Jump to content

Discus-cube


manos23

Recommended Posts

πριν 53 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Καλος τα δεχτηκες κ απο μενα.αφου προέρχεσαι απο θαλασσινό, σιγουρα με τις μετρησεις εισαι ψιχακιας.

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά φίλε μου.

Εδώ μιλάμε για κάτι διαφορετικό και πραγματικά πίστεψε με δεν κάνω μετρήσεις ποτέ ειδικά για νιτρικά νιτρώδη κτλπ στο θαλασσινό ξεκίνησα να κάνω όταν μπήκαν sps κοράλλια και έπρεπε να ρυθμισω την δοσομετρικη.

Απλά στρωνο Καλά το ενυδρείο έχω καλή βιολογία κρατάω ρουτίνες σταθερές πχ αλλαγές νερού και πάντα έχω δυνατή και καλή φιλτρανση και δεν έχω χάσει ποτέ λεπι από αμμωνιες αρρώστιες κτλπ στο γλυκό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 395
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για νιτρικα θα σ προτεινα να κανεις γιατι οι ρουτινες ουσιαστικά απο τις μετρήσεις εξαρτουνται.Ειδικά σ μικρα δισκακια θα πρεπει να ειναι σχεδον μηδενικα.ποσα ειναι μανο;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Για νιτρικα θα σ προτεινα να κανεις γιατι οι ρουτινες ουσιαστικά απο τις μετρήσεις εξαρτουνται.Ειδικά σ μικρα δισκακια θα πρεπει να ειναι σχεδον μηδενικα.ποσα ειναι μανο;;;

12 μωρά είναι.

Εάν σου πω ότι θα κάνω ψέματα θα πω οπότε...

Πάντως σε ευχαριστώ πάρα πολλά Πολύ για την συμβουλή και το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως γνωρίζεις οι τιμές νιτρικών είναι πολύ σημαντικές, ειδικά σε δισκάδικο "παιδικό σταθμό":hehe, θα έλεγα να τις έχεις υπό στενή παρακολούθηση και όταν τα πράγματα ωριμάσουν και πάρουν το δρόμο τους, χαλαρώνεις λίιιγο....

Βάλε και κανένα φυτάκι ρουφήχτρα νιτρικών και δώσε πόνο (φωτογραφίες εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Επειδή όπως γνωρίζεις οι τιμές νιτρικών είναι πολύ σημαντικές, ειδικά σε δισκάδικο "παιδικό σταθμό":hehe, θα έλεγα να τις έχεις υπό στενή παρακολούθηση και όταν τα πράγματα ωριμάσουν και πάρουν το δρόμο τους, χαλαρώνεις λίιιγο....

Βάλε και κανένα φυτάκι ρουφήχτρα νιτρικών και δώσε πόνο (φωτογραφίες εννοώ)

Έχω την μεγαλύτερη ρουφηχτρα νιτρικών στο ενυδρείο μου ένα φιλονδεντρο που η ρίζα κοντεύει να φτάσει στην άμμο και έχει ένα μέτρο ύψος αυτή την στιγμή.

Φωτογραφίες φίλοι μου Ματακιδες θα ανεβάσω άμεσα χαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος manos23 έγραψε:

Έχω την μεγαλύτερη ρουφηχτρα νιτρικών στο ενυδρείο μου ένα φιλονδεντρο που η ρίζα κοντεύει να φτάσει στην άμμο και έχει ένα μέτρο ύψος αυτή την στιγμή.

Φωτογραφίες φίλοι μου Ματακιδες θα ανεβάσω άμεσα χαχαχα.

"φιλονδεντρο που η ρίζα κοντεύει να φτάσει στην άμμο και έχει ένα μέτρο ύψος"

Αυτό ακριβως εννοουσα! 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Irakles έγραψε:

αντε να δουμε!!

Εσένα ποτε θα δούμε???

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Καλορίζικα και από εμένα.

