Jump to content

Επιστροφή στο χόμπι


ataktoulis

Recommended Posts

Και 1 λιτρο για να αρχίσεις ειναι καλο νομιζω. Και θα προσθέσεις και ψάρι για διατηρείς την βιολογια και μερα με την μερα προσθέτεις ψαρια και οτι αλλο θελεις...


Ωραία! Οπότε όταν με το καλό στηθεί θα κάνω αναζήτηση για μπόλι γιατί δε θα με χαλούσε να το στήσω και να ξεκινήσω με 1-2 ψαράκια αμέσως. ;)
Σκεφτόμουν να προσθέτω ψάρι, αφού παίρνω μετρήσεις ανά 20-30 ημέρες μέχρι να φτάσω στο μέγιστο ασφαλή αριθμό για τα λίτρα μου.

Στο μπόλι πρέπει να προσέξω κάτι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 


στο μπόλι πρέπει να προσέξω κάτι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Να μην ειναι απο ενυδρειο που περασε αρρωστια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις επικοινώνησα με το κατάστημα που θα μου κάνει το ενυδρείο. Η διάσταση που συμφωνήσαμε τελικά είναι 150Χ50Χ60 (αντί για 140Χ50Χ60 που έλεγα αρχικά) και το καπάκι διαθέτει 1 λάμπα Led 35W στα 120cm ενώ έχει θέσεις για άλλες 3. Να βάλω άλλες λάμπες και εάν ναι, πόσες; 20€ η κάθε μία μου είπε ότι κοστίζει, είναι καλά; Από φυτά θα έχω όπως έχω ξαναγράψει Ανούμπιες, Βαλισνέριες, Κρυπτοκορίνες και Εχινόδωρους σε όλο το μήκος του βυθού. Χονδρικά 8-10 φυτά. Επειδή είμαι της παλιάς σχολής εγώ με τις κλασσικές λάμπες δε μπορώ να υπολογίσω με τις Led τι παίζει. Ισοδυναμούν σε 35W φθορισμού ή υπάρχει κάποια άλλη αντιστοιχία;;

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω και κάποιες από τις αρχικές μου απορίες που δεν απαντήθηκαν:

 

1) Σχετικά με το τάισμα των ψαριών, όταν έρθει η ώρα επειδή οι απόψεις διαφέρουν θέλω να ρωτήσω, χρειάζονται αρκετή τροφή ή και με λίγη θα είναι ευχαριστημένα τα ψαράκια μου; Τάισμα κάθε μέρα ή ανά 2;;

 

2) Αλλαγές θα κάνω ανά 15ημέρες και όχι κάθε εβδομάδα όπως στο παρελθόν. Επειδή το ενυδρείο θα μπει στο σαλόνι και το πήγαινε έλα με τους κουβάδες θα είναι δύσκολο, έχει να προτείνει κανείς κάτι, κυρίως για το άδεισμα του νερού; Για το φρέσκο νερό σκέφτηκα πλαστικό βαρέλι, το οποίο μπορώ να γεμίζω με λάστιχο και θα ετοιμάζω 1 ώρα πριν την αλλαγή, αλλά το άδειασμα με προβληματίζει γιατί αν υποθέσουμε ότι θα βγάζω 120lt νερό σε κάθε αλλαγή είναι 10 κουβάδες.

 

3) Μπορώ να βάλω άλλα ψαράκια μαζί με τα χρυσόψαρα (π.χ. κάποιο ζωοτόκο) αφού θεωρητικά κινούνται σε διαφορετικό ύψος νερού και θα υπάρχει πλέον άπλετος χώρος προσέχοντας την ιχθυοφόρτιση ή να μην το επιχειρήσω;

Link to comment
Share on other sites

1)Καθε ημερα.

2)Αλλαγες καθε εβδομαδα,τα χρυσοψαρα ειναι ρυπογονα ψαρια.

3)Εγω δεν θα εβαζα αλλα ψαρια.Βαλε σαλιγγαρια ramshorn.

Link to comment
Share on other sites

1)Καθε ημερα.
2)Αλλαγες καθε εβδομαδα,τα χρυσοψαρα ειναι ρυπογονα ψαρια.
3)Εγω δεν θα εβαζα αλλα ψαρια.Βαλε σαλιγγαρια ramshorn.


Κάθε εβδομάδα 150lt νερό;;; Θέλω συμβουλές στη μεταφορά του βρώμικου νερού απ'το σαλόνι στην τουαλέτα και ένα βαρέλι δώρο για γέμισμα με καθαρό νερό!! :P


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 


Κάθε εβδομάδα 150lt νερό;;; Θέλω συμβουλές στη μεταφορά του βρώμικου νερού απ'το σαλόνι στην τουαλέτα και ένα βαρέλι δώρο για γέμισμα με καθαρό νερό!! :P


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μπορεις με εναν πολυ μακρυ σωληνα, ωστε το νερο να πηγαινει κατευθειαν στην αποχετευση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το αδειασμα αντλια ,λαστιχο εως την τουαλετα ΄η το μπαλκονι.Οσο για το βαρελι

εχεις δυο βαρελια δωρο απο εμενα:shifty:.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, ataktoulis said:

