Jump to content

Discus-cube


manos23

Recommended Posts

πριν 20 λεπτά, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Ευχαριστω!

:headonwall::bigemo_harabe_net-103:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 395
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 8 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Τοτε μια χαρα ρε φιλε .Ειδα κατι 1 μετρό κ ειπα να ρωτησω.θερμοκρασιες παράμετροι ταιριαζουν ολα;;;

Μιας και το θεμα με τα σαλάχια εχει συζητηθεί αρκετά και δεν αξίζει να καίμε καθε θέμα,δες και εδω

http://www.seriouslyfish.com/species/potamotrygon-motoro/

Το μοτόρο μου το είχα πάρει όσο και του Μάνου.Με αλλάγες νερού και σωστό τάισμα,αναπτύχθηκε πολύ γρήγορα,με αποτέλεσμα το ενυδρείο μου να δείχνει μικρό.Δεν αναπτύσονται βεβαι όλοι οι οργανισμοί πάντα το ίδιο,υπάρχει και ο νανισμός ή πολλές φορές η δυσκολία να ταίσεις σαλαχι.

Οι γνώμες αναφέρονται και πρεπει να ακούγονται πάντα,γιατι το κάθε θέμα το διαβάζουν ανθρωποι νέοι στο φόρουμ ή το χόμπυ,οποτε πρεπει να υπάρχει ολοκληρη η εικονα.Καθένας αναλάμβανει τις ευθύνες του,αλλωστε σε καθε ενυδρειο μονο ο ιδιοκτητης ξερει ακριβώς τι κανει. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Μιας και το θεμα με τα σαλάχια εχει συζητηθεί αρκετά και δεν αξίζει να καίμε καθε θέμα,δες και εδω

http://www.seriouslyfish.com/species/potamotrygon-motoro/

Το μοτόρο μου το είχα πάρει όσο και του Μάνου.Με αλλάγες νερού και σωστό τάισμα,αναπτύχθηκε πολύ γρήγορα,με αποτέλεσμα το ενυδρείο μου να δείχνει μικρό.Δεν αναπτύσονται βεβαι όλοι οι οργανισμοί πάντα το ίδιο,υπάρχει και ο νανισμός ή πολλές φορές η δυσκολία να ταίσεις σαλαχι.

Οι γνώμες αναφέρονται και πρεπει να ακούγονται πάντα,γιατι το κάθε θέμα το διαβάζουν ανθρωποι νέοι στο φόρουμ ή το χόμπυ,οποτε πρεπει να υπάρχει ολοκληρη η εικονα.Καθένας αναλάμβανει τις ευθύνες του,αλλωστε σε καθε ενυδρειο μονο ο ιδιοκτητης ξερει ακριβώς τι κανει. :)

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου εάν και επειδή μου αρέσει να μιλάω με Διεύθυνσης και ονόματα χαχαχαχα ξέρεις πολλά καλά ότι ο σταυρος που έχει τον Άβυσσο να έχει τα σαλαχια του σε πισίνα Όχι σε ενυδρείο με πολλούς τόνους νερό και πραγματικά τα αρσενικά του ψάρια που είναι και άγρια πιασμένα όντως Δεν έχουν ξεπεράσει τα 28 εκατοστά και μπαίνω σε σκέψη και λέω αυτό που είναι και γεννά μέσα σε δεξαμενή και f1 κιόλας θα έχει την ίδια ανάπτυξη με ένα άγριο???

Αυτό πιστεύω θα μας λυθη η απορία εντός ολίγου καιρού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Μιας και το θεμα με τα σαλάχια εχει συζητηθεί αρκετά και δεν αξίζει να καίμε καθε θέμα,δες και εδω

http://www.seriouslyfish.com/species/potamotrygon-motoro/

Το μοτόρο μου το είχα πάρει όσο και του Μάνου.Με αλλάγες νερού και σωστό τάισμα,αναπτύχθηκε πολύ γρήγορα,με αποτέλεσμα το ενυδρείο μου να δείχνει μικρό.Δεν αναπτύσονται βεβαι όλοι οι οργανισμοί πάντα το ίδιο,υπάρχει και ο νανισμός ή πολλές φορές η δυσκολία να ταίσεις σαλαχι.

