Jump to content

Πληγή σε black moor


Recommended Posts

Α και μια ερώτηση ακόμα. Επειδή η αποχή που έχω δεν είναι καλη να το μεταφέρω με πλαστικό ποτηρακι?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, roulamidi said:

Α και μια ερώτηση ακόμα. Επειδή η αποχή που έχω δεν είναι καλη να το μεταφέρω με πλαστικό ποτηρακι?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν καταφέρεις να το πιάσεις !! αλλά πρόσεχε μην το χτυπήσεις 

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος roulamidi έγραψε:

Εντάξει. Θα το βάλω λοιπον στο μικρο. Παίρνω νερό απο το ενυδρείο μονο που το νερό του ενυδρείου έχει ηδη αλατι. Βάζω απο το βιολογικό μου στο μικρο φίλτρο. Θεραπεία με μελαφιξ του κάνω ηδη μια εβδομάδα. Συνεχιζω κανονικά με μελαφιξ? Αεραντλία βάζω? Θα γίνει πολύ μεγάλη ανατάραξη μαζί με το φίλτρο και θα περιοριστεί πολύ ο χώρος. Ο θερμοστάτης που έχω είναι πολύ μεγάλος για την καραντίνα. Αλλαγή νερου 2 λίτρα καθημερινά? Είναι 13 λίτρα το μικρο. 10 πες γιατί δεν γεμίζει ως επάνω. Τώρα όμως που ηδη έχει αλάτι το νερό δεν θα υπάρξει πρόβλημα που θα κάνω αλλαγές με φρέσκο? Και πάμε στο μεγαλο τώρα. Κάνω καθημερινές αλλαγές το 10 % να φύγει το αλάτι. Ανθρακας να βάλω να φύγει και το μελαφιξ? Ξέρω οτι είμαι πολύ αγχωμενη αλλά απο την ημερα που το εστησα έως σήμερα μου πάνε όλα στραβά παρόλο που προσέχω τις παραμέτρους του νερου κι οτι άλλο αφορά την σωστη διαβίωση τους. Και κάτι ακόμα. Να του πάρω βιταμίνη? Θα βοηθήσει?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Βασικά, σταμάτα να πάρεις και μια ανάσα, θα σκάσεις :P.  Έχουμε και λέμε:

 

1. Στο μικρό ενυδρείο συνεχίζεις θεραπεία με melafix. Αν δεν μπορείς να μετρήσεις σωστά τη δόση, πάρε μια μικρή ένεση από το φαρμακείο και χρησιμοποίησέ τη για να βλέπεις τα ml που θα χορηγείς στο ψαράκι. :nurse:

2. Αεραντλία δεν βάζεις, είναι υπερβολικό. Το φίλτρο φτάνει.

3. Θερμοστάτη δεν βάζεις. Η εξωτερική θερμοκρασία είναι μια χαρά. Εκτός αυτού τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού, εγώ καλά-καλά ούτε το χειμώνα τους βάζω θερμοστάτη. Μην ξεχνάς ότι επιζούν σε λίμνες που παγώνουν το χειμώνα.

4. Τα 2 λίτρα φρέσκο νερό είναι μια χαρά για κάθε μέρα, ώστε να φύγει σιγά-σιγά το αλάτι στο μικρό ενυδρείο.

5. Το 10% καθημερινά στο μεγάλο ενυδρείο είναι επίσης καλό, για να φύγει σιγά-σιγά το αλάτι.

6. Ναι, μπορείς να βάλεις άνθρακα στο μεγάλο ενυδρείο για να φύγει το melafix. Σε μια βδομάδα σταματάς τις αλλαγές νερού και βγάζεις τον άνθρακα.

