Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

Εχω τέτοια σκουλήκια πάνω απο  2 χρόνια και μου ζούν ακόμα. Δεν περίμενα οτι θα άντεχαν τόσο καιρό μέσα στο ενυδρείο. 

Δίνουν πολύ ωραία κίνηση μέσα στο ενυδρείο, δεν πειράζουν κανέναν, πιάνουν λίγο χώρο, και είναι και σχετικά οικονομική η αγορά τους( κάποιος που δεν έχει πολύ budget μπορεί να γεμίσει τον βυθό με tubeworms και να φτιάξει ενα πολύ όμορφο ενυδρείο). ;) 

Link to comment
Share on other sites

Τα ειδα σε αραγωνιτη μεσα και ειναι υπέροχα κρίμα που είμαι bare bottom! Θα εχω το νου μου για διάφορα χρώματα.... πολλαπλασιάζονται κάπως?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Πολλαπλασιάζονται κάπως?

Δυστυχώς όχι στα ενυδρεία μας...

Είναι καλή λύση αν έχεις τρύπες στον βράχο ή άμμο όπως είπες και εσυ. 

Link to comment
Share on other sites

*****Άγνωστος οργανισμός!!!******
Η άβολη στιγμή που ενώ σιφωναρεις λίγο τον βράχο του ενυδρείου ξεπροβάλλει ξαφνικά ζωντανό μεγέθους μεγαλούτσικου, που δεν έχεις ξαναδεί, που δεν έβαλες ποτέ μέσα στο ενυδρείο (το οποίο έχεις και 1μησι χρόνο κιόλας οπότε κάτι θα είχες προσέξει μεχρι τώρα...) και σε λούζει κρύος ιδρώτας γιατί ασυναίσθητα σου έρχονται στο μυαλό οοολες οι ταινίες που εχεις δει σχετικά με αλιεν και οργανισμούς από το διάστημα που εξελίχθηκαν σε ανθρωποφάγα τέρατα!
Δεν με νοιάζει αν με πείτε υπερβολικό… από σήμερα πάντως θα βάλω λουκέτο στο καπάκι του ενυδρείου!

δεν ξέρω τι ήταν, κινιόταν σαν σαλιγκάρι και είχε μήκος απο όσο μπόρεσα να δώ σίγουρα 2 cm. μπορεί μεσα στη τρύπα να ηταν και το υπόλοιπο. επίσης το πλάτος του ηταν 1cm και απο τη τρύπα που βλέπετε έβγαζε με αρκετή πίεση νερό (ο πίδακας που "σήκωνε" μέσα στο νερο ηταν 3cm) ελάχιστα χρωματισμένο σε γαλακτώδες άσπρο. Ηταν πολύ θαρραλέο, έφυγε μόνο όταν το ακούμπησα κάνα δυο φορές με τη λαβίδα. σίγουρα δεν είδα πόδια το είδα να κινείται σαν σαλιγκάρι. Μπορούσα να το βουτήξω με τη τσιμπίδα αντι να παίζω αλλά κάτι μου έλεγε πως δεν είναι βλαβερό.
Πάντως οτι κοράλλι έχει μπει στο ενυδρείο έχει ντιπαριστεί. Μόνο τον βράχο Δεν ντιπαρα όταν το έστηνα και τα ψάρια που έχω βαλει. και το σκουλήκι.
(κοιτάω φωτογραφίες απο dolabella αλλά δεν μπορώ να καταλάβω και πάλι...)

InkedIMG_20190210_170213_HDR_LI.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

*****Άγνωστος οργανισμός!!!******
Η άβολη στιγμή που ενώ σιφωναρεις λίγο τον βράχο του ενυδρείου ξεπροβάλλει ξαφνικά ζωντανό μεγέθους μεγαλούτσικου, που δεν έχεις ξαναδεί, που δεν έβαλες ποτέ μέσα στο ενυδρείο (το οποίο έχεις και 1μησι χρόνο κιόλας οπότε κάτι θα είχες προσέξει μεχρι τώρα...) και σε λούζει κρύος ιδρώτας γιατί ασυναίσθητα σου έρχονται στο μυαλό οοολες οι ταινίες που εχεις δει σχετικά με αλιεν και οργανισμούς από το διάστημα που εξελίχθηκαν σε ανθρωποφάγα τέρατα!
Δεν με νοιάζει αν με πείτε υπερβολικό… από σήμερα πάντως θα βάλω λουκέτο στο καπάκι του ενυδρείου!

