Jump to content

Πληγή σε black moor


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Μια πληγή κοντα στην κοιλια σαν σπυρι, σαν να έχει σκάσει

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):fluval 205

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ) Ενάμιση μηνα

- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 fancy χρυσοψαρα

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 2 φορες την ημερα. Flakes

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10

- Θερμοκρασία:25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:sera

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:black moor

- Ιστορικό Ψαριού: εισαγωγή στο ενυδρείο πριν μια εβδομαδα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): όρεξη πολύ, κινητικότητα καλη. Αναπνοή καλη πλεύση καλη

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) αλάτι ενυδρειακο sanital ketapang της τροπικαλ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:api melafix

-Δοσολογία:15ml

-Χρόνος Χρήσης: 2 ημερες

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

______________________________________________________________

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

______________________________________________________________

.......

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites



ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Μια πληγή κοντα στην κοιλια σαν σπυρι, σαν να έχει σκάσει
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:120
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):fluval 205
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ) Ενάμιση μηνα
- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 fancy χρυσοψαρα
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 2 φορες την ημερα. Flakes
ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:8
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):10
- Θερμοκρασία:25
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:sera
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:black moor
- Ιστορικό Ψαριού: εισαγωγή στο ενυδρείο πριν μια εβδομαδα
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): όρεξη πολύ, κινητικότητα καλη. Αναπνοή καλη πλεύση καλη
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:
ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) αλάτι ενυδρειακο sanital ketapang της τροπικαλ
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:api melafix
-Δοσολογία:15ml
-Χρόνος Χρήσης: 2 ημερες
-Αναλυτική περιγραφή:
ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)
ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
______________________________________________________________
ΠΡΟΣΟΧΗ:
Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!
Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).
Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.
Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !
______________________________________________________________
.......
 
Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
 



e767e9f76dc74edbd58a1f5772fb5ddb.jpgb71c3777857ae990a22932a67f939d9b.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι dropsy αυτό? Δεν έχει πάντως το ψάρι ουτε απώλεια όρεξης και είναι και ζωηρό.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται καθαρα, υπκθετω οτι απλως εφυγαν καποια λεπια.

Αν οι παράμετροι σου ειναι σωστές και το ψαρι κινειται, τρωει κανονικα, μην ασχολεισαι. Βαλε αλατι και παρακολουθα το

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου δείχνει σαν σπυρί (εξόγκωμα) που έχει ανοίξει. Στη θέση σου θα το έβαζα άμεσα σε καραντίνα μόνο του, όπου θα του έκανα θεραπεία με Melafix για μια βδομάδα, παρατηρώντας ταυτόχρονα τη συμπεριφορά του και κατά πόσο το βοηθά στο να επουλωθεί η πληγή. Ίσως να χτύπησε κάπου, σε πλαστικό φυτό (αν έχεις), πέτρα, ή να έγινε κάποια αψιμαχία με τα ζωντανά σου και να μην είναι ασθένεια.

 

Πάντως, το να κάνεις θεραπεία με Melafix σ'όλο το ενυδρείο έχει υψηλό κόστος, αφού πρέπει να χρησιμοποιήσεις μεγάλη ποσότητα από το φάρμακο, άσε που μπορεί να κολλήσει την πιθανή ασθένειά του και στα άλλα ψαράκια σου.

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου δείχνει σαν σπυρί (εξόγκωμα) που έχει ανοίξει. Στη θέση σου θα το έβαζα άμεσα σε καραντίνα μόνο του, όπου θα του έκανα θεραπεία με Melafix για μια βδομάδα, παρατηρώντας ταυτόχρονα τη συμπεριφορά του και κατά πόσο το βοηθά στο να επουλωθεί η πληγή. Ίσως να χτύπησε κάπου, σε πλαστικό φυτό (αν έχεις), πέτρα, ή να έγινε κάποια αψιμαχία με τα ζωντανά σου και να μην είναι ασθένεια.
 
