Jump to content

Αναγνώριση φυτού


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι,

 

Μπορείτε να μου πείτε τι φυτό είναι; Το είδα σε ενυδρειακο κατάστημα σαν επιφάνειας και το αγόρασα για το ενυδρείο με τα τετρα, αλλά μου είπαν ότι φυτεύεται επίσης. 

 

Το έβαλα στο ενυδρείο και το φυτεψα ώστε να μεγαλώσει γρηγορότερα (ελπίζω). 

20171002_121535.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το βλεπω στη φώτογραφια με αυτές τις φουντιτσες στην άκρη σα να μου θυμίζει κάτι... Υπαγε οπίσω μου.

Έγινε επεξεργασία - invisiblesurfer
Link to comment
Share on other sites

Είναι ceratophyllum demersum.

Με αρκετό φωτισμό, και νιτρικά θα πάει σφαίρα.

Αν δεν έχεις αρκετό φωτισμό, άφησε το ελεύθερο στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά

 

Έχω περίπου 10lm/λίτρο. Αν προσθέσω άλλο ένα σετ φωτιστικό θα διπλασιαστούν τα ωφέλιμα lumen, ή δεν δουλεύει ακριβώς έτσι;

 

Επιπλέον, τί άλλα "εύκολα" φυτά θα προτείνατε με παρόμοια εμφάνιση (bushy) για ενυδρειο με τετρα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και τι φωτιστικό υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό νομίζω πως δεν μπορεί να καλύψει το μέγεθος του ενυδρείου.

Θα σου έλεγα το κερατόφυλο να μην το φυτέψεις αλλά να το αφήσεις στην επιφάνεια.

Από φυτά να πρόσθετες κάποιο είδος anubia. :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, τί φωτιστικό θα πρότεινες; Δυσκολεύομαι να βρω πλήρες φωτιστικό (Τ5 ή led) στα 150cm

Έγινε επεξεργασία - invisiblesurfer
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 03.10.2017 at 0:12 ΜΜ, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ, τί φωτιστικό θα πρότεινες; Δυσκολεύομαι να βρω πλήρες φωτιστικό (Τ5 ή led) στα 150cm

φτιαξτο μονος σου, εγω αυτο εκανα(που δεν ειμαι ηλεκτρολογος). Θελει λιγα πραγματα : ηλ. μπαλλαστ , στεγανα ντουι Τ5 ( τα πηρα απο https://www.e-revma.gr/fwtismos/eksartimata-fwtismoy/lyxniolaves---ntoyi/-754736  ) 

Λαμπες Τ5  και ενα MDF 10-12mm-θελει βαψιμο-(καλυτερα κοντραπλακε θαλασσης- δεν θελει βαψιμο). Αν θελεις θα βγαλω φωτο απο το δικο μου να φαινεται τι και πως

Μηλαμε για κρεμαστο φωτηστικο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αδερφέ μου. Αγόρασα μια βλακεία τελικά που καλύπτει το 1/3 των αναγκών του ενυδρείου μου. Θα κοιτάξω τη λύση σου αλλά επειδή φοβάμαι με τα ηλεκτρολογικά ίσως ζητήσω βοήθεια από το κοινό :)

Καλό Σαββατοκύριακο εύχομαι!

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν δε σου κάνει κόπο να βγάλεις μια φωτογραφία από την κατασκευή σου θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!!

Ευχαριστώ και πάλι που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις!

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Ναι, αν δε σου κάνει κόπο να βγάλεις μια φωτογραφία από την κατασκευή σου θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!!

Ευχαριστώ και πάλι που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις!

Κώστας

 εχει πολυ σκονη  πανω,γιατι εχω να ανοιξω το καπακι πανω απο 1 χρονο...

1- ειναι στεγανο ντουι

2- ειναι απλο MDF βαμμενο με ειδικη βαφη για υγρασια (την  πηρα 2-3€- μικρο βαζακι-2χερια περασα απ'ολες τις πλευρες)

3- ειναι στεγσνο ντουι Arcadia(ακριβο, ομως δεν χρεαζουνται extra καλοδια - κατευθιαν στο μπαλλαστ μπαινουν)

1--1.jpg.72210f71e8ca6de21da15c108a4d3eac.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

 εχει πολυ σκονη  πανω,γιατι εχω να ανοιξω το καπακι πανω απο 1 χρονο...

1- ειναι στεγανο ντουι

2- ειναι απλο MDF βαμμενο με ειδικη βαφη για υγρασια (την  πηρα 2-3€- μικρο βαζακι-2χερια περασα απ'ολες τις πλευρες)

3- ειναι στεγσνο ντουι Arcadia(ακριβο, ομως δεν χρεαζουνται extra καλοδια - κατευθιαν στο μπαλλαστ μπαινουν)

1--1.jpg.72210f71e8ca6de21da15c108a4d3eac.jpg

 

αλλο

1- 2 - ειναι γονια αλουμινιου (εκανα τρυπες-να βιδονει πανω στο mdf (το δικο μου ειναι 6 mm παχος και ειναι 80Χ36 εκ και κραταει 4 λαμπες Τ5)

Αλλα δεν νομιζω που θα χρεαστεις σανιδα 10-12 mm παχος- πολυ βαρια θα βγει- βαλε γονια αλουμινιου και θα εισαι μια χαρα και με 6-7 mm.

3 - βιδες ενωνουν σανιδα με γονια αλουμινιου.

4 - ekana  απο 2 τρυπες για να περασω χοντρη πετονια και στις 4 γονιες (για να κρεμασω το φωτιστικο ).

 

 

1-2-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

αλλο

1- 2 - ειναι γονια αλουμινιου (εκανα τρυπες-να βιδονει πανω στο mdf (το δικο μου ειναι 6 mm παχος και ειναι 80Χ36 εκ και κραταει 4 λαμπες Τ5)

Αλλα δεν νομιζω που θα χρεαστεις σανιδα 10-12 mm παχος- πολυ βαρια θα βγει- βαλε γονια αλουμινιου και θα εισαι μια χαρα και με 6-7 mm.

3 - βιδες ενωνουν σανιδα με γονια αλουμινιου.

4 - ekana  απο 2 τρυπες για να περασω χοντρη πετονια και στις 4 γονιες (για να κρεμασω το φωτιστικο ).

 

 

1-2-1.jpg

και τα μπαλαστ

1- μπαλαστ για Τ5   2Χ35 W (βγαινει 10 € το ενα)

2 - σε καθε μπαλαστ υπαρχει εικονιδιο το πως να το συνδεσεις με λαμπες απο την μια πλευρα και απο την αλλη περνας καλοδιο με φις για την μπριζα.

1-2-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...