Να χαρείς τα ψαράκια σου και το ενυδρείο σου όπως επιθυμείς.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες ! Σου εύχομαι όλα να εξελιχθούν κατ' ευχήν!:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Καλώς τα δέχτηκες ! Σου εύχομαι όλα να εξελιχθούν κατ' ευχήν!:)

Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Δίας έγραψε:

Βγαλε ρε τα πλεκο.Τι τα θελεις;

ΧΑΧΑΧΑΧΑ να μου γεμίζουν ακαθαρσίες την άμμο.

Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2017 at 10:01 ΠΜ, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Για νιτρικα θα σ προτεινα να κανεις γιατι οι ρουτινες ουσιαστικά απο τις μετρήσεις εξαρτουνται.Ειδικά σ μικρα δισκακια θα πρεπει να ειναι σχεδον μηδενικα.ποσα ειναι μανο;;;

Για ποιο λογο να ειναι μηδενικα;Κι αν δεν ειναι;Δεν θα μεγαλωσουν;

Link to comment
Share on other sites

Βρε φιλε μου δεν καταλαβα πως ρωτας κ αν ξερεις κ ρωτας για αλλο λογο.πιστευεις δεν παιζει ρολο;;;οτι αν εχει νιτρικα μεγαλώνουν πιο γρηγορα;;;το ιδιο;;;πραγματικα εχεις απορία κ με ρωτας η εχεις αλλη γνωμη.;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Βρε φιλε μου δεν καταλαβα πως ρωτας κ αν ξερεις κ ρωτας για αλλο λογο.πιστευεις δεν παιζει ρολο;;;οτι αν εχει νιτρικα μεγαλώνουν πιο γρηγορα;;;το ιδιο;;;πραγματικα εχεις απορία κ με ρωτας η εχεις αλλη γνωμη.;;;

Εγώ πάντως θεωρώ ότι υπάρχουν πολλοί μύθοι γύρο από τους δίσκους που δημιούργησαν οι ποιο παλιοί για δικούς τους λόγους.

Θεωρώ ότι τα νιτρικά δεν παίζουν σοβαρό λόγο για την ανάπτυξη τον ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Μανο επειδη κ μονο γιαυτο τον λογο θα σου πω την γνωμη μου.επειδη τα τελευταια 3 χρόνια κανω γεννες συνεχεια,τοποθετω τα μικρα ,σ 2 η 3 ενυδρεια απο την ιδια γεννα κ δοκιμαζω ακριβως αυτα τα πραγματα.το ενα ενυδρειο με φιλτρο το αλλο χωρις, το 3 με σπογγοφιλτρο.αλλη γεννα, το ενα αλλαγες καθε μερα το 2ο ανα 2 μερες το 3 τριτο 50 τοις εκατο καθε μερα.αλλη γεννα κρεας μονο, στο αλλο βιτς μονο, στο 3ο  συνδυασμό .κ πολλα αλλα που τα εχω γραμμενα κ εχω βγαλει καποια συμπεράσματα.γιαυτο κ εχω καποια αποψη που πολυ θα ηθελα την εμπλουτισω απο την γνωμη του Δία αν ξερει.αν παλι οχι κ ρωταει επειδη δεν ξερει να το συζητησουμε.απλα δεν καταλαβα πως το γραφει ,ξερεις πως ειναι τωρα ο γραπτός λογος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες η Ομάδα θα αυξηθεί κατά 10 ψάρια ακόμα και κατά Μεγάλη πιθανότητα σε λίγους μήνες θα ετοιμαστεί καινούργιο ενυδρείο και από τα 500 λίτρα θα πάμε τουλάχιστον στα 800 με 1000 η και παραπάνω.

Ή θα βγει από την αποθήκη το 135*80*70 η θα μπει ένα στα 181*61*72 η 200*75*80 Μ*Π*Υ.

Έγινε επεξεργασία - manos23
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει είδει είναι σε φάση καραντινας 10 curipera cross ότι Ποιο κοντινό εκτροφής σε άγριο.

Τα ψάρια είναι 8-10cm.

FB_IMG_1512074753098.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...