Jump to content

Discus-cube


manos23

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 395
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτές είναι οι φωτογραφίες για σήμερα τα δισκάκια έχουν μέγεθος 6-7-8cm.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

Πως το λές αυτό; Τους γνωρίζεις όλους;

Κι αυτόν με τα 6.500 λίτρα (ΑΝ θυμάμαι καλά) στην Σαλαμίνα;  :rolleyes:

Απλά γνωρίζοντας ότι ΔΕΝ μπορείς να τους καλύψεις πλήρως... κάνεις τουλάχιστον το ελάχιστο... σεβόμενος το είδος. Ζητώ συγνώμη αλλά... από αυτά που έχεις γράψει, ΔΕΝ βλέπω να διαθέτεις την απαιτούμενη γνώση.

Μου θυμίζεις εμένα στα 20 που (χωρίς καν την βοήθεια από το διαδίκτυο, που υπάρχει τώρα)... θα τους έβγαζα όλους άχρηστους. Ήμουν στην ηλικία του... άτρωτου.- :blush:

Τωρα γιατι αναφερεσαι στα λιτρα ;Επειδη ειναι εξιμιση τονοι;

Να σου πω οτι τοτε οι δισκοι δεν μπαινουν ουτε σε σαραντα ποντους πλατος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στράτο γνωρίζεις ότι τα 6.500 λίτρα (η λίμνη) που ανέφερα... είναι με 40 εκ. πλάτος ή το λες έτσι, για να κάνουμε κουβέντα;  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς πρόκειται περί τρολ. Θα ήθελα να δω φωτογραφία ολόκληρου του ενυδρείου. 

 

Οι δίσκοι είναι άγριοι; Παρά πολύ όμορφοι, πράγματικα κρίμα αν όντως είναι σε κύβο.

 

Επιπλέον και διαβάζοντας όλα όσα έχουν γραφεί στο ποστ, συμπεραίνω ότι ο κάθε ανεγκεφαλος νεόπλουτος μπορεί σε αυτή τη χώρα να κάνει οτιδήποτε. Από το να πάρει μια Πόρσε και να σκοτώσει μια οικογένεια για την πλάκα του, μέχρι του να στριμωξει περίφανα ψάρια σε ένα κλουβί. Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, αλλά μην περιμένετε ότι δεν θα υπάρχουν αντιδράσεις, πόσω μάλλον σε ένα ενυδρειακο φόρουμ.

 

Καληνύχτα και καλή τύχη.

Έγινε επεξεργασία - invisiblesurfer
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Προφανώς πρόκειται περί τρολ. Θα ήθελα να δω φωτογραφία ολόκληρου του ενυδρείου. 

 

Οι δίσκοι είναι άγριοι; Παρά πολύ όμορφοι, πράγματικα κρίμα αν όντως είναι σε κύβο.

Συγνωμη τι τρολαρισμα να εγινε δλδ;

Οι δισκοι ειναι εκτροφης και το πως μοιαζουν δεν εχει να κανει με τις τωρινες συνθηκες..

Μπορει μετα απο μια βδομαδα τα ιδια ψαρια να ειναι σε κακη κατασταση..

Συγνωμη και παλι δεν εχω διαθεση κριτικης προς το μερος σου απλα προσπαθω να καταλαβω τι εννοεις...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

Στράτο γνωρίζεις ότι τα 6.500 λίτρα (η λίμνη) που ανέφερα... είναι με 40 εκ. πλάτος ή το λες έτσι, για να κάνουμε κουβέντα;  :rolleyes:

Εγω δεν γνωριζω τιποτα.Δεν αναφερομαι στο συγκεκριμενο.Ουτε το ξερω

 

Αλλωστε εγω απ το διαστημα επεσα

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Καλα το κείμενο δεν ειναι κ σωστο, μια γνωμη ειναι.κ στα 15 25 35 η 50 χρονια εμπειρίας παιζει ρολο κ η αντίληψη,οπως κ σ ολα τα πραγματα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mod edit

Θα παρακαλέσω όλους όσους συμμετέχουν στη συζήτηση να μην ξεφεύγουν με τα γραφόμενα τους από το θέμα.

Είναι κρίμα να μην μπορούμε να παραθέσουμε απόψεις και γνώμες, χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη έχεις τα δίκια σου δε λέω αλλά εδώ θα ξεχάσουμε  και τα στοιχειώδη  που μας κάνουμε  να διαφέρουμε από  όσους αγοράζουν για την πλάκα τους χρυσόψαρα σε γυάλα.