Πάντως, το να κάνεις θεραπεία με Melafix σ'όλο το ενυδρείο έχει υψηλό κόστος, αφού πρέπει να χρησιμοποιήσεις μεγάλη ποσότητα από το φάρμακο, άσε που μπορεί να κολλήσει την πιθανή ασθένειά του και στα άλλα ψαράκια σου.
Ετει είναι. Σαν Σπύρι που έχει ανοίξει . βάζω μελαφιξ αφού διάβασα οτι δεν υπάρχει πρόβλημα με το αλάτι και αντιθέτως επισπευδει την θεραπεία αλλά δεν βλέπω διάφορα. Σκέφτηκα να το βάλω σε καραντίνα αλλά επειδή είμαι αρχαρια φοβάμαι γιατί την προηγούμενη φορά που έβαλα ενα ψάρι σε καραντίνα το έστειλα μια ωρα αρχιτερα το κακομοιρο . Η συμπεριφορά του είναι άψογη μέχρι στιγμής. Η όρεξη του η πλεύση του όλα οκ. Το μπάνιο με αλάτι λέτε να βοηθήσει? Πως γίνετε?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δεν βλεπεις διαφορα; Σε μια μερα δεν γινεται κατι.
Είμαι βιαστική ε? Την Κυριακή ξεκίνησα την θεραπεία. Δεν θα πρεπε έστω λίγο να χει δειξει μια διάφορα?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Κάνε υπομονή και μην κάνεις τίποτα άλλο από αυτά που ξεκίνησες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Κάνε υπομονή και μην κάνεις τίποτα άλλο από αυτά που ξεκίνησες.
Οκ. Θα κάνω υπομονή. Απλα φοβάμαι μην μου χειροτερέψει το ψαράκι και δεν το προλαβαινω μετα. Το να μην ξέρω τι έχει και να μαι κι αρχαρια είναι αγχωτικο. Τουλαχιστον για το σκυλάκι μου υπαρχουν κτηνίατροι που κανουν διάγνωση και ξέρεις τι να κανεις.... Εδώ πάω στα τυφλά...... Για αυτό σας ζαλιζω με ερωτήσεις.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι τετοιο? mycobacterium. έχω τρομοκρατηθεί......Νομίζω κολαει και στον ανθρωπο.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος roulamidi έγραψε:

.... Εδώ πάω στα τυφλά......

 

 

Κι εμείς στα τυφλά πάμε , γι αυτό και ζητάμε συμπληρωμένη τη φόρμα μπάς και καταφέρουμε μέσα απο την εμπειρία του καθ ενός να βγάλουμε συμπέρασμα .

Για να πάς σε ιχθυοπαθολόγο και να σου πεί τι έχει το ψαράκι έχει πολυ υψηλό κόστος και το ψαράκι θα πρέπει να θυσιαστεί .... άρα δεν έχει νόημα .

Εγώ έτσι όπως το βλέπω θα σου έλεγα να μη κάνεις τίποτα πέρα απο τη βελτίωση συνθηκών διαβίωσης , άντε και κάποιες βιταμίνες .... μέχρι εκεί και εν αναμονή των εξελίξεων που θα μας ενημερώνεις καθημερινά .

