Jump to content

natateo

Recommended Posts

δοκιμασα να κανω αναπαραγωγη στα νεον μου.

νερο - Ph=6.3  Kh-<1  Gh-2 .

να μην πολυλογω, τωρα εχω γυρο στα 15 μικρα, που αρχισαν να κολυμπουν.

Αρχιζουν τα δυσκολα! Δεν εχω Infusoria(Paramecium caudatum).

Με τι μπορω να τα ταισω; HELP!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά οι πιθανότητες επιτυχίας χωρίς Infusoria είναι μηδαμινές με 15 μικρά. Αν έχεις βάλε τεράστιες ποσότητες Moss από ώριμο όμως ενυδρείο. Υπάρχει infusoria πάνω στην moss, αν βάλεις πολύ μεγάλη ποσότητα σε συνδυασμό με το ότι έχεις λίγα στόματα να ταίσεις ίσως σώσεις κάτι.

Συγχαρητηρια για την αναπαραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Ινφουσορια παραγουν και τα aplle snails λογο ατελης καυσης...

Επισης η Jbl εχει αρτεμια σε υγρο οπως και η ocean nutricion (ισως μπορουν να τραφουν απο το "ζουμι" τους..

Επειδη ειναι μικρο ειδος μαλλον οι τροφες σε σκονες δεν θα μπορεσουν να τα θρεψουν αλλα σαν υστατη λυση ισως θα μπορουσες να προσπαθησεις και με αυτες!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis spithas said:

Ινφουσορια παραγουν και τα aplle snails λογο ατελης καυσης...

Επισης η Jbl εχει αρτεμια σε υγρο οπως και η ocean nutricion (ισως μπορουν να τραφουν απο το "ζουμι" τους..

Επειδη ειναι μικρο ειδος μαλλον οι τροφες σε σκονες δεν θα μπορεσουν να τα θρεψουν αλλα σαν υστατη λυση ισως θα μπορουσες να προσπαθησεις και με αυτες!!

Στάθη αυτό με τα σαλιγκάρια πρώτη φορά το ακούω, πως ακριβώς την παραγουν δηλαδή;

 

Με σκόνες μην κανεις τον κόπο να προσπαθήσεις δεν θα καταφέρεις τίποτα. Με κάποια υγρή τροφη στυλ liquifry ίσως αλλά δύσκολο  

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Στάθη αυτό με τα σαλιγκάρια πρώτη φορά το ακούω, πως ακριβώς την παραγουν δηλαδή;

Κανουν ατελη καυση των τροφων που τρωνε Βασιλη αυτες αποτελουν τροφη για την αναπαραγωγη της ινφουσοριας...

πριν 24 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Με κάποια υγρή τροφη στυλ liquifry ίσως αλλά δύσκολο  

Δυσκολα θα την βρει την συγκεκριμενη..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Μα η ινφουσορια είναι μικροοργανισμός, πως παράγεται από τα σαλιγκάρια δηλαδή; Μηπως εννοείς πως τα Απορρίμματα από τα σαλιγκάρια είναι κατάλληλο περιβάλλον για τον πολλαπλασιασμό της;

 

Την υγρή που πρότεινα όντως δύσκολα θα την βρει, κάτι τέτοιο πρέπει να ψάξει όμως. 

 

Στην θέση του φίλου μας θα είχα ήδη βάλει μπουκάλι με μαρούλι στο μπαλκόνι 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Μπράβο φίλε μου για την αναπαραγωγή! Με όσμωσης εριξες τις σκληρότητες;

σκετο οσμοσ , απλα η μεμβρανη ειναι παλια (1 χρονο και κατι) για αυτο Gh -3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά οι πιθανότητες επιτυχίας χωρίς Infusoria είναι μηδαμινές με 15 μικρά. Αν έχεις βάλε τεράστιες ποσότητες Moss από ώριμο όμως ενυδρείο. Υπάρχει infusoria πάνω στην moss, αν βάλεις πολύ μεγάλη ποσότητα σε συνδυασμό με το ότι έχεις λίγα στόματα να ταίσεις ίσως σώσεις κάτι.

Συγχαρητηρια για την αναπαραγωγή.

εχω πολλα και διαφορα moss στο ενυδρειο. Θα δοκιμασω.Ευχαριστο!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, natateo said:

εχω πολλα και διαφορα moss στο ενυδρειο. Θα δοκιμασω.Ευχαριστο!

