Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

πριν 21 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Δώρο ενος φιλου! είναι λίγο μεγάλη.
Ακόμη δεν εχω αλγες για να φάει. Να της ριχνω κατι για συμπλήρωμα ή να της αφήσω διπλα της ενα φυλλαδιο απο delivery σουβλατζίδικο που έχουμε στη γειτονιά??

23915577_10214843243265559_313321701314443513_n.jpg

Εννοειτε αλλιως θα ψωφησει,και το νου σου μη πηδηξει εξω.

Link to comment
Share on other sites

εχω το καπακι δεν φοβάμαι, τι τρωνε αυτα? εχω ακομη τροφές μονο απο το φυτεμενο. να της αγοράσω κατι συγκεκριμένο? και μεχρι τότε να της ριξω κανα πολύ μικρό κομματακι κατεψυγμένη γαριδα που εχω απο αυτες που τρώμε εμεις?

Link to comment
Share on other sites

Ocean nutrition φυλλαρακι το μωβ κουτι και λιγο σπιρουλινα.Την εχεις παρει ετοιμη η απο μαγαζι?Εαν ειναι πο μαγαζι ριγο μυσιδα κατεψυγμενη θα βοηθαγε.

Link to comment
Share on other sites

μου την εκαναν δωρο απο το petsupermarket μου ειπε την πηρε.  θα της ριξω καμια ταμπλέτα απόψε και μεθαύριο που θα κατέβω στας πρωτεύουσας θα προμηθευτώ οτι μου ειπες (μενω επαρχία). ευχαριστώ πολύ.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα κρατησω το aquascape, ειχα παρει απο την αρχή μια D-D κολλα (τη γνωστή)..... δεν εβγαλα και πολύ ακρη με τις οδηγιες χρήσης πάντως! Αυτο που δεν κατάλαβα ειναι το εξής: κολλάω τα κομμάτια του βράχου εξω απο το νερό και περιμένω λιγο πριν τα ξαναβάλω μέσα στο νερό να στεγνώσουν? κολλάω τα πάντα μεσα στο νερό ή πρέπει να ειναι ολα στεγνά (αυτο δεν το νομιζω)? Μη κανω καμιά γκαφα και παει ο κοπος μεχρι εδώ στραφι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Τελικά θα κρατησω το aquascape, ειχα παρει απο την αρχή μια D-D κολλα (τη γνωστή)..... δεν εβγαλα και πολύ ακρη με τις οδηγιες χρήσης πάντως! Αυτο που δεν κατάλαβα ειναι το εξής: κολλάω τα κομμάτια του βράχου εξω απο το νερό και περιμένω λιγο πριν τα ξαναβάλω μέσα στο νερό να στεγνώσουν? κολλάω τα πάντα μεσα στο νερό ή πρέπει να ειναι ολα στεγνά (αυτο δεν το νομιζω)? Μη κανω καμιά γκαφα και παει ο κοπος μεχρι εδώ στραφι!

ΘΑ πάρεις την κόλα δύο ίσες ποσότητες από τα δύο μασουρακια. 

ΘΑ τις αναμιξεις και θα τις πλασεις καλά να γίνουν ένα ενιαίο σώμα. 

ΘΑ βγάλεις τα κομμάτια βράχου που ΘΕΣ και θα κολλήσεις.  Άστο κανένα 20 λεπτά εκτός νερού.  Αν μπορείς να ξεπλυνεις με λίγο νερο ενυδρείου να φύγει η πολύ θολούρα Καλώς.  Αλλιώς αν δεν μπορεί να βγει ο βράχος τότε η κολυση γίνεται εντός ενυδρείου .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η σαλιάρα σε δράση!
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εχοντας ιεραρχήσει τις επομενες αγορές του reef (γιατι εχει και το φυτεμένο εξοδα και δεν φτάνουν τα χρήματα για πολλά πολλά), το επόμενο εξοδο θα ειναι ενα-δυο κιλά αραγωνιτης πολύ χοντρός (σιγουρα 1cm) για να απλώσω λιγο κατω ισα να μη φαινεται το τζάμι (θα κανω δική μου εκδοχή του bare bottom θα προσπαθήσω να συνδυάσω τα πλεονεκτήματα εξαλείφοντας το αισθητικό "μειωνεκτημα" της υποθεσης). Το εχω δει στη πράξη και τοσο χοντρός πιανει και κοραλλινη και γινεται υπέροχος. και δεύτερο έξοδο ενα κιλό ζωντανός βράχος ακόμη που θα μπει μεσα στο εξωτερικό φιλτρο σε κομμάτια και οσο δεν χωρεσει εκει θα κουμπώσει καπου πάνω στο κυριως σχήμα στο ενυδρείο.