 

Ηρακλή δε σε γνωρίζω προσωπικά, αλλά τολμώ να διαφωνήσω. Το ότι οι εποχές είναι δύσκολες, ή ότι τα πράγματα "αλλάζουν" δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με τις συνθήκες που χρειάζονται τα ψάρια. Δεν δύναται να υποστηρίζει κανείς οτι ψάρι των 15 και 20 εκατοστών επιτρέπεται να μπαίνει σε γυάλα 1 μέτρου, όσο καταπληκτικές συνθήκες και τέλεια φιλτρανση να έχει, πως να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Προφανώς πρόκειται περί τρολ. Θα ήθελα να δω φωτογραφία ολόκληρου του ενυδρείου. 

 

Οι δίσκοι είναι άγριοι; Παρά πολύ όμορφοι, πράγματικα κρίμα αν όντως είναι σε κύβο.

 

Επιπλέον και διαβάζοντας όλα όσα έχουν γραφεί στο ποστ, συμπεραίνω ότι ο κάθε ανεγκεφαλος νεόπλουτος μπορεί σε αυτή τη χώρα να κάνει οτιδήποτε. Από το να πάρει μια Πόρσε και να σκοτώσει μια οικογένεια για την πλάκα του, μέχρι του να στριμωξει περίφανα ψάρια σε ένα κλουβί. Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, αλλά μην περιμένετε ότι δεν θα υπάρχουν αντιδράσεις, πόσω μάλλον σε ένα ενυδρειακο φόρουμ.

 

Καληνύχτα και καλή τύχη.

Μόλις γυρίσω από το ταξίδι θα το δεις ολόκληρο και δεν είναι τρολ είναι πραγματικότητα.

Το ότι δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τους εκτροφείς με τους άγριους φαίνεται ότι είσαι άσχετος και δεν μπορείς να έχεις άποψη από το συγκεκριμένο θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Με στεναχωρεί που κάποιοι από εσας έχετε  τόσες  γνώσεις για ενα ειδος ψαριου "Δίσκοι" και αντι να μας διδάξετε κοντράρειο ενας τον αλλο ποιος ειναι πιο σωστος πιο εχει δικιο πιο "την εχει πιο μεγαλη" στην λαικη γλωσσα. 

Εγω προσωπικά και πιστεύω και πολλα αλλα ατομα του φόρουμ Νικο μου και Χρηστο μου και Μανο μου θελουμε να μας βοηθάτε να ανεβασουμε το χόμπυ.

 

Νικο μου δεν μπορούμε ολοι να ειμαστε άριστοι και να εχουμε ενυδρεια 2+ μετρα. Και ξερω οτι δεν θα δω τπν δισκο οπως θα ηταν με αλλους 20-30 αλλα ειναι κατι που δεν μπορει κανεις να μου απαγορευσει να το κανω σε ενα ενυδρειο 1,5 μετρο ή 1.2μετρα. Ξερουμε πως νοιωθεις για αυτα τα ψαρια. Εισαι αξιολογος και πολυ σοβαρος με αυτο που κανεις αλλα μπορω να σου πω οτι ο κοσμος γυρω μας αλλαζει και απο εσενα συνεχεια ακουω για αυτο το αρθρο που λεει ποσα λιτρα χρειάζονται. Δεν  εχω  ακουσει ποτε πως μπορω να βαλω δίσκους ομως σε 400 λιτρα που εχω και δεν μπορω να παω παραπάνω... 

 

Οποιαδήποτε προσπάθεια δισκαδικου μεσα στο φορουμ εχει τις αντιρρήσεις σου που μπορεί να ειναι "Ολοσωστες" και ναι να το καταλαβω οταν ειναι αργα... αλλα εκει σε θελω με τις γνωσεις σου να με βοηθήσεις σε αυτο εχω και να προσαρμοστούν και οι δίσκοι και ζησουν καλά. 

 

Τα ψαρια μας εχουν φυσικο περιβάλλον δεν θελουν εμας να τα σωσουμε δυστυχώς τα ενυδρεια μας ειναι χρυσες φυλακές οσο και αν δεν μας αρεσει και θελουμε το καλύτερο φια αυτα αν και ακούγεται οξύμωρο.

 

Ο φίλος μας ο Διας θελει να κανει μια προσπάθεια και τον αποτρεπεις αυτο ειναι το λαθος σου... αντι να μας πεις αφου ξερεις τοσα πολλα αν υπαρχει μια πιθανότητα να πετυχει αυτο εστω και με τους λιγοτερους δισκους που μπορει και να βγει κατι ωραιο.

