Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

On 10/2/2018 at 10:29 ΜΜ, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Μοιάζουν σαν μικρά feather duster. Όλα τα reef έχουνε και είναι ακίνδυνα. 

Τα vermetid snail που λέει ο @niknik  έχουν κοκκινοπο σωλήνα. Σε κάθε περίπτωση googlαρε και τα δύο και δες τι ακριβώς είναι. Σε περίπτωση που είναι vermetid snail καλό είναι να κάνεις αυτό που λέει ο niknik και να καταστρέψεις. Αλλά μου μοιάζουν πιο πολύ με feather duster! 

Τα δικα μου εχουν ασπρο σωληνα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Τα δικα μου εχουν ασπρο σωληνα.

Άσπρο? Καθε μέρα κάτι μαθαίνεις! Πολύ θα ήθελα να τα δω με κάποια φώτο αν είναι εύκολο ώστε να μπορώ να τα αναγνωρίζω στο μέλλον! Μπορείς να τραβήξεις μια φώτο να τα δούμε? 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτά που έστειλε ο Δημήτρης τα έχω και  εγώ και ούτε vermetid (έχω και ελάχιστα vermetid) ουτε feather duster είναι. Δεν βγάζουν κάποιο φτερό. Τέλος πάντων εγώ τα καθαρίζω και όσο περνάει ο καιρός βγαίνουν λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω δεν κάνουν ιδιαίτερο κακό.  Και εγω εχω τέτοια.

  Ενα αρνητικό που πιθανόν να εχουν, θα είναι να απορροφούν Ca + KH + Mg για να φτιάξουν τον σκελετό-κέλυφος που βλέπουμε.  Οπότε κατα κάποιο τρόπο έχουμε μεγαλύτερη απορρόφηση αυτών των στοιχείων απο το ενυδρείο μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει κατι μεχρι τωρα, θα το έβλεπα ευκολα ή μονο με σβηστα φώτα ή για ελαχιστη ωρα κτλπ? να στησω καρτέρι αν ειναι στο ρεπο μου!

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση... πότε τα κωπιποδα (ή οτι διαολο είναι αυτα τα διαφανή σαν γαρίδες που εχω)  σε ενα ενυδρείο ειναι παρα πολλά?
Γιατι οταν είναι κλειστά τα φώτα βλεπω γερό παρτι πάνω στον βράχο....

Link to comment
Share on other sites

Με το σβήσιμο του φωτός αισθάνονται ασφάλεια και βγαίνουν για τροφή.    

 

Αν καταφέρεις και τα φτάσεις σε επίπεδο που να είναι τόσα πολλά ώστε να δημιουργούν προβλήματα, τότε θα πρέπει να μας πεις το μυστικό να το κάνουμε και εμεις :) 

 

Να χαίρεσαι που ειναι πολλά.  Φυσική τροφή για κοράλλια,ψάρια κλπ

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

27993414_10215524082606117_4192663183010308103_o.jpg

  • Like 2
  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

extra ερώτηση....
Πόσες ωρες μπορει να μεινουν σβηστοι οι κυκλοφορητες σε ενα reef? για αρχη στο δικό μου που εχει μονο βραχο και ζωανθους και επειτα σε ενα περισσότερο φορτωμένο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

extra ερώτηση....
Πόσες ωρες μπορει να μεινουν σβηστοι οι κυκλοφορητες σε ενα reef? για αρχη στο δικό μου που εχει μονο βραχο και ζωανθους και επειτα σε ενα περισσότερο φορτωμένο?

Γιατί ρωτάς?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

extra ερώτηση....
Πόσες ωρες μπορει να μεινουν σβηστοι οι κυκλοφορητες σε ενα reef? για αρχη στο δικό μου που εχει μονο βραχο και ζωανθους και επειτα σε ενα περισσότερο φορτωμένο?