Το μόνο ζόρυ ειναι που θα βρώ αραγωνιτη αφου ολοι πουλάνε τον πολύ ψιλότερο και σε σακουλες των 20 κιλών απο οσο εχω δει μεχρι τώρα!
Επισης σκεφτόμουν τι αλλη λάμπα θα μπορούσα να προσθέσω για να αλλάξω λιγο τα χρωμματα του ενυδρειου γιατι δεν μου αρεσουν πολύ. αλλά δεν θελω να χαλάσω τις ισορροπίες η να βαλω κατι που δεν θα βοηθά στο σωστό κυκλο του ενυδρείου. πχ αν προσθέσω ακομη μια coral plus πως θα ειναι στο ματι? θα κανει ζημια καπου στην πράξη?
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάτι καινούριο.... το κλειστό είναι πράσινο. κάπου σημείωσα και τα ονόματα τους αλλά το έχασα! (απλά τα ακούμπησα για σήμερα μεχρι να δώ που θα τα βάλω)

25289581_10214980798904364_7303737710426472259_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  ξέρει κανείς ακριβώς σε ποια κατηγορία ανήκουν? Σήμερα ανοίξανε λίγο.
Μου είπαν ότι επειδή είναι μόνο δυο δεν χρειάζονται τάισμα.  να τους ψεκάσω μια σταλιά ζωμό απο το μείγμα που έχουν μέσα τα κατεψυγμένα Mysis που δίνω στη σαλιάρα ή να πάρω ειδική τροφή? ή όντως δεν έχουν ανάγκη για την ώρα?

25188863_10214984556958313_361965008208615144_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Utter chaos zoas το πορτοκαλι και το πράσινο radioactive.Μεγειες όμορφες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!  Άμα πιάσουν πιστεύω θα γίνουν υπέροχα. 

Να τους πάρω κάποια τροφή ή δεν έχουν ανάγκη ακόμη? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ!  Άμα πιάσουν πιστεύω θα γίνουν υπέροχα. 

Να τους πάρω κάποια τροφή ή δεν έχουν ανάγκη ακόμη? 

Εάν θες ριξτους  Cyclops η μυσιδα η οποιαδήποτε άλλη ξηρα για κοραλια.Μιλω για target.

Link to comment
Share on other sites

"Επιτέλους" εχω άλγη (ειχα και παλιότερα διατομική αλλά κανα δυο μέρες κράτησε μόνο οπότε δεν μετράει :) )
αλλά δεν μπορώ να την κατατάξω κάπου με βάση τα αρθρα του ιντερνετ (δεν τις ξέρω και του θαλασσινού). ειναι υπερβολικά ψιλή και πιάνει μόνο πανω στα τζαμια. μοιάζει καφέ στο ματι αλλά αν σκουπίσεις το τζαμι με τηλεκάρτα μαζεύεται και δείχνει το πραγματικό της χρώμα που είναι πράσινο. Ειναι σαν να εχεις απλώσει υπερβολικά ομοιόμορφα μια πάρα πολύ ψιλή σκόνη στο τζάμι. 
κρατάει καμιά βδομάδα τώρα. Έχω σκουπίζει τα τζάμια από μέσα μια φορά ηδη και έκανα και μια αλλαγη νερου μετά αλλά ξαναμαζεψε την επόμενη κιόλας και τωρα φαίνεται να εχει μείνει στάσιμη οση μαζεύτηκε.  παρατηρώ απο τον σχηματισμό στα τζάμια οτι ειναι λιγότερη η εμφάνιση της στα σημεια που μειώνεται λιγο η κυκλοφορία του νερού. την τετάρτη ελεγα να αγοράσω και δεύτερο κυκλοφορητή γενικά για να υπάρχει καβατζα μην χαλάσει ο ενας και να βελτιώσω και τη ροή μέσα (ελπίζω να μην το κανω πλυντήριο με τους δυο).

