Jump to content

Προβλημα με χρυσοψαρο


Recommended Posts

Καλησπερα,

Το ενυδρειο μου είναι 50λιτρα, λειτουργει 11 μηνες, μετρησεις δεν εχω κανει τελευταια (ειμαι απαραδεκτος το παραδεχομαι) διοτι δεν εκανα καμια απολυτως παρεμβαση και φιλοξενω ενα χρυσοψαρο κομετ. Τις τελευταίες δυο μερες παρατηρησα το σημαδι σαν πληγη πανω απο τ χρυσοψαρο μου δεν εδωσα σημασια διοτι η συμπεριφορά του ηταν φυσιολογική, σημερα ομως  καθεται στον πατο και δεν εχει και πολυ ορεξη. Τι πιστεύετε οτι εχει; 

20170925_131439.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν συμπλήρωνες τη φόρμα και με μια πιο καθαρή φωτογραφία θα μας βοηθούσες καλύτερα .

Αν μπορείς να βρείς Cyprinopur και μια μεγάλη αλλαγή νερού τώρα .

Εννοείτε ότι δε ταίζεις για 4 μέρες .

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : κοκκινο σημαδι σαν πληγη επειτα εγινε λευκό σαν σπυρι το οποιο ξεκολλησε κ εμεινε παλι μονο η πληγη. Το ψαρι δεν εχει ορεξη σχεδόν καθολου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 50

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):sunsun jp 012f

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):11 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 χρυσοψαρο κομετ

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): δυο φορες τ μερα goldfish sticks και λαχανικα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού: στην αρχη λειτουργιας τ ενυδρείου μαυρο σημαδι αμμωνίας

- Συμπτώματα που παρουσιάζει δεν εχει ορεξη παρα μονο οταν αλλαζω νερο τότε κάνει βόλτες για 10 λεπτά περίπου. Τα περιττωματα του ηταν καφε μέχρι προχθές βραδυ.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: δεν ειχα αλλα ψαρια στ ενυδρειο

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( αλατι)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦ

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω στις φωτογραφίες έχεις ψεύτικα αιχμηρά φυτά, κοχύλια κλπ, που μπορεί να το έχουν τραυματίσει. Επίσης είναι χρυσόψαρο comet (που σημαίνει κομήτης) και θέλει πολύ χώρο να κινείται, ενώ το περιορίζεις σε 50 λίτρα. Αυτά τα ψάρια χρειάζονται μεγάλο μήκος ενυδρείου, 100-120 cm. Ίσως όπως κινείται γρήγορα, να έχει τραυματιστεί σε αιχμηρά αντικείμενα του ενυδρείου σου. Το να κάθεται κάτω μπορεί να σημαίνει ότι είναι άρρωστο ή ότι πονάει.

 

Προσωπκώς θα έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού (τουλάχιστον 50%) και θα προχωρούσα σε θεραπεία με Melafix. Καλή επιτυχία :)

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλες και μπορει να έχεις δίκιο αλλα όταν εντόπισα την πληγη η συμπεριφορά του ηταν κανονικη. Δυο μερες μετα επεσε στον πατο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Το ψαρακι με τις συχνες αλλαγες νερού ,το αλατι και τις τεσσερις μερες νηστεία είναι πολυ καλυτερα απο αποψη συμπεριφοράς. Δυστυχως ομως παρουσιασε συμπτώμα fin rot. Μια γωνια στην ακρη του πτερυγιου του απέκτησε ενα σκουρο χρωμα. Σε συνδυασμο με το αλατι που εχω ποια θεραπεια δεν θα το ταλαιπωρήσει επιπλεον;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...