Οι γνώμες αναφέρονται και πρεπει να ακούγονται πάντα,γιατι το κάθε θέμα το διαβάζουν ανθρωποι νέοι στο φόρουμ ή το χόμπυ,οποτε πρεπει να υπάρχει ολοκληρη η εικονα.Καθένας αναλάμβανει τις ευθύνες του,αλλωστε σε καθε ενυδρειο μονο ο ιδιοκτητης ξερει ακριβώς τι κανει. :)

Δημητρη εγω θα ηθελα ορισμένοι απο εμας να μην τραβαμε συνεχεια την πεπατημένη.Αν οι παραμετροι δεν ταιριάζουν να μην ταλαιπωρηθεί το ζωντανό, αν παλι ειναι μονο θεμα μεγέθους ,νομίζω ο μανος δεν ειναι κανα χαζο παιδι να βλέπει να μην χωραει κ να το κρατάει  σονι κ ντε.θα ηταν πολυ ωραιο συνολο μαζι μ τους δισκους,ΑΝ μεινει σ καποιο σχετικα μικρο μεγεθος οπως λενε κ για τον πατερα του.Μηπως καποιες τετοιες αποψεις που απο οτι εχω καταλαβει ειναι καποιας παλιας παρεας κ οτι απομεινε απο αυτην, αποθαρρύνει;;;αναρωτιέμαι ολα αυτα τα βίντεο που βλεπουμε κατα καιρους απο ξενους χομπιστες, ειναι πραγματικα τοσο ασυνείδητων η ανοιχτομυαλων ανθρώπων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Δημητρη εγω θα ηθελα ορισμένοι απο εμας να μην τραβαμε συνεχεια την πεπατημένη.Αν οι παραμετροι δεν ταιριάζουν να μην ταλαιπωρηθεί το ζωντανό, αν παλι ειναι μονο θεμα μεγέθους ,νομίζω ο μανος δεν ειναι κανα χαζο παιδι να βλέπει να μην χωραει κ να το κρατάει  σονι κ ντε.θα ηταν πολυ ωραιο συνολο μαζι μ τους δισκους,ΑΝ μεινει σ καποιο σχετικα μικρο μεγεθος οπως λενε κ για τον πατερα του.Μηπως καποιες τετοιες αποψεις που απο οτι εχω καταλαβει ειναι καποιας παλιας παρεας κ οτι απομεινε απο αυτην, αποθαρρύνει;;;αναρωτιέμαι ολα αυτα τα βίντεο που βλεπουμε κατα καιρους απο ξενους χομπιστες, ειναι πραγματικα τοσο ασυνείδητων η ανοιχτομυαλων ανθρώπων.

Τι εννοείς πεπατημένη;Δηλαδη οταν γνωρίζω οτι το ζωντανό λογικά θα φτάσει 60 πόντους ο δισκος χωρίς την ουρά,να μην το πούμε;Οτι στην κινηση του μεσα στο ενυδρείο μπορεί να στρεσάρει τους δισκους,να το πνίξουμε;Αποθαρρύνω οταν αναφέρει με επιχειρήματα κάποιος εμπειρίες που μάτωσε για να αποκτήσει και τις εκφράζει ευγενικά αποθαρρύνει;; Και τι γνωρίζουμε για ολά αυτά τα βίντεο και πόσο κράτησαν αυτά τα set up που τα δεχόμαστε,αλλα απορρίπτουμε την γνώση των ανθρώπων που μπαίνουν και γράφουν;Και προσωπικά θεωρώ μονο αναχρονιστικός δεν είμαι .Αλλα σε οσα γερμανικα ή αγγλικα φόρα εχω διαβάσει για σαλάχια βάζουν πρωτα τα λίτρα στα σαλαχια,τυχαίο;Και φυσικα δεν απευθυνομαι στον Μάνο,αλλα συνολικά σε οσους διαβάζουν και μακαρι να γραψουν την εμπειρια τους.Και φυσικά μαζι με τον δίσκο ζουν και σαλάχια.Ανειναι να σταματήσω να γραφω.

Και ο Μανος θεωρω οτι το ψάχνει,αλλα να μην υπάρχει η πληροφορια για οποιον ακομη μπεί στο θεμα;Και [ίστεψε με τα λατρευω τα σαλάχια.

