Jump to content

Αλλαγη Αραγωνιτη σε εν ενεργεία ενυδρειο


Karlos

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

 

Στο ενυδρείο reef μου, που τρέχει 5 μήνες έχω βάλει ψιλό αραγωνιτη και μελλοντικά θα ήθελα να τον αντικαταστησω με χοντρό.

 

Πως το κάνω?  Σταδιακά σε καθε αλλαγη αφαιρώ με τη σκούπα τον παλαιό και μετά προσθέτω τον νέο? 

Τον παλαιό πρέπει να τον βάλω σε κουβα με νερό από το ενυδρείο για να μπολιαζεται σιγά σιγά? Να περιμένω να σταθεροποιηθει το ενυδρείο και μετά το χρόνο να το κάνω?  

 

Τι λέτε? Φαντάζομαι κάποιος θα το έχει ήδη κάνει από εδώ μέσα. ..

Έγινε επεξεργασία - Karlos
Link to comment
Share on other sites

Τι βιοφορτιο εχεις?Ποσους μηνες λειτουργει???

Ποσο βραχο σε ποσα λιτρα καθως και ποσο αραγωνιτη?

Ειχα 20 ποντους αραγωνιτη dsb τα οποια μου την βαρεσαι και αφαιρεσα με την μια.Εφραξα την αποχετευση της πολυκατοικιας:angel::angel::angel:
Ηθελα να δωσω υψος στο συστημα και απο 20 ποντους dsb περασα σε bare bottom σε λιγες ωρες.
Το εχω κανει λοιπον.................Ειναι βιαιοτητα...............Το καταλαβαινεις!!!

Το συστημα ομως ηταν μεγαλο με πολυ και ωριμο βραχο,τεραστιο ats και sulfur denitrator.
Βεβαια ειχα και τεραστιο βιοφορτιο μεγαλα,πολλα και αδηφαγα tangs.
Αν θυμαμαι καλα ειχα μαλιστα αφησει την uv ανοιχτη γεγονος που επηρεαζει αρνητικα.....................


Αν εχεις μπολικο ωριμο βραχο τοτε στην χειροτερη ισως σηκωσεις για 1-2 μερες νιτρωδη τα οποια φυσικα δεν ειναι καθολου τοξικα στο θαλασσινο νερο,οποτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα και συντομα τα βακτηρια στο βραχο στα τζαμια και στο νερο σου θα μηδενισουν.
Αν ομως ο βραχος σου ειναι ανωριμος η/η και οριακος,τοτε τιθεται θεμα αμμωνιας κι εκει ολα αλλαζουν.
Ακολουθεις καποια προβιοτικη μεθοδο,εχεις ats η ωριμο siporax μεσα στο συστημα σου?

Επειδη δεν ξερω το συστημα σου,σιγουρα η ασφαλης λυση που θα παρεχει στο συστημα σου τη δυνατοτητα της προσαρμογης ειναι η σταδιακη αφαιρεση,σχεδον οπως την περιγραφεις.Θα αφαιρεις καθε φορα αραγωνιτη μονο απο την επιφανεια και δεν θα ανακατευεις σε βαθος το υποστρωμα καθολη την διαδικασια.
Και παντοτε με την προυποθεση οτι εχεις την ποσοτητα του ωριμου βραχου που πρεπει!!!

Έγινε επεξεργασία - OCEANUS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το ενυδρείο τρέχει 5 μήνες και είναι το juwel 125 lt. Έχω 10 κιλά βράχο και περίπου 2-3 πόντους αραγωνιτη. μ****α κοραλια και 2 νέμο, 1 μανδαρίνο, 2 wrasse μικρά (carpenters και chryssus) και ενα μικρό xanthopterus.Ο βραχος ακόμα στρώνει. Δεν εχω sump αλλά εξωτερικό φίλτρο με siporax και σπασμένα πετραδάκια από ένα 30 λίτρα που έτρεχα από τον 11/2016. Ρίχνω βακτηρια special blend   και αμπούλες prodibio σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή.Δεν είναι σε καμία περίπτωση ώριμο το ενυδρείο μου.

 

 

 

 

 

IMG-1505846560935-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, niknik said:

Σταδιακα θεωρώ οτι ειναι η ποιο ασφαλη λύση Νίκο.

Οκ στάδιακ βγάζω τον παλαιό...τον νέο πως τον προσθέτω?κανω κάποια προετοιμασια

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Karlos έγραψε:

Οκ στάδιακ βγάζω τον παλαιό...τον νέο πως τον προσθέτω?κανω κάποια προετοιμασια

Καλό πλύσιμο και όταν τελειώσεις τον βάζεις.Ενας τρόπος είναι ένα μπουκάλι πλαστικό από νερό κόβεις τον πάτο το γυρνάς ανάποδα και ρίχνεις από πανω τον νέο μέσα και πέφτει σιγά σιγά χωρίς ιδιαίτερα θέματα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...