7. Βιταμίνη μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε υγρή μορφή μέσα στην τροφή τους για καλύτερα αποτελέσματα. Παίρνεις ένα πιατάκι του καφέ (ή ένα πλατύ καπάκι), βάζεις μέσα το φαγητό τους και ρίχνεις επάνω την υγρή βιταμίνη. Μόλις μουσκέψει (στα 5 λεπτά), τη σερβίρεις στο μεγάλο ενυδρείο, έτσι την παίρνουν άμεσα. Μπορείς να τη χρησιμοποιείς 2 φορές τη βδομάδα, είναι αρκετό. Επίσης, μην χρησιμοποιείς τροφές που επιπλέουν, αλλά αυτές που βυθίζονται, γιατί ειδικά τα χρυσόψαρα όπως τρώνε από την επιφάνεια καταπίνουν μαζί και αέρα, με αποτέλεσμα να παθαίνουν εύκολα swimbladder (ασθένεια νυκτικής κύστης). Το άρρωστο θα το αφήσεις χωρίς βιταμίνες, προέχει να γιατρευτεί. Και βέβαια, ελάχιστο φαγητό. Αυτά._

 

Και το κυριότερο: ΗΡΕΜΗΣΕ !! :hehe

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

 
Βασικά, σταμάτα να πάρεις και μια ανάσα, θα σκάσεις [emoji14].  Έχουμε και λέμε:
 
1. Στο μικρό ενυδρείο συνεχίζεις θεραπεία με melafix. Αν δεν μπορείς να μετρήσεις σωστά τη δόση, πάρε μια μικρή ένεση από το φαρμακείο και χρησιμοποίησέ τη για να βλέπεις τα ml που θα χορηγείς στο ψαράκι. :nurse:
2. Αεραντλία δεν βάζεις, είναι υπερβολικό. Το φίλτρο φτάνει.
3. Θερμοστάτη δεν βάζεις. Η εξωτερική θερμοκρασία είναι μια χαρά. Εκτός αυτού τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού, εγώ καλά-καλά ούτε το χειμώνα τους βάζω θερμοστάτη. Μην ξεχνάς ότι επιζούν σε λίμνες που παγώνουν το χειμώνα.
4. Τα 2 λίτρα φρέσκο νερό είναι μια χαρά για κάθε μέρα, ώστε να φύγει σιγά-σιγά το αλάτι στο μικρό ενυδρείο.
5. Το 10% καθημερινά στο μεγάλο ενυδρείο είναι επίσης καλό, για να φύγει σιγά-σιγά το αλάτι.
6. Ναι, μπορείς να βάλεις άνθρακα στο μεγάλο ενυδρείο για να φύγει το melafix. Σε μια βδομάδα σταματάς τις αλλαγές νερού και βγάζεις τον άνθρακα.
7. Βιταμίνη μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε υγρή μορφή μέσα στην τροφή τους για καλύτερα αποτελέσματα. Παίρνεις ένα πιατάκι του καφέ (ή ένα πλατύ καπάκι), βάζεις μέσα το φαγητό τους και ρίχνεις επάνω την υγρή βιταμίνη. Μόλις μουσκέψει (στα 5 λεπτά), τη σερβίρεις στο μεγάλο ενυδρείο, έτσι την παίρνουν άμεσα. Μπορείς να τη χρησιμοποιείς 2 φορές τη βδομάδα, είναι αρκετό. Επίσης, μην χρησιμοποιείς τροφές που επιπλέουν, αλλά αυτές που βυθίζονται, γιατί ειδικά τα χρυσόψαρα όπως τρώνε από την επιφάνεια καταπίνουν μαζί και αέρα, με αποτέλεσμα να παθαίνουν εύκολα swimbladder (ασθένεια νυκτικής κύστης). Το άρρωστο θα το αφήσεις χωρίς βιταμίνες, προέχει να γιατρευτεί. Και βέβαια, ελάχιστο φαγητό. Αυτά._
 
Και το κυριότερο: ΗΡΕΜΗΣΕ !! :hehe
Την τροφή την μουλιαζω πρωτα σε νερό ενυδρείου. Κι έχω κι ενα ευχάριστο. Πριν λίγο γύρισα απο την δουλεια και είδα οτι η πληγή αρχισε να κλείνει!!!!!! Επιτέλους!!!!!

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την τροφή την μουλιαζω πρωτα σε νερό ενυδρείου. Κι έχω κι ενα ευχάριστο. Πριν λίγο γύρισα απο την δουλεια και είδα οτι η πληγή αρχισε να κλείνει!!!!!! Επιτέλους!!!!!

