Jump to content

ancistrus sp3


Mr.Angelos

Recommended Posts

Ο ενας ancistrus εχει λιγο κομμενη ουρα και δεν ξερω το λογο γιατι δεν τσακονονται μεταξι τους.... 
ειναι 2 ancistrus 5-6cm 6-7 μηνων περιπου και ενας 10 cm pleco που λιγο τα ενοχλει αν πανε στην σπηλια του... 
λετε αυτος να εκανε την δουλεια? 
σε ποσο καιρο μπαινουν σε περιοδο αναπαραγωγης? και σε ποια ηλικια? 
το ενυδρειο ειναι 80χ40χ40 και ειναι αυτα τα 3 στον βυθο και θα μπουν μερικες γαριδες 
 

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις τους sp3, γιατί δεν βγάζεις τονν common υποθέτω, που γίνεται και θηρίο;

Μπορεί να σου την κάνει αυτός το βράδυ , μπορεί και όχι. 

Ίσως είναι κάποιος μύκητας. 

Φωτογραφία αν μπορείς :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Αφού έχεις τους sp3, γιατί δεν βγάζεις τονν common υποθέτω, που γίνεται και θηρίο;

Μπορεί να σου την κάνει αυτός το βράδυ , μπορεί και όχι. 

Ίσως είναι κάποιος μύκητας. 

Φωτογραφία αν μπορείς :)

δυστιχος φωτο δυσκολο αλλα σημερα εγινε λογικα φαινετε σαν δαγκωμα

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε, αν και η φωτο ειναι θολη, μου φαινετε περισσοτερο σε finrot παρα σε δαγκωμα.....

Βλεπω πως παρουσιάζει εμφανώς ημικυκλική έλλειψη στο σημείο της πάθησης  του πτερυγίου. Η άκρη του σημείου όπου έχει παρουσιαστεί η βλάβη έχει συνήθως λευκό χρώμα, διαφορετικό σαν υφή από αυτό που υπήρχε όταν το ψάρι ήταν υγιές και γίνεται θαμπό, χάνοντας την διαφάνειά του. Σε προχωρημένα στάδια παρουσιάζονται και κόκκινα σημάδια ή φλεγμονές, πραγμα που αν δεν κανω λαθος βλεπω στην φωτο.

Το fin rot αποτελεί βακτηριδιακή μόλυνση και αν το ψάρι δεν θεραπευθεί, η ασθένεια σταδιακά θα προχωρήσει σε πλήρη σήψη του πτερυγίου μαζί με τις ακτίνες του και θα αρχίσει να προσβάλλει και τον κορμό.

Συνήθως όλες οι περιπτώσεις της ασθένειας προέρχονται από στρεσογόνους παράγοντες και μη κατάλληλες συνθήκες νερού.  Ο υπερπληθυσμός στο ενυδρείο, τα χαμηλά επίπεδα οξυγόνου, η επιθετική συμπεριφορά συγκάτοικων, η κακή ποιότητα νερού, το μη συμβατό ph, και οι χαμηλές θερμοκρασίες ειναι αιτια εμφανισεις της συγκεκριμενης ασθενειας . Η πρώτη σου κίνηση ειναι να εξαλείψης τέτοιους  παράγοντες που δημιουργούν stress και να κανεις τακτικες αλλαγες νερου.

Απο φαρμακα πολλα και διαφορα αλλα θα σου προτεινα να παρεις ενα μελαφιξ οπου εχει Melalecua, ένα είδος τεϊοδέντρου για την θεραπεία βακτηριακών & μυκητιακών λοιμώξεων.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 9/21/2017 at 6:00 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Αγγελε, αν και η φωτο ειναι θολη, μου φαινετε περισσοτερο σε finrot παρα σε δαγκωμα.....