Link to comment
Share on other sites

 
Κι εμείς στα τυφλά πάμε , γι αυτό και ζητάμε συμπληρωμένη τη φόρμα μπάς και καταφέρουμε μέσα απο την εμπειρία του καθ ενός να βγάλουμε συμπέρασμα .
Για να πάς σε ιχθυοπαθολόγο και να σου πεί τι έχει το ψαράκι έχει πολυ υψηλό κόστος και το ψαράκι θα πρέπει να θυσιαστεί .... άρα δεν έχει νόημα .
Εγώ έτσι όπως το βλέπω θα σου έλεγα να μη κάνεις τίποτα πέρα απο τη βελτίωση συνθηκών διαβίωσης , άντε και κάποιες βιταμίνες .... μέχρι εκεί και εν αναμονή των εξελίξεων που θα μας ενημερώνεις καθημερινά .
Σε ευχαριστώ. Θα σας ενημερωνω συνεχώς. Νομιζω οτι σας έχω ζαλθσει με υοσρς ερωτήσεις..... Συνθήκες διαβίωσης νομιζω τους παρεχω τις καλύτερες. Στα λίτρα που τους αρμόζει με καθημερινές μετρήσεις κι οτι άλλο μπορω κι όσα γνωρίζω ωε αρχαρια. Συνεχώς διαβάζω για να μαθαίνω. Σίγουρα όμως χρειάζομαι και την βοήθεια σας γιατί έχετε πιο πολύ εμπειρία.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή κλείνω μια εβδομάδα θεραπείας με αλάτι και μελαφιξ. Το μελαφιξ γραφει οτι στην μια εβδομάδα θέλει αλλαγή νερού το 25% του νερου κσι μετα επανάληψη αν χρειαζεται. Το αλάτι ομως θέλει μικρές αλλαγές νερου. Επειδή όμως δεν έχει κλείσει η πληγή θα χρειαστεί να συνεχίσω την θεραπεία. Σκέφτομαι λοιπον την Κυριακή να αλλάξω το 25% του νερου και να ρίξω την ανάλογη ποσότητα αλατιού που θα αφαιρεθεί. Εχων δυο ερωτήσεις όμως. Πρώτον θεραπεία με το μελαφιξ ποτέ μπορώ να ξανάρχισω. Δεύτερον το αλάτι που μου δώσανε είναι το sanital ketapang της τροπικαλ το οποίο όμως διάβασα οτι είναι για μαλακό νερό. Εγώ έχω σκληρό. Μπορω τώρα στην αναλογία που θα αλλάξω να βάλω αλάτι της api γιατί διάβασα οτι σε συνδυασμό με το μελαφιξ επισπευει την θεραπεία. Το αλάτι ποτε πρεπει να αρχίσω σιγά σιγά να το αφαιρω? Αφού κλείσει η πληγή? Κι αν πάρει παραπανω απο μήνα δεν κανει κακό στα ψάρια? Το ψαράκι συνεχίζει να είναι σε καλη κατασταση έχει όρεξη καλη πλεύση αλλά η πληγή παραμένει....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σήμερα είδα οτι έβγαλε κι αυτό το άσπρο που κρέμεται αν παρατηρήσετε την πληγή. Τι ψάρι συνεχίζει όμως να είναι ορεξατο και ζωηρό.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα το έβαζα καραντίνα. Θα είναι πολύ καλύτερα μόνο του και θα του κάνεις πιο εύκολα θεραπεία. Άσε που τα υπόλοιπα ταλαιπωρούνται με το αλάτι και ίσως κινδυνεύουν από την ασθένεια του black moore...

 

Πάρε ένα 12λιτρο μ'ένα μικρό φίλτρο, ή έστω χρησιμοποίησε μια λεκάνη, όπου θ'αλλάζεις συχνά το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα το έβαζα καραντίνα. Θα είναι πολύ καλύτερα μόνο του και θα του κάνεις πιο εύκολα θεραπεία. Άσε που τα υπόλοιπα ταλαιπωρούνται με το αλάτι και ίσως κινδυνεύουν από την ασθένεια του black moore...
 
Πάρε ένα 12λιτρο μ'ένα μικρό φίλτρο, ή έστω χρησιμοποίησε μια λεκάνη, όπου θ'αλλάζεις συχνά το νερό.
Εχων ενα 13 λίτρα κι ενα μικρο φίλτρο. Κι εγώ λέω να το βάλω σε καραντίνα αλλά ειμαι καρχαρία και φοβάμαι οτι θα τα κάνω χαλιά. Αλλη μια φορά πήγα να βάλω σε καραντίνα ενα και το έστειλα το κακομιιρο. Ουτε μια νύχτα δεν άντεξε. Πες μου τα βήματα ενα ενα αν μπορείς και εκτός αυτου φοβάμαι μην πάρει καιρό η θεραπεία και δεν αντέξει το ξακομοιρο σε 13 λίτρα. Δεν φαίνεται άρρωστο πάντως. Κάθε άλλο. Είναι πολύ ζωηρουλης. Η πληγή όμως? Τι μπορεί να είναι?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νερό βάζω απο το ενυδρείο μου? Στο μικρο φίλτρο βάζω μακαρονι απο το φίλτρο μου? Αλλαγή νερου κάθε ποτε και ποσο?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος roulamidi έγραψε:

Μπορείτε να με βοηθησετε πως να στησω την καραντίνα?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

πριν 7 ώρες, το μέλος roulamidi έγραψε:

Νερό βάζω απο το ενυδρείο μου? Στο μικρο φίλτρο βάζω μακαρονι απο το φίλτρο μου? Αλλαγή νερου κάθε ποτε και ποσο?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Βαζεις νερο απο το ενυδρειο..

