Jump to content

Μεταφορά και φτιάξιμο ενυδρείου σε λειτουργία


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Μετά από πολλά χρόνια απραξίας όσο αφορά τον κόσμο των ενυδρείων, επιτέλους αποφάσισα να επανέλθω δυναμικότερα. Έχω περάσει από διάφορα στάδια και λίτρα στην ζωή μου με πιο πρόσφατο για πολλά χρόνια τους Αφρικάνικους πληθυσμούς από τις λίμνες Tanganyika και Malawi σε ένα ενυδρείο 370 λίτρα. Φυσικά αφού θα ξανακυλήσω , τουλάχιστον θα το κάνω σωστά, θα δοκιμάσω την τύχη μου δηλαδή στον θαλασσινό κόσμο. Και πάμε στην ουσία… το επόμενο διάστημα θα αποκτήσω ένα ενυδρείο JUWEL RIO 450 που είναι εδώ και χρόνια σε λειτουργία. ( https://www.juwel-aquarium.de/Produkte/Aquarien/Rio-Line-LED/Rio-450-LED/ ) Ο τωρινός ιδιοκτήτης δεν έχει τις γνώσεις και τον χρόνο να ασχοληθεί και να μάθει, οπότε εδώ και χρόνια κάθε τόσο συμπληρώνει μελλοθάνατα ψάρια και όσο κρατήσουν. Προχτές πήγα να το δω, εκτός της άλγη και της βρωμιάς που υπήρχε στο ενυδρείο, όλες οι πρίζες (φίλτρα, φώτα, Skimmer κτλ) ήταν εκτός εδώ και πολύ καιρό και το κορυφαίο… ένα ψαράκι αλλά “Survivor” αρνείται πεισματικά να πεθάνει (Στην τρίτη φώτο)!!!! Το θέμα είναι ότι καθότι το ενυδρείο είναι πολλών ετών, φαντάζομαι ότι το νερό, βυθός, βράχους κτλ πρέπει να τα κρατήσω, για να μην πετάξω τους μικροοργανισμούς, σωστά? Αφού το μεταφέρω και το εγκαταστήσω σπίτι μου τι διαδικασία και τεστ να ακολουθήσω για να το κάνω και πάλι φιλόξενο για τα ψάρια? Ελπίζω να μην σας κούρασα, οποιαδήποτε συμβουλή θα είναι χρήσιμη! Ευχαριστώ και θα τα λέμε.  

IMG_9842.JPG

IMG_9843.JPG

IMG_9844.JPG

IMG_9845.JPG

IMG_9847.JPG

IMG_9849.JPG

IMG_9850.JPG

IMG_9852.JPG

IMG_9854.JPG

Έγινε επεξεργασία - Παντελής
Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες φίλε μου!

 

όντως το ενυδρείο φαίνεται παρατημένο και θέλεει πολύ δουλειά για να επανέρθει.

Προσωπικά θα το πήγαινα από την αρχή.

Αν θες να κρατήσεις βράχο, πάρε πρώτα μετρήσεις να δείς που βρίσκεσαι και το ξαναβλέπουμε. Αλλαγή νερού στο 100% την θές σίγουρα.

από εξοπλισμό τι έχει?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλή αρχή. Απορώ γιατί ο άνθρωπος που το είχε το κρατούσε... Τέλοσσπάντων δεν μας αφορά, απλά η εικόνα είναι πολύ άσχημη. Θα σου πουν περισσότερα πράγματα τα παιδιά του φόρουμ που έχουν πολύ μεγάλη εμπειρία.

 

Εγώ προσωπικά, αν έβλεπα αυτήν την εικόνα δεν θα κρατούσα τίποτα αφού τρέχει πολλά χρόνια . Αν σου προτείνουν και τα παιδιά να μην κρατήσεις τίποτα τότε ακολουθείς την διαδικασία όπως περιγράφεται σε αντίστοιχο θέμα του φόρουμ.

 

Το ψαράκι δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι, αλλά καλό θα είναι αν του βρεις ένα καλό σπίτι. Μπορεί κάποιος να ενδιαφέρεται με την ελπίδα βέβαια να είναι υγιές μετά από την παραμονή του σε τέτοιο περιβάλλον.

 

Μια ερώτηση: Το σίδερο στη τελευταία φώτο τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε!

Θα συμφωνήσω με τον @pan_Oz !

To ενυδρείο καθάρισμα, Πέταμα ο αραγωνιτης!

Και μέτρηση ο βράχος για φωσφορικα!

Καλή αρχή!

Καλό διάβασμα!

Και πολύ υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Οτι θες καθαρισε το σχολαστικα και περασε το με υπερμαγγανικο σε υπερδοσολογια ή χλερι η...

Μιλαω για τα μηχανικα μερη!!

