Jump to content

βοηθεια με microsorum pteropus windelov και bacopa caroliniana :/


Recommended Posts

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : (Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.)

καλησπέρα παιδιά.

πριν απο 3 εβδομάδες περίπου άρχισα να παρατηρώ καφέ κηλίδες στο πάνω μέρος όλων των φυτών. είχα ρωτήσει παλιά και μου είχαν πει ότι είναι κάτι σαν σπόροι. ξεκίνησα λοιπόν να βάζω λίγο εξτρά κάλιο και excel ( περίπου 5 σταγόνες παραπάνω) και ανέβασα τον φωτισμό που τον είχα στις 6 ώρες. όλα τα φυτά άρχισαν να φτιάχνουν εκτός από τα microsorum pteropus windelov στην δεξιά πλευρά.... οι καφέ κηλίδες άρχισαν να μεγαλώνουν και τώρα κάποια φύλλα έχουν γίνει καφέ και αποκολλουνται.... έχω παρατηρήσει ελάχιστη τριχοειδή άλγη στις ρίζες του..οι ρίζες είναι πάνω στην πέτρα και δεν είναι θαμμένες...αυξησα το κάλιο άλλα τίποτα... τα ίδια φυτά από την αριστερή πλευρά έχουν συνέλθει. ίσως να τα χτυπάει λιγότερο το φίλτρο.. όσο για τα bacopa caroliniana τα έβαλα περίπου πριν κανένα μήνα και δεν έχουν προσαρμοστεί όμως τα φύλλα τους αρχίζουν και λιώνουν και φοβάμαι πως θα καταλήξω να πάρω καινούρια... ζητάω τα φώτα σας :( 

ευχαριστώ εκ των προτέρων ^_^ 


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 20l, 36x24x31cm, 1 χρόνος λειτουργίας 
- Φωτισμός: λάμπα οικονομίας 13w-65w, 4200K (white)
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες (5 μ.μ - 12 π.μ)
- Βυθός και Υπόστρωμα: ( χαλίκι, 1-3 mm, 1 χρόνος λειτουργίας 
- Διοξείδιο του Άνθρακα: οργανικός άνθρακας excel 
- Οξυγόνο: Ανατάραξη επιφάνειας: κυρίως χαμηλή προς μέτρια, υψηλή μετά από καθαρισμό φίλτρου
- Φίλτρανση: flow 200l/h, <60l, ελαφρόπετρα με σφουγγάρι
- Φυτα:  4 microsorum pteropus windelov, 1 microsorum pteropus (java fern), 10 -11 bacopa caroliniana, 4 vallisneria sp. Natans, 5 sagittaria subulata
- Ψάρια: 1 Betta splendens crown tail
- Ρουτίνες:  λίπασμα 5 σταγόνες σίδηρο, 5 σταγόνες κάλιο (η παραπάνω ανάλογα), λιγότερο από μισό καπάκι excel, τάισμα tetra flakes και sera bloodworms πρωί και βράδυ, αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα 25-40% κανονική προετοιμασία, 1 χρόνος συντήρησης 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6,8
- KH: 6 d
- GH: >7 d
- ΝΗ3/NH4: -
- ΝΟ2: -
- ΝΟ3: <10
- PO4: -
- Fe: 5 σταγόνες
- CO2: excel διαλυμένο (λιγότερο από μισό καπάκι)
- Θερμοκρασία: 28c

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:-
-Strips:  +
-Ηλεκτρονικά:-

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: microsorum pteropus windelov και bacopa caroliniana
- Ιστορικό Φυτού: το 1ο φυτό ήταν οκ πριν από 3 μήνες όμως μετά το καλοκαίρι με τον καύσωνα και χωρίς το ψάρι πήρε την κατιούσα 
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: αρχικά καφέ κηλίδες στην συνέχεια καφέ φύλλα και αποκόλληση αυτών
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:  υπήρχε μερική άλγη 6 μήνες περίπου πριν και ο μονομάχος είχε τραυματιστεί σε μια αλλαγή νερού. είχε χάσει κάποια λέπια όμως δεν χορήγησα κάποιο φάρμακο απλά ανέβασα την θερμοκρασία από τους 27 στους 29. μετά από ένα μήνα ήταν οκ 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: κάλιο 
-Δοσολογία: 10 σταγόνες μετά από  5 εβδομαδιαίες σταγόνες (2 ημέρες πριν)
-Χρόνος Χρήσης: 1,5 εβδομάδες
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

