Jump to content

Μαζεμενοι θανατοι


Recommended Posts

Καλησπερα σας

Σε ενα καινουργιο ενυδρειο που εφτιαξα διαστάσεων 100-40-40 βιοτοπικο Παπούας Νέας Γουινέας

 

Μου δημιουργήθηκε μια απορία όσον αφορά τις απώλειες που παρατήρησα στο ενυδρείο μου έπειτα από ένα σχετικό μικρο διάστημα λειτουργίας τους και δεν μου κάθεται σωστό...

 

Από 30 γετρουδια απο 12 μελανοταινιες και από ένα ζευγάρι γοβιους..

 

Έχουνε απομείνει 6-7 γετρουδια 8 η 9 μελανοταινιες και ο αρσενικός γοβιος...

 

Έριξα ένα καλό κλάδεμα και το είδα αλλιώς δεν θα το είχα παρατηρήσει...

 

Οι παράμετροι νερού αλλά και οι ρουτίνες παραμένουν ίδιες...

Αμμωνια 0

Νιτρωδη 0

Νιτρικα 5-10

 

 

Οι τροφές είναι κατεψυγμένες αλλά και ανά τακτά χρονικά διαστήματα Grindal...

 

Καμιά ιδέα για το τι παίζει?

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

Τα ψάρια πόσο καιρό τα έχεις?

Το ενυδρείο το έχεις κολλήσει εσύ?

Γράψε λίγα λόγια, τι βυθό έχεις,φίλτρανση, καμιά φωτογραφία να δούμε γενικά το περιβάλλον, και να δημιουργήσουμε κάποια άποψη.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου κανει εντυπωση η διατροφη..

Ζωντανη και κατεψυγμενη δινουμε συνηθως σε "δυσκολα" στην διατροφη ψαρια μεχρι να προσαρμοστουν και να τρωνε ξηρες.Ή σε ιδιαιτερες περιπτωσεις,αλλα γιατι μονο αυτες σαν βασικες?Οι ζωντανες καλλιεργειες εγκυμονουν κινδυνους.Και οι κατεψυγμενες μερικες φορες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα γραψω μια αναφορά αυριο εξολοκλήρου του θεματος..


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

Τα ψάρια πόσο καιρό τα έχεις?

Το ενυδρείο το έχεις κολλήσει εσύ?

Γράψε λίγα λόγια, τι βυθό έχεις,φίλτρανση, καμιά φωτογραφία να δούμε γενικά το περιβάλλον, και να δημιουργήσουμε κάποια άποψη.:)

 

Το ενυδρείο τρέχει από πέρυσι τον Δεκέμβρη 

Και από τον Φλεβάρη με ψάρια..  

ΤΟ ενυδρείο επειδή παρουσίασε διαρροή ξανά κολλήθηκε από καλό φίλο.

Εδώ το θέμα

 

πριν 11 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Εμενα μου κανει εντυπωση η διατροφη..

Ζωντανη και κατεψυγμενη δινουμε συνηθως σε "δυσκολα" στην διατροφη ψαρια μεχρι να προσαρμοστουν και να τρωνε ξηρες.Ή σε ιδιαιτερες περιπτωσεις,αλλα γιατι μονο αυτες σαν βασικες?Οι ζωντανες καλλιεργειες εγκυμονουν κινδυνους.Και οι κατεψυγμενες μερικες φορες..

 

Γιατί σου κάνει εντύπωση η διατροφή?Αυτές ήξερα ότι τρώνε για να είμαι ειλικρινής και έτσι και συνέχισα.

Έχεις να προτείνεις κάτι περί τροφών?

πριν 10 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Και η φορμα ασθενειων θα βοηθουσε!!

Αρχικα ομως τρεξε 1-2 μερες το ενυδρειο με ανθρακα..

 

Αναμονη για την φορμα

Έγινε επεξεργασία - lth
Link to comment
Share on other sites

Ανατάραξη έχει η επιφάνεια του νερού?Λειτουργεί αεραντλία? Σε πυκνοφυτεμένα ενυδρεία τα βράδια παρατηρήτε έλλειψη οξυγόνου στην στήλη νερού...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ανατάραξη έχει η επιφάνεια του νερού?Λειτουργεί αεραντλία? Σε πυκνοφυτεμένα ενυδρεία τα βράδια παρατηρήτε έλλειψη οξυγόνου στην στήλη νερού...
 