Οι μετρήσεις είναι αυτές που είχα πάντα.  Ιδέες?  πιθανολογώ οτι μπορει να παιζει ρολο και το ατσαλο ταϊσμα που εκανα με τη Mysis τελευταία. τωρα εχω γίνει πιο προσεκτικός (και η σαλιαρα πιο επιλεκτική, προτιμά να τις πιπιλά και να τις φτύνει μερικές φορές).

η θολούρα στη φωτογραφία είναι αυτή που λέω (μην τη μπερδέψετε με τους λεκέδες στο πίσω τζάμι, αυτό δεν το έχω καθαρίσει ποτέ ακόμη από οταν έστησα το ενυδρείο και έχει κάνει τα νερά που φαίνονται)

SAM_0203.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις κάνεις? τι τιμές έχεις? 

 

 Ολα τα ενυδρεία θέλουν καθάρισμα στα τζάμια τους. Το θέμα είναι να γίνεται σε 4-5 μέρες, και όχι ανα 1-2 μέρες. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις είναι φυσιολογικές πλην αμμωνίας που έχω δύο βδομάδες να μετρήσω και θα ξαναμπορώ από βδομάδα.  

Αν είναι να θέλει μια φορά την εβδομάδα δεν με πειράζει αρκεί να είναι φυσιολογικό.  Γιατί μέχρι τώρα που τρέχει 3 μήνες μόνο 2-3 φορές χρειάστηκε να το περάσω.  

Θα ξαναρυθμισβ και τις ροές του νερού γιατί νομίζω τις είχα αλλάξει ελαφρώς όταν ξεκίνησε το φαινόμενο... 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε κάτι πολύ κουλό!  Πριν 10 μέρες εβγαλα οοολο το βράχο εξω απο το νερό και τον κόλλησα με DD προσεκτικά, κάθισα απο πάνω του για κανα μισάωρο ψεκάζοντας τον για να μη χασει την υγρασια του μεχρι να στεγνώσει λιγο η κόλλα..... τον χαζευα τον περιεργαζόμουν κτλπ. καθάρισα και το ενυδρείο καλά έξυσα τα τζάμια κτλπ εκανα και μια αλλαγή και τον ξαναβαλα μέσα. 
Ολες αυτες τις 10 μερες χαζευα συχνα το ενυδρειο τσεκαροντας και τα ζωντανα μου (τον ερημητη, το σαλιγκάρι και τη σαλιάρα). ολα οκ.
δεν εχω βαλει τίποτα ζωντανό μεσα εδώ και ενα μηνα ακριβώς. ουτε βραχο.

Κοιτάω σημερα και βλέπω τον ερημίτη εξω απο το κελυφος του ψόφιο κατω. στεναχωριέμαι λιγο, ε τι να κάνουμε λέω τον βγάζω και τον πετάω εξω. μετά απο 5 λεπτά βλέπω το κέλυφος που χρησιμοποιούσε ο ερημίτης πανω στον βραχο. ξανακοιτάω και το βλέπω να κουνιεται! τελικά ο ερημητης μου ηταν οκ και με καποιο τρόπο εγώ ειχα και δεύτερο ερημίτη στο ενυδρείο τόσους μηνες χωρις να το εχω παρει χαμπάρι αν και το ψαχουλεύω ολη την ωρα! δεν ηταν και μικρός ειχε μέγεθος κέρματος 5 λεπτών!. και γιατί δεν πηγε να πάρει το δεύτερο κέλυφος που ειχα πετάμενο μέσα για καβατζα????

ειπαμε το θαλασσινό είναι ολο εκπλήξεις αλλά πως διάολο γίνεται σε τοσο μικρό ενυδρείο να μη παρεις χαμπάρι εναν ολόκληρο ερημίτη για 3 μήνες! (υπόψιν ειχα μόνο εναν απο την αρχη).
Παω τωρα στο κηπο να τσεκάρω και το πτώμα που πέταξα γιατι αρχιζω να νιωθω λιγο σαν τους προταγωνιστές τα θριλερ που βλέπουμε στο κινηματογράφο!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα με έκανες γέλασα με την περιγραφή!!