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το καημενουλι τι θα κανει στο μικρο ενυδρειακι που δεν έχει χαλίκι κι αυτουνου του αρέσει να το τσιμπολογαει όλη μέρα? Οσο για το μωρο καλικο που δεν το έχει αφήσει σε ησυχία το κογκολεζακι μου μου έρχεται να το κάνω τηγανητό!!!!! [emoji13]

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους είδες βελτίωση! Συνέχισε με την καραντίνα, θα δεις αποτελέσματα :thumbsu:

 

Όσο για το calico, μην ανησυχείς, μπορείς να το τηγανίσεις άφοβα. Αφού δεν είναι Σαρωνικού, δεν έχει πετρέλαιο :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους είδες βελτίωση! Συνέχισε με την καραντίνα, θα δεις αποτελέσματα :thumbsu:
 
Όσο για το calico, μην ανησυχείς, μπορείς να το τηγανίσεις άφοβα. Αφού δεν είναι Σαρωνικού, δεν έχει πετρέλαιο [emoji14]
Αύριο θα το βάλω στην καραντίνα γιατί δεν έχω προλάβει να ανασανω αυτές τις μέρες. Να σε ρωτησω πως να αποστειρωσω την αποχή μου γιατί έχω βγάλει νεκρά ψάρια παλιότερα με αυτή και φοβάμαι μην μεταφέρω τίποτα. Ασε που ψοβαμαι έτσι όπως θα το πιάσω μην το πληγωσω η μην μου φύγει! Σκεφτομαι και το στρεασαρισμα που θα τραβηξει..... Θα χασει και το αγαπημενο του χαλικακι.....Ουφ worldiver παλι αγχωθηκα!!!!!!!

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψαράκι το έχεις ακόμη στο κυρίως ενυδρείο και συνεχίζεις να  βλέπεις βελτίωση

ίσως θα είναι καλό να μην το μεταφέρεις.

Βασικά όταν έχουμε θέματα με πληγές,ασθένεια κλπ καλό είναι να επεμβαίνουμε άμμεσα

πριν γίνει μη αναστρέψιμη η κατάσταση :)

 

Η απόχη και φυσικά δεν χρειάζεται τίποτα. . .  :)

Link to comment
Share on other sites



Αν το ψαράκι το έχεις ακόμη στο κυρίως ενυδρείο και συνεχίζεις να  βλέπεις βελτίωση
ίσως θα είναι καλό να μην το μεταφέρεις.
Βασικά όταν έχουμε θέματα με πληγές,ασθένεια κλπ καλό είναι να επεμβαίνουμε άμμεσα
πριν γίνει μη αναστρέψιμη η κατάσταση [emoji4]
 
Η απόχη και φυσικά δεν χρειάζεται τίποτα. . .  [emoji4]


Είδα μια μικρή βελτίωση αλλά η πληγή θέλει πολύ δουλεια ακόμα και σκέφτομαι οτι δεν μπορω να συνεχίσω να ρίχνω μελαφιξ κι άλλο και στα υπολοιπα ψαράκια για αυτό σκέφτομαι την καραντίνα. Μόλις είδα την πληγή εκανα κατευθείαν ενέργειες αλλά δεν το έβαλα σε καραντίνα για να μην το στρεσαρω. Βλέπω όμως οτι έχω πολύ δουλεια ακόμα. Υπάρχει περιπτωση η πληγή να είναι μη αναστρέψιμη?98b78f687564101797b4fdb300209935.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία μερικές φορές κρατάει κάμποσο καιρό μην απελπίζεσαι.
Θα την κάνω για οσο χρειαστεί. Σε καραντίνα όμως τώρα γιατί εκτός οτι δεν θέλω να ρίξω κι άλλο φάρμακο στα υπολοιπα παει ενα μικρό καλικο που έχω το ενοχλεί συνεχεια Υπάρχει περιπτωση όμως να είναι μη αναστρέψιμη η πληγη? Κάνω σωστη θεραπεία η χρειαζεται άλλο φάρμακο κι όχι μελαφιξ? Το ψαράκι πάντως συνεχίζει να είναι ορεξατο και ζωηρο

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται καλυτερα..

Εννοειται οτι μπορει να ξαναυποτροπιασει..

Το πιο συνηθισμενο ειναι να αρχισει εκει που φαινεται το κρεας να αρχισει να "ξαναλιωνει"...