Αεραντλια,οχι δεν εχω τοποθετήσει,υπαρχει κινηση κοντα στην επιφάνεια οχι αναταραξη,μιας και πιστεύω οτι τα φυτα θα παράγουν το οξυγονο για τα ψαρια...
Αυτο που λες πρωτη φορα το ακουω :-/

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά το βράδυ κάνουν το αντίθετο, δεσμεύουν οξυγόνο και βγάζουν διοξείδιο στο νερό. Οπότε το βράδυ τα ψάρια δεν έχουν αρκετό οξυγόνο ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο σε αυτο δεν διαφωνω,(ξεχασα να το αναφερω)αλλα δεν πιστευω οτι θα παρουσιαζαν τοσο μεγαλο προβλημα απο αυτο..Ας πουμε χθες που πειραξα λιγο την βαλβιδα του διοξειδίου και αυξηθηκε το διοξείδιο,ανεβηκαν στην επιφανεια ολα...τοτε τοποθετησα αεραντλια και χαμηλωσα το διοξείδιο ξανα εκει που το ειχα.. 

Η κινηση του νερου απο την αντλια στο σαμπ και επειτα ξανα μεσα στο ενυδρειο πιστευω οτι δινουν ενα σχετικο οξυγονο στο ενυδρειο για αυτο και δεν μπηκα στην διαδικασια να τοποθετησω αεραντλια...(μονιμα)

Αν και πιστευω οτι στα φυτεμενα αεραντλια συνηθως δεν μπαινει...

Αλλα και ετσι να ηταν τα ψαρια δεν θα παρουσιαζαν προβλημα απο σχετικα νωρις?Ετσι θα εφευγαν τα περισσοτερα?

Καθως επισης πλεον τα παρατηρω αρκετα φοβισμενα,που επισης δεν μπορω να καταλαβω τον λογο...

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στο ενυδρειο δυο ωρες αφου εχουν κλεισει τα φωτα να δεις.

Ο φοβος ειναι δικαιολογημενος αν δεν παει κατι καλα στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στο ενυδρειο δυο ωρες αφου εχουν κλεισει τα φωτα να δεις.
Ο φοβος ειναι δικαιολογημενος αν δεν παει κατι καλα στο νερο.
Οταν ειναι χαμηλα τα φωτα λογω κοντρολερ ειναι πιο κινητικα...
Αλλα οχι ετσι οπως ηταν...
Οταν δε μπαινει η λεντ ταινια που εχω βαλει με το μπλε φωτιστικό ειναι καλύτερα τα πραγματα...
Και εγώ φαντάστηκα οτι παιζει κατι με το νερο αλλα απο τις μετρησεις ειδα οτι ολα είναι καλα :-(

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια παραμετρος του νερου ειναι και η ποσοτητα οξυγονου ή διοξειδιου του ανθρακα.

Οπως λεει και ο Χρηστος επανω, θα ελεγα να το κοιταξεις και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Μια παραμετρος του νερου ειναι και η ποσοτητα οξυγονου ή διοξειδιου του ανθρακα.

Οπως λεει και ο Χρηστος επανω, θα ελεγα να το κοιταξεις και αυτο.

 

Μιας και εχω φυτα μεσα...με την ποσοτητα του διοξειδίου τι να κανω?Να ριξω τις φυσαλιδες ακομα πιο λιγες?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομαι στο θέμα διοτι οπως παρατήρησα συνεχίζεται το φαινομενο...
Ειχα ακομα 2 απώλειες...
Παράμετροι νερου
No2=0
No3=5-10
Ammonia=0
Ph=7,2
Στην διατροφη τελειωσε απο τον Οκτώβρη η κατεψυγμενη και εχω βαλει
Tetra discus granules
Αυτο που παρατηρώ ειναι θανατοι σε "περίεργα" (θα ελεγε κανεις με το νερο)
Ψαρια...
Εχασα 2 ραμς (το ενα πιστευω απο την αντλια) αγνοείται ακομα 1
και τα υπολοιπα γετρουδια
Επισης αξιο παρατήρησης ειναι οτι ολα χανονται πισω στην πυκνοφυτεμενη ριζα...
Αγνοείται και ενας αρσενικος ancistrus
Φορμα δεν ξερω αν ειναι "λογικο" να συμπληρώσω μιας και τα ψαρια δεν παρουσιάζουν κατι...
Την μια μερα είναι ετσι την άλλην δεν τα βρίσκω...χαμενα στην ριζα απο πισω...
Κινηση υπαρχει πλεον σε φυσιολογικά επίπεδα...
Τα ψαρια ηταν υγιέστατα...
Για αυτο μου δημιουργεί απορίες....
Λετε να τοποθετησω αεραντλια το βραδυ??
Επίσης και κατι αλλο που παρατήρησα ειναι οτι το βράδυ ενω εχω ρυθμίσει την ηλεκτρομαγνητική να κοβει τελειως το διοξείδιο,αυτη δεν το κοβει...παρα συνεχίζει σε πιο χαμηλους ρυθμούς(απο 50-60 φυσαλιδες στο κανονικο,σε 20-30 φυσαλίδες οταν "κλεινει" ) κανονικα θα επρεπε να κλεινει τελειως αν δεν κανω λαθος...
Ενω ακουω το ανοιγμα της φαίνεται οτι λειτουργεί,δεν ξερω ομως γτ δεν το κλεινει τελειως το διοξείδιο...
Καποια τοποθέτηση???
Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος lth έγραψε:

κανονικα θα επρεπε να κλεινει τελειως αν δεν κανω λαθος...

Δεν κάνεις λάθος. Κανονικά με το που κοπεί το ρεύμα, στην έξοδο του ρυθμιστή πίεσης δεν πρέπει να περναει καθολου CO2. 

Ο ρυθμιστής είναι κινεζικός από eBay? Και ο δικός μου το ίδιο κάνει, αλλά επειδή έτσι κ αλλιώς το CO2 το δουλεύω 24ωρο δεν έχω μπει στη διαδικασία να τον τσεκάρω. 

Και σε 100 λίτρα ριχνω  περιπου 

90φ/λεπτό χωρίς κανένα προβλημα ακόμα κ με τις γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κινεζικός απο ebay
Δεν ξερω τι αλλο να πω ειλικρινα...
Ολα πανε ρολοι οι παράμετροι σε λογικα πλαισια...
Το διοξείδιο σε χαμηλα σχετικα επίπεδα
Τα ψαρια που εχω χασει μεχρι τωρα..
Ραμς-μελανοταινιες και γετρουδια(ολα)
Καθως και 1 γοβιο..
Δεν ξερω τι αλλο εξηγηση να δωσω

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσο διαστημα εχεις χασει ποσα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσο διαστημα εχεις χασει ποσα ψαρια;

Φλεβαρη μπηκανε τα πρωτα..

Ιουλη,Αύγουστο αρχισα να παρατηρω τις περίεργες εξαφανίσεις....

Τελη Σεπτέμβρη με μεσα Οκτώβρη εξαφανίστηκαν ολα τα γετρουδια...

30+ ψαρια των 2 εκατοστών μαξ

Οι μελανοταινιες σταδιακα απο τον Αύγουστο αν θυμαμαι καλα μεχρι τωρα εχουν μεινει απο 12(6 θηλυκα 6 αρσενικά) σε 8

Μια θηλυκια peacock goby

Και τωρα που βρισκομαι σε σταδιο αλλαγης ψαροσυνθεσης 2 ραμς ( αν και το ενα πρεπει να το τραβηξε η αντλια στα χτενια,δεν ειχα φτιαξει το προστατευτικό)

Αυτο που επισης παρατήρησα ειναι οτι ολαα σχεδόν χάνονται στην γωνια πισω απο την ριζα οπου βρισκονται οι 2 αντλιουλες + το διοξείδιο..

Υπαρχει περιπτωση να τίθεται θεμα οξυγονου??

 

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο περιπτώσεις έχω παρατηρήσει στο δικό μου, θέμα με οξυγονο-co2. Η πρώτη όταν είχε πειραχτεί κατά λάθος η μικρομετρικη και έπεφταν 4φ/δ για ένα 24ωρο(!!!!) και το κατάλαβα από τα ψάρια που κολυμπαγαν κοντά στην επιφάνεια  (χωρίς απώλειες ομως) και η δεύτερη στις αρχές οταν  είχε δημιουργηθεί στην επιφάνεια του νερού ένα παχύ στρώμα βιοφιλμ με αποτέλεσμα παρόλη την αναταραξη  να μη γίνεται σωστή ανταλλαγή αερίων με την ατμόσφαιρα, με παρόμοια συμπτώματα. Σε αυτή την περίπτωση έβαλα ένα αντλιακι να ρίχνει νερό προς τα πάνω κ αργότερα πήρα ένα σκιμμερακι επιφάνειας κ καθάρισα. 

Αν δεν έχεις ανάλογες συμπεριφορές από τα ψάρια δε νομίζω το πρόβλημα να είναι το οξυγόνο ή το co2 στο νερό.