Βλεπω πως παρουσιάζει εμφανώς ημικυκλική έλλειψη στο σημείο της πάθησης  του πτερυγίου. Η άκρη του σημείου όπου έχει παρουσιαστεί η βλάβη έχει συνήθως λευκό χρώμα, διαφορετικό σαν υφή από αυτό που υπήρχε όταν το ψάρι ήταν υγιές και γίνεται θαμπό, χάνοντας την διαφάνειά του. Σε προχωρημένα στάδια παρουσιάζονται και κόκκινα σημάδια ή φλεγμονές, πραγμα που αν δεν κανω λαθος βλεπω στην φωτο.

Το fin rot αποτελεί βακτηριδιακή μόλυνση και αν το ψάρι δεν θεραπευθεί, η ασθένεια σταδιακά θα προχωρήσει σε πλήρη σήψη του πτερυγίου μαζί με τις ακτίνες του και θα αρχίσει να προσβάλλει και τον κορμό.

Συνήθως όλες οι περιπτώσεις της ασθένειας προέρχονται από στρεσογόνους παράγοντες και μη κατάλληλες συνθήκες νερού.  Ο υπερπληθυσμός στο ενυδρείο, τα χαμηλά επίπεδα οξυγόνου, η επιθετική συμπεριφορά συγκάτοικων, η κακή ποιότητα νερού, το μη συμβατό ph, και οι χαμηλές θερμοκρασίες ειναι αιτια εμφανισεις της συγκεκριμενης ασθενειας . Η πρώτη σου κίνηση ειναι να εξαλείψης τέτοιους  παράγοντες που δημιουργούν stress και να κανεις τακτικες αλλαγες νερου.

Απο φαρμακα πολλα και διαφορα αλλα θα σου προτεινα να παρεις ενα μελαφιξ οπου εχει Melalecua, ένα είδος τεϊοδέντρου για την θεραπεία βακτηριακών & μυκητιακών λοιμώξεων.

ευχαριστω πολυ!!! θα παρω melafix και θα κανω αλλαγες νερου επισης θα βαλω και περισσοτερο siporax και θα βρω που να δοσω τον pleco μετα την θεραπεια με το melafix 

3 μερες ειναι η διαρκεια?
 

Link to comment
Share on other sites

θα υπαρχει θεμα αν αρχισω θεραπεια απο δευτερα? γιατι δυστιχως δεν βρεισκω μαγαζι αυτη την στιγμη ανοικτω που να το πουλαει σε λογικη τιμη.. 

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα το έχουν αρκετά καταστήματα, γύρω στα 13€ τα 250ml έχουν παντού αν δεν κάνω λάθος. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kkgr έγραψε:

Στην Αθήνα το έχουν αρκετά καταστήματα, γύρω στα 13€ τα 250ml έχουν παντού αν δεν κάνω λάθος. 

δυστιχως δεν μπορω σημερα γιατι δεν θα ειμαι σπιτι και αυριο θα ειναι κλειστα... 

Link to comment
Share on other sites

Όσο το καθυστερείς, απλά επιδεινωνεις την κατάσταση. Το melafix είναι από τα αγαπημένα μου φάρμακα, μιας και είναι πολύ πιο light από άλλα. 

Ξεκίνα την αναζήτηση νέου "σπιτιού " για το ψάρι σου.Όσο γρηγοτερα προχωρήσειςτις αλλαγές που χρειάζεται το ενυδρείο σου, τόσο το καλύτερο. 

Αλλαγή νερού μπορείς βέβαια να κάνεις, που μόνο κακό δεν κάνει και συνήθως προτείνεται πριν και μετά από θεραπείες. 

Μετρήσεις τουενυδρείου έχεις; :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Όσο το καθυστερείς, απλά επιδεινωνεις την κατάσταση. Το melafix είναι από τα αγαπημένα μου φάρμακα, μιας και είναι πολύ πιο light από άλλα. 

Ξεκίνα την αναζήτηση νέου "σπιτιού " για το ψάρι σου.Όσο γρηγοτερα προχωρήσειςτις αλλαγές που χρειάζεται το ενυδρείο σου, τόσο το καλύτερο. 

