Jump to content

Discus-cube


manos23

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά λόγω έλλειψης χρόνου δεν προλαβαίνω να στήσω τον κύβο μου για reef έτσι αποφάσισα να τον κάνω δισκάδικο προς το παρόν.

Τα λίτρα του κύβου είναι 220 το έχω βάλει και τρέχει ένα φίλτρο εξωτερικό 1400l/hr χαλαζιακη άμμο και ξύλα για ντεκόρ και το στρώσιμο ξεκίνησε με special blend τις microbe-lift.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 395
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ή Αρχική μου σκέψη είναι για 10 ψάρια 5-6cm και μερικά corydoras sterbai.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, σε αυτά τα λίτρα και σε κύβο δεν θα έβαζα δίσκους, ίσως σκαλάρια. Ποιες είναι οι διαστάσεις σου;

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο εγχείρημα το έχω δει από έμπειρο άτομο στο χώρο του ενυδρείου και τα διατηρούσε για πολλά χρόνια.

1) δεν θα τους κρατήσω για μεγάλο διάστημα.

2)μου έδωσαν και διάβασα εχθές συγκεκριμένα σε γνωστό μαγαζί τις Αθήνας εγχειρίδιο του Μπλεχερ που λέει μια ομάδα δίσκων 12 ατόμων θέλει 180 λίτρα.

Οι διαστάσεις είναι60*60*70ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θα τα κρατήσεις καιρό, οκ δεν θα έχεις προβλήματα. Μακροχρόνια δεν θα το επιδίωκα σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κρατήσεις καιρό τον δίσκο, δεν θα τον χαρείς κιόλας. ...Γιατί δεν ψάχνεις κάποιο άλλο ψάρι; 

Όπως και αν έχει, ο δίσκος είναι κοπαδοψαρο, οπότε όσο πιο πολλά,τόσο πιο καλά, ειδικά όταν είναι μικρός. 

180 λίτρα οκ, αλλά υπό ποιες προϋποθέσεις; αν δεν έχεις χρόνο για ριφ, πως θα έχεις χρόνο για τα ψάρια σου, που θα σου βάλουν δύσκολα κυρίως λόγω έλλειψης χώρου; 

Στήσιμο με λίγα κλαδιά, να έχουν κρυψώνες χωρίς να χάσεις πολύ χώρο 

:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για σου φίλε Δημητριε χαίρομαι που τα ξανά λέμε μετά από καιρό.

Όταν λέω δεν έχω χρόνο εννοώ όσο χρειάζεται για ένα reef.

Στο στήσιμο έτσι θα το παίξω όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο εγχείρημα ... Ένα διαπιστωμένο ζευγάρι θα ήταν το ιδανικό σε 60 χ 60 χ 70 αλλά κοπαδάκι. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χρήστο μου.

Εντάξει θεωρώ δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Ειδικά τον πρώτο καιρό που θα είναι4-5cm.

Link to comment
Share on other sites

Μάνο καλησπέρα!

Οι δίσκοι εκτός από ύψος θέλουν και ενυδρείο με μήκος, γι΄αυτό με είδες διστακτικό!

Το πρώτο καιρό, όταν είναι μικρά οκ , μετά πρέπει να τους βρεις άλλο σπίτι...

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά λογικά θα έχει γυρίσει σε reef και θα έχουν δοθεί οπότε δεν τους βλέπω πάνω από χρόνο να τους κρατάω

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ξεκινήσει είναι η 7 ημέρα, γίνεται το στρώσιμο του ενυδρείου με βακτήρια (special blend) και μπήκαν τα πρώτα φυτά 2 βαλσινεριες και ένα αχυνοδορος και μια monstera.

IMAG0988.jpg

IMAG0989.jpg

Link to comment
Share on other sites

@manos23 θέλω να ενημερώσω, σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις, ότι τα ψάρια θα έχουν τουλάχιστον διπλάσιο μέγεθος απ' αυτό που θα τα πάρεις, κοντά στο εξάμηνο. Για να μην βρεθείς κι εσύ αλλά και τα ζωντανά προ εκπλήξεων...

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Διπλάσιο Στους 6 μήνες δεν θα έχουν οτι θα μεγαλώσουν οκ Άλλα Τέλος πάντων δεν με ενοχλεί .

Link to comment
Share on other sites

 Μάνο κάνεις λάθος φίλε. ....τα μικρά δισκάκια πρέπει να τρώνε τουλάχιστον 8 φορές την ημέρα και γιαυτό να γίνονται τακτικές αλλαγές νερού. Σε διαβεβαιώ ότι τα ψάρια θα γίνουν διπλάσια.

Γιαυτό στο 1ο μου ποστ έγραψα ότι θα σου βάλουν δύσκολα. Είναι κρίμα να μείνουν πίσω τα ψάρια :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@manos23Μερικά από τα δικά μου, στο εξάμηνο ήταν στους 15 πόντους. Αυτός είναι σε γενικές γραμμές ο ρυθμός ανάπτυξης του ψαριού. Μπορείς να κάνεις ότι θέλεις στη γυάλα σου. Αυτό που μ' ενδιαφέρει, είναι να είσαι ενημερωμένος εκ των προτέρων και να μην προχωράς εν αγνοία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Ξερω οτι εισε πολυ καιρο στο χομπι και στο φορουμ.

Απο διαφορα αρθρα σου και αναφορες εχεις αποτρεψει αλλους χομπιστες σε πολλες περιπτωσεις να κανουν τετεια λαθη.

Πως εσυ αυτη τη στιγμη θελεις να κανεις αυτο το λαθος?

