Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

midas blenny ότι πιο όμορφο είχα πάρει σε τέτοια κατηγορία... 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, dano23 said:

midas blenny ότι πιο όμορφο είχα πάρει σε τέτοια κατηγορία... 

Σίγουρα είναι αυτή? Οι φωτογραφίες στον γουγλη δεν της μοιάζουν πολύ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Σίγουρα είναι αυτή? Οι φωτογραφίες στον γουγλη δεν της μοιάζουν πολύ 

όχι δεν είναι αυτή απλά ανέφερα ότι σε αυτήν την κατηγορία ότι πιο όμορφο είχα πάρει ήταν αυτό το ψάρι....αλλά γενικά είναι παρεξηγημένα ψάρια και όντως έχουν μία άσχημη ομορφιά..αχαχαχααχ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Sunday photo.... 

IMG_20191222_162252.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sunday Sad photo.... Όλες οι ακανθαστεες έχουν κλείσει εδώ και μέρες.... 

IMG_20191229_133503_HDR.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι στα ίδια νούμερα που έχω εδώ και 2 χρόνια..... 

Έγινε την ημέρα που προσθεσα 1 κιλό ζωντανό βράχο που είχα 1 μήνα σε καραντίνα και άλλαξα άνθρακα και αντιφοσφωρο ταυτόχρονα. Ο βράχος ήταν εντάξει το έχω ξανακάνει έτσι παλιότερα.... Πάει μια εβδομάδα τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά τις πείραξε η αλλαγή υλικών στο χημικό. Τα νέα υλικά πιθανόν αφαίρεσαν από τη στήλη του νερού στοιχεία που τους ήταν χρήσιμα. Ειδικά σε μικρό σύστημα τα νέα υλικά μπορεί να στεγνώσουν το ενυδρείο από ιχνοστοιχεία. 

Από τη στιγμή που οι αλλαγές που έκανες ειναι αυτές οι 2 (προσθήκη βράχου και αλλαγή υλικών) θεωρώ ότι μόνο η αλλαγή υλικών μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα. 

 

Θα πρότεινα αν βάζεις ζουμιά για traces  και βιταμίνες ρίξε μικρή ποσότητα να δεις αντιδράσεις, ή κάνε μια αλλαγή νερού 25% κλείνοντας ταυτοχρονα το χημικό για μερικές μέρες. Το νέο νερό θα δώσει ξανά στα κοράλια τα στοιχεία που χρειάζονται και το χημικό αν είναι κλειστό δε θα τα μαζέψει ξανά.

 

 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά είχαμε πολυήμερη διακοπή τηλεφώνου και ρεύματος και από κινητό δεν σκαμπάζω....
ζουμιά δεν προσθέτω (εκτός από 5ml μαγνήσιο μια φορά την εβδομάδα) και το χημικό που είπες να κλείσω δεν ξέρω τι είναι!
Όπως και να έχει μετά από μια ενδιάμεση αλλαγή νερού και κανονικά οι υπόλοιπες ρουτίνες όλα είναι πάλι εντάξει εδώ και 3-4 μέρες.
Σας ευχαριστώ πολύ.

IMG_20200105_195645_HDR.jpg

Link to comment
Share on other sites

λαθος φωτογραφία ανεβασα....
Εντωμεταξυ αυτη η έρημη η μοντιπόρα δεν λεει να αποδεχτεί τις συνθήκες του ενυδρείου μου.....  θα μεινω στα εύκολα τελικά!

Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

IMG_20200106_212942_HDR.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

goblin κάτι....
Μου φαίνεται το πάω για συλλογή (εύκολων ) ζωανθων τελικά!

IMG_20200107_155019_HDR.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

goblin κάτι....
Μου φαίνεται το πάω για συλλογή (εύκολων ) ζωανθων τελικά!

IMG_20200107_155019_HDR.jpg

Goblin fire 

Πολύ ωραίο και εύκολο zoanthus 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά το πέταξα μέσα όταν είδα ότι και στο σακουλάκι δεν έκλεισε καθόλου 4 ώρες που ήταν! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς το six line πήδηξε εξω τη νυχτα και μας άφησε.... Αν και εχω μόνιμα σκεπασμένο το ενυδρείο μετά απο την τελευταία αναβάθμιση δεν έβαλα το καπάκι αν και ηξερα οτι μπορει να γινει η στραβή. Περίμενα να φτιάξω καποια σιτα αλλά δεν πρόλαβα τελικά.

Μάλλον θα ξαναπάρω six line αν βρω πολύ μωρό σε μαγαζί αλλά έχετε αλλες γνώμες για κατι παρόμοιο που να μπαίνει σε bare bottom? Τι ψαρι προτείνετε εκτός ocelarius για 80λ?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το Sixline έτσι το έχασα.... Είχε γίνει ένας μικρός σεισμός εκείνη την ημέρα και το απέδωσα σε αυτό, αφού το ψάρι το έχασα αμέσως μετά. Μπορεί να ήταν και τυχαίο!

 

Θυμισε μας τι ψάρια έχεις ήδη στο ενυδρείο ...

Link to comment
Share on other sites

πλέον την σαλιάρα και τη γαρίδα μονο...

Link to comment
Share on other sites

Το cruising που κάνει το sixline γύρω από τον βράχο θα το βρεις κατά την γνώμη μου μόνο σε κάτι του ίδιου γένους. 
Μια παρεμφερής επιλογή είναι το Royal Gramma. Τα Yellowtail damsel ξέρω ότι δεν τα θέλετε καθόλου οι περισσότεροι, εγώ θα το αναφέρω επειδή το έχω καημό που δεν έβαλα ποτέ :rolleyes: .
 

Στην θέση σου, επειδή η συγκεκριμένη σαλιαρα είναι αρκετά μεγάλη δεν θα έβαζα άλλο ψάρι που θα την «ανταγωνίζεται» με την παρουσία του στον βράχο. 

Θα προσπαθούσα να σχηματίσω ένα ζευγάρι από αναπαραγωγής Banggai Cardinalfish. Μέχρι και μωρά μπορείς να βγάλεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Επίσης, η lysmata σου με κριπαρει, ποσο μεγάλη θα γινει ακόμα τέλος πάντων;:bigemo_harabe_net-170:

 

Τους έφαγε όλους.....:devil:!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...