 

Ο μανος κανει ενα ξεκίνημα και δεν  εχω διαβασει ακομα καμια συμβουλη ουτε για διατροφη ουτε για αλλαγες νερου ουτε φιλτρανση τιποτα απολύτως.....

 

Σαν μελος του φορουμ και τονιζω δεν ξερω κανενα προσωπικά, ουτε καποιο συμφέρον  εχω απο τον οποιοδήποτε και δεν μου αρεσει να χαϊδεύω αυτιά

προσπαθω  να μαθω πως θα βαλω δίσκους εδω και χρονια και σκοντάφτω παντα σε τετοια διαμάχη.

 

Οχι φιλοι μου δεν ειναι το χομπυ μας αυτο το χομπυ να μας βοηθατε εσείς  που  ξερετε και να μαθουμε. 

 

Συγνωμη για το κατεβατό αλλα βαρεθηκα να διαβαζω το ποσα λιτρα θελουν εχω δει δισκους υγειαστατους σε μεσαιου μεγεθους ενυδρεία και αν το παμε και βαση της φυσης δεν νομιζω σε κανενα αρθρο να λεει οτι 14 ποντοι δισκος ειναι μικρος αρα κακος ή 20 ποντους ειναι αριστος... αληθεια στη φυση μηπως ολα τα ζωντανα εχουν διαφορετικα μεγεθη και επίσης ποσο μεγαλοι γίνονται ολοι οι δισκοι κατα μεσο ορο και οχι για εξαίρεσεις????

 

Εισαστε ολοι πολυ πιο έμπειροι απο μενα αλλα με απογοητευει το γεγονος οτι με τα λεγομενα σας με κανετε αλλη μια φορα να μην τολμήσω να βαλω δισκους... 

 

Πατε το χομπυ πισω με αυτες τις συμπεριφορές.... 

 

Αν θελετε βοηθήστε μας με  και με λύσεις οχι μονο με εμποδια και αντιρρήσεις... δεν εχουμε ολοι 2 μετρα ενυδρειο.... και ξαναλεω ναι συμφωνώ οτι η συμπεριφορα τους και λογο όγκου και λογο πληθυσμού θα ειναι καλύτερα!!!

 

Ευχαριστώ και αναλογιστείτε τι προσφέρετε...

 

Συγνωμη για το σεντόνι και για το θεμα ρου φιλου που το χαλάσα....

Φίλε άνοιξα ένα θέμα Μέτα από χρόνια αποχής μου και όπως λες περισσότερη κακή κριτική παρά κάποια συμβουλή ή κάτι καλό προαιρετο έλαβα.

Έχω ανέβασει φωτογραφίες τα ψάρια μου και δεν τα σχολίασε κανείς και το συγκεκριμένο θέμα έχει 2000 προβολές μέσα σε μια βδομάδα.

Δεν θυμάμαι στα χρόνια που ήμουν συντονιστής τέτοια συμπεριφορά σε μέλος.

Λέγαμε όλοι την συμβουλή μας αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Καλα το κείμενο δεν ειναι κ σωστο, μια γνωμη ειναι.κ στα 15 25 35 η 50 χρονια εμπειρίας παιζει ρολο κ η αντίληψη,οπως κ σ ολα τα πραγματα.

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, manos23 said:

Μόλις γυρίσω από το ταξίδι θα το δεις ολόκληρο και δεν είναι τρολ είναι πραγματικότητα.

Το ότι δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τους εκτροφείς με τους άγριους φαίνεται ότι είσαι άσχετος και δεν μπορείς να έχεις άποψη από το συγκεκριμένο θέμα.

 

Ναι είμαι τελείως ασχετος όσον αφορά τους δίσκους, αλλά έχω την ευαισθησία (και νοημοσύνη) να μη βαζω τέτοια ψάρια σε ...κύβο. Τζάμπα τα χρόνια εμπειρίας που λες ότι έχεις. 

 

Οι moderators θα έπρεπε να έχουν κλείσει το θέμα προ πολλού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

 

Ναι είμαι τελείως ασχετος όσον αφορά τους δίσκους, αλλά έχω την ευαισθησία (και νοημοσύνη) να μη βαζω τέτοια ψάρια σε ...κύβο. Τζάμπα τα χρόνια εμπειρίας που λες ότι έχεις. 

 

Οι moderators θα έπρεπε να έχουν κλείσει το θέμα προ πολλού.

Μιλάμε είσαι ότι να'ναι. Είμαι σίγουρος όταν διαβάζεις κύβο το μυαλό σου πηγαίνει σε κάτι διαφορετικό από αυτό που είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία προειδοποίηση.

