Jump to content

Τανίνες και θόλωμα νερου


invisiblesurfer

Recommended Posts

Φίλοι, έχω κάποια ξύλα στο ενυδρείο που σκουραίνουν το νερό - όχι πολύ απλά φαινεται κάπως θολό. Είχα διαβάσει οτι ο ανθρακας (ή μήπως ο ζεόλιθος) κάνουν το νερό διαυγές. Μπορείτε να επιβεβαιώσετε;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας σε αυτη την περιπτωση ειναι το υλικο που ψαχνεις αλλα και με τις αλλαγες νερου  σιγα σιγα θα καθαρισει απο μονο του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Φίλοι, έχω κάποια ξύλα στο ενυδρείο που σκουραίνουν το νερό - όχι πολύ απλά φαινεται κάπως θολό. Είχα διαβάσει οτι ο ανθρακας (ή μήπως ο ζεόλιθος) κάνουν το νερό διαυγές. Μπορείτε να επιβεβαιώσετε;

 

Ευχαριστώ

Μια επισημανση, μιας και το θέμα το έχεις ανοίξει στην κατηγορία φυτεμένο ενυδρείο.:)

Ο άνθρακας θα κάνει διαυγές το νερό αλλά σε περίπτωση που το ενυδρείο είναι φυτεμένο με χρήση λιπασμάτων, θα δεσμεύει και την λίπανση του.

Οπότε με υπομονή, και αλλαγές νερού θα ισορροπήσει σιγά σιγά η κατάσταση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαρίστω για τις απαντήσεις, υπάρχει μια σχετική θαμπαδα στο νερό (σε σχέση με άλλα ενυδρεία που βλέπω σε φωτογραφίες με κρυστάλλινα νερά) αλλά σε γενικές γραμμές εχει καθαρίσει αρκετά. Το σχολιο του Σωτήρη σχετικά με τη δέσμευση της λίπανσης με προβλημάτισε και δεν έκανα τίποτα. 

 

ΥΓ μάλλον πρέπει να κάνω μια παρουσίαση του ενυδρείου μου γιατί τα φυτά πάνε όλα φούντο...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 9/25/2017 at 7:30 PM, SOTIRIS said:

Μια επισημανση, μιας και το θέμα το έχεις ανοίξει στην κατηγορία φυτεμένο ενυδρείο.:)

Ο άνθρακας θα κάνει διαυγές το νερό αλλά σε περίπτωση που το ενυδρείο είναι φυτεμένο με χρήση λιπασμάτων, θα δεσμεύει και την λίπανση του.

Οπότε με υπομονή, και αλλαγές νερού θα ισορροπήσει σιγά σιγά η κατάσταση.

 

 

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα, εν τέλει βάζουμε άνθρακα; Και αν βάζουμε προσφέυγουμε στην λύση των συχνών αλλαγών;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GVC said:

 

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα, εν τέλει βάζουμε άνθρακα; Και αν βάζουμε προσφέυγουμε στην λύση των συχνών αλλαγών;

Κανονικά σε φυτεμένο όχι, αλλά εάν θέλεις να καθαρίσει το νερό σου άμεσα, μπορείς για 4 - 5 μέρες που θα έχεις προγραμματίσει να μην βάλεις λίπανση, να βάλεις άνθρακα για να μαζέψει την τανινη και την θολούρα χωρίς να κάνεις κάποια αλλαγή νερου. Αν και όπως προαναφερθηκε, χωρις την χρήση άνθρακα, αυτό καθαρίζει με τις αλλαγές νερού σιγά σιγα και με υπομονή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

 

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα, εν τέλει βάζουμε άνθρακα; Και αν βάζουμε προσφέυγουμε στην λύση των συχνών αλλαγών;

Συχνές αλλαγές νερού,  λίγη υπομονή και όλα θα γίνουν όπως πρέπει.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

 

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα, εν τέλει βάζουμε άνθρακα; Και αν βάζουμε προσφέυγουμε στην λύση των συχνών αλλαγών;

Αν εννοεις μονο το θολομα νερου, οσμες και οργανικες ουσιες- ναι,   ανθρακας βοηθαει πολυ. Αν εννοεις οτι θα βοηθουσε να μην κανεις εβδομαδιαιες αλλαγες, τοτε ΟΧΙ!

ΔΕν απορροφαει (η πολυ λιγο) αμμωνια, νιτρικα, φωσφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ seporax. H θολούρα έχει φύγει. Το μόνο που παραμένει είναι στην επιφάνεια και για 5-10cm από την επιφάνεια  φυσαλίδες. Έβαλα ένα wave maker αλλά περιόρισε τις φυσαλίδες και την λαδίλα στην επιφάνεια. αν δεν κάνω λάθος η επόμενη επιλογή είναι ένα skimmer επιφάνειας ή κάνω λάθος;

IMG_0422.jpg

IMG_0440.jpg

IMG_0441.jpg

IMG_0442.jpg

IMG_0443.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...