Το μελαφιξ το προστατευει κατα τα καποιον (μικρο βαθμο και απο βακτηριακες ασθενειες που μπορει να το χτυπαγαν στην κατασταση που ειναι...

Και το αλατι θα βοηθουσε ισως στον ιδιο βαθμο αλλα οσο μπορεις μην τα "μπερδευεις"...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πάει και το τσιμπάει το μικρο στην πληγή. Η κοκινιλα που είχε μέσα σαν να φαίνονται τα σωθικά του έφυγε σαν να αρχισει να πλαθεται παλι το δερματακι τουαλλά χτες μου φαινόταν μικροτερο το άνοιγμα απο σήμερα.Τι πιο δραστικό μπορω να κάνω μην πάθει καμια βακτηριδιακη μόλυνση μέχρι να θρέψει η πληγή?

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος roulamidi έγραψε:

Αμα υποτροπιάσει τι κάνω?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το βάζεις σε καραντίνα μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Το βάζεις σε καραντίνα μόνο του.
Τώρα να μην το βάλω δηλαδή? Αφού πρεπει να συνεχίσω το μελαφιξ. Λες να στρεσαριστει και να χειροτερέψει?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε ετσι αφου παει καλυτερα και αν βλεπουμε..^_^

Κανονικα η καραντινα θα ηταν η καλυτερη λυση για να μην υπαρχει επαφη με αλλα ψαρια...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε ετσι αφου παει καλυτερα και αν βλεπουμε..[emoji5]
Κανονικα η καραντινα θα ηταν η καλυτερη λυση για να μην υπαρχει επαφη με αλλα ψαρια...
Σκεφτόμουν αύριο να τον έβαζα. Να μην τον βάλω καλυτερα λες ε? Αν όμως χρειαστεί πανω απο μήνα να κλείσει η πληγή( που τόσο το κόβω) να φάνε τόσο μελαφιξ και τα αλλά?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καθαρα δικη σου επιλογη..

Αν ρωταγες εμενα μετα απο ηδη μια βδομαδα περιπου θεραπειας και με ψαρια που το ενοχλουν θα το εβγαζα..

Βεβαια παιζουν ρολο πολλα οπως ο βαθμος που το ενοχλουν και ο τροπος η αντιδραση του κ.α....

Αλλα μην ανοιξουμε τοσο πολυ την συζητηση...

Επιμενω οτι ειναι καθαρα δικη σου επιλογη μιας και εσυ ξερεις στην πραγματικοτητα τι γινεται στο ενυδρειο σου περισοτερο απο τον καθενα μας!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καθαρα δικη σου επιλογη..
Αν ρωταγες εμενα μετα απο ηδη μια βδομαδα περιπου θεραπειας και με ψαρια που το ενοχλουν θα το εβγαζα..
Βεβαια παιζουν ρολο πολλα οπως ο βαθμος που το ενοχλουν και ο τροπος η αντιδραση του κ.α....
Αλλα μην ανοιξουμε τοσο πολυ την συζητηση...
Επιμενω οτι ειναι καθαρα δικη σου επιλογη μιας και εσυ ξερεις στην πραγματικοτητα τι γινεται στο ενυδρειο σου περισοτερο απο τον καθενα μας!!
 
Καραντίνα νομιζω χρειαζεται γιατί αρκετό μελαφιξ φαγανε και τα αλλά. Το μονο που με κολαει είναι μην στρεσαριστει και χειροτερέψει και το άλλο οτι είμαι αρχαρια και φοβάμαι μην τα κάνω χαλιά με την καραντίνα. Ακόμα και το πως θα το μεταφέρω με αγχωνει...... Για αυτό ζητάω την γνώμη σας και τις συμβουλες σας για να κάνω οτι πιο σωστο χρειαζεται

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω απλα και εμεις την γνωμη μας λεμε..

Το τι θα γινει σου ξαναλεω ειναι δικη σου αποφαση και ειτε παει καλυτερα ειτε χειροτερα το ψαρι δεν θα σημαινει  οτι θα σε κατηγορησουμε οτι εκανες λαθος εφοσον γνωριζουμε την προθεση σου..

Οσον αφορα το ψαρι..