Αν γίνεται θα έβαζα τα μικρά σε κάποια γεννηστρα η μικρό ενυδρείο και θα έβαζα όλη την ποσότητα moss που διέθετα. Επίσης, όπως μάλλον ήδη ξέρεις, θελεις σκοτάδι τις πρώτες μέρες 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Αν γίνεται θα έβαζα τα μικρά σε κάποια γεννηστρα η μικρό ενυδρείο και θα έβαζα όλη την ποσότητα moss που διέθετα. Επίσης, όπως μάλλον ήδη ξέρεις, θελεις σκοτάδι τις πρώτες μέρες 

Διαβασα αρκετα, ολη η δουλια εγινε σε μικρο ενυδρειο - 15 λ. και σε σκοταδι. Μολις ανοιγω το σκεπαστρο(ενα μαυρο πανι), τα μικρα κρυβονται στην ποιο σκοτενη γονια. Θα δουμε ποσο θα αντεξουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν απο 5 ημερες εβαλα σ'ενα 3λιτρο βαζο μπανανοφλουδα (ξερη) και νερο απο ενυδρειο.Τωρα ειναι θολο και αρχισε να μυριζει. Αλλα νομιζω οτι ακομα μονο βακτιρια υπαρχουν εκει... Εχω αυγα αρτεμιας, αλλα που να χορεσει αρτεμια στο στομα τους. Με ροζ ντανιο δεν ειχα προβλιματα- τρωνε και κροκο αυγου και ξερη τροφη(Sera micron) σε 1 εβδομαδα κατεβασαν αρτεμια

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Μα η ινφουσορια είναι μικροοργανισμός, πως παράγεται από τα σαλιγκάρια δηλαδή; Μηπως εννοείς πως τα Απορρίμματα από τα σαλιγκάρια είναι κατάλληλο περιβάλλον για τον πολλαπλασιασμό της;

 

Την υγρή που πρότεινα όντως δύσκολα θα την βρει, κάτι τέτοιο πρέπει να ψάξει όμως. 

 

Στην θέση του φίλου μας θα είχα ήδη βάλει μπουκάλι με μαρούλι στο μπαλκόνι 

 

Αυτο εγραψα βρε συ..

Θα επρεπε οντως να εχει κανει ηδη προαιτημασια...

Επισης μπορει να βαλει μια αγγελια γιατι καποιος μπορει να κραταει ινφουσορια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24.09.2017 at 1:07 ΠΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αυτο εγραψα βρε συ..

Θα επρεπε οντως να εχει κανει ηδη προαιτημασια...

Επισης μπορει να βαλει μια αγγελια γιατι καποιος μπορει να κραταει ινφουσορια...

μεγαλο ευχαριστω σε ολους για τις συμβουλες σας. Εστρωσα ενα χαλι απο μοςς κατο στη γεννηστρια και τωρα εχω πονοκεφαλο με αλλαγες νερου εκει μεσα.

καθομαι με μεγεθεντικο φακο και κοιταω να μην ρουφιξω κανενα μικρο(ειναι διαφανα). Στραβωσα ! Μπορει κανενας να μου πει ενα ευκολο τροπο για αλλαγη νερου,οταν υπαρχουν μικρα; Να βαλω καλτσα στο λαστιχο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

μεγαλο ευχαριστω σε ολους για τις συμβουλες σας. Εστρωσα ενα χαλι απο μοςς κατο στη γεννηστρια και τωρα εχω πονοκεφαλο με αλλαγες νερου εκει μεσα.

καθομαι με μεγεθεντικο φακο και κοιταω να μην ρουφιξω κανενα μικρο(ειναι διαφανα). Στραβωσα ! Μπορει κανενας να μου πει ενα ευκολο τροπο για αλλαγη νερου,οταν υπαρχουν μικρα; Να βαλω καλτσα στο λαστιχο;

νομιζω ακομα και να βαλεις καλτσα μπορει να τους κανεις ζημια αλλα δεν ειμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

μεγαλο ευχαριστω σε ολους για τις συμβουλες σας. Εστρωσα ενα χαλι απο μοςς κατο στη γεννηστρια και τωρα εχω πονοκεφαλο με αλλαγες νερου εκει μεσα.

