Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

ανθρακα τι ποσοτητα βαζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ακολουθείς τις οδηγίες που αναγράφει η συσκευασία. Η κάθε εταιρία προτείνει τις δικές της ποσότητες.

Link to comment
Share on other sites

εσυ καλά τα λες αλλά ο ανθρακας δεν εχει οδηγιες ειναι με το brand του μαγαζιου aquarium Και ξεχασα να ρωτήσω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος shadow man έγραψε:

εσυ καλά τα λες αλλά ο ανθρακας δεν εχει οδηγιες ειναι με το brand του μαγαζιου aquarium Και ξεχασα να ρωτήσω!

Ενα γραμμαριο ανα δυο λιτρα ειναι συνηθως μια ικανοποιητικη ποσοτητα και ασφαλης!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπήκαν οι λάμπες στο καπακι (φωτό μολις βαλω και τα ανεμιστηρακια).
Επειδή θα μεινω λιγο καιρό μονο με το βράχο μέσα, να ριχνω κατι για να "τρ'ωνε" οι μικροοργανισμοι στο βράχο? τωρα ριχνω καθε 3-4 μέρες μισή ποσοτητα βακτήρια που μου ειπε το καταστημα να κάνω. επίσης φωτα θα ανάψω μετα τη μια βδομάδα (απο σαββατο) σταδιακά.
Σκεφτόμουν να βάλω κατι που να τρώει την αλγη ετσι οταν αρχίσει να εμφανιζεται (φαντάζομαι αυτο θα γινει οταν αρχίσω να ανάβω τα φώτα) να τη τσιμπολογανε αμέσως? σαλιγκάρια? ερημητη? δεν ξέρω.

μετρησα σημερα φοσφωρικά και ΝΟ3 και ειναι μηδενικά...
Βράχο εχω μέσα 2 κιλά και θα το παω ετσι μεχρι τα χριστουγεννα αναγκαστικά οποτε δεν βαζω ψαρια ακομη. μονο αυτα που σας ειπα για την αλγη αν συμφωνειτε και εσεις.
Επίσης αλλαγη νερου να κανω καθολου τωρα που κλεινω βδομαδα με το βραχο μέσα ή δεν χρειάζεται ακομη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος shadow man έγραψε:

μπήκαν οι λάμπες στο καπακι (φωτό μολις βαλω και τα ανεμιστηρακια).
Επειδή θα μεινω λιγο καιρό μονο με το βράχο μέσα, να ριχνω κατι για να "τρ'ωνε" οι μικροοργανισμοι στο βράχο? τωρα ριχνω καθε 3-4 μέρες μισή ποσοτητα βακτήρια που μου ειπε το καταστημα να κάνω. επίσης φωτα θα ανάψω μετα τη μια βδομάδα (απο σαββατο) σταδιακά.
Σκεφτόμουν να βάλω κατι που να τρώει την αλγη ετσι οταν αρχίσει να εμφανιζεται (φαντάζομαι αυτο θα γινει οταν αρχίσω να ανάβω τα φώτα) να τη τσιμπολογανε αμέσως? σαλιγκάρια? ερημητη? δεν ξέρω.

μετρησα σημερα φοσφωρικά και ΝΟ3 και ειναι μηδενικά...
Βράχο εχω μέσα 2 κιλά και θα το παω ετσι μεχρι τα χριστουγεννα αναγκαστικά οποτε δεν βαζω ψαρια ακομη. μονο αυτα που σας ειπα για την αλγη αν συμφωνειτε και εσεις.
Επίσης αλλαγη νερου να κανω καθολου τωρα που κλεινω βδομαδα με το βραχο μέσα ή δεν χρειάζεται ακομη?

Τίποτα δεν.κανεις.Δοση κανονικη βακτηρίων βάζεις.φωτα αργοτερα όπως είπες.Ζωή ΔΕΝ ΒΆΖΕΙΣ καμία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ξαναρωτάω αλλά δεν το κατάλαβα πριν, τελικά επειδή θα μείνει βδομάδες (μη πώ μεχρι τα Χριστούγεννα) το ενυδρείο έτσι μόνο με 2 κιλά βράχο μέσα, τα βακτήρια για πόσο καιρό να τα ρίχνω? Και έχω σαν απορία επίσης... τα βακτήρια που αναπτύσσονται στο ζωντανό βράχο τι θα τρώνε τόσο καιρό? Ρίχνω κάτι σαν τροφή που και που για να διατηρείται ο κύκλος του αζώτου?

