Jump to content

Οταν η γυναίκα ζητάει Reef


xwriatis

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος xwriatis έγραψε:

2 koral 2 blue ? Ειμαι καλα απο φωτισμό ? Τις μωβ τις αφήνω αποθήκη αν ειναι για αργότερα αν χρειαστούν. Θα παρω αυτές τις 4 λαμπες κ θα ειμαι κομπλε πιστευω ... κ για αρχη μεχρι να αρχίζουν να μπαίνουν Κοραλία μεσα τι φωτισμό να εχω κ απο πόσες ωρες ; να δουλευω μια κοραλ κ μια μπλε? Κ απλα η μπλε να ανάβει πρώτη κ να σβήνει κ τελευταία ; 

Είσαι καλυμμένος απο φως!

Το αποτέλεσμα προς το λευκό. 

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς ; εσυ τι θα πρότεινες ?αν γίνομαι κουραστικός  Ρωτάω γτ δεν εχω ιδεα :) τα φώτα σας θα με βοηθήσουν με τα φώτα μου χεχεχεχ 

Link to comment
Share on other sites

2 coral και 2 blue είναι το ιδανικό φιλαράκι, όπως σου είπα και γω τις purple στις πρότεινα επειδή τις έχεις ήδη.. ;)

Υ.Γ. και δεν γίνεσαι κουραστικός... ;) Αν κουραζόμασταν δεν θα είμασταν εδώ!! Keep Going!!

Έγινε επεξεργασία - Skoti
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Με τις blue plus  είσαι καλυμμένος, τώρα αν θέλεις να μάθεις τις ακριβείς διαφορές τους τότε θα χρειαστεί συζήτηση, Πάντως με τις blue plus είσαι απόλυτα καλυμένος..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος xwriatis έγραψε:

Αλλιώς ; εσυ τι θα πρότεινες ?αν γίνομαι κουραστικός  Ρωτάω γτ δεν εχω ιδεα :) τα φώτα σας θα με βοηθήσουν με τα φώτα μου χεχεχεχ 

Ο συνδυασμός αυτών είναι ο ιδανικός. 

Απλά το χρώμα πάει προς το λευκό .

Όσο για την ακτινικη θα ήταν η 5η λάμπα.  Μια μπλε λεντοταινια θα ήταν ιδανική για moonlight με πολύ χαμηλή κατανάλωση. 

 

Η φωτοπεριοδος θα ξεκινήσει με 2-3 ώρες την ημέρα με μόνο δύο λάμπες. 

Θα φτάσεις τις 8 ώρες μέσα σε 4-5   εβδομάδες σταδιακά. 

Όσο έχεις μόνο ψάρια το φως είναι διακοσμητικό και για παρέα. 

Όταν φτάσεις να βάλεις κοράλλια δηλαδή σε 5-6 εβδομάδες   ανάλογα και με τις μετρήσεις σου θα έχεις φτάσει να δουλεύουν και οι 4 λάμπες τουλάχιστον 8ωρο .

Στο τέλος θα πρέπει να έχεις συνολικά 12ωρες φωτισμό. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ο συνδυασμός αυτών είναι ο ιδανικός. 

Απλά το χρώμα πάει προς το λευκό .

Όσο για την ακτινικη θα ήταν η 5η λάμπα.  Μια μπλε λεντοταινια θα ήταν ιδανική για moonlight με πολύ χαμηλή κατανάλωση. 

 

Η φωτοπεριοδος θα ξεκινήσει με 2-3 ώρες την ημέρα με μόνο δύο λάμπες. 

Θα φτάσεις τις 8 ώρες μέσα σε 4-5   εβδομάδες σταδιακά. 

Όσο έχεις μόνο ψάρια το φως είναι διακοσμητικό και για παρέα. 

Όταν φτάσεις να βάλεις κοράλλια δηλαδή σε 5-6 εβδομάδες   ανάλογα και με τις μετρήσεις σου θα έχεις φτάσει να δουλεύουν και οι 4 λάμπες τουλάχιστον 8ωρο .

Στο τέλος θα πρέπει να έχεις συνολικά 12ωρες φωτισμό. 

      Υπάρχει λεντοταινια με μπλε φωτισμό οπου κ θα μπει φυσικά ώστε να ανοίγει κανα μισάωρο πριν ανοίξουν τα κυρίως φώτα... 

      Υπάρχει καποιος "κανόνας" με ποια λάμπα θα ανάβει πρώτη; πχ ξεκινώ με την μπλε κ μετα απο καμια ωρα ανάβω κ την κοραλ;  οι λευκές πόσες ωρες σύνολο να ειναι αναμμένες? 8-9 κ το υπόλοιπο αναλαμβάνει να καίει η μπλε ; ( προφανώς η μπλε θα ανάβει 1-2 ωρες πιο μπροστά κ θα κλείνει 1-2 ωρες πιο μετα... ) 

    Κ τελος , για αρχη τωρα που θα γεμίσω το ενυδρειο νερο , να ανάβω 2 λαμπες ( οποία θελω;;  )  για 3 ωρες κ βδομάδα βδομάδα θα ανεβάζω την φωτο περίοδο σταδιακά ώστε να φτάσω τις 12 ωρες.. 

