθανόν..

Link to comment
Share on other sites

μου θυμίζετε λίγο τη σωστή σειρά των φίλτρων στην ΑΟ (3 σταδίων)?

Link to comment
Share on other sites

Στην δικιά μου πρώτα περνάει απο το φίλτρο στερεών, μετά απο τον άνθρακα, μετά απο την μεμβράνη της Α/Ο και τέλος προαιρετικά απο το D.I.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πήρα λιγο βράχο για να συμπληρώσω μερικά κομμάτια στο ενυδρείο και να βάλω τον υπόλοιπο στο pico που ετοιμάζεται. Τον εχω ολο σε καραντίνα αλλά εντόπισα δυο οργανισμούς, θα πείτε αν ειναι απο αυτούς που δεν θέλουμε?

IMG_20190127_013058_HDR.jpg

IMG_20190127_141512_HDR.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο είναι σπυρογραφος. 

 

Το πρώτο δεν το βλέπω γιατί είμαι από κινητό. Κινηται γρήγορα? Έχει ποδαράκια σαν σαρανταποδαρουσα?

Link to comment
Share on other sites

οπότε ο σπειρογράφος ειναι ασφαλής δεν τον πειραζω ε?
το άλλο ειναι ακριβώς σαν σαρανταποδαρούσα. το επιασα με τη τσιμπίδα αλλά γραπώθηκε με πολύ δύναμη και το έκοψα στα δυο. πέταξα το μισό και το υπόλοιπο ζει κανονικά. αν και πλέον δεν το βλέπω να το απομονώσω. ειναι βλαβερό?

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάσαι. Ειναι σκουλήκι που ζεί στο βυθό και σε τρύπες βράχων. Τρώει ότι τροφή πέφτει. 

Υπάρχει υποψία οτι όταν πεινάσει μπορεί να επιτεθεί σε Clam. 

 

Μην ασχοληθείς, και αργότερα αν θες, βάζεις ενα wrasse και σου ελέγχει τον πληθυσμό τους. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτά τελικά είναι πολύ όμορφα! θα βάλω 2-3 ακόμη....
 

51003306_10218330713810143_6981212277265399808_o.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...