Jump to content

Βοηθεια με νεο φυτεμενο


νικος123

Recommended Posts

Τίτλος ενυδρείου: FERPLAST DUBAI 100 WHITE
Διαστάσεις:101 x 41 x h 53 cm 
Λίτρα: 190
Χρόνος λειτουργίας: 20 ημερες
Τύπος και διάρκεια φωτισμού:1*39Watt Sylvania Grolux και 1*39Watt Sylvania Aquastar(θα αντικατασταθει απο μια OSRAΜ).Σκοπευω να αυξησω κι αλλο τον φωτισμο,δεν ξερω ακομη με ποιον τροπο.
Co2 και τρόπος διάχυσης: 2κιλη μπουκαλα με 1φυσαλιδα ανα δευτερολεπτο(θα μπει dropchecκer συντομα)\ελαφροπετρα που θα αντικατασταθει απο εξωτερικο αντιδραστηρα
Λίπανση: Ε.Ι
Υπόστρωμα:JBL MANADO
Φίλτρανση: Τetratex Ex 700
Θερμοκρασία: 27
pΗ: -
GΗ:-
KΗ:-
Λίστα φυτών:Eleocharis Accicularis Mini,Limnophila Sesiliofora,Valisneria.Δεν υπαρχουν πλεον:Limnophila Aromatica,"Weeping Moss",Ludwigia Mini Super Red,    Pogostemon erectus,Pogostemon Helferi     
Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων :1 αρσενικο και ενα θυληκο Ramirezi και 2 μικρα ancistrus

Το ενυδρειο στηθηκε πριν 20ημερες.Φυτεψα πρωτα τα φυτα,το γεμισα με νερο και εβαλα σε λειτουργια φιλτρο(με μπολι) και μπουκαλα.Ηταν η πρωτη φορα που χρησιμοποιουσα συστημα co2,το οποιο οταν το πηρα ηταν γεματο.Αφησα το μανομετρο στο 1bar και το συνδεσα με χρονοδιακοπτη.Ολα καλα μεχρι στιγμης.Την 2η μερα ριχνω μεσα στο ενυδρειο 2 ροδοστομους κα με το που μπαινουν στο νερο ψοφανε .Ανοιγουν τα φωτα και βλεπω ολα τα φυτα εκτος απο το γρασιδι να εχουν σαπισει και βλεπω πως η μπουκαλα ειχε αδειασει.Eπειτα καταλαβα πως εκανα βλακεια και την ρυθμισα σωστα,αφου πρωτα την γεμισα.Τα μονα φυτα που αντεξαν ηταν η Limnophila Sesiliofora που βρισκοταν στην αλλη ακρη απο την ελαφροπετρα και το γρασιδακι, το οποιο τις πρωτες 10μερες ειχε μια πολυ καλη αναπτυξη.Τις τελευταιες 10 εχει παρει τον κατηφορο,πολλα κομματια εχουν σαπισει εντελως και τα περισσοτερα εχουν γινει καφε και εχουν πιασει αλγη(ακομα και το υποστρωμα).Η αλγη που εχει πιασσει ειναι καφε νημαοτηδεις και εχω αρκετη πρασινη πανω στην βαλινσεριαΤο ενυδρειο το χτυπαει ο ηλιος αρκετα.Τι μπορω να κανω ωστε να διορθωσω τι κατασταση?Γιατι σαπιζει το γρασιδι?Να ριξω καποιο αλγοκτονο και τι ψαρια να βαλω για να βοηθησουν στην καταπολεμηση της αλγης?(σκεφοτμαι amano και otos μολις στρωσει λιγο ο βυθος).Επισης υπαρχει καποιο φυτο-κλαδεμα σαν αυτα που μου χαλασαν ή παρομοιο για να ξεκινησω απο την αρχη?Ευχαριστω. 

ΥΓ.Οι φωτογραφιες ειναι απο την πρωτη μερα και το πως ειναι τωρα.