22140618_773269046210251_985740139_o.jpg

22163664_773269089543580_390548814_o.jpg

22163671_773269156210240_274601848_o.jpg

22163966_773269109543578_1678509322_o.jpg

22197439_773269076210248_1586481449_o.jpg

22197656_773269029543586_338321068_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω άμα παίζουν κάποιο ρόλο οι πετρουλες σου. Αν είναι ασβεστολιθικες η όχι. Μήπως πρέπει να δοκιμάσεις κάποια άλλη Πετρα? Πχ λάβας. Για το windelov λέω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε το φυτό από τα σάπια φύλλα και συνέχισε τη λίπανση κανονικά. Μη περιμένεις τα χαλασμένα φύλλα να επανέλθουν και επικεντρώσου στο εάν βγάζει νέα φύλλα. Το φυτό χρειάζεται κάποιο χρόνο για να ανταποκριθεί. Αυτά για το microsorum.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης και η αντικατάσταση της λάμπας 4200Κ με μια αντίστοιχη 6500Κ πιστεύω πως θα βοηθούσε αρκετά.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Καθάρισε το φυτό από τα σάπια φύλλα και συνέχισε τη λίπανση κανονικά. Μη περιμένεις τα χαλασμένα φύλλα να επανέλθουν και επικεντρώσου στο εάν βγάζει νέα φύλλα. Το φυτό χρειάζεται κάποιο χρόνο για να ανταποκριθεί. Αυτά για το microsorum.:)

Αν όμως χαλάσουν και τα υπόλοιπα? :/ Τα χαλασμένα φύλλα επιβαρύνουν το φυτό σωστά?

Τα 4200κ θεωρείται χαμηλό φώς? Θα αλλάξω και θα βάλω 6500 απλώς έχω θέμα με το καπάκι της λάμπας με την ζεστή :/

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Sriz έγραψε:

Δεν ξέρω άμα παίζουν κάποιο ρόλο οι πετρουλες σου. Αν είναι ασβεστολιθικες η όχι. Μήπως πρέπει να δοκιμάσεις κάποια άλλη Πετρα? Πχ λάβας. Για το windelov λέω. 

Εννοείς τις πετρουλες στο φίλτρο ή τις πέτρες που τα έχω δέσει πάνω? Δεν ξέρω αν είναι ασβεστολιθικές αυτές... Όμως οι μετρήσεις μου είναι οκ.. ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο αν είναι ασβεστολιθικές οι πέτρες που είναι δεμένο το φυτό...

Η bacopa σίγουρα δεν έχει αρκετό φως και αυτό φαίνεται από τα μεσογονάτια διαστηματα. . .

Όσο για τους "σπόρους-σποράγγεια" στο microsorum βγαίνουν από την κάτω μεριά του φύλου και όχι από πάνω. . .

Link to comment
Share on other sites

Aww well ><'''

Άρα σάπισμα ήταν :/ και πως έφυγε στα μισά? Παιδιά τα 6500κ είναι οκ η θέλω παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για το microsorum μάλλον δεν ήταν σάπισμα αλλά έλλειψη καλίου η οποία αποκατασταθηκε

όταν αύξησες την δοσολογία.

Η 6500Κ είναι μια χαρά .

Τι θέμα έχεις με τις θερμοκρασίες στο καπάκι ??

Επίσης η υψηλή θερμοκρασία που έχεις δεν βοηθάει ιδιαίτερα τα φυτά και μιας και χειμώνιασε καλύτερα

να κατεβεις λιγάκι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε συ αγγελικη, τα κελβιν δεν ειναι ενταση φωτος αλλα το χρωμα(θερμοκρασια χρωματος νομιζω). τα 6500 κελβιν, αν δεν κανω λαθος ειναι η αποχρωση του φυσικου φωτος ημερας ενω αυτο που εχεις ειναι προς το κοκκινο. Τα παιδια δεν σου λενε να βαλεις πιο δυνατη λαμπα αλλα αλλο χρωμα και εσυ ρωτας τωρα να αλλαξεις το χρωμα προς το μπλε.

