Jump to content

Πληγή σε black moor


Recommended Posts

Αλλαγη να κανεις κανονικα συμφωνα με τις οδηγιες του melafix και να προσθεσεις την αναλογη ποσοτητα αλατιου για τα λιτρα που θα προσθεσεις εκτος και αν θες να αφαιρεσεις σιγα σιγα το αλατι απο το νερο σου οποτε να προσθεσεις λιγο λιγοτερο.
Το calico εφοσον εκμεταλλευεται την αδυναμια του αλλου και το ενοχλει ισως θα ειναι καλυτερα να   απομονωσεις αυτο για να στρωσει χαρακτηρα παρα το ‘αρρωστο’ ...
Αυτό θα κάνω!

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη να κανεις κανονικα συμφωνα με τις οδηγιες του melafix και να προσθεσεις την αναλογη ποσοτητα αλατιου για τα λιτρα που θα προσθεσεις εκτος και αν θες να αφαιρεσεις σιγα σιγα το αλατι απο το νερο σου οποτε να προσθεσεις λιγο λιγοτερο.
Το calico εφοσον εκμεταλλευεται την αδυναμια του αλλου και το ενοχλει ισως θα ειναι καλυτερα να   απομονωσεις αυτο για να στρωσει χαρακτηρα παρα το ‘αρρωστο’ ...
Μήπως όμως το αλάτι κανει κακό στα υπολοιπα. Εν τω μεταξύ μου έχουν δώσει ενα αλάτι που δεν το ξέρει κάνεις! Sanital ketapang της τροπικαλ

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι δεν το ξέρω ούτε εγώ χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι.Εφόσον είναι εταιρίας που βγάζει ενυδρειακά προιόντα

η λογική λεει οτι είναι μια χαρά :)

Όπως και να έχει λοιπόν ούτε το αλάτι κάνει κακό στα ψαράκια σου αρκεί να το χειριστείς σωστά και οι μεταβολές

που θα γίνονται στην αλατότητα του νερού σου να είναι ομαλές και το αλάτι πολύ καλά διαλυμένο πριν μπει στο ενυδρείο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι δεν το ξέρω ούτε εγώ χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι.Εφόσον είναι εταιρίας που βγάζει ενυδρειακά προιόντα
η λογική λεει οτι είναι μια χαρά [emoji4]
Όπως και να έχει λοιπόν ούτε το αλάτι κάνει κακό στα ψαράκια σου αρκεί να το χειριστείς σωστά και οι μεταβολές
που θα γίνονται στην αλατότητα του νερού σου να είναι ομαλές και το αλάτι πολύ καλά διαλυμένο πριν μπει στο ενυδρείο σου.
Απλα λέει οτι είναι για μαλακό νερό κι εγώ έχω σκληρο

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεια συνεχιζεται κι η πληγή μέρα τη μέρα κλείνει. Σήμερα όμως με ανησύχησε λίγο η πλεύση του. Καποιες φορες όχι συνέχεια στέκεται ακινητος και φαίνεται σαν να αιωρείται. Ειναι φυσιολογικο? Τι μπορεί να συμβαίνει και τι να κάνω?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο να το ανεβασω.....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επειδή αργεί το βίντεο αποτι βλέπω να ανέβει να σου εξηγήσω οτι κάθε βράδυ μόλις κλείσουν τα φώτα ανάβει ενα μικρο λεντάκι κοκκινο που έχω μέσα για καμια ωρα. Μπορεί απλα να κοιμόταν ( κοιμούνται κι αυτά υποθέτω ε? ) γιατί μόλις έριχνα φως πανω του ξεκίναγε παλι την μάχη με το χαλίκι. Απλα ανήσυχω γιατί χτες ακόμα και με σβηστα φωτα αυτός συνέχιζε ακάθεκτος το παιχνιδι με το χαλίκι.Αλλα γενικα σημερα δεν τον ειδα και πολυ ευδιαθετο. Ετρωγε κανονικα σαν τρελο αλλα η πλευση του μου φανηκε λιγο βαρδυκινητη σχετκα με αλλες φορες.Θα σου στείλω βίντεο μόλις ανέβει. Επίσης ανησυχω γιατί το προηγούμενο ψάρι που έχασα κάπως έτσι ξεκίνησε. Το έβλεπα να αιωρείται και να ζοριζετε στην πλεύση και παρόλο που το έβαλα σε καραντίνα με φάρμακο( omnipur) δεν άντεξε . Τώρα τι μπορεί να συμβαινει?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι λίγο χαζή παιδιά..... Απλα κοιμόταν το ψαράκι..... Μια χαρά είναι σήμερα και τρέχει σαν κατσαριδακι. Κι η πληγή οσο παει και μικραίνει. Υπολογιζω οτι το πολύ σε δυο εβδομαδες θα χει εξαφανιστεί τελείως. Απλα δεν είναι πολύ μεγαλο το διαστημα με μελαφιξ? Σε δυο εβδομαδες θα κλείσω μήνα.....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα από το melafix ...

Τι λένε οι οδηγίες του για διαρκεια χρήσης ??

