Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

πριν 54 λεπτά, το μέλος Vaggelis Michopoulos έγραψε:

 

Μέσα στην εβδομάδα στήνω και εγώ το πρώτο μου θαλασσιο με Fluval evo και θα βάλω νεκρό βράχο. Είχα στο μυαλό μου να βάλω τον βράχο μέσα σε νερό RO μαζί με χλωρίνη 1/10 για 24 ώρες και μετά να τον αφήσω άλλη μία μέρα με RO και κυκλοφοριτη (Τουλάχιστον αυτό διάβασα στο internet). Θα έχω πρόβλημα με αυτό τον τρόπο? Γιατί άμα είναι να το φτιάξω και να χρειαστεί να τον μαγειρέψω με τον κλασικό τρόπο θα πάρει μόνο ο βράχος κανα μήνα μέχρι να ετοιμαστεί.

Είναι ένας πιθανός τρόπος για να ξεκινήσεις αλλά με αυτό τον τρόπο πρέπει να είσαι έτοιμος να περιμένεις αρκετούς μήνες μέχρι να φτιάξεις βιολογία και πραγματικά δεν ξέρω τελικά κατά πόσο οι χημικές μέθοδοι "στραγγίζουν" το βράχο από τα ανεπιθύμητα οργανικά. Δεν σκέφτεσαι καθόλου το ζωντανό βράχο;  Άνοιξε καλύτερα ένα νέο topic με τον προβληματισμό σου, να το συζητήσουμε, να μας πουν και άλλοι τη γνώμη τους και τις εμπειρίες τους. Μην ανακατεύουμε και το θέμα του Δημήτρη!:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μη σκάτε και εγώ μαθαινω απο τις δικές σας απορίες....

Link to comment
Share on other sites

νόμιζα πως τις είχα ανεβάσει αυτές τις φωτογραφίες....

IMG_20191104_215754_HHT[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

στο μεσαίο διαμέρισμα θα μπει ο χαετος.

IMG_20191104_215734_HHT[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

τούμπανο η καουλαστρεα από κάτω...την χαετο θα την φωτίσεις από πάνω η πλάι??? 

Link to comment
Share on other sites

@dano23 κανονικά πρέπει από το πλάι για να φωτίζεται όλη σε όλο το μήκος της αλλά με βολεύει υπερβολικά από πάνω γιατί το φωτιστικό θα το φτιάξω μόνος μου και όπως το σχεδιάζω θα κάτσει πολύ ωραία στο μάτι.

Και μιας και είπες για τούμπανα....

IMG_20191104_225935[1].jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_20191104_225920[1].jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

και νέο είδος ζωάνθου.... (φυσικά και έχω ξεχάσει το όνομα)

IMG_20191104_225949.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

εάν έχετε αναρωτηθεί ποτέ πόσο καλύτερες θα ήταν οι φωτογραφίες του ενυδρείου σας αν τις έβγαζε κάποιος με πανάκριβη DSLR, φωτογράφος στο επάγγελμα και χρησιμοποιώντας και photoshop ορίστε η απάντηση.
Για σύγκριση η πρώτη είναι δική μου τραβηγμένη με μια samsug st88 (120€) χωρίς επεξεργασία. Φυσικά δεν υπάρχει σύγκριση και αν σας περάσει από το μυαλό ότι και η δική μου καλούτσικη είναι να διευκρινίσω πως ήταν η πρώτη φορά που φωτογράφισε ενυδρείο και δεν είχε πολύ χρόνο να ψαχτεί γιατί ήταν βραδιά ταινίας και ήμασταν μεγάλη παρέα. Παντως με βάση τα ενυδρεια που έχετε ορισμένοι, θα έπρεπε να πάρετε εναν φωτογράφο να σας κάνει ένα καλό άλμπουμ....
 

34033531_10216392485835655_3133468522659708928_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και οι δυο φωτογραφίες εχουν υποστει αλλαγη μεγέθους για να μπορέσουν να ανέβουν. Η δική μου κατά 70% και η άλλη κατα 40%

dsc_0961.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη τα κοράλλια έχουν πολύ μεγάλη διαφορά, φάνηκε ξεκάθαρα σε αυτές τις φωτό. Από ό,τι κατάλαβα θα πας σε DIY. To Orbit Marine το τρέχεις 100% μπλε και πόσο λευκό;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, bbetta said:

Δημήτρη τα κοράλλια έχουν πολύ μεγάλη διαφορά, φάνηκε ξεκάθαρα σε αυτές τις φωτό. Από ό,τι κατάλαβα θα πας σε DIY. To Orbit Marine το τρέχεις 100% μπλε και πόσο λευκό;

Φουλ τα χρώματα και 35 το λευκό. Για diy θα δούμε θέλει πολύ χρόνο που δεν έχω μέχρι τις γιορτές. Πρεπει να φτιάξω και το φωτιστικό του χαετου.

αν έχει καλή έκπτωση στο Black Friday θα πάρω την ορφεκ. 

Η δραματική αύξηση στη διάμετρο των κεφαλιων των ζωανθων δεν σημαίνει έλλειψη φωτός? Αν και έχουν πετάξει και κεφάλια... Αν όχι έλεγα να το αφήσω όπως είναι αφού όλα μεγαλώνουν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Φουλ τα χρώματα και 35 το λευκό. Για diy θα δούμε θέλει πολύ χρόνο που δεν έχω μέχρι τις γιορτές. Πρεπει να φτιάξω και το φωτιστικό του χαετου.