Αφου βλεπεις οτι η μετακινηση μπορει να το στρεσαρει και να ταλαιπωρηθει αστο εκει...

Το μελαφιξ εφοσον ηδη το εχουν "φαει" τα υπολοιπα ψαρια δεν εχει μεγαλη διαφορα αν συνεχισεις να το ριχνεις αρκει να μην ξεφευγεις πολυ απο την δοσολογια..

Ελπιζω μονο να μην το επιβαρυνουν τα υπολοιπα..

 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω απλα και εμεις την γνωμη μας λεμε..
Το τι θα γινει σου ξαναλεω ειναι δικη σου αποφαση και ειτε παει καλυτερα ειτε χειροτερα το ψαρι δεν θα σημαινει  οτι θα σε κατηγορησουμε οτι εκανες λαθος εφοσον γνωριζουμε την προθεση σου..
Οσον αφορα το ψαρι..
Αφου βλεπεις οτι η μετακινηση μπορει να το στρεσαρει και να ταλαιπωρηθει αστο εκει...
Το μελαφιξ εφοσον ηδη το εχουν "φαει" τα υπολοιπα ψαρια δεν εχει μεγαλη διαφορα αν συνεχισεις να το ριχνεις αρκει να μην ξεφευγεις πολυ απο την δοσολογια..
Ελπιζω μονο να μην το επιβαρυνουν τα υπολοιπα..
 
 
Σήμερα η πληγή φαίνεται πολύ καλυτερα. Αυτό το μωρο το καλικο όμως δεν το αφήνει σε ησυχία. Ετσι μου έρχεται να βάλω αυτό σε καραντίνα για να μην πω σε καμια γυαλα! Τα νεύρα μου!!! Το μικρο μου κογκολεζακι τον αποφεύγει αλλά αυτός τον κυνηγάει παντού! Μόλις πλησιαζω φεύγει και το κογκολεζακι μου με πλησιάζει. Θα με περάσετε για τρελή αλλά έχω επικοινωνία μαζί του. Απο τα 4 είναι το μοναδικό που με το που θα πλησιασω με ακολουθεί και με κοιτάει σαν χαζό που του μιλάω!!! Χαχαχα. Και να φανταστείς οτι δεν μου αρεσανε τα κογκολεζσκια αρχικα. Που να φανταστώ οτι θα το αγαπήσω τοσο πολύ!!! Θα τον βγάλω hero αμα τα καταφέρω να επιβιωσει. Είμαι σε διλλημα μεγαλο ακόμα. Καραντίνα η όχι? Μάλλον θα κάνω υπομονή ως αύριο να πάω να πάρω κανένα 30 λίτρο γιατί δεν θέλω να το βάλω σε 12 λίτρα απο τα 120 που είναι τώρα......

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τοσο αγχος με το melafix εφοσον δεν ειναι φαρμακο,δεν επηρεαζει την βιολογια και γενικα μονο καλο κανει??!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τοσο αγχος με το melafix εφοσον δεν ειναι φαρμακο,δεν επηρεαζει την βιολογια και γενικα μονο καλο κανει??!
Πρώτον γιατί το έχω συνδυάσει με αλάτι. Στην μια εβδομαδα πανω λέει το μελαφιξ οτι θέλει 25% αλλαγή νερου και μετα επανάληψη. Τι αλάτι αντιθέτως θέλει μικρές αλλαγές 10% . Η εβδομαδα λοιπον πέρασε κι εγώ δεν ξέρω τι να κάνω. Δεύτερον δεν με αγχωνει το μελαφιξ τόσο πολύ οσο αυτό το μωρο καλικο που παει και τσιμπάει συνέχεια την πληγή του.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη να κανεις κανονικα συμφωνα με τις οδηγιες του melafix και να προσθεσεις την αναλογη ποσοτητα αλατιου για τα λιτρα που θα προσθεσεις εκτος και αν θες να αφαιρεσεις σιγα σιγα το αλατι απο το νερο σου οποτε να προσθεσεις λιγο λιγοτερο.

Το calico εφοσον εκμεταλλευεται την αδυναμια του αλλου και το ενοχλει ισως θα ειναι καλυτερα να   απομονωσεις αυτο για να στρωσει χαρακτηρα παρα το ‘αρρωστο’ ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...