Ίσως να υπάρχει κάποιο βακτηριακο πρόβλημα. Αλλά σε αυτόν τον τομεα δεν έχω καμία εμπειρία και δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites



Σε δύο περιπτώσεις έχω παρατηρήσει στο δικό μου, θέμα με οξυγονο-co2. Η πρώτη όταν είχε πειραχτεί κατά λάθος η μικρομετρικη και έπεφταν 4φ/δ για ένα 24ωρο(!!!!) και το κατάλαβα από τα ψάρια που κολυμπαγαν κοντά στην επιφάνεια  (χωρίς απώλειες ομως) και η δεύτερη στις αρχές οταν  είχε δημιουργηθεί στην επιφάνεια του νερού ένα παχύ στρώμα βιοφιλμ με αποτέλεσμα παρόλη την αναταραξη  να μη γίνεται σωστή ανταλλαγή αερίων με την ατμόσφαιρα, με παρόμοια συμπτώματα. Σε αυτή την περίπτωση έβαλα ένα αντλιακι να ρίχνει νερό προς τα πάνω κ αργότερα πήρα ένα σκιμμερακι επιφάνειας κ καθάρισα. 
Αν δεν έχεις ανάλογες συμπεριφορές από τα ψάρια δε νομίζω το πρόβλημα να είναι το οξυγόνο ή το co2 στο νερό.
Ίσως να υπάρχει κάποιο βακτηριακο πρόβλημα. Αλλά σε αυτόν τον τομεα δεν έχω καμία εμπειρία και δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω.


Εχω βιοφιλμ σε μικρες ποσοτητες..
Αλλα με καποια αντλια ειμαι κομπλε...
Αν ειναι βακτηριακο τοτενες θα ειχανε και τα αλλα πρόβλημα...ακαριαίο...
Αλλα και παλι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν εχω ιδεα ουτε εγω για το πως μπορώ να κανω μια προληπτική θεραπεια

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι με τα στοιχεια που εχουμε δεν μπορω να σου πω οτι τα ψαρια ειχαν αυτο η ειχαν εκεινο. Δηλαδη αφου δεν ειδες καποιο συμπτωμα. 

Εμενα οπως εχω ξαναπει οι μαζικοι θανατοι μου φερνουν στο μυαλο δηλητηριαση. Βεβαια μπορει και να ειναι ειτε απο ελλειψη οξυγονου ειτε απο αυξημενη θερμοκρασια κτλ κτλ. 

Τωρα εισαι σε φαση που αλλαζεις συνθεση;

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι με τα στοιχεια που εχουμε δεν μπορω να σου πω οτι τα ψαρια ειχαν αυτο η ειχαν εκεινο. Δηλαδη αφου δεν ειδες καποιο συμπτωμα. 
Εμενα οπως εχω ξαναπει οι μαζικοι θανατοι μου φερνουν στο μυαλο δηλητηριαση. Βεβαια μπορει και να ειναι ειτε απο ελλειψη οξυγονου ειτε απο αυξημενη θερμοκρασια κτλ κτλ. 
Τωρα εισαι σε φαση που αλλαζεις συνθεση;
Σε αυτο που λες "δυστυχώς" για μενα αλλα και για τα ψαρια εχεις απολυτο δικιο..
Ειλικρινα δεν παρουσιάζουν κατι...

Και εμενα για δηλητηρίαση παει το μυαλο μου...καπου εχω καταληξει αλλα θα το δω στις επομενες μερες..
Ναι αλλαζω ψαροσυνθεση
Βγάζω μελανοταινιες...
Δεν εμεινε τπτ απο γετρουδια οπως ειπα
Εφυγε ο αρσενικος γοβιος

Μπήκανε ροδοστομοι,ραμς και ανσιστρους
Σταδιακα...

Σε τελικη συνθεση...
Βεβαια οταν φυγουν οι μελανο θα αλλαξω και το scape οπότε θα ξεπλυθεί αμμος και υλικα με νερό ενυδρείου και βλέπουμε...θα αλλαξω και στις αντλιουλες τα σημεια ωστε κανενα σημειο να μην μενει χωρίς κυκλοφορία νερού...θα δουμε απο εκει και επειτα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ετρεξες το ενυδρειο με ανθρακα;;

Πραγματικα θα βοηθουσε παρα πολυ η φορμα ασθενειων για να δουμε ενυδρειο και ρουτινες!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετρεξες το ενυδρειο με ανθρακα;;
Πραγματικα θα βοηθουσε πατα πολυ η φορμα ασθενειων για να δουμε ενυδρειο και ρουτινες!!
Οχι δεν έτρεξα ανθρακα
Αμα ειναι να βοηθήσει τοσο πολυ δωσε μου ενα λεπτο να ανοιξω υπολογιστή

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...