Πες στα παιδια σε τί θερμοκρασιες επαιζες ολο το καλοκαιρι και πως ηταν τα φυτα ομως ωστε να εχουν μια περισσοτερο πληρη εικονα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο στα μισά όμως? Το ψάρι φέρεται περίεργα μετά από πολύ κάλιο χΔ

Η λάμπα ζεσταίνει πολύ το καπάκι και καίει το κάλυμμα χΔ

Να το κατεβάσω στους 27? Στους 25 ο ψαρης κάθεται χαμηλά...

Link to comment
Share on other sites

giphy.gif

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι έπιασε 32 το πολύ 33 χΔ

><''''

Link to comment
Share on other sites

οταν σου η θερμοκρασια του νερου που μου ελεγες ηταν στους 25? Αν ναι, τοτε ο ψαρης σου επαθε σοκ απο τη αποτομη μεταβολη της θερμοκρασιας, δεν νομιζω επειδη ηταν χαμηλη. Οποτε ισως να πρεπει να τη κατεβασεις. Επισης, (τα θυμαμαι ενα ενα) να μας πουν αν το καλιο και ο σιδηρος που βαζεις χανουν την αποδοση τους ή αν κανουν κακο στα ψαρια αν ειναι παλια.

Κλεινοντας να τονισουμε το γεγονος οτι το ενυδρειο σου ηταν ακατοικητο για αρκετους μηνες και αρα στερειται θρεπτικων συστατικων για τα φυτα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το fern απο οτι μου ειχαν πει τα παιδια, γιατι ειχα αντιμετωπισει και εγω το ιδιο πραγμα, εχει να κανει με το κάλιο. Δωσε λιγο χρονο στην bacopa να εγκλιματιστεί, και σε μενα στην αρχη καποια φυλλα ελιωναν και τωρα δεν την μαζευω. Καποια φυτα χρειαζονται καποιο διαστημα για να εγκλιματιστουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κατέβασα την θερμοκρασία στους 26 και ο ψαρής κολυμπάει στα χαμηλά πάλι... θα τον αφήσω έτσι 2 μέρες μέχρι να δω αν θα αλλάξει κάτι..τα φυτά έχω την αίσθηση ότι γίνονται χειρότερα.... τι να κάνω να βάλω περισσότερο κάλιο? την λάμπα θα την βάλω μέσα στην εβδομάδα... να πάω να πάρω λίπασμα? :(

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία είναι καλή μην αγχώνεσαι.

Συνέχισε τη λίπανση και με τη πρώτη ευκαιρία άλλαξε τη λάμπα.

Ένα λιπασματάκι γενικό στο 1/3 της δόσης δεν θα έκανε κακό. :)

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, agelikalpf_Senpai said:

τα φυτά έχω την αίσθηση ότι γίνονται χειρότερα.... τι να κάνω να βάλω περισσότερο κάλιο? την λάμπα θα την βάλω μέσα στην εβδομάδα... να πάω να πάρω λίπασμα? :(

Εγω προσωπικα περα απο λιπασμα σε υγρη μορφη θα χρησιμοποιουσα και κάλλιο (potassium). Ειναι η δευτερη φορα που ξαναπροσπαθω με Fern. Την πρωτη μου μαυρισαν και ελιωσαν. Τωρα εχω και καλλιο για να δω πως θα πανε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω πως έφταιγε η λάμπα..... μόλις την άλλαξα. Η προηγούμενη είχε μισό καεί χΔ το φως ενώ μεταξύ δεν έχει καμία σχέση. Θα το παρακολουθώ τώρα και θα δω πως θα πάει και από θερμότητα. Θα συνεχίσω με κάλιο τότε :) ευχαριστώ πολύ :)

 

IMG_20171003_175424.jpg

 

IMG_20171003_180831.jpg

IMG_20171003_180656.jpg

Έγινε επεξεργασία - agelikalpf_Senpai
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερα!!

Αφαίρεσε τώρα και τα χαλασμένα φύλλα από το microssorum και σιγά σιγά θα στρώσουν τα πράγματα !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok done! ^_^

Link to comment
Share on other sites

 

On 1/10/2017 at 3:30 ΜΜ, το μέλος agelikalpf_Senpai έγραψε:

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : (Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.)

καλησπέρα παιδιά.