Αλλαγή νερού μπορείς βέβαια να κάνεις, που μόνο κακό δεν κάνει και συνήθως προτείνεται πριν και μετά από θεραπείες. 

Μετρήσεις τουενυδρείου έχεις; :)

σημερα δεν μπορεσα να το παρω γιατι ελειπα εκανα αλλαγη νερου και μετεφερα τον pleco στην γεννηστρα μεχρη να τον δοσω.. 
ph 6.8
gh 6-7
kh 5 
no2 0 
no3 10-15 

Link to comment
Share on other sites

θα παω αυτες τις μερες να παρω το melafix το ξερω το εχω καθιστερισει αλλα δυστιχως αρρωστισα και ειμαι με πυρετο..... 
παντος κοιταξα τα μικρα και βλεπω οτι οι ουρες τους εχουν αρχισει και αναρρωνουν φανταζομαι ειναι καλο σημαδι και με το melafix θα γινουν καλητερα

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Με καλες αλλαγες νερου μπορει να βελτιωθουν σημαντικα..... αρκει να ειναι μονο αυτο το κυριως προβλημα. Καλη αναρωση....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα ancistrus ειναι μια χαρα τελικα δεν χρειαστικα melafix γιατι η πληγες επουλωθικαν μονες τους
τωρα ξαφνικα τα βλεπω να μεγαλωνουν αποτομα και δεν ξερω γιατι... σε 2 εβδομαδες πειραν 3-4 εκατοστα!!!! ειναι λογικο αυτο? 
τα ειχα 3,5 μηνες με τον πλεκο και ειχαν μεγαλωσει 2-3 εκατοστα και τωρα ξαφνικα αρχισαν να μεγαλωνουν!!... λετε να παιζει ρολο οτι εβγαλα τον πλεκο?

Link to comment
Share on other sites

ωραια..... σιγουρα ειναι καλυτερα και για οσο αφορα τον πλεκο και για την λιγοτερη επιβαρυνση του νερου.

Καλη συνεχεια Αγγελε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα 
Επεστρεψα μετα απο καιρο και τα 2 ancistrus μεγαλωσαν και εγιναν ζευγαρακι! :bigemo_harabe_net-77:

Εχω την 2η γεννα (η πρωτη δεν τα καταφερε) και εχω περιπου 10-15 μικρα τουλαχιστον
τι μπορω να τους δοσω? βλεπω τρωνε αλγη και λιγο απο τις ταμπλετες αλλα υπαρχει τιποτα αλλο που πρεπει να τους βαλω ή αυτα φτανουν? 
Screenshot_1.thumb.jpg.955b8c1e37eee4bd0141c7ccf159f8e0.jpgIMG_20180630_193022_HHT.thumb.jpg.4a559fd199e7ce2a216e0aa58aa33123.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα
Κολοκυθάκια,αγγουρια ισως και καροτο

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κολοκυθακι,καροτο,σπανακι,τσουκνιδα- λιγο βρασιμο θελουν για να μαλακωσουν. Το αγγουρι - φρεσκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+γλυκοπατάτα, κόκκινη πιπεριά :thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!! οποτε θα παω να αγορασω και θα δοκιμασω να τα βρασω και να τους τα δοσω.
το βρασιμο 2-3 λεπτα?
θελουν μουλιασμα η κατι τετοιο τα λαχανικα σε περιπτωση που εχουν καποιο χημικο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιω αγγουρια κολοκυθια κτλ γιατι επιβαρυνουν το νερο περισσοτερο.

Δωσε τους την πιο φθηνη αλγοτροφη που θα βρεις.

Οπως επισης και φυλλα μουριας ....

Εγω μονο αυτα τους δινω , και πραγματικα εχω προβλημα στο ενυδρειο, εχω διωξει εκατονταδες και παλι ειναι γεματο.

Και για να σου πω το κορυφαιο.

Τα κραταω σε 24gh και 22 kh....

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...