καθομαι με μεγεθεντικο φακο και κοιταω να μην ρουφιξω κανενα μικρο(ειναι διαφανα). Στραβωσα ! Μπορει κανενας να μου πει ενα ευκολο τροπο για αλλαγη νερου,οταν υπαρχουν μικρα; Να βαλω καλτσα στο λαστιχο;

Ποσα λιτρα ειναι η γεννηστρα;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Ποσα λιτρα ειναι η γεννηστρα;;

15 λ , το νερο ειναι 10 εκ. αλλα γυρο στα 5--6 λ περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να τραβας νερο με ενα σωληνακι πιο μικρο (οπως αεραντλιας)για να ελεγχεις την ροη.

Στην ακρη (εκει που φευγει το νερο της αλλαγης οχι εκει που ρουφας) βαλε μια καλτσουλα ετσι ωστε και να ρουφηξεις κανα μωρο κατα λαθος να το ξαναβαλεις στην γεννηστρα..:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2017 at 0:04 ΠΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Προσπαθησε να τραβας νερο με ενα σωληνακι πιο μικρο (οπως αεραντλιας)για να ελεγχεις την ροη.

Στην ακρη (εκει που φευγει το νερο της αλλαγης οχι εκει που ρουφας) βαλε μια καλτσουλα ετσι ωστε και να ρουφηξεις κανα μωρο κατα λαθος να το ξαναβαλεις στην γεννηστρα..:thumbsu:

Καπως ετσι εκανα. το νερο  τραβηξα  σε ενα γυαλινο ταπερ και μετα με την συριγγα (60 μλ) και με μεγεθεντικο φακο καθομουν για να πιασω αυτα,που ρουφιξα. Ολα καλα. Προσπαθησα να βγαλω φοτο των μικρων,αλλα μονο κατι σκιες στο νερο βγαινουν. Σημερα θα δω στο Google πωσ το καταφερνουν οι αλλοι. Τα μικρα ακομα ζωντανα- μονο με ξερη τροφη. Αυριο το πρωι θα εχω αρτεμια(σημερα ετοιμασα το μπουκαλι με αλμιρα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/23/2017 at 6:58 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

πριν απο 5 ημερες εβαλα σ'ενα 3λιτρο βαζο μπανανοφλουδα (ξερη) και νερο απο ενυδρειο.Τωρα ειναι θολο και αρχισε να μυριζει. Αλλα νομιζω οτι ακομα μονο βακτιρια υπαρχουν εκει... Εχω αυγα αρτεμιας, αλλα που να χορεσει αρτεμια στο στομα τους. Με ροζ ντανιο δεν ειχα προβλιματα- τρωνε και κροκο αυγου και ξερη τροφη(Sera micron) σε 1 εβδομαδα κατεβασαν αρτεμια

Πωπω, τι μου θύμισες....

Το είχα κάνει και εγώ αυτό για δημιουργία infusoria πριν από τουλάχιστον 15 χρόνια για να ταΐσω μωρά από orange chromide. Μπορεί να πέρασαν χρόνια πολλά, αλλά την βρώμα του μείγματος την θυμάμαι ακόμα! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος theodor72 έγραψε:

Πωπω, τι μου θύμισες....

Το είχα κάνει και εγώ αυτό για δημιουργία infusoria πριν από τουλάχιστον 15 χρόνια για να ταΐσω μωρά από orange chromide. Μπορεί να πέρασαν χρόνια πολλά, αλλά την βρώμα του μείγματος την θυμάμαι ακόμα! 

:)  :)  :)

Link to comment
Share on other sites

σημερα εφαγαν αρτεμια. οι κοιλιτσες εγιναν πορτοκαλι χρωμα. το ενα μικρο ομος το αποχαιρετισα(το ρουφιξα με σωληνακι για αλλαγη νερου και δεν κουνηθηκε αλλο). Αυριο θα προσπαθησω να βγαλω φοτο των μικρων(ειδα στο youtube πως)

Link to comment
Share on other sites

εβαλα δυο μικρα σ'ενα γυαλινο πιατακι- αυτο βγηκε. λενε,οτι για να βγει καλη φοτογραφια πρεπει να εχεις καλο φως.

Φοβαμαι, πως με καλο φως, τα μικρα θα παθουν κατι. Με κινητο αυτο βγαινει...

123.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Πολλά πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια και τη δουλειά σου @natateo:thumbsu:

 

πριν 22 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Πολλά πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια και τη δουλειά σου @natateo:thumbsu:

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...