Jump to content

μεταφορα ενυδρειου,σωστος τροπος???


noa1978

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,θελω συντομα να μεταφερω ενα φυτεμενο 80 λιτρων σε ενυδρειο 200 λιτρων!!!!

το 80 λιτρο τρεχει τωρα με co2 και εξωτερικο φιλτρο fluval 206!!!

στο 200αρι θα τρεχει το fluval 206 και αλλο ενα ιδιο!!!

η σκεψη μου ειναι να μεταφερω με ολο το βιολογικο το φιλτρο που λειτουργει τωρα στο μεγαλο ενυδρειο  και το αλλο με καινουριο υλικο μεσα πιστευοντας οτι με το που θα τρεχουν και τα δυο μαζι θα γεμισει και το καινουριο φιλτρο βακτηρια!!!

γενικα θελω γνωμες απο καποιους που εχουν κανει κατι αναλογο,ευχαριστω

 

Έγινε επεξεργασία - noa1978
Link to comment
Share on other sites

Στησε το μεγαλο και βαλε το καινουριο φιλτρο να τρεχει εκει. Οταν ειναι ολα ετοιμα μεταφερεις ψαρια και το παλιο-στρωμενο φιλτρο εκει κ εισαι ετοιμος. 

Με τον καιρο θα αναπτυχθει βιολογια κ στο καινουριο. Απλα μην αυξησεις τον αριθμο των ψαριων για καποιο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο τροπος σκεψης!

Απλα οπως λεει και ο Αντωνης φροντισε να μην αυξηθει ο αριθμος των ψαριων.Το εχω κανει αρκετες φορες χωρις προβλημμα.Παντα ομως προσεχω να μειωνεται η ιχθυοφορτωση,στην περιπτωση σου ομψς αυξανεται ο ογκος νερου.Οποτε κρατας τα ιδια ψαρια και εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο,το υποστρομα του παλιου θα το βαλω και στο καινουριο μα αρκετο συμπλιρωμα καινουριου υποστροματος!!!ερωτηση-το παλιο το ξεπλενω η το βαζω με ολα τα ισιματα-ακαθαρσιες μαζι με το καινουριο???

Link to comment
Share on other sites

Τα ιζηματα αποτελουν μερος ενος στρωμενου ενυδρειου, οποτε σωστα σκεφτεσαι να το χρησιμοποιησεις. Απλα χρησιμοποιοντας το παλιο υποστωμα περιπλεκεται λιγο η διαδικασια της μεταφορας. 

Προσωπικα, αυτο που θα εκανα ειναι να μεταφερω πρωτα τα ψαρια σε ενα αλλο (εστω κ πλαστικο) δοχειο, βαζοντας το παλιο φιλτρο να τρεχει εκει. Ετσι θα εχεις χρονο να στησεις το καινουριο με την ησυχία σου. Μια ελαφρια σκουπα στο παλιο υποστρωμα να φυγουν τα χοντρα, χωρις πλησιμο, συμπληρωμα οσο χρειαζεται και εισαι έτοιμος.

Στηνεις, φυτευεις και οταν ειναι ολα ετοιμα βαζεις το στρωμενο φιλτρο μαζι με τα ψαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Τα ιζηματα αποτελουν μερος ενος στρωμενου ενυδρειου, οποτε σωστα σκεφτεσαι να το χρησιμοποιησεις. Απλα χρησιμοποιοντας το παλιο υποστωμα περιπλεκεται λιγο η διαδικασια της μεταφορας. 

Προσωπικα, αυτο που θα εκανα ειναι να μεταφερω πρωτα τα ψαρια σε ενα αλλο (εστω κ πλαστικο) δοχειο, βαζοντας το παλιο φιλτρο να τρεχει εκει. Ετσι θα εχεις χρονο να στησεις το καινουριο με την ησυχία σου. Μια ελαφρια σκουπα στο παλιο υποστρωμα να φυγουν τα χοντρα, χωρις πλησιμο, συμπληρωμα οσο χρειαζεται και εισαι έτοιμος.

Στηνεις, φυτευεις και οταν ειναι ολα ετοιμα βαζεις το στρωμενο φιλτρο μαζι με τα ψαρια.