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια κανονικα ,ενα φυλλαρακι καθε βδομαδα και μετρας καθε 7 μερες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και πάλι. αλλά επειδή σπιτι εχω μόνο τροφές για γαρίδες (και ταμπλέτες για πλέκο), απο το αλλο ενυδρειο,  να πούμε 2-3 κόκκοι για γαρίδες καθε 7 μέρες ή να αγοράσω κατι συγκεκριμένο??

Link to comment
Share on other sites

On 07/10/2017 at 11:57 PM, niknik said:

Τι νεα εχουμε?

Και ότι θα έγραφα το βράδυ. 

Αμμωνία, φωσφορικά και no2 μηδενικά, no3  σχεδόν 20 και φωτισμό σχεδόν 2 ώρες τη μέρα με αύξηση μισή ώρα τη μέρα από σήμερα. Στις 4 ώρες θα το κρατήσω εκεί για 2-3 μέρες πριν ξανααυξησω.  Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει ακόμα και  η αλλατοτητα είναι στο 1.24. Ακόμα κανένα σημάδι στο βράχο από άλγη ή ανεπιθύμητα οργανισμούς. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρό update απο τη μεριά μου, σημερινές μετρήσεις και φωτογραφίες:

ΝΟ3  15

αμμωνία   Μηδέν,

ΡΟ4    Μηδέν,

ο φωτισμός είναι πλέον στις 6 ώρες και θα τον αυξήσω μεχρι τις 8 να υποθέσω?

οι τιμές είναι με μια ταμπλέτα τροφή ανά δυο μέρες και πλέον δεν βάζω βακτήρια. ο βράχος που βλέπετε είναι μολις δυο κιλά γιατι έμπλεξα και δεν μπορώ να διαθέσω λεφτά στο συγκεκριμένο ενυδρείο για λιγο καιρό.
Το καπάκι θέλει ακόμη τα ανεμιστηράκια και ενα κομμάτι θερμοανακλαστική ταινία κάτω απο τις καινούριες λάμπες για να μη χαλάσει το πλαστικό μετά απο καιρό.

Θερμοκρασίες στο νερό είναι σταθερά 25 βαθμοι. δεν ανεβαίνει καθόλου όπως περίμενα να γίνεται επειδή τα λίτρα είναι λιγα και έχω μόνιμα και το καπάκι. εξάτμιση νερού δεν εχω ουτε σταγόνα ακόμη (νομίζω είμαι σχεδόν ενα μήνα που το εχω στήσει). Αλλαγή νερου δεν εχω κάνει ακόμη και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω ενα 10-20% .
 Ενα παράδοξο που βλέπω ειναι πως ο θερμοστάτης για να κράτα το νερό στους 25 δουλεύει πολύ περισσότερες ώρες από το γλυκού νερού που έχω (που το μισό είναι και ξεσκέπαστο κιολας). (μάλλον θα μετακινήσω το θερμοστάτη απέναντι για να τον χτυπάει περισσότερο το ρεύμα και να κυκλοφορεί καλύτερα το ζεστό νερό).
δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται αυτό.
Τα λιτρα είναι σχεδόν τα διπλάσια (80) και ο θερμοστάτης στο γλυκό τα διπλά watt (100). Πάντως δεν πρέπει να έχει κάποιο πρόβλημα γιατί δεν το πάει καθόλου πάνω απο 25. τα Χριστούγεννα θα μπει controller για ψυξη/θέρμανση όπως εχω και στο άλλο.
Έχω αποφασίσει να μη βάλω αραγωνίτη για υπόστρωμα. θα το αφήσω ετσι ή θα απλώσω δυο χούφτες χαλικάκι ισα ισα να μη φαίνεται το τζάμι.

Επίσης εκρεμμει ενα (μάλλον) μαύρο κομμάτι χαρτόνι πισω απο το τζάμι για να μη φαίνονται τα μηχανήματα που έχω κολλημένα στον τοίχο πισω. (χειρότερο σημείο για ενυδρείο δεν υπήρχε στο σπίτι).

Κάθε γνώμη και σχόλιο δεκτά.