δεν ξέρω τι ήταν, κινιόταν σαν σαλιγκάρι και είχε μήκος απο όσο μπόρεσα να δώ σίγουρα 2 cm. μπορεί μεσα στη τρύπα να ηταν και το υπόλοιπο. επίσης το πλάτος του ηταν 1cm και απο τη τρύπα που βλέπετε έβγαζε με αρκετή πίεση νερό (ο πίδακας που "σήκωνε" μέσα στο νερο ηταν 3cm) ελάχιστα χρωματισμένο σε γαλακτώδες άσπρο. Ηταν πολύ θαρραλέο, έφυγε μόνο όταν το ακούμπησα κάνα δυο φορές με τη λαβίδα. σίγουρα δεν είδα πόδια το είδα να κινείται σαν σαλιγκάρι. Μπορούσα να το βουτήξω με τη τσιμπίδα αντι να παίζω αλλά κάτι μου έλεγε πως δεν είναι βλαβερό.
Πάντως οτι κοράλλι έχει μπει στο ενυδρείο έχει ντιπαριστεί. Μόνο τον βράχο Δεν ντιπαρα όταν το έστηνα και τα ψάρια που έχω βαλει. και το σκουλήκι.
(κοιτάω φωτογραφίες απο dolabella αλλά δεν μπορώ να καταλάβω και πάλι...)

InkedIMG_20190210_170213_HDR_LI.jpg

Αφού το είδες να κι είτε δεν είναι σπόγγος, το πιθανότερο είναι ότι είναι stomatella, και έχεις και άλλες. 

Αυτή είναι η ομορφιά της θάλασσας. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, niknik said:

Αφού το είδες να κι είτε δεν είναι σπόγγος, το πιθανότερο είναι ότι είναι stomatella, και έχεις και άλλες. 

Αυτή είναι η ομορφιά της θάλασσας. 

μας έκανε τη τιμή και βγήκε μόλις τώρα για βόλτα.... Μήπως το βίντεο ριχνει περισσότερο φως στην υπόθεση?
 

 

Link to comment
Share on other sites

Aν ειχα βρει ενα current usa Orbit Marino Pro  μαζι με Ramp Timer Pro  στα 100 ευρώ το εως 80cm μήκους λέτε να άξιζε να το χτύπαγα?? Αυτο που σκέφτομαι κυρίως ειναι το οτι ο πωλητής ειναι μακριά μου και δεν μπορώ να το δοκιμάσω πριν το στείλει και επίσης το οτι οταν μεταφέρω το θαλασσινό σε rio 125 που σκοπευω φέτος, το φωτιστικό αυτό εχει μήκος 45cm και ανοίγει εως τα 80. θα φτάνει να μπει στο ενυδρείο (που εχει μήκος 80cm) αλλά τα λαμπάκια του θα ειναι στην ουσια σε μηκος 45cm μονο. θα φτάνουν για το ενυδρείο μου??
Να πω επισης πως το καλοκαίρι θα ερθει διακοπές ο θείος μου απο το αμέρικα και ειχα σκοπό να του πώ να μου φερει ενα τέτοιο φωτιστικό καινούριο,,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό που μοιάζει με μωρό αστερία και περπατάει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο τι ειναι (οι διαστάσεις του είναι εως 1cm)?
βρήκα μερικά τέτοια στη λεκάνη με τα βραχάκια που στρώνω (εδώ και 2 μήνες.... καποια στιγμή πρέπει να επιταχύνω) για το Pico που φτιάχνω....

IMG_20190314_003901_HDR[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

Οφίουρος είναι. Συνήθως είναι μέσα σε μικρές τρύπες από το βράχο και βλέπεις μόνο τις άκρες από τα πόδια του να εξέχουν. Καλό είναι μην τον πετάς

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα τους μεταφέρω στο 60αρι τότε! Έχουν και ωραίο μπλε χρώμα 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να δούμε αν θα υπάρξει βελτίωση....
 

58372783_10218986651528176_7779783457940439040_o.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι tunze 9001 ειναι και ψαχνω να δώ πως διαολο να το βάλω. να σκιμμαρει απο την επιφάνεια ή να το αφήσω οπως ηρθε?