αν έχει καλή έκπτωση στο Black Friday θα πάρω την ορφεκ. 

Η δραματική αύξηση στη διάμετρο των κεφαλιων των ζωανθων δεν σημαίνει έλλειψη φωτός? Αν και έχουν πετάξει και κεφάλια... Αν όχι έλεγα να το αφήσω όπως είναι αφού όλα μεγαλώνουν. 

έχω την εντύπωση όταν μεγαλώνει ο κορμός τους και ανεβαίνουν προς τα πάνω ψάχνουν για πιο δυνατό φως....

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό ισχύει ετσι και αλλιώς. έχουν πετάξει και λίγο κορμό αλλά σε λογικά πλαίσια... Να αυτή είναι πριν το φωτιστικό και η άλλη μετά (το ιδιο φραγκ ειναι τα χρωμματα δειχνουν διαφορετικά)

SAM_1150.JPG

SAM_1184.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω κάτι περίεργο εκτός από την μόντι που έχει μία νέκρωση στην βάση της...επίσης πρόσεχε τα πλαγκς που βάζεις άμα είναι από καταστήματα-χομπύστα μην τσιμπήσεις κάτι...κρίμα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μην αλλάζεις τίποτα. Το ότι τα κεφάλια έχουν μεγαλώσει σε διάμετρο και πάχος σημαίνει ότι πάνε καλά, έχεις και πολλαπλασιασμό. Αυτό που αναφέρατε με τον αφύσικα μακρύ κορμό είναι το προβληματικό που δεν το έχεις. 

Link to comment
Share on other sites

λετε ε? Βέβαια από την άλλη αν βελτιώσω τον φωτισμό θα μπορώ να παίξω και με κανα κοράλλι τύπου μοντιπόρα... αυτή που εχω τώρα δείχνει χαλασμένη στα περισσότερα σημεία της αλλά μεγαλώνει κανονικά.
Μπορεί να φταίει και το νερό βεβαία, εχω να μετρήσω μήνες.... Θα πρέπει να κάνω ενα σετ μετρήσεων γιατί και ο Πάτρικ από όταν τον πήρα όλο ψηλά στέκεται στο ενυδρείο, κάτι δεν θα του αρέσει μάλλον (ή επειδή όταν στέκεται έτσι του βάζω ένα φυλλαράκι αλγης στο στομα του και το τρώει)

IMG_20191107_134222[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_20191107_134235[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

και υποτίθεται οτι με την μετάβαση στο νέο ενυδρείο θα τακτοποιούσα λίγο και τα καλώδια πίσω του.....

Με τα πλαγκ τι εννοείτε? οτι μπαίνει μέσα το περνάω απο coral dip, δεν αρκεί?

img_20191106_183527_hdr-1-.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα να μην πειράξεις τις ρυθμίσεις στο φωτιστικό που έχεις, για την αναβάθμιση/συμπλήρωση συμφωνώ με ό,τι έχει ειπωθεί πιο πάνω. 
 

Γενικά για να ξαναεμπαινα στο χόμπι του θαλασσινού θα έδινα ιδιαίτερη βάση στον φωτισμό, θα έπαιρνα κάποιο δοκιμασμένο ακριβό μηχάνημα. Δεν μπαίνω στην διαδικασία να ξεκινήσω κάτι με μέτριο εξοπλισμό ακόμα και αν για να αποκτήσω το φωτιστικό που σκέφτομαι περάσουν αρκετά χρόνια. 
 

 

ΥΓ. Το dip δεν σκοτώνει τα πάντα. Γενικά τα αυγά των παρασίτων δεν επηρεάζονται τόσο. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινησω το φωτιστικό του χαετού. Έλεγα για ενα λεντ 1w cool white 6500-7500k και ενα full spectrum  380-840nm.   O γνωστός futuredeen γενικά εχει αυτή τη γκάμα στο 1w έχετε κατι να προτείνετε? μπορώ να βάλω μεχρι 4 λεντ όπως τα υπολογίζω (αν και δεν θα χρειαστούν τόσα)
https://futureeden.co.uk/collections/1w-high-power-led-with-pcb-heatsink-all-colours-1


 

Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Θα ξεκινησω το φωτιστικό του χαετού. Έλεγα για ενα λεντ 1w cool white 6500-7500k και ενα full spectrum  380-840nm.   O γνωστός futuredeen γενικά εχει αυτή τη γκάμα στο 1w έχετε κατι να προτείνετε? μπορώ να βάλω μεχρι 4 λεντ όπως τα υπολογίζω (αν και δεν θα χρειαστούν τόσα)
https://futureeden.co.uk/collections/1w-high-power-led-with-pcb-heatsink-all-colours-1


 

Γιατί δεν φέρνεις από κίνα μεριά; Πιο φθηνά είναι.

Για εμένα ή θα τα  βάλεις όλα full spectrum ή αν βάλεις λευκά (ψυχρά καλύτερα) θα τα ταιριάξεις με κόκκινα 660nm. Το λευκό θα σου καλύψει το φάσμα του μπλέ.

Βάλε 3 βατ καλύτερα και όσα περισσότερα μπορείς με φακούς 45 μοιρών ή και 30 να συγκεντρωθεί το φως να μην σου φύγει πλάγια. Αλλιώς μπορείς να βάλεις και ένα 10 βατ πλήρους φάσματος.

Έγινε επεξεργασία - neo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η ρουφιάνα αν και κακάσχημη είναι πολύ όμορφη....

IMG_20191128_223213_HDR.jpg

  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...