Jump to content

Αλλαγή φωτισμού με LED 3W


KostasGr

Recommended Posts

Αν και είχα πει ότι δεν θα ασχοληθώ με τον φωτισμό του μικρού μου, έχω πλέον αποφασίσει ότι θα κάνω την μετάβαση σε LED.

 

Πρόκειται για το HAIELA 60lt το οποίο έχει στο καπάκι μια λάμπα PL24W 6500K (24W 32cm) μέσα σε ένα στεγανό φωτιστικό.

 

Η σκέψη μου είναι να βγει η λάμπα και μέσα στο σκαφάκι να μπει μια κατασκευή αλουμινένιας ράγας με 10 LED των 3W. Τα led sta 6500K και μερικά full spectrum (plant grow)

 

Υπάρχει πολύ φθηνό σετάκι 10 LED με τον κατάλληλο driver και σκέφτομαι να το τολμήσω.

 

Τα ερωτήματα:

 

Αξίζει να ασχοληθώ; (το κόστος είναι μικρό) 

Τα 10 LED είναι ερκετά;

Πόσα από τα 10 να είναι full spectrum; Σκέφτομαι 3 ή 4.

Με την αλουμινοβεργα θα είμαι οκ από θερμοκρασία;

 

Η λίστα μου μέχρι στιγμής:

 

http://www.ebay.com/itm/10X-3W-Cold-White-6000-6500K-High-Power-LED-chip-AC-110-220V-6-10x3w-driver-/222192356491?var=&hash=item794fce4b71

http://www.ebay.com/itm/1w-3-watt-full-spectrum-380nm-840nm-led-grow-chip-bridgelux-20mm-base-PCB-/221941451308?var=&hash=item7943dffdff

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Το κοστος είναι ελάχιστο όπως είπες. Απλά πιστευω πως για να αξίζει η αναβάθμιση πρέπει να πας σε περισσότερα λεντ πχ 14. (Γύρω στα 200lm  αποδίδει το κάθε ενα)  

Και το ιδανικό θα ήταν να βαλεις 2 drivers για να ανάβουν μισά κ μισά. Κάτι σαν υποτυπώδη ανατολη-δυση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλήξει ότι θα βάλω 10. Γι αυτό το συζητάμε. 

 

14 είναι οκ; 10 λευκα και 4 plant grow;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kkgr said:

Δεν έχω καταλήξει ότι θα βάλω 10. Γι αυτό το συζητάμε. 

 

14 είναι οκ; 10 λευκα και 4 plant grow;

Νομίζω ότι είναι πολύ καλά θα είσαι super  

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Αν και είχα πει ότι δεν θα ασχοληθώ με τον φωτισμό του μικρού μου, έχω πλέον αποφασίσει ότι θα κάνω την μετάβαση σε LED.

 

Πρόκειται για το HAIELA 60lt το οποίο έχει στο καπάκι μια λάμπα PL24W 6500K (24W 32cm) μέσα σε ένα στεγανό φωτιστικό.

 

Η σκέψη μου είναι να βγει η λάμπα και μέσα στο σκαφάκι να μπει μια κατασκευή αλουμινένιας ράγας με 10 LED των 3W. Τα led sta 6500K και μερικά full spectrum (plant grow)

 

Υπάρχει πολύ φθηνό σετάκι 10 LED με τον κατάλληλο driver και σκέφτομαι να το τολμήσω.

 

Τα ερωτήματα:

 

Αξίζει να ασχοληθώ; (το κόστος είναι μικρό) 

Τα 10 LED είναι ερκετά;

Πόσα από τα 10 να είναι full spectrum; Σκέφτομαι 3 ή 4.

Με την αλουμινοβεργα θα είμαι οκ από θερμοκρασία;

 

Η λίστα μου μέχρι στιγμής:

 

http://www.ebay.com/itm/10X-3W-Cold-White-6000-6500K-High-Power-LED-chip-AC-110-220V-6-10x3w-driver-/222192356491?var=&hash=item794fce4b71

http://www.ebay.com/itm/1w-3-watt-full-spectrum-380nm-840nm-led-grow-chip-bridgelux-20mm-base-PCB-/221941451308?var=&hash=item7943dffdff

αξιζει τζαμπα ειναι.. οταν τα φιαξεις κανε μια παρουσιαση!!!! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, μιλάμε για το ενυδρείο με τα απιστο ετσι;

Νομίζω με 14 (10+4) θα είσαι οκ. Παραπάνω μάλλον υπερβολή θα είναι. 