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

 Μάνο κάνεις λάθος φίλε. ....τα μικρά δισκάκια πρέπει να τρώνε τουλάχιστον 8 φορές την ημέρα και γιαυτό να γίνονται τακτικές αλλαγές νερού. Σε διαβεβαιώ ότι τα ψάρια θα γίνουν διπλάσια.

Γιαυτό στο 1ο μου ποστ έγραψα ότι θα σου βάλουν δύσκολα. Είναι κρίμα να μείνουν πίσω τα ψάρια :)

Βασικά ότι είναι να γίνει θα γίνει ούτως ή άλλος δεν θα ξεπεράσουν τα 6-8 ψάρια στο ενυδρείο..είδη έχω πάρει τα μέτρα μου έχοντας δύο φίλτρα το ένα στα 1400 λίτρα την ώρα και το άλλο στα 600 και την monstera που τραβάει τρελά νιτρικά κτλπ.

Τις αλλαγές και τα ταισματα δεν θα παραλείψω για να μην μεγαλώσουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

@manos23Μερικά από τα δικά μου, στο εξάμηνο ήταν στους 15 πόντους. Αυτός είναι σε γενικές γραμμές ο ρυθμός ανάπτυξης του ψαριού. Μπορείς να κάνεις ότι θέλεις στη γυάλα σου. Αυτό που μ' ενδιαφέρει, είναι να είσαι ενημερωμένος εκ των προτέρων και να μην προχωράς εν αγνοία.

Είμαι ενήμερος και έχω συμβουλευτεί άτομα που είναι χρόνια στο χόμπι όπως ο Tan και άτομα που έχουν φάει τα χρόνια τους όπως είναι ο Nidal.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Καλησπερα!

Ξερω οτι εισε πολυ καιρο στο χομπι και στο φορουμ.

Απο διαφορα αρθρα σου και αναφορες εχεις αποτρεψει αλλους χομπιστες σε πολλες περιπτωσεις να κανουν τετεια λαθη.

Πως εσυ αυτη τη στιγμη θελεις να κανεις αυτο το λαθος?

Δεν το θεωρώ λάθος εάν είσαι τυπικός δεν το υπέρ φορτώσεις ψάρια δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Και όπως έχω αναφέρει το συγκεκριμένο εγχείρημα το πρωτοείδα από άτομο που είναι παρά πολλά χρόνια στο χόμπυ και το είχε στο σαλόνι του χωρίς κανένα πρόβλημα.

Και έχω μιλήσει αρκετές ώρες με τον nidal γι'αυτό που ετοιμάζω.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια εάν εντυπωσιαστω τόσο πολύ με αυτά τα ψάρια (πράγμα δύσκολο) θα ενεργοποιησω το 800αλιτρο διαφορετικά μετά από κανένα χρόνο θα δοθούν και θα γίνει reef ο κύβος όπως και για αυτό το είχα πάρει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος manos23 έγραψε:

Με λίγα λόγια εάν εντυπωσιαστω τόσο πολύ με αυτά τα ψάρια (πράγμα δύσκολο) θα ενεργοποιησω το 800αλιτρο διαφορετικά μετά από κανένα χρόνο θα δοθούν και θα γίνει reef ο κύβος όπως και για αυτό το είχα πάρει.

Τοτε γιατι μπενεις στον κοπο με ενα ( δυσκολο ψαρι ).

 Και δεν βαζεις οπως σου προτηνα παραπανω σκαλαρια, που ειναι και ποιο φτηνα στην αγορα τους και στην συντηρηση!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Τοτε γιατι μπενεις στον κοπο με ενα ( δυσκολο ψαρι ).

 Και δεν βαζεις οπως σου προτηνα παραπανω σκαλαρια, που ειναι και ποιο φτηνα στην αγορα τους και στην συντηρηση!

Δύσκολο ψάρι θεωρώ κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν υπάρχει ειδικά όταν μιλάμε για ψάρι εκτροφής και όχι για άγριο δίσκο.

σκαλαρια είχα και Δεν θέλω να ξανα βάλω .

Από ενδιαφέρον Ποιο πολύ ξεκινάω τους δίσκους να δω γιατί κωλατε εσείς οι δισκοκαμενει τόσο πολύ!:hehe

Και επειδή Είναι κάτι καινούργιο για εμένα που δεν έχω ξανά ασχοληθεί με αυτό το είδος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος manos23 έγραψε:

Δύσκολο ψάρι θεωρώ κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν υπάρχει ειδικά όταν μιλάμε για ψάρι εκτροφής και όχι για άγριο δίσκο.

σκαλαρια είχα και Δεν θέλω να ξανα βάλω .

Από ενδιαφέρον Ποιο πολύ ξεκινάω τους δίσκους να δω γιατί κωλατε εσείς οι δισκοκαμενει τόσο πολύ!:hehe

Και επειδή Είναι κάτι καινούργιο για εμένα που δεν έχω ξανά ασχοληθεί με αυτό το είδος.

Τις απαντησεις αυτες ειδη τις εχεις παρει απο τον DIMITRIO και τον Kadmo.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Τις απαντησεις αυτες ειδη τις εχεις παρει απο τον DIMITRIO και τον Kadmo.

Τέλος πάντων δεν είμαι καινούργιος στο χόμπυ το γνωρίζεις αυτό οπότε ότι κάνω το κάνω επειδή το έχω ψάξει πολύ και έχω πάρει τις προφυλάξεις μου.

Από εκεί και πέρα θα δείξει Μόλις μπουν τα ψάρια και περάσει ο πρώτος Καιρός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...