21733530_1676956265682818_1565662423_o.jpg

22164139_1692508444127600_1444722901_o.jpg

22197593_1692508480794263_217387852_o.jpg

22197460_1692508300794281_759944676_o.jpg

22199058_1692508590794252_529884682_o.jpg

22171572_1692508380794273_640965109_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και το ενυδρείο σου δειχνει πολύ φωτεινό, ο φωτισμός που παρέχεις στα συγκεκριμένα απαιτητικά φυτά (δεν μιλάω για τις βαλισνέριες) είναι ανεπαρκής. Τα περισσότερα νεοστημένα ενυδρεία περνούν από το στάδιο με τις άλγες και σιγά σιγά τις περιορίζουμε.

Καλό θα ήταν το ενυδρείο να μην το κτυπάει ο ήλιος. Αύξησε όσο μπορείς τη φυτική μάζα, και κάνε συχνές αλλαγές νερού.

Επίσης και τα ψάρια που επέλεξες δεν είναι και τα πιο εύκολα από άποψη ποιότητας του νερού.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα συμφωνα με την τροπικα ειναι μεσαιας δυσκολιας.Πιο πολυ για το eleocharis θελω να αυξησω τον φωτισμο.Το σαπισμα που οφειλεται?

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που μπορει να ακουστει περιεργο, νομιζω οτι το λιωσιμο των φυτων οφειλεται σε ελλειψη θρεπτικων κ κυριως CO2. Αδειασες μια μπουκαλα σε 10 μερες αλλα ο τροπος διαχυσης με αεροπετρα δεν λειτουργει σωστα, αφου βγαινει μεγαλη φυσαλιδα στο νερο και φευγει πολυ ευκολα στην ατμοσφαιρα. Αυτο σε συνδιασμο με το οτι χτυπαει ο ηλιος το ενυδρειο, (αρα εξτρα μη διαχειρισιμη ενεργεια στα φυτα) οδηγησαν σε λιωσιμο των φυτων και εμφανιση αλγεων. 

Θα ελεγα οτι πρωτο σου μελημα ειναι να βρεις τροπο να μην χτυπαει ο ηλιος το ενυδρειο, μετα εναν καλυτερο τροπο διαχυσης του CO2 και οπως ειπε κ ο Σωτηρης πιο πανω να αυξησεις λιγο τη φυτομαζα.

Και υπομονη:). Αλγοκτονα και μαγικα ζουμια δεν κανουν κατι. Ολα πρεπει να βρουν την ισορροπια τους.

Link to comment
Share on other sites

Η μπουκαλα μου αδειασε την 2ημερα οπου και η διαχυση γινοταν με κεραμεικο διαχυτηρα .Ελλειψη θρεπτικων δεν νομιζω να ειχα εφοσον εριχνα καθημερινα λιπασματα.Ευχαριστω,θα παω να παρω και εναν εξωτερικο αντιδραστηρα.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο πες τι αντιδραστήρα θα πάρεις γιατί το σκέφτομαι κι εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

Τον δεύτερο τον έχω κάνει καλή δουλειά αλλά έχει τα εξής ελαττώματα, κολλάει μερικές φορές η φτερωτή του και είναι ογκώδες 

Έγινε επεξεργασία - johnsin
Link to comment
Share on other sites

Αυτός του petsupermarket είναι εκτός stock και από ό,τι μου είπανε θα αργήσουν να φέρουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τοτε λογικα θα παρω απο ebay και ας αργησει.Μονο που χρειαζεται δυνατο φιλτρο γιατι ο αντιδραστηρας μειωνει την κυκλοφορια του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που έχω δεν έχει καμιά πτώση στην ροή του φίλτρου Νίκο.  

Link to comment
Share on other sites

Τον δεύτερο τον είχα και τον ξήλωσα. Καταντάει κουραστικός με το συνεχές καθάρισμα που απαιτούν οι σωληνώσεις του φίλτρου γιατί κόβουν αρκετά τη ροή. Χώρια ότι θέλει δυνατό φίλτρο γιατί μπλοκάρει η φτερωτή μελλοντικά.

Τώρα έχω τον πρώτο. Πολύ καλός αλλά βγάζει φυσαλίδες αφού δουλεύει με κεραμικό διαχυτήρα.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ με τον Αντώνη.

Αν σε παίρνει χαμήλωσε λίγο και την θερμοκρασία, δεν είναι ό,τι καλύτερο για φυτεμένα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...