πριν απο 3 εβδομάδες περίπου άρχισα να παρατηρώ καφέ κηλίδες στο πάνω μέρος όλων των φυτών. είχα ρωτήσει παλιά και μου είχαν πει ότι είναι κάτι σαν σπόροι. ξεκίνησα λοιπόν να βάζω λίγο εξτρά κάλιο και excel ( περίπου 5 σταγόνες παραπάνω) και ανέβασα τον φωτισμό που τον είχα στις 6 ώρες. όλα τα φυτά άρχισαν να φτιάχνουν εκτός από τα microsorum pteropus windelov στην δεξιά πλευρά.... οι καφέ κηλίδες άρχισαν να μεγαλώνουν και τώρα κάποια φύλλα έχουν γίνει καφέ και αποκολλουνται.... έχω παρατηρήσει ελάχιστη τριχοειδή άλγη στις ρίζες του..οι ρίζες είναι πάνω στην πέτρα και δεν είναι θαμμένες...αυξησα το κάλιο άλλα τίποτα... τα ίδια φυτά από την αριστερή πλευρά έχουν συνέλθει. ίσως να τα χτυπάει λιγότερο το φίλτρο.. όσο για τα bacopa caroliniana τα έβαλα περίπου πριν κανένα μήνα και δεν έχουν προσαρμοστεί όμως τα φύλλα τους αρχίζουν και λιώνουν και φοβάμαι πως θα καταλήξω να πάρω καινούρια... ζητάω τα φώτα σας :( 

ευχαριστώ εκ των προτέρων ^_^ 


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 20l, 36x24x31cm, 1 χρόνος λειτουργίας 
- Φωτισμός: λάμπα οικονομίας 13w-65w, 4200K (white)
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες (5 μ.μ - 12 π.μ)
- Βυθός και Υπόστρωμα: ( χαλίκι, 1-3 mm, 1 χρόνος λειτουργίας 
- Διοξείδιο του Άνθρακα: οργανικός άνθρακας excel 
- Οξυγόνο: Ανατάραξη επιφάνειας: κυρίως χαμηλή προς μέτρια, υψηλή μετά από καθαρισμό φίλτρου
- Φίλτρανση: flow 200l/h, <60l, ελαφρόπετρα με σφουγγάρι
- Φυτα:  4 microsorum pteropus windelov, 1 microsorum pteropus (java fern), 10 -11 bacopa caroliniana, 4 vallisneria sp. Natans, 5 sagittaria subulata
- Ψάρια: 1 Betta splendens crown tail
- Ρουτίνες:  λίπασμα 5 σταγόνες σίδηρο, 5 σταγόνες κάλιο (η παραπάνω ανάλογα), λιγότερο από μισό καπάκι excel, τάισμα tetra flakes και sera bloodworms πρωί και βράδυ, αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα 25-40% κανονική προετοιμασία, 1 χρόνος συντήρησης 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6,8
- KH: 6 d
- GH: >7 d
- ΝΗ3/NH4: -
- ΝΟ2: -
- ΝΟ3: <10
- PO4: -
- Fe: 5 σταγόνες
- CO2: excel διαλυμένο (λιγότερο από μισό καπάκι)
- Θερμοκρασία: 28c

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:-
-Strips:  +
-Ηλεκτρονικά:-

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: microsorum pteropus windelov και bacopa caroliniana
- Ιστορικό Φυτού: το 1ο φυτό ήταν οκ πριν από 3 μήνες όμως μετά το καλοκαίρι με τον καύσωνα και χωρίς το ψάρι πήρε την κατιούσα 
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: αρχικά καφέ κηλίδες στην συνέχεια καφέ φύλλα και αποκόλληση αυτών
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:  υπήρχε μερική άλγη 6 μήνες περίπου πριν και ο μονομάχος είχε τραυματιστεί σε μια αλλαγή νερού. είχε χάσει κάποια λέπια όμως δεν χορήγησα κάποιο φάρμακο απλά ανέβασα την θερμοκρασία από τους 27 στους 29. μετά από ένα μήνα ήταν οκ 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: κάλιο 
-Δοσολογία: 10 σταγόνες μετά από  5 εβδομαδιαίες σταγόνες (2 ημέρες πριν)
-Χρόνος Χρήσης: 1,5 εβδομάδες
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

22140618_773269046210251_985740139_o.jpg

22163664_773269089543580_390548814_o.jpg

22163671_773269156210240_274601848_o.jpg

22163966_773269109543578_1678509322_o.jpg

22197439_773269076210248_1586481449_o.jpg

22197656_773269029543586_338321068_o.jpg

Πρωτο - ο φωτησμος ειναι χαλια(Bacopa εχασε ολα τα φυλα στο κατω μερος)

2. - ποια τεστ δειχνουν ph - 6.8 , οταν Kh- 6?!  kai Gh>7? Εγω εχω Kh-3 , Gh- 5 + CO2 και εχω ph-6.6 me 6.8 (test API)

3.- κοιταμε πρωτα μακρο(N και P)!!!  Redfield ratio P:N = 1:15-30 !

