Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

Σήμερα παράγγειλα μεγαλύτερο ενυδρείο. Μη φανταστείτε 30% μεγαλύτερο γιατί έχουμε και μια ΔΕΗ να μας ξεζουμίζει σαν 20χρονη φοιτήτρια γκόμενά! 

Επίσης μου είπαν σήμερα ότι το φωτιστικό έπρεπε να το έχω στα 20cm από το νερό και το έχω στα 8... Να το ανεβάσω? Αύριο θα σας δείξω τα κοράλλια ένα ένα να δείτε την πρόοδο στους σχεδόν 3 μήνες που έχω τα νέα φώτα. Ακόμα και εγώ έχω δει διαφορά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα το ανεβάσω μολίς γινει η μετακόμιση στο καινούριο ενυδρειο τότε.
Εντωμεταξύ, στο αλλο θεμα που συζητάγαμε για ευρος φάσματος στο φωτιστικό, εχω εγκρίνει ενα κονδύλι (α ρε κρίση  μάθαμε και ορολογία τοσα χρόνια που παλεύουμε με τη χρεωκοπία) για τα Χριστούγεννα των 200 περίπου ευρώ για να αγοράσω ακόμη ενα orbit marine (στη τιμή είναι και ενας κυκλοφορητής συνεργαζόμενος με ολο το συστημα και μεταφορικά και ασφάλεια τελωνείου) πιστεύοντας πως θα βελτιώσω τον φωτισμό. Αυτό που δεν ειχα σκεφτεί ειναι αν θα βελτιωθεί μόνο η ένταση του φωτός ή γενικά ολο το φάσμα (μιας και τώρα ΄με τη μια μπάρα λεντ πιστεύω πως τα κόκκινα πράσινα και κυρίως μπλέ δεν επαρκούν, το ασπρο το εχω μολις στο 35%), εσεις τι λέτε?
(αλλά σαμπως με 200 ευρώ αγοράζω και τιποτα καλύτερο....)

Link to comment
Share on other sites

Και σε kessil a80 μπορείς να πας με αυτά τα λεφτά. Αλλά δεν επαρκεί μόνο του για το ενυδρείο σου 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, bbetta said:

Και σε kessil a80 μπορείς να πας με αυτά τα λεφτά. Αλλά δεν επαρκεί μόνο του για το ενυδρείο σου 

ναι θα θελω δυο kessil το ειχα σκεφτεί αυτό  απο την αρχή κιόλας.
Αλλά αν βαλω  δεύτερη μπάρα λεντ orbit marine στη μια που έχω ήδη (συνεργάζονται κιόλας) βελτιώνω το φάσμα ή μονο την ένταση του φωτος????

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

θα το ανεβάσω μολίς γινει η μετακόμιση στο καινούριο ενυδρειο τότε.
Εντωμεταξύ, στο αλλο θεμα που συζητάγαμε για ευρος φάσματος στο φωτιστικό, εχω εγκρίνει ενα κονδύλι (α ρε κρίση  μάθαμε και ορολογία τοσα χρόνια που παλεύουμε με τη χρεωκοπία) για τα Χριστούγεννα των 200 περίπου ευρώ για να αγοράσω ακόμη ενα orbit marine (στη τιμή είναι και ενας κυκλοφορητής συνεργαζόμενος με ολο το συστημα και μεταφορικά και ασφάλεια τελωνείου) πιστεύοντας πως θα βελτιώσω τον φωτισμό. Αυτό που δεν ειχα σκεφτεί ειναι αν θα βελτιωθεί μόνο η ένταση του φωτός ή γενικά ολο το φάσμα (μιας και τώρα ΄με τη μια μπάρα λεντ πιστεύω πως τα κόκκινα πράσινα και κυρίως μπλέ δεν επαρκούν, το ασπρο το εχω μολις στο 35%), εσεις τι λέτε?
(αλλά σαμπως με 200 ευρώ αγοράζω και τιποτα καλύτερο....)

Δημήτρη μεγια το καινούργιο ενυδρειο. Και ότι καλύτερο.

Με 200ευρω budget εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις μια λεντομπαρα orphek blue plus 60cm η και πιο μεγάλη ανάλογος τις διαστάσεις σου.. και το φάσμα σου θα βελτιωθεί που είναι το βασικό και η ένταση αν και θα πρέπει να την βάλεις τουλάχιστον 15εκατοστα ψιλά.. γιατί δεν ντιμαροντε και είναι αρκετά δυνατες.