Στο φιλτρο ειτε βαλεις βιολογικο υλικο ειτε οχι το ιδιο ειναι μιας και θα πρεπει να ταιζεις πιο φειδωλα...

Αν μπει βιολογικο υλικο κατα πασα πιθανοτητα μετα απο 3 μερες θα αρχισει να βοηθαει...

Αλλαγες νερου μικρες 20-30% και καθημερινες θα κρατησουν και τις παραμετρους σταθερες και το ενυδρειο ασφαλη απο αμμωνια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις τα παραπάνω βήματα που λέει και ο @stathis spithas και χρησιμοποιείς μόνο Melafix καθημερινά, για 7 ημέρες, στην ανάλογη δοσολογία για το μικρό ενυδρείο, παρακολουθώντας ταυτόχρονα τη συμπεριφορά του ψαριού. Μην φοβάσαι για τα 13 λίτρα, τα χρυσόψαρα είναι ανθεκτικά και ζουν για καιρό ακόμα και σε γυάλες των 3-5 λίτρων χωρίς φίλτρο από άσχετους "φιλόζωους", οπότε δεν πρόκειται να πάθει τίποτα. Αυτό που προέχει είναι να γιατρευτεί, όσο για το άλλο που έχασες, σίγουρα ήταν γραφτό του να ψοφήσει, ό,τι και να'κανες...

 

Και το κυριότερο: ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ !!  Κάνεις κακό στα ψάρια και βέβαια στην υγεία σου! Τους προσφέρεις αυτό που μπορείς και τ'αφήνεις να πάρουν το δρόμο τους.:)

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις τα παραπάνω βήματα που λέει και ο [mention=49400]stathis spithas[/mention] και χρησιμοποιείς μόνο Melafix καθημερινά, για 7 ημέρες, στην ανάλογη δοσολογία για το μικρό ενυδρείο, παρακολουθώντας ταυτόχρονα τη συμπεριφορά του ψαριού. Μην φοβάσαι για τα 13 λίτρα, τα χρυσόψαρα είναι ανθεκτικά και ζουν για καιρό ακόμα και σε γυάλες των 3-5 λίτρων χωρίς φίλτρο από άσχετους "φιλόζωους", οπότε δεν πρόκειται να πάθει τίποτα. Αυτό που προέχει είναι να γιατρευτεί, όσο για το άλλο που έχασες, σίγουρα ήταν γραφτό του να ψοφήσει, ό,τι και να'κανες...
 
Και το κυριότερο: ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ !!  Κάνεις κακό στα ψάρια και βέβαια στην υγεία σου! Τους προσφέρεις αυτό που μπορείς και τ'αφήνεις να πάρουν το δρόμο τους.[emoji4]
Εντάξει. Θα το βάλω λοιπον στο μικρο. Παίρνω νερό απο το ενυδρείο μονο που το νερό του ενυδρείου έχει ηδη αλατι. Βάζω απο το βιολογικό μου στο μικρο φίλτρο. Θεραπεία με μελαφιξ του κάνω ηδη μια εβδομάδα. Συνεχιζω κανονικά με μελαφιξ? Αεραντλία βάζω? Θα γίνει πολύ μεγάλη ανατάραξη μαζί με το φίλτρο και θα περιοριστεί πολύ ο χώρος. Ο θερμοστάτης που έχω είναι πολύ μεγάλος για την καραντίνα. Αλλαγή νερου 2 λίτρα καθημερινά? Είναι 13 λίτρα το μικρο. 10 πες γιατί δεν γεμίζει ως επάνω. Τώρα όμως που ηδη έχει αλάτι το νερό δεν θα υπάρξει πρόβλημα που θα κάνω αλλαγές με φρέσκο? Και πάμε στο μεγαλο τώρα. Κάνω καθημερινές αλλαγές το 10 % να φύγει το αλάτι. Ανθρακας να βάλω να φύγει και το μελαφιξ? Ξέρω οτι είμαι πολύ αγχωμενη αλλά απο την ημερα που το εστησα έως σήμερα μου πάνε όλα στραβά παρόλο που προσέχω τις παραμέτρους του νερου κι οτι άλλο αφορά την σωστη διαβίωση τους. Και κάτι ακόμα. Να του πάρω βιταμίνη? Θα βοηθήσει?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...