Μόλις επικοινώνησα με το κατάστημα που θα μου κάνει το ενυδρείο. Η διάσταση που συμφωνήσαμε τελικά είναι 150Χ50Χ60 (αντί για 140Χ50Χ60 που έλεγα αρχικά) και το καπάκι διαθέτει 1 λάμπα Led 35W στα 120cm ενώ έχει θέσεις για άλλες 3. Να βάλω άλλες λάμπες και εάν ναι, πόσες; 20€ η κάθε μία μου είπε ότι κοστίζει, είναι καλά; Από φυτά θα έχω όπως έχω ξαναγράψει Ανούμπιες, Βαλισνέριες, Κρυπτοκορίνες και Εχινόδωρους σε όλο το μήκος του βυθού. Χονδρικά 8-10 φυτά. Επειδή είμαι της παλιάς σχολής εγώ με τις κλασσικές λάμπες δε μπορώ να υπολογίσω με τις Led τι παίζει. Ισοδυναμούν σε 35W φθορισμού ή υπάρχει κάποια άλλη αντιστοιχία;;

 

Υπολόγισε τον φωτισμό σου με τα lumen που βγάζει το φωτιστικό σου, υπολόγισε 60-70 lumen για υψηλό φωτισμό και από 30-40 lumen μέτριος φωτισμός

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Υπολόγισε τον φωτισμό σου με τα lumen που βγάζει το φωτιστικό σου, υπολόγισε 60-70 lumen για υψηλό φωτισμό και από 30-40 lumen μέτριος φωτισμός


Οι παραπάνω τιμές είναι ανά λίτρο να υποθέσω;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Για το αδειασμα αντλια ,λαστιχο εως την τουαλετα ΄η το μπαλκονι.Οσο για το βαρελι
εχεις δυο βαρελια δωρο απο εμενα:shifty:.


stav μπορείς να μου προτείνεις μία μικρή αντλία; Το σαλόνι είναι 3 σκαλάκια κάτω από το επίπεδο που βρίσκεται η τουαλέτα btw


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι 1,6 υψομετρικό πάρε αυτόν

και αν είναι 2.2 μετρά πάρε αυτόν  

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι 1,6 υψομετρικό πάρε αυτόν
και αν είναι 2.2 μετρά πάρε αυτόν  



Συγγνώμη για τη βλακώδη ίσως ερώτηση. Η αντλία αυτή συνδέεται με λαστιχάκι, βυθίζεται εντελώς στο ενυδρείο και ξεκινάει η λειτουργία περιστρέφοντας το διακόπτη που έχει μπροστά; Δηλαδή χρειάζεται να βάλεις χέρι μέσα στο ενυδρείο για on/off ή μπορείς να την ανοίξεις, να τη βάλεις αμέσως μέσα (για να μην κάει) και μετά την τραβάς και την κλείνεις αμέσως;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Βαζεις την αντλια μεσα την βαζεις στην πριζα και μολις τελειωσεις την αποσυνδεεις

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις την αντλια μεσα την βαζεις στην πριζα και μολις τελειωσεις την αποσυνδεεις


Ομολογώ ότι δεν έφτασε ως εκεί η σκέψη μου! Χαχα.. Σε ευχαριστώ Oresths_S


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη σου ευχομαι φιλαρακι και καλη επανοδο. Ειδα το θεμα λιγο βιαστικα γιατι ειναι αργα. Αυριο θα το μελετησω λιγο καλυτερα αν και νομιζω πως τα παιδια σε καλυψαν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Καλη αρχη σου ευχομαι φιλαρακι και καλη επανοδο. Ειδα το θεμα λιγο βιαστικα γιατι ειναι αργα. Αυριο θα το μελετησω λιγο καλυτερα αν και νομιζω πως τα παιδια σε καλυψαν.

 

Να'σαι καλά Θοδωρή και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Ελπίζω να πάει καλά το πράμα γιατί θα μου φύγουν πάνω από 1.000€ αυτή τη φορά και θέλω το αποτέλεσμα να είναι αντάξιο και να κρατήσει για χρόνια. Έχω τεράστια αδυναμία στα χρυσόψαρα και μου έλειψαν τα ενυδρεία 3 χρόνια που απείχα. Απλά με τη μετακόμιση πάνε λίγο αργά τα πράγματα αλλά θα προχωρήσω σιγά σιγά μόλις τακτοποιηθούν όλα.

Η κατασκευή θα πάρει 10 ημέρες και αμέσως θα ξεκινήσω το στήσιμο μετά. Ελπίζω έως τα Χριστούγεννα να είναι όλα έτοιμα 100%

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η αλήθεια είναι δε σκέφτηκα καθόλου τη μεταλλική κατασκευή αλλά θα δω αν μπορεί να ταιριάξει στο χώρο που θα βάλω το ενυδρείο. Πρέπει να πάρουμε το οκ και από τη γυναίκα! Χαχαχαχα.

Το πιθανότερο σενάριο είναι να βάλω μόνο χρυσόψαρα αν και θα ήθελα να έχω 2-3 ζωοτόκα αλλά για την τροφή και στο παρελθόν δεν είχα θέμα με 1 Commet και 1 Fancy στα 112lt.

Αν βάλω ζωοτόκα σκεφτόμουν κάτι σε Moly μαζί με κανέναν Ξιφοφόρο. Δε θέλω μικρά ψαράκια ξανά. 

Αλλά μέχρι να φτάσω στα ψαράκια πρέπει να το φτιάξω και να το στρώσω να γίνει τούμπανο πριν βάλω ψαράκια οπότε θα επανέλθω με ερώτημα όταν έρθει η ώρα.

Άλλη απορία τώρα: UPS να πάρω; Αν ναι, πόσα watt για να συνδέσω μόνο τα φίλτρα;

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα και τους σωλήνες πώς μπορώ να τα απολυμάνω πριν τα χρησιμοποιήσω ξανά μετά από τόσο καιρό; Οι σωλήνες άσπρισαν από τα άλατα, ακόμη και αυτός της εισόδου που μπαίνει μέσα στο ενυδρείο. 

Καμιά ιδέα;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια.

Με ξυδι μπορεις να το απολυμανεις και ζεστο νερο. Οχι καυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...