Δυστυχώς ως κάτοχος orbit και του παλιού και του καινούργιου μοντέλου η έλλειψη uv violet στο φάσμα του το καθιστούν υποδιεεστερο των άλλων φωτιστικων.. κάτι που δεν μπορείς να το καταλάβεις άμα δεν έχεις και μέτρο σύγκρισης.  Πχ επειδή στην φραγκιερα μου έχω το prime hd κάποια κοραλια χρωματίζονται και αναπτύσσονται καλυτερα. Έχει να κανει πάντα και με το κάθε κοραλί..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος trelopoulos έγραψε:

Δημήτρη μεγια το καινούργιο ενυδρειο. Και ότι καλύτερο.

Με 200ευρω budget εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις μια λεντομπαρα orphek blue plus 60cm η και πιο μεγάλη ανάλογος τις διαστάσεις σου.. και το φάσμα σου θα βελτιωθεί που είναι το βασικό και η ένταση αν και θα πρέπει να την βάλεις τουλάχιστον 15εκατοστα ψιλά.. γιατί δεν ντιμαροντε και είναι αρκετά δυνατες.

Δυστυχώς ως κάτοχος orbit και του παλιού και του καινούργιου μοντέλου η έλλειψη uv violet στο φάσμα του το καθιστούν υποδιεεστερο των άλλων φωτιστικων.. κάτι που δεν μπορείς να το καταλάβεις άμα δεν έχεις και μέτρο σύγκρισης.  Πχ επειδή στην φραγκιερα μου έχω το prime hd κάποια κοραλια χρωματίζονται και αναπτύσσονται καλυτερα. Έχει να κανει πάντα και με το κάθε κοραλί..

εννοείς προφανώς να παίξει βοηθητικά την λεντόμπαρα έτσι???γιατί από μόνη της δεν πρόκειται να κάνει δουλειά με την διασπορά που θα έχει και μόνο..15 πόντοι δεν είναι λίγοι απ την επιφάνεια αν έχουν όντως τόση ένταση???προσωπικά δεν την έχω δοκιμάσει απλά θεωρητικά πάντα το λέω..επίσης έχει πει διαστάσεις του καινούριου ενυδρείου???δεν το πρόσεξα κάπου...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, dano23 said:

εννοείς προφανώς να παίξει βοηθητικά την λεντόμπαρα έτσι???γιατί από μόνη της δεν πρόκειται να κάνει δουλειά με την διασπορά που θα έχει και μόνο..15 πόντοι δεν είναι λίγοι απ την επιφάνεια αν έχουν όντως τόση ένταση???προσωπικά δεν την έχω δοκιμάσει απλά θεωρητικά πάντα το λέω..επίσης έχει πει διαστάσεις του καινούριου ενυδρείου???δεν το πρόσεξα κάπου...

Οι περισσότεροι για βοήθητικες τις βάζουν αν και το φάσμα τους είναι πολύ ευρυ και πιστεύω κάνουν δουλειά και από μόνες τους .. το orbit μπορείς να παίξεις το λευκό που δεν έχουν οι λεντομπαρες.

Όσο για το ύψος ναι ισως θα πρεπει από 20 εκατοστά και πάνω ναι την παίξεις αλλά θα γίνει το μέρος ντισκοτεκ, θα πρέπει να φτιάξεις κατασκευή με κάνα plexi για το spil στο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος trelopoulos έγραψε:

Οι περισσότεροι για βοήθητικες τις βάζουν αν και το φάσμα τους είναι πολύ ευρυ και πιστεύω κάνουν δουλειά και από μόνες τους .. το orbit μπορείς να παίξεις το λευκό που δεν έχουν οι λεντομπαρες.

Όσο για το ύψος ναι ισως θα πρεπει από 20 εκατοστά και πάνω ναι την παίξεις αλλά θα γίνει το μέρος ντισκοτεκ, θα πρέπει να φτιάξεις κατασκευή με κάνα plexi για το spil στο δωμάτιο.

προσωπικά ειδικά άμα δεν έχει βάθος το ενυδρείο θα την ανέβαζα εύκολα πιο ψηλά έστω για να δω αντιδράσεις..σαν εταιρία δεν χωράει περιθώριο αμφισβήτησης εννοείται...

