Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

εχω κάνει μερικές σκέψεις για τα επόμενα βήματα...... πχ θελω να βάλω μια ανεμώνη αλλά απο οσο εχω μιλήσει με κόσμο έμαθα οτι κάνουν βόλτες μεχρι να βρουν ενα μέρος που τους αρέσει και επισης αν κάνουν host τα ocellaris  σε αυτην τότε σταματούν να μεγαλώνουν τα πλοκάμια τους. Ελεγα λοιπόν οταν έρθει η ωρα να τη βάλω μεσα πρώτη πριν απο ψάρια και αλλά κοράλλια (αν και μονο κάνα ζωανθο έλεγα να βάλω ακόμη, ειπαμε ελαφρυ φορτο τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο), να τακτοποιηθεί μόνη της και μετά τα υπόλοιπα. τι λέτε? και αν ναι τι ανεμώνη προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος shadow man έγραψε:

εχω κάνει μερικές σκέψεις για τα επόμενα βήματα...... πχ θελω να βάλω μια ανεμώνη αλλά απο οσο εχω μιλήσει με κόσμο έμαθα οτι κάνουν βόλτες μεχρι να βρουν ενα μέρος που τους αρέσει και επισης αν κάνουν host τα ocellaris  σε αυτην τότε σταματούν να μεγαλώνουν τα πλοκάμια τους. Ελεγα λοιπόν οταν έρθει η ωρα να τη βάλω μεσα πρώτη πριν απο ψάρια και αλλά κοράλλια (αν και μονο κάνα ζωανθο έλεγα να βάλω ακόμη, ειπαμε ελαφρυ φορτο τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο), να τακτοποιηθεί μόνη της και μετά τα υπόλοιπα. τι λέτε? και αν ναι τι ανεμώνη προτείνετε?

Αγαπη μεγαλη.Κοιτα η ανεμωνη θελει ωριμο ενυδρειο και φως.Μια επιλογη η ποιο ασφαλης ειναι η bubble.Σωστα σκεφτεσε να την βαλεις νωρις ετσι να εχει βρει την θεση της οταν αρχιζεις και στοκαρεις.ΚΑΝΕΙΣ δεν θα σου εγγυηθει οτι δεν θα μετακινηθει.Μυθος οτι με τους νεμο μεσα δεν μεγαλωνουν τα πλοκαμια τους.Με το καλο λοιπον.:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να αρχίσω να φτιάχνω τη λίστα με το τι θα βάλω μέσα το πρώτο διάστημα. πχ ποιο ακριβώς ζευγάρι ocellaris (εχει πολλά είδη τελικα) και  απο κοράλλια ή μανιτάρια τι ακριβώς (οτι ευκολότερο). οι ζωανθοι μου αρέσουν πολύ απο οσο έχω δει στις φωτογραφίες. Οσον άφορα την ανεμώνη που συζητάγαμε το θέμα το μελετάω ακόμη καθώς απο όσο διαβάζω έχει κάνα δυο δυσκολίες.
Όσοι με παρακολουθούν θα ήθελα να μου πείτε τις προτάσεις σας για να τα εχω στο μυαλό μου.

Στις γαρίδες πάντως εχω καταλήξει ήδη, όσο περισσότερες και διαφορετικές μου επιτρέπεται! (για κάποιο λόγο μου αρέσουν και στο γλυκό και στο θαλασσινό).

επισης οπως το βλέπω το ενυδρείο μου φαινεται πως επικρατεί λιγο παραπάνω το μπλέ χρώμα φωτισμού απο οσο θα προτιμούσα. δεν θελω να παίξω με τις βασικές λάμπες που μου προτείνατε γιατι όπως είπατε και εσεις είναι ο καλύτερος συνδυασμός για την ωρα, αλλά μπορώ να "ισιώσω" λιγο το θέμα καπως? με αξιοποίηση της θεσης Τ8 14w που υπάρχει ηδη ή την προσθήκη μιας ακομη Τ5 24w ίσως?
 

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε τι έχει την δυσκολία του, οπότε μην σε κάνει πίσω το ότι έχουν κάνα 2 δυσκολίες!!

Κάτι που έχω δει και μου αρέσει αρκετά , είναι να παιξεις μόνο με ανεμώνες και ένα ζευγάρι κλόουν, ίσως ακούγεται "απλο" αλλα εχει ξεχωριστεί ομορφια

Να βλέπεις αποκλειστικά ένα είδος στο πως φέρεται στο "σπιτι" του (clown σε ανεμωνες)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο δικό μου το ενυδρείο φίλε μου τα ocellaris  όχι host δεν την κάνουν ούτε από δίπλα της δεν περνάν και έχω διαβάσει το ίδιο και σε post συνχομπίστα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓΙΩΡΓΟΣ Κ. έγραψε:

Καλημέρα στο δικό μου το ενυδρείο φίλε μου τα ocellaris  όχι host δεν την κάνουν ούτε από δίπλα της δεν περνάν και έχω διαβάσει το ίδιο και σε post συνχομπίστα. 