Οι κυκλοφορητές δεν πρέπει να κλείνουν ποτέ. Σε έκτακτη περίπτωση πχ διακοπή ρεύματος, όσο το δυνατό λιγότερο. Δεν ξέρω να υπάρχει κάποιος άλλος κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Για κανένα 10 λεπτο με 15 λεπτό είσαι σίγουρα safe. Εκτός και αν εχεις πολυ μεγάλη ιχθυοφόρτιση.  

 

Εγω τους κλεινω οταν κάνω target, και τους ανοιγω μετα απο 10 με 15 λεπτα για να φάνε με την ησυχία τους.

 

Εσυ γιατι θες να τους κλείσεις? 

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί η ΔΕΗ δεν προγραμματιζει τις εργασίες συντήρησης της με βάση τις ενυδρειακές μου ανάγκες...  Αλλιώς εγώ γιατί να θέλω να τους σβήσω ? 

Οπότε για τίποτα 5ώρα ούτε λόγος ε

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Ρωτάω γιατί η ΔΕΗ δεν προγραμματιζει τις εργασίες συντήρησης της με βάση τις ενυδρειακές μου ανάγκες...  Αλλιώς εγώ γιατί να θέλω να τους σβήσω ? 

Οπότε για τίποτα 5ώρα ούτε λόγος ε

Υπερβολικά μου φαίνονται αυτά που γράφηκαν. Είχα διακοπή 3 ώρες, κανένα θέμα απολύτως δεν προέκυψε.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές κλείνω κυκλοφορία για καμία ώρα για target feeding.

Για διακοπές ρεύματος όμως έχω ένα καλό DIY UPS που με κρατάει σχεδόν 3 ώρες ή 5 ώρες μόνο κυκλοφοριτες. 

 

Αν δεν είχα UPS   θα αγόραζα μια αντλία αέρος με μπαταρία. 

Αλλιώς με 5ωρες διακοπές ρεύματος αν συμβαίνουν συστηματικά θα έχεις πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλία αρκεί ή χρειάζεται και κυκλοφορία όμως ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά παιδιά και δεν εννοώ ότι το προσωρινό κλείσιμο για target feeding είναι πρόβλημα. Ούτε και μια ολιγόωρη διακοπή ρεύματος μπορεί να είναι θέμα, αν και αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Αυτό που λέω είναι ότι κανονικά δεν πρέπει να κλείνουν. Και όπως πολύ σωστά λέει ο Διονύσης αν οι διακοπές συμβαίνουν συχνά και διαρκούν, τότε ναι υπάρχει πρόβλημα. Αν κάνω λάθος συγχωρέστε με.

Έγινε επεξεργασία - Mr.Puff
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Φυσικά παιδιά και δεν εννοώ ότι το προσωρινό κλείσιμο για target feeding είναι πρόβλημα. Ούτε και μια ολιγόωρη διακοπή ρεύματος μπορεί να είναι θέμα, αν και αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Αυτό που λέω είναι ότι κανονικά δεν πρέπει να κλείνουν. Και όπως πολύ σωστά λέει ο Διονύσης αν οι διακοπές συμβαίνουν συχνά και διαρκούν, τότε ναι υπάρχει πρόβλημα. Αν κάνω λάθος συγχωρέστε με.

 

Λουκα το προβλημα σε συστηματικες διακοπες ρευματος ειναι οτι τα προβληματα ειναι αθροιστικά!