Link to comment
Share on other sites

(στα 200 ευρώ που έλεγα είναι και ένας επιπλέον κυκλοφορητής που ήθελα, το φωτιστικό κάνει 110 γιατί έχω ήδη τον controller του) 

 

 

Ε άμα είναι στα uv το πρόβλημα μου είναι πολύ εύκολο να φτιάξω μια λεντομπαρα με uv violet στα πόσα θέλετε, 380-390, 390-400.... Βάζω και 2-3 μπλε 440-460 που λείπουν στο μάτι, κόστος 40 ευρώ, 20 εάν φτιάξω εγώ τον current regulator.  Να το πάω έτσι??? 

 

Το καινούριο θα είναι 70χ35χ35 αλλά θα έχει πλαϊνό sub οπότε σχεδόν στα ίδια έρχεται ο καθαρός χώρος. 

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πώ, στη δική μου περίπτωση (γιατι απο τα οσα συζητάμε βγαινουν συμπεράσματα και για αλλα ενυδρεια πιο συνθετα) Δεν θα εχω ακροπόρες κτλπ οπότε κοιταμε κυριως τι ζητάνε ζωανθοι ακρανθάστεες κτλπ.
Τεταρτη θα βαλω και φωτογραφίες των δικων μου.

Επίσης αν και δεν μπορώ να το κάνω (κυρίως για τα +50w ρεύμα) γιατι κάτι μου λέει οτι με το orbit marine Και δυο Τ5 απο μια coral plus & blue plus θα ηταν ολα ικανοποιητικά?

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω αυτή τη βδομάδα αναλυτικά κάθε κοράλλι να μου πείτε και γνώμες. εντωμεταξύ spoiler alert... (αυτή η ρικο να μη λέει να ψοφήσει τόσους μήνες....)

SAM_1177.JPG

Link to comment
Share on other sites

photos!!
 

 

Link to comment
Share on other sites

SAM_1194.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτα τα δυο χαροπαλέυουν μήνες τώρα... η ρικόρντια δεν μου επιασε ποτέ, το αλλο απο οταν το επνιξε η αλγη δεν μπορώ να το καθαρίσω.... συμβουλές δεκτές!

SAM_1182.JPG

IMG_20190916_165803_HDR.jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_20190916_165859_HDR.jpg

IMG_20190916_165809_HDR.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυο ξεχωριστά φραγκ....

IMG_20190916_165830_HDR.jpg

IMG_20190916_165837_HDR.jpg

Link to comment
Share on other sites

70003688_10220188200606152_3677273745258446848_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SAM_1198.JPG

SAM_1186.JPG

SAM_1190.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και η τελευταία... (ξερει κανεις τι είδος ειναι?)
Έκανα οτι μπορούσα με τη ψηφιακή 5ετιας των 100 ευρώ. δεν πείραξα χρώματα (βασικά ποτέ δεν πειράζω φωτογραφίες δεν μου αρέσει) επίτηδες για να δειτε πως πανε τα κοράλλια και να πείτε γνώμες.
οι ζωάνθοι εχουν μεγαλώσει πολύ σε διάμετρο απο οταν άλλαξα φωτιστικό.

SAM_1184.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

και η τελευταία... (ξερει κανεις τι είδος ειναι?)
Έκανα οτι μπορούσα με τη ψηφιακή 5ετιας των 100 ευρώ. δεν πείραξα χρώματα (βασικά ποτέ δεν πειράζω φωτογραφίες δεν μου αρέσει) επίτηδες για να δειτε πως πανε τα κοράλλια και να πείτε γνώμες.
οι ζωάνθοι εχουν μεγαλώσει πολύ σε διάμετρο απο οταν άλλαξα φωτιστικό.

SAM_1184.JPG

Μοιάζουν με watermelon. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

αυτα τα δυο χαροπαλέυουν μήνες τώρα... η ρικόρντια δεν μου επιασε ποτέ, το αλλο απο οταν το επνιξε η αλγη δεν μπορώ να το καθαρίσω.... συμβουλές δεκτές!

SAM_1182.JPG

IMG_20190916_165803_HDR.jpg

Βγάλτο έξω τρίτο με οδοντοβουρτσα, μετά τράβηξε όλες τις υπόλοιπες τούφες ξεπληνε το καλά. Δες τα φωσφωρικά σου και το φως σου. 

Link to comment
Share on other sites

first contact!!!
 

70397974_10220212834541985_1993777815132045312_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

η μοντιπορα σου δεν είναι ευχαριστημένη σίγουρα με την στήλη του νερού... τα lps τα βλέπω μια χαρά... ο βράχος πάλι απ ότι διακρίνω έχει άλγη πάνω ή είναι ιδέα μου??? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...