Εάν συνεχιστούν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις, θα πρέπει ο καθένας να αναλάβει τις συνέπειες των πράξεων του με ότι αυτό συνεπάγεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που καταλαβαινω Μανο ειναι πως μια μεγαλη μεριδα μελων σου λεει με καθε τροπο να μην κρατησεις για πολυ καιρο τα ψαρια εκει μεσα γιατι αν και ολα δειχνουν μια χαρα φτου φτου μια ωραια ημερα μπορει να εχεις πολυ σοβαρα προβληματα απο την μια στιγμη στην αλλη. Επισης αν τα βαλεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο θα δεις καλυτερη αναπτηξη και συμπεριφορες. Οσο ειναι μικρα παλευεται αλλα οσο ενηλικιωνωνται θα το δεις και απο μονο σου οτι θα εχεις θεματα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για να ελαφρυνω το θεμα ένα βιντεο δικο μου από τα παλια........

Ακομα και σημερα είναι με φιλτρο βυθου.

Τα ξυλα είναι μεσα από το 1993.

Ο Αδωνης είναι μεχρι και σημερα μια χαρα ,είναι μολις 8 ετων και εχει μηκος 36 ποντους.

Τα παει πολύ καλα με τους Δισκους.

Πετρος :thumbsu:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αυτο που καταλαβαινω Μανο ειναι πως μια μεγαλη μεριδα μελων σου λεει με καθε τροπο να μην κρατησεις για πολυ καιρο τα ψαρια εκει μεσα γιατι αν και ολα δειχνουν μια χαρα φτου φτου μια ωραια ημερα μπορει να εχεις πολυ σοβαρα προβληματα απο την μια στιγμη στην αλλη. Επισης αν τα βαλεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο θα δεις καλυτερη αναπτηξη και συμπεριφορες. Οσο ειναι μικρα παλευεται αλλα οσο ενηλικιωνωνται θα το δεις και απο μονο σου οτι θα εχεις θεματα.

Φιλαράκι το θέμα είναι εάν διάβασες το ποστ από την αρχή ότι πρώτον δεν έχω σκοπό να μείνω με δίσκους για μεγάλο διάστημα και δεύτερων έγραψα ούτως ή άλλος θα στήσω και μεγαλύτερο και ίσως μεταφερθούν.

Αλλά το θέμα είναι ότι για μερικούς για να έχεις δίσκους πρέπει να έχεις πισίνα διαφορετικά είσαι εγκληματίας.

Αλλά εάν το πάμε έτσι δεν πρέπει Στα ενυδρεία να έχουμε τίποτα γιατί για παράδειγμα είμαστε εγκληματίες που έχουμε reef ενυδρεία και εγκλωβίζουμε τα κακομοίρα ψαράκια που ζουν στην απέραντη θάλασσα,

Είμαστε εγκληματίες που φυλακιζουμε τους τεράστιους θηρευτές του απέραντου Αμαζόνιου στα ενυδρεία κτλπ κτλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος ΠΕΤΡΟΣ 2 έγραψε:

Για να ελαφρυνω το θεμα ένα βιντεο δικο μου από τα παλια........

Ακομα και σημερα είναι με φιλτρο βυθου.

Τα ξυλα είναι μεσα από το 1993.

Ο Αδωνης είναι μεχρι και σημερα μια χαρα ,είναι μολις 8 ετων και εχει μηκος 36 ποντους.

Τα παει πολύ καλα με τους Δισκους.

Πετρος :thumbsu:

Να τα χαίρεσαι φίλε μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα το διαβασα ολο αλλα δεν ξερω τη διαγραφηκε. Δεν ειναι θεμα ποινικου δικαιου αλλα απο την στιγμη που αποφασισες να φιλοξενησεις αυτα τα υπεροχα ψαρια ειναι κριμα και να τα δωσεις ετσι απλα οποτε εαν στο μελλον θελησεις να τα κρατησεις σκεψου το. Εσυ αποφασιζεις στην τελικη και κανενας αλλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Το θεμα το διαβασα ολο αλλα δεν ξερω τη διαγραφηκε. Δεν ειναι θεμα ποινικου δικαιου αλλα απο την στιγμη που αποφασισες να φιλοξενησεις αυτα τα υπεροχα ψαρια ειναι κριμα και να τα δωσεις ετσι απλα οποτε εαν στο μελλον θελησεις να τα κρατησεις σκεψου το. Εσυ αποφασιζεις στην τελικη και κανενας αλλος.