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοεις?

Το σωληνακι που τραβαει αερα με το χωνί στην άκρη απέξω και όλο το υπόλοιπο από το σημείο που ξεκινάει το κυππελάκι που γίνεται ο καθαρισμός και κάτω μέσα στο νερό.

Μπαμ μπαμ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο προσοχή στη ρύθμιση,μέχρι να δουλέψει καλά μπορεί και να σου γεμίζει γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει ο κατασκευαστής υπάρχουν 3 διαφορετικές μέθοδοι για να σκιμμαρει αυτο το μοντέλο. οι δυο ειναι τραβώντας νερό απο τη βαση και η 3η απο την επιφάνεια με χρηση πρόσθετου εξαρτήματος που παρεχεται. και στις 3 περιπτώσεις αλλάζεις θεση στην αντλία στη βαση. Μήπως ειναι καινούριο μοντέλο και εχει νεα κόλπα?

Να δες και το βιντεο

 

Link to comment
Share on other sites

καμια συμβουλή για το πως θα συνδέσω το σκιμμερ?
Επίσης δεν γινεται να το βυθίσω περισσότερο στο νερό ? το κυπελακι πρεπει να ειναι οπωσδήποτε ολο απέξω?

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ προσωπικά όταν το δούλευα το είχα βάλει  όπως ακριβώς ήρθε. 

 Είχα δοκιμάσει και τους τρεις τρόπους που γράφει στο manual και καλύτερος μου φάνηκε ο τρόπος που έρχεται το σκιμερακι.  Τώρα μην με ρωτάς γιατί δεν θυμάμαι!! :)

 

Το εξάρτημα που τραβάει απ την επιφάνεια ήταν καλή φάση αλλά εγώ το είχα σε ένα 60αρι ενυδρείο και μου έπιανε πολύ χώρο! 

 

Βασικό πράγμα που κατάλαβα είναι ότι είναι πολύ ευαίσθητο στην στάθμη του νερού. Πράγμα που δεν συμβαίνει με το 9004 που δουλεύω τώρα. Φαντάζομαι έχει να κάνει με το μέγεθος του Σκιμερ δεν ξέρω. 

 

Πάντως θες σταθερή στάθμη νερού για να δουλεύει καλά και να είναι και όσο πιο αθόρυβο γίνεται. 

 

Η σωστή τοποθέτηση του Σκιμερ είναι το μέγιστο στο σημάδι που έχει πάνω στο Σκιμερ και η μικρότερη 2cm κάτω απ την γραμμή. Αυτή είναι η απάντηση που μου έδωσε η tunze σε mail που τους είχα στείλει. 

 

Ότι άλλο θες με ρωτάς! 

 
Έγινε επεξεργασία - revolution1925
Link to comment
Share on other sites

Η στάθμη του νερού θα είναι στο σημάδι που έχει πάνω το σκίμερ, ισως και λίγο παρακάτω. Αναγκαστικά το κυπελλάκι θα είναι πάνω απο την επιφάνεια του νερού. Εγώ το δουλεύω με την εργοστασιακή ρύθμιση. Το εξάρτημα για το σκιμάρισμα επιφάνειας, δυστυχώς λόγω χώρου δεν το έχω δοκιμάσει. Λίγο υπομονή μέχρι να σπάσει, το δικό μου έκανε μια βδομάδα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

στο σκιμμερ το κυπελάκι το καθαριζω καθε φορά που γεμιζει με νερό ή ειναι λογικό να γεμιζει νερό και το καθαριζω οταν γεμιζει με κατι αλλο ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

στο σκιμμερ το κυπελάκι το καθαριζω καθε φορά που γεμιζει με νερό ή ειναι λογικό να γεμιζει νερό και το καθαριζω οταν γεμιζει με κατι αλλο ??

Να το καθαρίζεις όταν η εσωτερική πλευρά (εκεί που γίνεται ο αφρός) πιάνει μουργκα. Σε ένα ενυδρείο στοκαρισμενο ανά 3-4-5 μέρες περίπου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αλάτι το εχει δοκιμάσει κανείς?

Aquaforest SEA SALT 10kg

aquaforest-sea-salt-10kg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...