Βεβαιως γινετε γιατι ειναι αναπαραγωγης,εδω παιζεις με τα ειδη και πας στην magnifica που σχεδον ολα τα ειδη πανε.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα μου εκατσε στο μυαλό και πηρα 2 ερημιτες (μου τους εδωσαν για reef safe αν και απο οσο εχω διαβασει παιζει να μην υπαρχει κατι τετοιο στην ουσια αλλα΄τεσπα). τους κανω προσαρμογή τωρα με σταγόνες και ειδα μέσα στο σακουλάκι και ενα μωρό καβουρι. θα το κρατησω καραντίνα να σας το δειξω μεχρι να μου πειτε αν κανει να το βαλω μέσα γιατι ειναι τοσο μικρό που αν μπει δεν ξαναβγαίνει!

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2017 at 4:09 PM, paul.asty said:

Το κάθε τι έχει την δυσκολία του, οπότε μην σε κάνει πίσω το ότι έχουν κάνα 2 δυσκολίες!!

Κάτι που έχω δει και μου αρέσει αρκετά , είναι να παιξεις μόνο με ανεμώνες και ένα ζευγάρι κλόουν, ίσως ακούγεται "απλο" αλλα εχει ξεχωριστεί ομορφια

Να βλέπεις αποκλειστικά ένα είδος στο πως φέρεται στο "σπιτι" του (clown σε ανεμωνες)

εχεις δικιο, ακομη μαθαινω και οσο μπαινω στο κλιμα τοσο λιγοτερο φοβαμαι.  Τόσος κοσμος τα καταφερνει, θα το παλέψω και εγώ. πιστέυω πως ολα ειναι θεμα γνώσεων στα ενυδρεια. αν εχεις σωστές γνωσεις αντιμετοπίζεις τα παντα και προβλέπεις επισης πολλά. Υπομονη και διαβασμα. (να τα εφαρμοζα και στο φυτεμενο αυτα καλα θα ηταν).

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για αυτό? είναι αποδεκτό?

23800062_10214821205874638_8772074727914445550_o.jpg

23845677_10214821205514629_214112952603163826_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

στο εξωτερικό φιλτρο βάζουμε ζωντανό βράχο μέσα? παει χαμένος τόσος χώρος και θα με βόλευε να βάλω σχεδον 1 κιλό σε κομμάτια που βλέπω να χωράει εκει αντί να τον εχω μέσα στο ενυδρείο γιατι αν και δεν εχω καταλήξει στο στήσιμο του βράχου ακόμη εχει μπουκώσει λιγο στο μάτι όπως το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

στο εξωτερικό φιλτρο βάζουμε ζωντανό βράχο μέσα? παει χαμένος τόσος χώρος και θα με βόλευε να βάλω σχεδον 1 κιλό σε κομμάτια που βλέπω να χωράει εκει αντί να τον εχω μέσα στο ενυδρείο γιατι αν και δεν εχω καταλήξει στο στήσιμο του βράχου ακόμη εχει μπουκώσει λιγο στο μάτι όπως το βλέπω.

Δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά έχω ακούσει ότι κάποιοι το κάνουν. Εγω παλιά στο δικό μου είχα βάλει αυτό http://www.seachem.com/matrix.php με καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Μία καλή επιλογή για ανεμώνη είναι η Macrodactyla doreensis. Δεν σκαρφαλώνει στα βράχια να σου ενοχλεί κοράλλια, αφού της αρέσει να κρύβει τη βάση της στο βυθό. Επίσης συμβιώνει με πολλά κλοουνάκια: Amphiprion clarkii, A. perideraion, A. polymnus, A. percula,  A. chrysogaster και Premnas biaculeatus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, timor said:

Μία καλή επιλογή για ανεμώνη είναι η Macrodactyla doreensis. Δεν σκαρφαλώνει στα βράχια να σου ενοχλεί κοράλλια, αφού της αρέσει να κρύβει τη βάση της στο βυθό. Επίσης συμβιώνει με πολλά κλοουνάκια: Amphiprion clarkii, A. perideraion, A. polymnus, A. percula,  A. chrysogaster και Premnas biaculeatus.