Όπως έχω ξανά πει το θέμα είναι και τι συνθήκες δίνεις στα ψάρια σου αυτή την στιγμή φιλοξενώ 5 δίσκους και τίποτα άλλο σε 250 λίτρα με δύο φίλτρα 1400lt και 600lt με αλλαγές νερού 50% την εβδομάδα πολύ καλή διατροφή το το νερο με τύρφη θερμοκρασία 29 σταθερή με μεγάλα φυτά για τα νιτρικά.

Θεωρώ ότι τους παρέχω πολύ καλή ποιότητα ζωής μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος manos23 έγραψε:

Όπως έχω ξανά πει το θέμα είναι και τι συνθήκες δίνεις στα ψάρια σου αυτή την στιγμή φιλοξενώ 5 δίσκους και τίποτα άλλο σε 250 λίτρα με δύο φίλτρα 1400lt και 600lt με αλλαγές νερού 50% την εβδομάδα πολύ καλή διατροφή το το νερο με τύρφη θερμοκρασία 29 σταθερή με μεγάλα φυτά για τα νιτρικά.

Θεωρώ ότι τους παρέχω πολύ καλή ποιότητα ζωής μέχρι στιγμής.

Καλημερα Μανο.... απο θεμα χημειας εισαι σε καλο δρομο και δεν αμφισβητω την καλη σου διαθεση ωστε να τους δωσεις τις ιδανικες συνθηκες σε αυτο τον τομεα..... προσωπικα τα προβληματα που διακρυνω ειναι στο σχημα και τα λιτρα του ενυδρειου σου μια που αν αποφασησεις να τα κρατησεις στο τελος θα δεις και απο μονο σου οτι δεν βολευει. Ειχα μικρα οσκαρ σε 200αρι και απο την στιγμη που τα εβαλα σε 2μετρο βοηθησε πολυ οσο αφορα την συντηρηση, την αναπτυξη και την συμπεριφορα των ψαριων. Μιλωντας πρακτικα εννοω πως τα 200 λιτρα πχ λερωνουν ποιο γρηγορα απο οτι τα 500..... και οσο τα ψαρια μεγαλωνουν αυξανουν και οι αναγκες ταισματος. Τα οσκαρ απο την στιγμη που μπηκαν στο μεγαλυτερο ενυδρειο αναπτυχθηκαν σε γρηγοροτερους ρυθμους χωρις θεματα νανισμου, λιγοτερες πιθανοτητες αρρωστιας, περισσοτερες καβατζες, μεγαλυτερη κινητικοτητα, και και και..... ειναι ενα συνολο πραγματων οπου βοηθουν στην καλυτερη συμβιωση του συνολου γιατι οσο μεγαλωνουν θα αρχισουν να πεφτουν και σφαλιαρες και να διεκδηκουν την περιοχη τους και την θεση τους μεσα στο κοπαδι. Και ο κυβος δεν βοηθαει δυστηχως ουτε στην διαφυγει των αδυνατων ουτε στην δημιουργιε ουδετερων περιοχων. Δεν στα λεω ολα αυτα απλα για νασου την πω και καταλαβαινω πως ενα μεγαλυτερο ενυδρειο εχει ενα σοβαρο κοστος αλλα αν θελεις καποια στιγμη να επενδυσεις σοβαρα σε αυτα τα ψαρια εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις και το στρεςς ειναι κυριως παραγωντας προβληματων.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σίγουρα αν τηρήσεις τις παραπάνω ρουτίνες μέχρι τον Δεκέμβριο, όπως είπες, θα είσαι καλυμμένος σε μεγάλο βαθμό. Αν όχι, οι συνέπειες αναφέρθηκαν παραπάνω αρκετές φορές . Όταν γυρίσεις βάλε και μια πανοραμική του κύβου να δούμε πως είναι στημένος από άποψη κρυψωνών κτλπ.

 

Αυτό βέβαια, που μου προξενεί εντύπωση, είναι το ότι μπήκες στην διαδικασία να κρατήσεις ένα τόσο απαιτητικό ψάρι σε μικρό ενυδρείο, κάνοντας αλλαγές 100+ (!!!) λίτρων την εβδομάδα, ενώ όπως είπες στο πρώτο ποστ δεν έχεις χρόνο για Reef, το οποίο θα μπορούσε να σου βγει δεκάδες φορές πιο ευκολο στην συντήρηση του, αν έπαιζες με το hardscape και με softies ή ακόμα και FOWLR για λίγους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...