Link to comment
Share on other sites

2gy4nbl.jpgΠαμε να κανουμε ενα update... Πηραμε τον βράχο τον πλυναμε τον καθαρίσαμε τον ψησαμε κιολας ( ναι ακομα μένω στο ιδιο σπίτι ).Εν τελεί μπήκαμε στην τελική ευθεία λοιπον ,θα μπει κ ο αραγονιτης,θα μπουσταρουμε με σπέσιαλ μπλεντ να δώσουμε ζωντάνια, έγινε κ το πολυπόθητο κ δύσκολο scape  , οποτε μένει μονο να γεμίσει νερο.

 

14e8cu9.jpg14uvvyt.jpgmauwc4.jpg2s0my4w.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ωραιο στησιμο.. πρωτοτυπο. καλογέμιστο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τους βράχους τους κολλήσαμε με ταχυπηκτο durostick d11... μονο αυτο κανει απο τσιμέντο αντέχει σε ολα...  ένας φίλος με μεγαλη φαντασία κ μεράκι δημιούργησε σημερα... :) ναι μπορω να πω οτι.... καλυτερο δε θα γινόταν αναμένω να γεμίσει κ να ζωντανέψει... αντε να μπει λιγο χρωμα ;) χεχχεχεχε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

αυτο το durostick κάνει για ζωντανούς οργανισμούς ? έγγραφε κάτι πάνω στις οδηγίες ?

Ναι ειναι total safe δεν υπάρχει κανένα προβλημα με αυτο εχει χρησιμοποιηθεί κ στο παρελθόν χωρίς κάποιο προβλημα , ειναι δοκιμασμένο απο πολλούς γι αυτο κ μονο βάζουν το d11 σε τετοια πραματα, οποιοδήποτε αλλο που δοκίμασαν μετα απο καιρο η έσπαγε η είχε ρωγμές. Για να σε δώσω να κτλβς εγω στην αρχη πηρα ενα τις isomat 3kg (6€ Κόστος ) κ εν τελεί μετα απο διαβουλεύσεις πηρα το d11 3kg (2,6€ Κόστος ) για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο.. τελος για να ειμαι ειλικρινής δε διαβασα καν τις οδηγίες αλλα αρκετοί χομπίστες το εχουν στα ενυδρεία τους χωρίς απολύτως κανένα μα κανένα προβλημα ... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε μου αν είναι και τόσο safe για το ενυδρείο, και αυτό, αλλά και κάθε αλλο τσιμεντοειδές υλικό το οποίο περιέχει μέσα του portlant cement.

 

Για να καταλάβεις το τσιμέντο παράγεται απο μια μίξη ασβεστολιθικών & αργιλικών πετρωμάτων, σιδηρομετάλευμα και πυριτική άμμο, τα οποία μετά απο μια διεργασία καύσης παράγουν το λεγόμενο Κλίνκερ. Αυτο αναμυγνυεται στο τέλος με γύψο και βγαίνει το τελικό προϊον που είναι το τσιμέντο.  

Εαν όλα λοιπόν τα παραπάνω υλικά γνωρίζει κάποιος να μας πεί οτι δεν ειναι βλαβερά μεσα σε ενα ενυδρείο τότε οK.

 

Πάντως στο δελτίο δεδομένων ασφαλείας του προιόντος που διάβασα, γράφει το εξής: Αναλόγως των συνθηκών αποσύνθεσης σαν συνέπεια της ιδίας μπορούν να ελευθερωθούν σύνθετα μίγματα χημικών ουσιών: διοξείδιο του άνθρακα (CO2), μονοξείδιο του άνθρακα και άλλες οργανικές ενώσεις. Η ανάμειξή του με το νερό δημιουργεί σχηματιμούς πυριτικών αλάτων και υδροξείδιο του ασβεστίου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω αυτά τα υλικά πάντα μου προκαλούσαν ένα φόβο για την αντίδραση τους μέσα στο νερό. 

Πάντα χρησιμοποιώ ενυδρειακη εποξικη κόλα, πλαστικές ντιζες και δεματικα. 

Όπως και να το κάνουμε το ενυδρείο είναι ένα κλειστό σύστημα πολύ ευάλωτο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα που μπορει να βγάλει θα τα βγάλει στην αρχη, ήδη εχω αρχίσει κ γεμίζω με νερο ώστε να κανω μια δυο πλύσεις τον βράχο με κυκλοφορία ώστε να βγάλει την μουργα απο το τσιμέντο κ ολα αυτα, θα το βαλω να τρέξει σημερα, αυριο θα το αδειάσω θα ξανα γεμίσω θα αφήσω μια μερα ακομα να τρέξει κ μετα θα βαλω αραγονιτη κ θα ετοιμάσω το αλατι. Παντως απο πόλους που ξερω κ εχουν βάλει το συγκεκριμένο εδω κ αρκετά χρονια δεν είχαν κανένα μα κανένα προβλημα... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Χωρίς να γνωρίζω αυτά τα υλικά πάντα μου προκαλούσαν ένα φόβο για την αντίδραση τους μέσα στο νερό. 