 

αμ δεν εχω βυθό ο καψερος! το παω Bare bottom, λες να μην της αρεσει η ιδέα? απο την αλλη αν δεν της αρεσουν τα βραχακια και προτιμα το τζάμι φοβάμαι μην προτιμησει και τον κυκλοφορητη μετά....

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος timor έγραψε:

Μία καλή επιλογή για ανεμώνη είναι η Macrodactyla doreensis. Δεν σκαρφαλώνει στα βράχια να σου ενοχλεί κοράλλια, αφού της αρέσει να κρύβει τη βάση της στο βυθό. Επίσης συμβιώνει με πολλά κλοουνάκια: Amphiprion clarkii, A. perideraion, A. polymnus, A. percula,  A. chrysogaster και Premnas biaculeatus.

 

Που χάθηκες φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα ενα aquascape που ειχα στο μυαλό μου.... έπιασα τα κομμάτια με tire-up προσωρινά μεχρι να μου πειτε τη γνώμη σας. δεν μπορώ να πω οτι με τρελαίνει προσωπικά αλλά δεν μπορώ κιόλας να σκεφτώ κάτι καλύτερο. Πάντως εχει επιφάνεια για κοράλλια, δεν μπορώ να πω οτι εχει πολλές κρυψωνες αλλά αυτο διορθώνεται με δυο μικρά κομματάκια βραχάκι αργότερα.....  κυκλοφορία νομίζω πως θα έχει κα΄λή με αυτό το σχήμα. 
Κάθε γνώμη δεκτή απο οσο περισσότερους γίνεται!

23847358_10214834627930181_23154922573462060_o.jpg

24068522_10214834628850204_6943210302484762693_o.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λέτε ε? εμενα δεν μου γεμίζει το ματι. σε όσους το έδειξα άρεσε πάντως. θα περιμένω λιγο ακόμη πριν το κανω μονιμο μπας και κατεβάσω αλλη ιδεα. Κανονικά θελει ενα κιλό ακόμη γιατι στο σχήμα είναι ακριβώς 4 κιλά αλλά σκεφτόμουν να το συμπληρώσω μέσα στο φιλτρο αν γίνεται.

Εντωμεταξύ μπορείτε να αναγνωρίσετε το καβουράκι που δείχνω παραπάνω? κανει να μπει μέσα τελικά? το εχω ακόμη στην απομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, γενικά η αναγνώριση των καρκινοειδών είναι μια δύσκολη υπόθεση. Με κάθε επιφύλαξη τολμώ να πω πως το καβουράκι σου ανήκει στην οικογένεια Xanthidae και στο γένος Paractaea. Τώρα, εάν είναι το είδος Paractaea monodi ή το Paractaea rebieri, ας μην το αποφασίσουμε αυτή τη στιγμή. Τα καβούρια αυτού του γένους ψάχνουν φαγητό στα βράχια κατά τη διάρκεια της νύχτας. Είναι παμφάγα (άλγη, δίθυρα και οστρακόδερμα) και πολλές φορές τρέφονται με ακαθαρσίες και άλλα υπολείμματα. Η κοραλλοφαγία ίσως να μην περιλαμβάνεται στο μενού....

Έγινε επεξεργασία - timor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, timor said:

Αγαπητέ, γενικά η αναγνώριση των καρκινοειδών είναι μια δύσκολη υπόθεση. Με κάθε επιφύλαξη τολμώ να πω πως το καβουράκι σου ανήκει στην οικογένεια Xanthidae και στο γένος Paractaea. Τώρα, εάν είναι το είδος Paractaea monodi ή το Paractaea rebieri, ας μην το αποφασίσουμε αυτή τη στιγμή. Τα καβούρια αυτού του γένους ψάχνουν φαγητό στα βράχια κατά τη διάρκεια της νύχτας. Είναι παμφάγα (άλγη, δίθυρα και οστρακόδερμα) και πολλές φορές τρέφονται με ακαθαρσίες και άλλα υπολείμματα. Η κοραλλοφαγία ίσως να μην περιλαμβάνεται στο μενού....

καταλαβαίνω, θα το ψαξω και εγώ τωρα που μου εδωσες μερικα στοιχεια. αλλά θα το κρατησω καραντίνα για καιρό ακομη γιατι αμα μπει μεσα ειναι τοσο μικρό που δεν ξαναβγαινει!  Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δώρο ενος φιλου! είναι λίγο μεγάλη.
Ακόμη δεν εχω αλγες για να φάει. Να της ριχνω κατι για συμπλήρωμα ή να της αφήσω διπλα της ενα φυλλαδιο απο delivery σουβλατζίδικο που έχουμε στη γειτονιά??

23915577_10214843243265559_313321701314443513_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...