Οι σιλικονες εφοσον εχουν κρατησει την ελαστικοτητα τους δεν νομιζω να εχουν θεμα..

Ενα test drive ομως θα σου δωσει μεγαλυτερη ασφαλεια..

Γεμισε το νερο οταν το καθαρισεις και "τρεξτο" με οσους περισοτερους κυκλοφορητες και αντλιες μπορεις για μια μερα...

Για τα "ζωντανα" μερη του ενυδρειου θα σου πουν περισοτερα οι θαλασσινοι..:D

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και μια παρουσίαση του εξοπλισμού να δούμε που βρισκόμαστε και τι άλλο θα χρειαστείς. Έχεις σκεφτεί καθόλου τι ενυδρείο θα κάνεις. Εννοώ fishonly, ή κάποιου τύπου reef;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλώς όρισες φίλε!

Θα συμφωνήσω με τον @pan_Oz !

To ενυδρείο καθάρισμα, Πέταμα ο αραγωνιτης!

Και μέτρηση ο βράχος για φωσφορικα!

Καλή αρχή!

Καλό διάβασμα!

Και πολύ υπομονή!

Απλά όλα καινουργια από την αρχη. Με το καλο ,επισείς αλλαγή σκιμερ από χτες και εάν θες και κοραλια ανάλογα το είδος φεύγουν και αυτά.Σαμπ είναι το ιδανικό αλλιώς deltecmc600 .

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Vakoutro έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου και καλή αρχή. Απορώ γιατί ο άνθρωπος που το είχε το κρατούσε... Τέλοσσπάντων δεν μας αφορά, απλά η εικόνα είναι πολύ άσχημη. Θα σου πουν περισσότερα πράγματα τα παιδιά του φόρουμ που έχουν πολύ μεγάλη εμπειρία.

 

Εγώ προσωπικά, αν έβλεπα αυτήν την εικόνα δεν θα κρατούσα τίποτα αφού τρέχει πολλά χρόνια . Αν σου προτείνουν και τα παιδιά να μην κρατήσεις τίποτα τότε ακολουθείς την διαδικασία όπως περιγράφεται σε αντίστοιχο θέμα του φόρουμ.

 

Το ψαράκι δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι, αλλά καλό θα είναι αν του βρεις ένα καλό σπίτι. Μπορεί κάποιος να ενδιαφέρεται με την ελπίδα βέβαια να είναι υγιές μετά από την παραμονή του σε τέτοιο περιβάλλον.

 

Μια ερώτηση: Το σίδερο στη τελευταία φώτο τι είναι;

 

Το σίδερο δεν το παρατήρησα όσο ήμουν εκεί, μου φαίνεται όμως κάποιος σφιγκτήρας όπου κάτι θα έχει στερεώσει. Ίσως το φίλτρο για κάποιο λόγο. Θα το ξανακοιτάξω.

 

Αυτός που το έχει το ενυδρείο έλειπε και δεν ξέρω τι μηχανισμοί είναι, άλλα και να ήταν εκεί δεν νομίζω να ήξερε και ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Οτι θες καθαρισε το σχολαστικα και περασε το με υπερμαγγανικο σε υπερδοσολογια ή χλερι η...

Μιλαω για τα μηχανικα μερη!!

Οι σιλικονες εφοσον εχουν κρατησει την ελαστικοτητα τους δεν νομιζω να εχουν θεμα..

Ενα test drive ομως θα σου δωσει μεγαλυτερη ασφαλεια..

Γεμισε το νερο οταν το καθαρισεις και "τρεξτο" με οσους περισοτερους κυκλοφορητες και αντλιες μπορεις για μια μερα...

Για τα "ζωντανα" μερη του ενυδρειου θα σου πουν περισοτερα οι θαλασσινοι..:D

 

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα παιδιά. Άρα αυτό που μου λέτε όλοι είναι ότι πετάω και το νερό και τον αραγωνίτη. Αυτό κάνει την μεταφορά πιο εύκολη. Το Skimmer και το φίλτρο στον φούντο και αυτά? Δεν καθαρίζουν και να ξαναχρησιμοποιηθούν? Ίσως να ακολουθήσω την συμβουλή του Στάθη. Σιλικόνες δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι, άλλα θα τις δω. Γενικότερα δεν έχω καλή εικόνα του ενυδρείου, πέρα από τις φωτογραφίες, οπότε θα το κοιτάξω και θα επανέλθω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

τι skimmer έχει και γενικά γράψε μας λίγα πράγματα για τον εξοπλισμό του

 

Link to comment
Share on other sites

@Vakoutro  @Παντελής

Κάτι μου λέει οτι το "σίδερο" είναι μεταλλικός σφικτήρας για να κρατάει το φιλτροκούτι στην θέση του . . .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...