Πάντα χρησιμοποιώ ενυδρειακη εποξικη κόλα, πλαστικές ντιζες και δεματικα. 

Όπως και να το κάνουμε το ενυδρείο είναι ένα κλειστό σύστημα πολύ ευάλωτο. 

Πολυ σωστά πολυ σωστά αυτα που λες , ειναι ενα μικρό κλειστό σύστημα, αν δεν ηταν δοκιμασμένο κ τεσταρισμενο απο αλλα παιδια πραγματικά δε θα το έβαζα ούτε εγω, αφου ομως εχει επιτυχία :):)  εδω ειμαστε θα το δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Το τσιμέντο εντός του νερού και μάλιστα θαλασσινού νερού θα διαβρώνεται συνεχώς με αργούς και σταθερούς ρυθμούς. Κατα τη διάρκειά της αποσύνθεσής του θα αποδεσμέυει όλα αυτά που περιγράφονται παραπάνω, τα οποία δε γνωρίζω αν είναι όντως βλαβερά για το σύστημα καθώς δεν ειμαι χημικός.

Αυτό που ξέχασα να σου αναφέρω ότι όλα αυτα τα αρχικά συνδετικά υλικά ονομάζονται ποζολάνες. Εξού και η ονομασία τους portlant cement. Αλλες εταιρείες χρησιμοποιουν φυσικές ποζολάνες ως πρώτη ύλη, βλέπε (ασβεστολιθικα και αργιλικά πετρώματα) και άλλες τεχνητές ποζολάνες (βλέπε τέφρα απο υψικαμίνους μετά απο καύση λιθάνθρακα). Το τελευταίο σίγουρα δεν θα ήθελα ποτέ να μπεί στο ενυδρείο μου.

Νομίζω οτι το ποιο safe απο όλα χωρίς αμφιβολία είναι η χρήση ενυδρειακής σιλικόνης η οποία ειναι πλήρως αποτελεσματική.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τωρα τα χαρακτηριστικά του.. τοξικό δεν ειναι όπως λέει η durostic, κ η συνεχής έκθεση στο νερο δεν το διάβρωσε καθόλου,οποτε παραμένει συμπαγής κ ως εχει.

Έχει μεγάλη αντίσταση στον παγετό, την υγρασία, την ενανθράκωση και τη διάβρωση από χημικές ουσίες, όπως: νιτρικά, θειικά και χλωριούχα άλατα. Παρουσιάζει ισχυρή πρόσφυση στο υπόστρωμα, πολύ καλή εργασιμότητα, μηδαμινή συρρίκνωση, ενώ δεν ρηγματώνει.

To προϊόν, μετά την πλήρη σκλήρυνσή του, είναι ακίνδυνο για την υγεία και το περιβάλλον. 

  Αυτο γράφει πανω η ετικέτα της durostic , θα τα παρακολουθήσω κ εγω άλλωστε κ αν συμβεί κατι εδω θα ειμαι για να ενημερώσω φυσικά. Θεωρώ οτι δε θα συναντήσω κάποιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το στήσιμο που έκανες:bow:, εύχομαι να το χαρείς χωρίς προβλήματα από το υλικό συγκόλλησης που χρησιμοποίησες (durostic). Μήπως θα έπρεπε να φτιάξεις λίγο πιο ψηλές καμάρες; Θα χωράνε να περάσουν τα ψαράκια σου από εκεί ακόμα και όταν μεγαλώσουν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φιλε μου, ελπιζω ολα να πανε καλα :)  Τα περάσματα ειναι αρκετά μεγάλα κ ευρύχωρα πολυ ευρύχωρα... απλα ισως στις φωτο να μην φαίνονται τοσο καλα γενικά εχει πολλα περάσματα κ στην βάση του , κ στην μεση που φαίνονται οι φωτο.. βέβαια αυτο θα φανεί οταν με το καλο μπουν οι πρώτοι κάτοικοι, αλλα πιστευω οτι επειδή ειναι κ τα λίτρα τετοια 240 οπου καμια 210 μαλλον θα ειναι καθαρά , ποσο μεγάλα ψάρια να φιλοξενήσω ... εννοειται οτι εδω θα συζητήσουμε κ την ψαροσυνθεση με την πολύτιμη βοήθεια σας... Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικά....:) 

 

Οποιαδήποτε παρατήρηση ευπρόσδεκτη, κ εννοειται κ καποια πρόταση για ψαροσυνθεση ( Αργούμε ακομα για ψάρια αλλα μια ιδεα θα την ήθελα ώστε να αρχίζω να διαβάζω ) :):) 

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-109:

φίλε μου και γω δεν θα το ρίσκαρα το τσιμέντο .. αν θες τη γνωμη μου ξανα σκέψου το τώρα που είναι αρχή

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενυδρειακές εταιρείες (nyos, aquaforest, ίσως και άλλες)  έχουν βγάλει τσιμέντα ταχείας πήξεως. Έχουν κάποιο θέμα;  Έχω χρησιμοποιήσει το stonefix της aquaforest. Να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...