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα από το melafix ...
Τι λένε οι οδηγίες του για διαρκεια χρήσης ??
Οτι στην εβδομαδα κάνουμε 25% αλλαγή και μετα επανάληψη το μελαφιξ εφόσον χρειαζεται

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που όλα πάνε καλά θα με βοηθησετε και λίγο με την διατροφή τους? Αν κι έχω διαβάσει αρκετά εδώ στο φόρουμ έχω κάποιες απορίες. Μέχρι στιγμής τους δίνω νιφάδες μουλιασμενες σε νερό ενυδρείου 2 φορες την ημερα. Ποσότητα μπερδευομαι παντα.Μια τσιμπια καλη ριχνω Εχω 4! Αγγουρακι μπανάνα μπορω? Κάθε ποτε και ποσο? Τα βραζω? Είδα σε ενα βίντεο οτι κόβουν ενα κομματι το βάζουν σε ενα καλαμάκι το αφήνουν στο ενυδρείο και μετα το βγάζουν. Βιταμίνες πόσες σταγόνες ρίχνω στην τροφή και κάθε ποτε? Πρεπει να τα αφήνω νηστικα μια φορά το δεκαπενθήμερο?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νηστικά γιατί να τα αφήνεις ??

Ναι αγγουράκι με τον τρόπο που περιγράφεις απλά αν μένει αφάγωτο πάνω από μια μέρα καλό θα είναι να το βγάζεις.

Όχι στην μπανάνα γιατί υποθέτω οτι θα διαλυθεί,θα λιώσει και θα σου κάνει χάλια το νερό.

Βιταμίνες 1-2 φορές την εβδομάδα είναι αρκετό θαρρώ.

Γενικά καλό είναι να τα ταίζουμε πολλές φορές από μικρή ποσότητα. . .

Όσο για το μούλιασμα το θεωρώ must για όλα τα είδη.Εδώ φυσικά δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο. . .

Κρατάς απλά την τροφή μέσα στο ενυδρείο λίγα δευτερόλεπτα και την αφήνεις.

Όταν είναι η μέρα για βιταμίνη μπορείς να μουλιάζεις με αυτήν . . .

 

Η πλήγη πως πάει ??

Link to comment
Share on other sites

Νηστικά γιατί να τα αφήνεις ??
Ναι αγγουράκι με τον τρόπο που περιγράφεις απλά αν μένει αφάγωτο πάνω από μια μέρα καλό θα είναι να το βγάζεις.
Όχι στην μπανάνα γιατί υποθέτω οτι θα διαλυθεί,θα λιώσει και θα σου κάνει χάλια το νερό.
Βιταμίνες 1-2 φορές την εβδομάδα είναι αρκετό θαρρώ.
Γενικά καλό είναι να τα ταίζουμε πολλές φορές από μικρή ποσότητα. . .
Όσο για το μούλιασμα το θεωρώ must για όλα τα είδη.Εδώ φυσικά δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο. . .
Κρατάς απλά την τροφή μέσα στο ενυδρείο λίγα δευτερόλεπτα και την αφήνεις.
Όταν είναι η μέρα για βιταμίνη μπορείς να μουλιάζεις με αυτήν . . .
 
Η πλήγη πως πάει ??
Σχεδόν έκλεισε. Θα κάνω μια εβδομαδα ακόμα θεραπεία και θα μαι οκ πιστευω7b7f5b04466ca7ac0f5584c54b9eeb93.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω ανοίξει νεο θέμα εσείς που ξέρετε το ιστορικό του ενυδρείου βοήθηστε με .... Εχουνε κάτσει και τα 4 κρυμμένα πίσω απο μια πέτρα. Αμμωνία νιτρώδη νιτρικά μηδέν. Τι έπαθαν? Τι κάνω τώρα?1350c10412654bb43da51a269993c311.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι συνεχεια με το άγχος, τιποτα δεν εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι συνεχεια με το άγχος, τιποτα δεν εχουν.
Ναι μόλις βγήκαν και βολταρουν αλλά γιατί το έκαναν αυτό και με τρόμαξαν τα βλαμμενα. Το ενα πανω στο άλλο κρυμμένα πίσω απο την πέτρα...... Εχετε δίκιο ρε παιδιά αγχωνομαι πολύ.....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κοιμουνται το βραδυ, το ενα πανω στο άλλο.
Ναι αλλά δεν φαινόντουσαν σαν να κοιμούνται.... Τώρα ξαναχωθηκαν πίσω στην πέτρα. Τέλος πάντων. Θα δείξει......

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η πληγή σχεδόν έχει κλείσει. Σκέφτομαι για μια εβδομαδα να κάνω αλλαγή το 10% να αφαιρεθεί το αλάτι και στο διαστημα αυτό να συνεχίσω την θεραπεία με μελαφιξ και στο τέλος της εβδομάδας αφού υα χει αφαιρεθεί το αλάτι να κάνω μια αλλαγή το 25 % και να βαλω ανθρακα να αφαιρεθει και το μεκαφιξ. Η να κάνω το αντίθετο? Δηλαδή να κάνω τώρα μια αλλαγή 25% να βάλω ανάλογη δοσολογία αλάτι να σταματήσω το μελαφιξ και να αρχίσω απο την επόμενη μέρα καθημερινές αλλαγές 10% να αφαιρεθεί και το αλατι .Ποια είναι η γνώμη σας? Τι είναι καλυτερο να κάνω? 3a86faa2e30f815a6a80927fbad2d7b2.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι ενω είχα καταφέρει να κλείσει η πληγή ( πρωτη φωτο) και ξεκίνησα τις αλλαγές νερου να φύγει το αλατι τώρα μου φαίνεται σαν να μεγάλωσε λίγο.( δεύτερη φωτο) . Τώρα τι κάνω ? Ξανά απο την αρχή αλατια και μελαφιξ( δεν το έχω σταματήσει ακόμα) . Το ψαράκι συνεχίζει να είναι ζωηρό και ορεξατο!574fda4af3af932aeb9a9f1dda972570.jpgc01280d336e9a8c182e2688216eb8227.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...