4.μετα κοιταμε ολα τα υπολοιπα. Παρε Easy life Profito( εχει απ"όλα Fe,K,Mg κ.α. πολλα).

5. στο σκληρο νερο τα φυλλα του microsorum γινονται καφε... καταστρεφονται.

6. test strips δεν κανουν για φυτεμενο ενυδρειο.Ειναι σκετη μαντια.

7. κατω απο το χαλικη,που εχεις, θα επρεπε να βαλεις 0,5 - 1εκ. Plant growth substrate(τα φυτα θελουν να  "φανε")

8. οταν αυξανεις το φως η θερμοκρασια - "τρωνε παραπανω"

Θελω να πιστεψω ,  οτι σε βοηθησα λιγακι. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, natateo said:

2. - ποια τεστ δειχνουν ph - 6.8 , οταν Kh- 6?!  kai Gh>7? Εγω εχω Kh-3 , Gh- 5 + CO2 και εχω ph-6.6 me 6.8 (test API)

Θα πρεπει να λαμβανουμε υποψη μας οτι το νερο του καθε νομου και καθε περιοχης διαφέρει. Μπορει εκει που ζεις να εχετε ηδη σκληρο νερο ενω η φιλη να ζει εντος Αττικής οπου στις περισσοτερες περιοχες το νερο ειναι ουδετερο.

4 hours ago, natateo said:

5. στο σκληρο νερο τα φυλλα του microsorum γινονται καφε... καταστρεφονται.

Αυτο επετρεψε μου να το αμφισβητήσω. Απο οτι καταλαβα η φιλη δεν εχει σκληρο νερο οποτε δεν θα επρεπε να την απασχολει αυτο. Επισης πουθενα μα πουθενα δεν ειδα να προτείνεται μαλακο νερο για το Microsorum. Ισα ισα που απο τα πολλα που κοιταξα αναφέρεται οτι το φυτο μπορει να αναπτυχθει και σε μαλακο αλλα και σε ουδετερο προς το σκληρο νερο. Μεχρι και σε brackish ενυδρεια εννιοτε...Εαν ηταν μονο για μαλακο νερο δεν θα ηταν στις λιστες των "εύκολων φυτών" και οσα καταστήματα το εμπορεύονται θα επρεπε να κανουν επεξεργασια του νερου, κατι το οποιο δεν συμβαινει. 

4 hours ago, natateo said:

7. κατω απο το χαλικη,που εχεις, θα επρεπε να βαλεις 0,5 - 1εκ. Plant growth substrate(τα φυτα θελουν να  "φανε")

