Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

5 minutes ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

μιας και η λάμπα έφτιαξε μόνη της σήμερα (οχι δεν ηταν το ballast που έφταιγε, δυο άλλες λάμπες δούλεψαν αμέσως στις δοκιμές εχτές) η μικρή βρήκε ευκαιρία και βγήκε στη βεράντα για να λιαστεί.... χρειάστηκε να πάω απο πίσω της να τη φωτογραφίσω γιατί ποτέ δεν με αφήνει οταν είναι τόσο εκτεθειμένη.

Θα επανέλθω με μετρήσεις νερού γιατι μου εδειξε KH 14+ εχτες και θελω να το ξανακάνω γιατι μάλλον κάτι δεν θα έκανα σωστά στο τεστ.

17835075_10215455267085772_6851696846155222427_o.jpg

Στείλε λίγο kH σε εμένα να ανεβεί:hehe και όλα καλά 

Link to comment
Share on other sites

ναι το διαβασα! να σου πακετάρω ενα βαρέλι νερο???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Mg εχω 1440 
ΚΗ 14  (με το  νερό δικτύου να είναι στο 7 ),
και CA βασικά δεν μπορώ να καταλάβω πόσο γιατι το νερό δεν άλλαξε χρώμα ακομη και οταν χρησιμοποίησα ολο το αντιδραστήριο στη συρριγγα.  
τα τεστ ειναι  καινουρια salifert.

Απο τις υπολοιπες μετρήσεις ειμαστε οκ παντως.

Link to comment
Share on other sites

παντως και με τεστ της tetra που εκανα 10.0 ΚΗ βγαζει στο θαλασσινό.... τη παρασκευη που θα περασω απο κανα δυο καταστήματα θα παρω δειγμα νερου να μου μετρήσουν και εκει μπας και κανω κατι λαθος (ή κανει το salifer κατι λαθος)

Link to comment
Share on other sites

Για το ca βαλε στο αντιδραστηριο μισό νερό από ενυδρείο και μισό από όσμωση δηλ. Αν σου λέει 4ml βαλε 2 και 2 . Κάνε κανονικά το τεστ και αυτο που θα δείξει όταν αλλάξει χρώμα το πολλαπλασιάζεις χ2 και βρίσκεις το ασβέστιο σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μεχρι τώρα synbiotic και πλέον έκανα τη πρώτη αλλαγή με red sea salt οι μετρησεις ειναι μετά απο αυτην.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Ποιας εταιρείας είναι το πρώτο;

Tropic marine 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετα απο το τι δείχνουν τα τεστ πάντως, ειμαι πολύ χαρούμενος απο το radioactive κυρίως.    το πρίν και το μετά (με τη βοήθεια σας πάντα!).... σχεδόν δυο μήνες αργότερα. (το σχήμα του utter εχει αλλάξει λιγο παράξενα, είναι φυσιολογικό?) 

25188863_10214984556958313_361965008208615144_o.jpg

27625112_10215458011874390_4207291860719743395_o.jpg

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27750371_10215464576598504_2500358398489401573_n.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Άσχετα απο το τι δείχνουν τα τεστ πάντως, ειμαι πολύ χαρούμενος απο το radioactive κυρίως.    το πρίν και το μετά (με τη βοήθεια σας πάντα!).... σχεδόν δυο μήνες αργότερα. (το σχήμα του utter εχει αλλάξει λιγο παράξενα, είναι φυσιολογικό?) 

25188863_10214984556958313_361965008208615144_o.jpg

27625112_10215458011874390_4207291860719743395_o.jpg

Αφου εχει μωρακι.:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ζήτω!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bbetta said:

Ωραίος ο ερημίτης! 

εχει πλάκα τρώει απο το χέρι μου. χώρια που μυρίζεται κατευθείαν οτι τροφή πέσει μέσα και ορμάει !  θέλω μονο να του βρώ ενα ομορφότερο κοχύλι γιατι αυτο δεν μου κάθεται καλα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2018 at 9:51 PM, nasos said:

Για το ca βαλε στο αντιδραστηριο μισό νερό από ενυδρείο και μισό από όσμωση δηλ. Αν σου λέει 4ml βαλε 2 και 2 . Κάνε κανονικά το τεστ και αυτο που θα δείξει όταν αλλάξει χρώμα το πολλαπλασιάζεις χ2 και βρίσκεις το ασβέστιο σου. 


Με αυτη τη μέθοδο εχω Ca 620 τότε.
Οπότε εχουμε Ca 620 και Μg 1440. 

Κάτι ακόμη, αυτο το άσπρο που εχει αρχίσει και κολλάει παντού είναι κοράλλινη? γιατί την είχα για κοκκινωπή κανονικά....
 

SAM_0258.JPG

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

εχει πλάκα τρώει απο το χέρι μου. χώρια που μυρίζεται κατευθείαν οτι τροφή πέσει μέσα και ορμάει !  θέλω μονο να του βρώ ενα ομορφότερο κοχύλι γιατι αυτο δεν μου κάθεται καλα.

 

Για δέσιμο είμαστε...χααχαχαχα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:


Με αυτη τη μέθοδο εχω Ca 620 τότε.
Οπότε εχουμε Ca 620 και Μg 1440. 

Κάτι ακόμη, αυτο το άσπρο που εχει αρχίσει και κολλάει παντού είναι κοράλλινη? γιατί την είχα για κοκκινωπή κανονικά....
 

SAM_0258.JPG

Σκουλικια ειναι

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Skoti said:

Για δέσιμο είμαστε...χααχαχαχα

πλεον εχει μάθει και με το που δει απο μακριά κατι να πεφτει προς τον βυθό τρέχει!


σκουλήκια ε? είναι λιγο σκληρά και ακίνητα. κανω κατι με αυτά? χρειάζεται καποιος φυσικός θηρευτής?

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2018 at 12:10 ΠΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

πλεον εχει μάθει και με το που δει απο μακριά κατι να πεφτει προς τον βυθό τρέχει!


σκουλήκια ε? είναι λιγο σκληρά και ακίνητα. κανω κατι με αυτά? χρειάζεται καποιος φυσικός θηρευτής?

Υπάρχουν πολλοί αυτά πολλαπλασιάζονται πολύ ευκολα,βγάζουν ίνες μακριές και τρέφονται από την στήλη του νερού αλλά ακουμπούν και τα κοραλια και τα ενοχλούν.Τριγκερ πεταλούδες και κάποια Wrasse.Εαν μπορείς σπάστο και διέλυσε το.

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζουν σαν μικρά feather duster. Όλα τα reef έχουνε και είναι ακίνδυνα. 

Τα vermetid snail που λέει ο @niknik  έχουν κοκκινοπο σωλήνα. Σε κάθε περίπτωση googlαρε και τα δύο και δες τι ακριβώς είναι. Σε περίπτωση που είναι vermetid snail καλό είναι να κάνεις αυτό που λέει ο niknik και να καταστρέψεις. Αλλά μου μοιάζουν πιο πολύ με feather duster! 

Έγινε επεξεργασία - revolution1925
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε στην άκρη τους και δες αν βγάζουν κάτι σαν μικροσκοπικό φοίνικα στο μπροστινό τους μέρος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...