 

22459422_10214474813575047_6636895861284316905_o.jpg

22467424_10214474810774977_1379052849601349079_o.jpg

22496271_10214474811414993_4956273301227716263_o.jpg

22548616_10214474811654999_9185182398654781062_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος βραχος αλλα βακτηρια δεν σταματας,ναι 8 ωρες ο φωτισμος ,μια αλλαγη νερου κανε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μερικά κομμάτια live rock . Είναι πολύ καλός. 

Μην ρίξεις άλλα λεφτά άλλα δώσε 10 € για εναν controler stc . Αν φοβασε το θερμοστατη  μην ρισκάρεις!

 

Link to comment
Share on other sites

ειναι στο προγραμμα. η θερμοκρασία ειναι απολυτα σταθερή δεν τον φοβαμαι απλά ψαχνω να δω γιατι γραφει παραπανω ωρες λειτουργιας. μαλλον γιατι στο γλυκόυ νερου μου τον εχω μεσα στο φιλτρο και κυκλοφορεί καλυτερα το νερο γυρω του οπότε ζεσταίνεται γρηγορότερα ισως συνολικά....
στο βραχο αλγες δεν βλεπω ακόμη. λετε να τη γλυτώσω ή θελει και αλλες μερες με φουλ φωτισμο για να βγουν?
Να δω οταν θα μπορεσω να παρω και τα υπολοιπα 3 κιλα βραχο που λειπουν πως θα τα κουραρω τοσο ομαλα οπως αυτα.... με βλέπω να τα βαζω σε δευτερο ενυδρειο διπλα με κυκλοφορια του ιδιου νερου απο το ενα στο αλλο για 2-3 δομαδες  με ξεχωριστό φωτισμό κτλπ μπας και ...... σκεψεις κανω.

Έγινε επεξεργασία - shadow man
Link to comment
Share on other sites

ας κοπιάσουν. οσο παθαίνεις μαθαίνεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι, αυτο κανει τιποτα ή πρεπει να επιλέξω κατι αλλο? να δω αν συμφέρει για να μη ξαναπαρω υγρά τεστ αν ειναι, εχω και δυο ενυδρεια οποτε θα με βολευε ενα ηλεκτρονικο πεχαμετρο....

 

http://www.a-store.gr/texnologia/ygrasiomerta/katagrafika-thernokrasias-kai-ygrasias/ph-tester-pexametro-gia-to-nero-water-analyzer-oem

Έγινε επεξεργασία - shadow man
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο εχω αλλα το εχω παρει απο αλλο site. Καλό φαίνεται να ειναι....και σιγουρα θα υπάρχουν και καλύτερα. Αναλογα και την τσεπη του καθενός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν να έχουμε κάτι καινούριο..... καφέ συγκεκριμένα. σαν λεκές από χυμένο καφέ πάνω στον κυκλοφορητή και στο βράχο και αρχίζει και στα τζάμια σαν κηλίδες. Με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα καποια φωτογραφία αλγης που να μοιάζει.  Δεν έχω κάνει άλλες μετρήσεις από την τελευταία φορά που σας είχα γράψει.

Στη δεύτερη φωτογραφία το καφέ χρώμα ειναι λιγο παραπάνω τονισμένο από οτι στην πραγματικότητα. η φωτογραφική μου δεν τα παει καθόλου καλά με τις συγκεκριμένες λάμπες του θαλασσινού....
 

22550124_10214543133042991_6906671459894016185_o.jpg

22552842_10214543164803785_3801800328574734564_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλά διατομική άλγη είναι....  εμφανίζεται πάντα στα νέα ενυδρεία...  σε λίγο θα φύγει μόνη της

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος TIGERTRIGER έγραψε:

Απλά διατομική άλγη είναι....  εμφανίζεται πάντα στα νέα ενυδρεία...  σε λίγο θα φύγει μόνη της

Σωστός. 

 

Έχεις να δεις ακόμα....:jig:!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η άλγη κράτησε ελάχιστα- μια εβδομάδα και με μικρή ένταση... κανονικά στο πρόγραμμα ήταν να αγοράσω αυτη τη βδομαδα τον υπόλοιπο βράχο, να τον στρώσω και αυτόν για κάνα μήνα+ και κάπου στον Γενάρη να ήταν έτοιμο το προτζεκτ.
Δυστυχώς κάτι φαίνεται να πηγαίνει πολύ στραβά με το άλλο ενυδρείο τις τελευταίες μέρες και θα κρατήσω τα λεφτά του βράχου γιατί μάλλον θα χρειαστώ κάνα δυο πραγματάκια για να ισιώσω τη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...