Αν μπορείς βάλε κ μια φωτο από το καπάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό το ενυδρείο είναι, ναι. Θα ανεβάσω το βραδάκι φωτογραφία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο πειραμα που ειχα κανει παλαιοτερα με power led , τα 3w ηταν μια χαρα σε σκετη ψηκτρα, τα 5w θελαν καλη ψηκτρα και σχετικα αραια , αλλα τα 10w θελαν ψυκτρα με ανεμηστηρα οπωσδηποτε, και λογο του μικρου υψους που θα εχεις 30w θα ειναι μια χαρα, τωρα για την αναλογια  πιστευω οτι με 7 daylight (6500k) και 4 full  θα εισαι μια χαρα, εγω που ειχα δοκιμασει 50-50 το κοκκινιζε, βεβαια αυτα ειναι γουστα, παρε καποια παραπανω και πριν τα κολησεις κανονικα κανε ενα τεστ να δεις το χρωμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ψύκτρα να υποθέσω δεν θα είναι χωμένη μέσα στο στεγανό σκαφάκι ??

Για να διατυπώσω λίγο καλύτερα . . .

Εκεί που σκοπέυεις να την βάλεις έχεις υπολογίσει οτι πρέπει να αερίζεται ??!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ζητούμενο γι αυτό βάζεις και την ψύκτρα. . .

Κάπως πρέπει να δροσίζεται και αυτή η μικρούλα (h=12mm) καψερή ψύχτρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε:)

Ο driver του κιτ, οδηγει τα λεντ με ενταση ρευματος 650mA. Πραγμα που σημαινει οτι το λεντ θα δουλευει σχεδον στο max, με αποτελεσμα να παραγει αρκετη θερμοτητα. Οπως σωστα λεει ο Βασιλης η θερμοτητα αυτη καπου πρεπει να διοχετευτει. Γι'αυτο σου ζητησα τη φωτο. Αν εγκλωβίσεις λεντ-ψυκτρα μεσα στο στεγανο κουτι, το πιο πιθανο ειναι, οχι να καψεις τα πλαστικα (αφου κ οι PL λαμπες παραγουν κ αυτες πολυ θερμοτητα) αλλα να μειωσεις δραματικα το οριο ζωης των λεντ, αλλα και την αποδοση τους αφου κ αυτη εξαρτάται απο τη θερμοκρασια περιβαλλοντος. (Max 80-85C) 

Οπως το βλεπω, λυση στο θεμα  θα ηταν να κοπει το καπακι ωστε το πανω μερος της ψυκτρας να προεξεχει και να αποβαλλει τη θερμοτητα στο περιβαλλον ή μια τρυπα με ενα μικρο ανεμιστηρακι στη πανω πλευρα που θα τραβαει αερα μεσα απο το κουτι.

Πριν κανα χρονο ειχα φτιαξει σε φιλο με ανοιχτο ενυδρειο με αφρικανες, 120εκ ψυκτρα με 3βαττα αλλα η ψυκτρα ηταν και το "φωτιστικο" που κρεμοταν πανω απο το ενυδρειο. Ανεπνεε δηλαδη ελευθερα, ζεσταινοταν μεν, αλλα οχι σε υπερβολικο βαθμο. Και μεχρι που το ξεστησε πριν λιγο καιρο, δουλευε ρολοι.

Αφου την εκανες ομως την παραγγελια ηδη, οταν με το καλο ερθουν, το φτιαχνεις (αν χρειαστεις βοηθεια σφυρα) και σου φερνω ενα στεγανο σκαφακι φθοριου το βαζουμε μεσα, κ βλεπουμε θερμοκρασιες κ συμπεριφορα.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ, να προεξέχουν τα fins της ψύκτρας από το καπάκι, νομίζω έτσι θα είναι οκ. 

 

Θα δούμε πως θα προχωρήσει όταν έρθουν τα πράγματα, έχω καιρό να παραγγείλω από ebay και ακούω ότι αργούν πολύ πλέον. 

 

ευχαριστώ @Antonis K

Link to comment
Share on other sites

Δεν απορρίπτω τιποτα. Θα γινουν δοκιμες και ό,τι δείξει.

Το ενδεχομενο οι θερμοκρασίες να ειναι αποδεκτές μεσα στο σκαφάκι το θεωρώ απιθανο.

Αν δουλεύοντας χωρις ενεργη ψυξη δεν σηκωνει θερμοκρασιες καλο θα ηταν να απεφευγα τον θορυβο και την καλωδιωση ενός ανεμιστήρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρονικό παράθυρο παράδοσης 2 μήνες, ό,τι να ΄ναι...

 

Capture.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ άλλων, ναι. Όλα από τον ίδιο πωλητή, οπότε όταν και αν έρθουν, θα έρθουν όλα μαζί. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις τα πάντα πλέον εκτός Ευρώπης περνάνε τελωνείο και όλα μπορούν να συμβούν, μπορούν να ζητήσουν φόρο μεγαλύτερο απο το κόστος αγοράς, συνέβη σε φίλο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όριο όμως κάτω από το οποίο δεν πρέπει να μπαίνει ΦΠΑ. Αν μπει μπορείς να κάνεις ένσταση και δικαιώνεσαι αν και τα έξοδα εκτελωνιμού δεν τα γλιτώνεις. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που έπαθε ένας φίλος είναι ότι δεν πίστευαν την απόδειξη που τους κατέθεσε, με αποτέλεσμα να τα παρατήσει στο τελωνείο,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...