Μανο ,φυσικα ειδες τι λίμνη εχει ο Σταυρος εκει κάτω,αλλα εχει και τεράστιο ανταγωνισμο ισως εκει.Απο εκει ειχα πάρει το μοτόρο μου και ενα ρετικουλάτα καποτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Τι εννοείς πεπατημένη;Δηλαδη οταν γνωρίζω οτι το ζωντανό λογικά θα φτάσει 60 πόντους ο δισκος χωρίς την ουρά,να μην το πούμε;Οτι στην κινηση του μεσα στο ενυδρείο μπορεί να στρεσάρει τους δισκους,να το πνίξουμε;Αποθαρρύνω οταν αναφέρει με επιχειρήματα κάποιος εμπειρίες που μάτωσε για να αποκτήσει και τις εκφράζει ευγενικά αποθαρρύνει;; Και τι γνωρίζουμε για ολά αυτά τα βίντεο και πόσο κράτησαν αυτά τα set up που τα δεχόμαστε,αλλα απορρίπτουμε την γνώση των ανθρώπων που μπαίνουν και γράφουν;Και προσωπικά θεωρώ μονο αναχρονιστικός δεν είμαι .Αλλα σε οσα γερμανικα ή αγγλικα φόρα εχω διαβάσει για σαλάχια βάζουν πρωτα τα λίτρα στα σαλαχια,τυχαίο;Και φυσικα δεν απευθυνομαι στον Μάνο,αλλα συνολικά σε οσους διαβάζουν και μακαρι να γραψουν την εμπειρια τους.Και φυσικά μαζι με τον δίσκο ζουν και σαλάχια.Ανειναι να σταματήσω να γραφω.

Και ο Μανος θεωρω οτι το ψάχνει,αλλα να μην υπάρχει η πληροφορια για οποιον ακομη μπεί στο θεμα;Και [ίστεψε με τα λατρευω τα σαλάχια.

Μανο ,φυσικα ειδες τι λίμνη εχει ο Σταυρος εκει κάτω,αλλα εχει και τεράστιο ανταγωνισμο ισως εκει.Απο εκει ειχα πάρει το μοτόρο μου και ενα ρετικουλάτα καποτε.

Δημήτρη σε γνωρίζω αρκετά χρόνια και σε εκτιμώ και σαν άνθρωπο και σαν χομπυστα.

Και όσοι με ξέρετε γνωρίζεται ότι εάν δω στο μέλλον ότι το μέγεθος τις δεξαμενής δεν με καλύπτει θα πάω σε μεγαλύτερη αλλά στο θέμα σαλαχιου με κάνει ο Σταυρός να του έχω εμπιστοσύνη και να πιστεύω ότι τα αρσενικά μένουν σε τέτοια μέγεθος χωρίς εγώ να έχω προσωπική εμπειρία.

Εσύ Δημήτρη είχες αρσενικό ή θυλικο και τι εμπειρία έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας προσαρμογή στα 100% stendker baby alenquer 5cm από τον καλό φίλο Κώστα Ζαχαρόπουλο και τον κύριο Βασίλη και τους ευχαριστώ για την άψογη εξυπηρέτησή και την ποιότητά τον ψαριών.

IMAG1135_1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Καλώς τα δέχτηκες 

Σε ευχαριστώ να είσαι καλά φιλαράκι μου.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη γνωριμία με τον μικρό μοτορο.IMAG1143_1.jpg

Έγινε επεξεργασία - manos23
Link to comment
Share on other sites

Το project τώρα ξεκίνησε ουσιαστικά μεγαλώνοντας από πολύ μικρή ηλικία 5 μηνών περίπου το σαλαχι γέννας f1 και τα δισκάκια 1,5 μηνών 5cm και παρακολουθοντας την εξέλιξη τους στο ενυδρείο υπάρχουν και δύο ανσιστρους βασικά φαίνεται από τις ακαθαρσίες τους χαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Δίας έγραψε:

Να τα χαρεις φιλε:thumbsu:

Σε ευχαριστώ φιλαράκι μου :bigemo_harabe_net-143:

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκες μανο .... ανυσηχω λιγο για τα δισκακια να σου πω την αληθεια... αλλα φτου φτου φτου μην σε ματιασω. Απο μετρησεις πως πας.... γιατι εχω την εντυπωση πως ειναι πολυ φρεσκο το ενυδρειο σου...  προσεχε για αμμωνια μια που μπηκαν καμποσα μαζι ψαρακια...καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Καλως τα δεχτηκες μανο .... ανυσηχω λιγο για τα δισκακια να σου πω την αληθεια... αλλα φτου φτου φτου μην σε ματιασω. Απο μετρησεις πως πας.... γιατι εχω την εντυπωση πως ειναι πολυ φρεσκο το ενυδρειο σου...  προσεχε για αμμωνια μια που μπηκαν καμποσα μαζι ψαρακια...καλη συνεχεια.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Το ενυδρείο τρέχει πάνω από μήνα και έχει νερό και βιολογικό υλικό από τον κύβο οπότε θεωρώ πως όλα καλά Θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες τα μικρά.!

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Καλώς τα δέχτηκες τα μικρά.!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε παρασκευα!

Link to comment
Share on other sites

Καλος τα δεχτηκες κ απο μενα.αφου προέρχεσαι απο θαλασσινό, σιγουρα με τις μετρησεις εισαι ψιχακιας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...