ακριβως αυτο ειχα σκεφτει,θα βαλω ολα τα ψαρια και τα φυτα και το νερο του τρεχον 80 λιτρου σε ενα 60 λιτρο,μετα θα βγαλω υποστρομα απο το μικρο και θα το βαλω μαζι με το καινουριο υποστρομα στο μεγαλο!!!επομενο βημα φυτεμα φυτων,και τελος ψαρακια με τοστρομενο φιλτρο και το νερο!!!!ειμαι σιγουρος πως καποιοι μπερδευτηκαν....δεν το ξαναγραφω γιατι θα το μπερδεψω κ εγω...:hot:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο λοιπον το εγχείρημα και αναμένουμε φωτο από το 200αρι.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έλυσες όλες σου τις απορίες και βρήκες την φόρμουλα έρχομαι εγώ να σε μπερδέψω λίγο λεγοντας σου οτι...

προσωπικά θα έριχνα 1-2 χέρια ξέπλυμα με νερό βρύσης στον παλιό βυθό πριν τον μεταφέρω για να φύγουν τα πολλά

ή στην καλύτερη θα τον πέρναγα από μια εντατική σκούπα. . .

Είμαι σίγουρος οτι δεν έχεις φανταστεί τι κρύβεται μέσα του :P

 

Εννοείται οτι θα έβαζα άνθρακα να τρέξει για 3-4 μέρες καλού κακού στο νέο ενυδρείο. . .

 

btw μια φώτο από το παλιό για να πάρουμε μια ιδέα ??!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα επλενα τον βυθο.

Ειναι μια καλη ευκαιρια γιατι πραγματικα δεν εχεις ιδεα τι κρυβεται μεσα...Καλο για τα φυτα,κακο για τα ψαρια,αν φανερωθει στην στηλη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παλικάρια να τον πλυνει το βυθό? Τι θα εχει μεσα? Οτι καλο εχει γινει εκει (βακτηρια-οργανικα) θα εξαφανιστουν με το πλυσιμο. Με λιγο προσοχη δε θα σηκωσει τιποτα στη στηλη του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως εχει και αποδομητες ,μυκητες,σκουλικακια μικροσκοπικα,αναεροβια βακτηρια που εχουν αναπτυχθει λογο ελειψης οξυγονου.Με ενα ευαισθητο ειδος, πχ ραμιρεζι,την βακτηριακη την εχεις στο τσεπακι.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,  παλαιότερα που είχα μετακομίσει το 350λιτρο με δίσκους  ( 7 κομμάτια ενήλικα) , μετέφερα τους δίσκους σε ένα 120λιτρο κουτί που είχα για τις αλλαγές νερού και είχα βάλει τα 2 φίλτρα με μειωμένη ροή,  το 120λιτρο το γέμισα με 80% νερό από το παλιό ενυδρείο και 20% φρέσκο.  Εννοείται θερμοστατης και το νερό στην σωστή θερμοκρασία πριν μπουν τα ψάρια.  Μετέφερα υγρή την άμμο ξεχωριστά σε λεκάνες και μετέφερα και 2 25λιτρα δοχεία με νερό του ενυδρείου.  Καθάρισμα του ενυδρείου,  πλύσιμο της άμμου με νερό από τα δοχεία και τις ρίζες,  γέμισμα το ενυδρείο με την άμμο και νερό περίπου 200 λίτρα και το 1 φίλτρο στο ενυδρείο.  Το άφησα έτσι για 1 24ωρο,  μέτρησα την άλλη μέρα για αμμωνία και νο2  δεν είχε τίποτα,  έβαλα ψάρια νερό από το δοχείο με τα ψάρια και το δεύτερο φίλτρο.  Δεν έχασα κανένα ψάρι και κάθε μέρα μετρούσε αμμωνία και ήταν μηδέν. Δεν ξέρω αν ήταν σωστός ο τρόπος αλλά σε εμένα δούλεψε μια χαρά.  Ελπίζω να σε βοήθησα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω οσες φορες μετεφερα ενυδρειο εκανα το εξης:

Τα ψαρια σε βαρελι με νερο ενυδρειου και αεραντλια.Τα φιλτρα χωρις να τα καθαρισω αλλα αδεια απο νερο, οχι ομως στεγνα.Αμμος και διακοσμηση πλυσιμο με νερο βρυσης.Στο νεο ενυδρειο το βαρελι με τα ψαρια και το νερο,και συμπληρωσα 100% φρεσκο νερο,σωστα προετοιμασμενο για θερμοκρασια και παραμετρους.