 

Δηλαδη με μια 3ωρη διακοπη αν δεν υπάρξει  εντονη αυξομιωση θερμοκρασιας το συστημα θα ανταπεξελθει. Αν ομως ξανασυμβει την επομενη και την μεθεπομενη τοτε το συστημα εχει ηδη στρεσαριστει και μπορει να υπαρξουν απωλειες και πολυ σημαντικές  

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε οτι δεν τιθεται θεμα θερμοκρασίας νερου (γιατί γινοτναι καλοκαίρι συνηθως) κατα τις διακοπές, ο ζωντανός βράχος τι περιθώρια εχει και πως τα μεγιστοποιούμε σε συνεχόμενες διακοπές? πχ αρκει μια αεραντλία ή χρειάζεται κυκλοφορητής οπωσδήποτε?
Μιλάμε για σενάριο του τυπου μια φορά το χρόνο καθημερινές διακοπές απο 3-5 ωρες για 2-3 μέρες. (για να παρετε μια ιδέα, στην πραξη το σενάριο αυτό θα τυχει αλλά μια φορά στα 5 χρονια και αν. αλλά μη τα χάσω ολα και παλι.....)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Αν υποθέσουμε οτι δεν τιθεται θεμα θερμοκρασίας νερου (γιατί γινοτναι καλοκαίρι συνηθως) κατα τις διακοπές, ο ζωντανός βράχος τι περιθώρια εχει και πως τα μεγιστοποιούμε σε συνεχόμενες διακοπές? πχ αρκει μια αεραντλία ή χρειάζεται κυκλοφορητής οπωσδήποτε?
Μιλάμε για σενάριο του τυπου μια φορά το χρόνο καθημερινές διακοπές απο 3-5 ωρες για 2-3 μέρες. (για να παρετε μια ιδέα, στην πραξη το σενάριο αυτό θα τυχει αλλά μια φορά στα 5 χρονια και αν. αλλά μη τα χάσω ολα και παλι.....)

Το καθημερινο ειναι επικυνδυνο,ενα back up για ενα κυκλοφορητη θα εισαι οκ,το θεμα ειναι να βαλεις και την ψυξη -ανεμιστηρακια επανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μετά από καλή παρατήρηση το βράδυ κατέληξα στο συμπέρασμα πως σαν ποσότητα εχω ενα κωπιποδο ανα το πολύ δυο τετραγωνικά εκατοστά βράχου. φαντάζομαι οτι θα κρυβόντουσαν και μερικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

μετά από καλή παρατήρηση το βράδυ κατέληξα στο συμπέρασμα πως σαν ποσότητα εχω ενα κωπιποδο ανα το πολύ δυο τετραγωνικά εκατοστά βράχου. φαντάζομαι οτι θα κρυβόντουσαν και μερικά.

Δημήτρη μου you κουφ me χαχαχα μη τρελενεσε είναι πολύ περισσότερα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

μετά από καλή παρατήρηση το βράδυ κατέληξα στο συμπέρασμα πως σαν ποσότητα εχω ενα κωπιποδο ανα το πολύ δυο τετραγωνικά εκατοστά βράχου. φαντάζομαι οτι θα κρυβόντουσαν και μερικά.

 

Πρώτη φορά βλέπω τέτοιο στατιστικό!!!

Απλά respect :bow:!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κάνα μισάωρο προσπαθούσα να τα μετρήσω δεν έβρισκα άλλο τρόπο! Λοιπόν δουλεύω ενα project και θα έχει πολύ πλάκα οταν το τελειώσω, θα το δείτε.
Επίσης ήρθε η ώρα (βασικά τον άλλο μήνα θα έρθει που θα εχω πληρωθεί) να βάλω ενα μανιτάρι (οχι στο αμάξι, στο ενυδρείο)..... προτάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε γλέντια τα ψάρια που θα κάνουν ;)   

 

Αν σου αρέσουν τα μανιταράκια, υπάρχουν σε διάφορα χρώματα. Κόκκινα, μπλέ , πράσινα, πράσινα με ρίγες κλπ.  

 

Χμμ....γιατί δεν βάζεις καμιά εφύλια ? :)   Δεν θέλει και πολλά πολλά στην φροντίδα της.    (Αν βρείς και απο χομπύστα, τότε με 2-3 κεφαλάκια, πάνω απο 10-15 ευρά δεν θα σου βγεί) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...