Δεν είναι ότι είχες δεύτερο ερημίτη και δεν το είχες δει

Αλλά συχνά οι ερημίτης, γαρίδες κτλ επειδή μεγαλώνουν αλλάζουν κέλυφος 

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αυτο αλλά αυτο που πεταξα δεν ηταν κελυφος! (τωρα χαθηκε στο χιονι γιατι ριχνει πολύ εδω) ηταν κανονικό σωμα τον επιασα απο το ενα ποδι με τη λαβιδα και τον κοιταξα καλα πριν τον πεταξω

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

ναι το ξερω αυτο αλλά αυτο που πεταξα δεν ηταν κελυφος! (τωρα χαθηκε στο χιονι γιατι ριχνει πολύ εδω) ηταν κανονικό σωμα τον επιασα απο το ενα ποδι με τη λαβιδα και τον κοιταξα καλα πριν τον πεταξω

Που καλε χιονίζει πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά με το reef μεχρι τώρα, η άλγη έφυγε μετά από μια γερή αλλαγή νερού,  οι ζωανθοι μου δίνουν την εντύπωση πως αρχίζουν να αναπτύσσονται... ολα ρολόι. ο ερημίτης σήμερα μετακόμισε σε μεγαλύτερο κοχύλι (το οποίο εκτός του οτι είναι ασχημότερο από το προηγούμενο κάνει και περισσότερο θόρυβο στον γυμνό βυθό, μου σπάει λίγο τα νεύρα τωρα το βράδυ να δώ πως θα το συνηθίσω.... δεν σας κρύβω πως μου πέρασε από το μυαλό να το τυλίξω με λίγη σαμπρέλα ποδηλάτου! δεν βαζει και κωλο κατω ολη μέρα..... με τόσα χλμ που γραφει ουτε χαμστερ να ηταν! αν του βάλω μια ροδα θα μπαίνει μεσα να τρέχει!).

ποια τεστ λετε να χρειαστώ πρώτα για να αρχίσω να τα μαζεύω σιγά-σιγα? τα βασικά τα εχω (No2 No3 αμμωνία PO4 PH χλώριο κτλπ) αναφέρομαι σε τεστ που θα χρειαστούν τα κοράλλια και οι γαρίδες (αυτές δεν θέλουν και λίγο συμπλήρωμα ιωδίου?)
 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Ολα καλά με το reef μεχρι τώρα, η άλγη έφυγε μετά από μια γερή αλλαγή νερού,  οι ζωανθοι μου δίνουν την εντύπωση πως αρχίζουν να αναπτύσσονται... ολα ρολόι. ο ερημίτης σήμερα μετακόμισε σε μεγαλύτερο κοχύλι (το οποίο εκτός του οτι είναι ασχημότερο από το προηγούμενο κάνει και περισσότερο θόρυβο στον γυμνό βυθό, μου σπάει λίγο τα νεύρα τωρα το βράδυ να δώ πως θα το συνηθίσω.... δεν σας κρύβω πως μου πέρασε από το μυαλό να το τυλίξω με λίγη σαμπρέλα ποδηλάτου! δεν βαζει και κωλο κατω ολη μέρα..... με τόσα χλμ που γραφει ουτε χαμστερ να ηταν! αν του βάλω μια ροδα θα μπαίνει μεσα να τρέχει!).

ποια τεστ λετε να χρειαστώ πρώτα για να αρχίσω να τα μαζεύω σιγά-σιγα? τα βασικά τα εχω (No2 No3 αμμωνία PO4 PH χλώριο κτλπ) αναφέρομαι σε τεστ που θα χρειαστούν τα κοράλλια και οι γαρίδες (αυτές δεν θέλουν και λίγο συμπλήρωμα ιωδίου?)
 

Ασβεστιο-μαγνησιο-kh το ιοδιο καλυπτετε απο τις αλαγες οπως εισαι.

Link to comment
Share on other sites

πως σας φαίνονται? έχει αλλάξει λιγο το σχήμα του chaos Νομίζω. θελω να πιστεύω πως πάει για διχοτόμηση και οχι ότι υπάρχει πρόβλημα

SAM_0210.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

πως σας φαίνονται? έχει αλλάξει λιγο το σχήμα του chaos Νομίζω. θελω να πιστεύω πως πάει για διχοτόμηση και οχι ότι υπάρχει πρόβλημα

SAM_0210.JPG

Όλα οκ μην ανχωνεσε .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...