Δεν αντιμετωπησα κανενα προβλημμα ουτε εχασα ψαρι απο την μεταφορα.

Θελει ομως και σωστη προετοιμασια.Αταιστα ψαρια 4 μερες πριν τουλαχιστον και ξεκινημα με ταισματα σταδιακα.Επθσης θελει συχνο ελεγχο τον πρωτο καιρο για αμμωνια και νιτρωδη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,το ενυδρειο ειναι αυτο που βλεπετε στην παρακατω φωτο...με μπερδεψατε λιγο,το ενυδρειο που θα αλαχτει τρεχει μονο 6 μηνες,δεν νομιζω να εχει μαζεψει τοσο πολυ σκουλικια και βρωμα κακη,μαλλον τελικα θα το ξεπλυνω λιγο το χαλικι ,γενικα με το που γινει η αλαγη ποιες ειναι οι βασικες κινησεις που πρεπει να κανω στο καινουριο,εκτοσ φυσικα απο συνεχες μετρησεις,να βαλω ανθρακα?τα λυπασματα να τα κοψω για καποιο διαστημα?το co2 να τρεχει κανονικα απο την πρωτη μερα?

IMG_20170913_192211 (Αντιγραφή).jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι αυτο.Με ενα ξεπλυμα δεν εχεις να χασεις κατι.Παντως γενικα να ξερεις τα αναεροβια δημιουργουνται στο 6μηνο χωρις οξυγονο..

Για τα λιπασματα θα σου πουν οι φυτεμενοι γιατι εγω δεν το κατεχω.

 

Πολυ ομορφη η ζουγκλα σου! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας τραβάει τα λιπάσματα αλλά από την αλλή θα βοηθήσει το νερό σου να καθαρίσει πιο γρήγορα

και να αφαιρέσει τυχόν βλαβερές ουσίες που μπορεί να κρύβονται μέσα στην άμμο και όχι μόνο.

Co2 θα το έτρεχα από την πρώτη μέρα. . .

 

Btw Πολύ όμορφο ενυδρείο !! :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ τα παιδιά είναι πιο ειδικοί στο θέμα, εγώ απλά ένιωσα την ανάγκη  να σου δώσω τα συγχαρητήρια μου για το ενυδρείο σου!!!

Πολύ καλή δουλειά!!

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2017 at 8:00 ΠΜ, το μέλος noa1978 έγραψε:

παιδια καλημερα,το ενυδρειο ειναι αυτο που βλεπετε στην παρακατω φωτο...με μπερδεψατε λιγο,το ενυδρειο που θα αλαχτει τρεχει μονο 6 μηνες,δεν νομιζω να εχει μαζεψει τοσο πολυ σκουλικια και βρωμα κακη,μαλλον τελικα θα το ξεπλυνω λιγο το χαλικι ,γενικα με το που γινει η αλαγη ποιες ειναι οι βασικες κινησεις που πρεπει να κανω στο καινουριο,εκτοσ φυσικα απο συνεχες μετρησεις,να βαλω ανθρακα?τα λυπασματα να τα κοψω για καποιο διαστημα?το co2 να τρεχει κανονικα απο την πρωτη μερα?

IMG_20170913_192211 (Αντιγραφή).jpg

Ασχετο αλλα εχεις πολυ ωρεο ενυδρειο!!!! :), εμενα η java moss ποτε δεν εποιασε ολο χανει το χρωμμα τις και δεν αναπτισεται.... :closedeyes: 
ζηλευω την moss...:waaa:

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Ασχετο αλλα εχεις πολυ ωρεο ενυδρειο!!!! :), εμενα η java moss ποτε δεν εποιασε ολο χανει το χρωμμα τις και δεν αναπτισεται.... :closedeyes: 
ζηλευω την moss...:waaa:

φιλε μου εχω παρα πολυ μος και θα την πεταξω,αν σε ενδιαφερει πες μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος noa1978 έγραψε:

φιλε μου εχω παρα πολυ μος και θα την πεταξω,αν σε ενδιαφερει πες μου

δυστιχως ειμαι μακρια... αθηνα

Link to comment
Share on other sites

Mod edit:

1.Δεν ζηταμε,για οτι θελουμε ανοιγουμε αγγελια ζητησης.

2.Θα σε παρακαλουσα να γραφεις ελκηνικα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...