Και αυτο δεν ειναι απαραιτητο γιατι δεν εχει πολλα δυσκολα φυτα. Στην τελικη ας βαλει η φιλη ταμπλετες σε οσα φυτα τρεφονται απο τις ριζες. Οπως ειναι η Bacopa και η Vallisneria και θα παρουν τα πανω τους. Εμενα χωρις υποστρωμα, με μια μονο μπαλα λιπασματος και η bacopa κοντευει να βγει εξω απο το ενυδρειο. Οπως σου ειπαν και τα παιδια, φωτισμος-γενικο λιπασμα σε μικρη ποσοτητα & κάλλιο - και εγω θα προσθετα και μπαλα λιπασματος στα φυτά που τρεφονται απο το υποστρωμα. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι η κοπελα δινει βαρυτητα οτι το σκληρο νερο, μαζι με ενα αλκαλικο περιβαλλον δεν ευνοουν την αναπτυξη των φυτων. Το νερο της Αθηνας, μπορει να ειναι μαλακο και ουδετερο αλλα οταν το επιτρεπουν οι συνθηκες του ενυδρειου, μπορει να γινει σκληρο. Πχ. αν συμπληρωνουμε νερο βρυσης μετα απο εξατμισεις το καλοκαιρι και δεν κανουμε τακτικες αλλαγες νερο ή αν εχουμε ασβεστολιθηκες πετρες και χαλικια.  Οι τιμες του νερου δεν ειναι σταθερες αλλα μεταβαλονται.
Σε ενα αλκαλικο περιβαλον (εμμεσα σκληρο), αν θυμαμαι καλα η απορροφηση του καλιου ειναι δυσκολοτερη.
Στη περιπτωση της Αγγελικης, αν ειχε ενα υποστρωμα θα ειχε βοηθηθει παρα πολυ. Κυριως γιατι δεν εχει οργανισμους να παραγουν αποβλητα (ενα μονομαχο μονο και κατι σαλιγκαρια. Το καλοκαιρι την εβγαλε χωρις ψαρι)
Αμφισβητει επισης τις μετρησεις των τεστ, κατι που το κανουμε λιγο πολυ ολοι μας γιατι μετραει με στιακακια. Αυτο εχει βαση ομως. Απλα, για μενα αυτες οι τιμες Ph Kh Gh ειναι δυνατον να συμβαινουν εδω στην Αθηνα, αλλα δεν αποκλειω τη περιπτωση σφαλματως των στικς.
Θεωρει οτι αν ανεβηκε η θερμοκρασια τα φυτα επρεπε να αυξησουν την αναπτυξη τους γιατι οπως λεει "τρωνε περισσοτερο". Αυτο ομως μεχρι καποιο οριο, το οποιο δεν γνωριζω αν αυτο ειναι οι 31 βαθμοι που εφτασε το καλοκαιρι.
Να διορθωσω τη κοπελα ομως οτι το Ph δεν επιρεαζεται μονο απο το Kh και το CO2.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fisakis said:

Νομίζω οτι η κοπελα δινει βαρυτητα οτι το σκληρο νερο, μαζι με ενα αλκαλικο περιβαλλον δεν ευνοουν την αναπτυξη των φυτων. Το νερο της Αθηνας, μπορει να ειναι μαλακο και ουδετερο αλλα οταν το επιτρεπουν οι συνθηκες του ενυδρειου, μπορει να γινει σκληρο. Πχ. αν συμπληρωνουμε νερο βρυσης μετα απο εξατμισεις το καλοκαιρι και δεν κανουμε τακτικες αλλαγες νερο ή αν εχουμε ασβεστολιθηκες πετρες και χαλικια.  Οι τιμες του νερου δεν ειναι σταθερες αλλα μεταβαλονται.
Σε ενα αλκαλικο περιβαλον (εμμεσα σκληρο), αν θυμαμαι καλα η απορροφηση του καλιου ειναι δυσκολοτερη.
Στη περιπτωση της Αγγελικης, αν ειχε ενα υποστρωμα θα ειχε βοηθηθει παρα πολυ. Κυριως γιατι δεν εχει οργανισμους να παραγουν αποβλητα (ενα μονομαχο μονο και κατι σαλιγκαρια. Το καλοκαιρι την εβγαλε χωρις ψαρι)
Αμφισβητει επισης τις μετρησεις των τεστ, κατι που το κανουμε λιγο πολυ ολοι μας γιατι μετραει με στιακακια. Αυτο εχει βαση ομως. Απλα, για μενα αυτες οι τιμες Ph Kh Gh ειναι δυνατον να συμβαινουν εδω στην Αθηνα, αλλα δεν αποκλειω τη περιπτωση σφαλματως των στικς.
Θεωρει οτι αν ανεβηκε η θερμοκρασια τα φυτα επρεπε να αυξησουν την αναπτυξη τους γιατι οπως λεει "τρωνε περισσοτερο". Αυτο ομως μεχρι καποιο οριο, το οποιο δεν γνωριζω αν αυτο ειναι οι 31 βαθμοι που εφτασε το καλοκαιρι.
Να διορθωσω τη κοπελα ομως οτι το Ph δεν επιρεαζεται μονο απο το Kh και το CO2.

Ολα τα παραπανω ειναι σχεδον αυτονοητα, στο δια ταυτα τι γινεται ειναι το θεμα...Αφου εστω και μεσω sticks το νερο της βγαινει ουδετερο θα πρεπει να επικεντρωθει σε αλλα πραγματα...οπως φωτισμος και λιπανση. Απο την στιγμη που δεν υπαρχει δυνατοτητα τωρα προσθηκης υποστρωματος, μπορει να κανει ανετα την δουλεια της με ταμπλετες βυθου και να μην εχουν τα φυτα της κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...