Jump to content

Επιστροφή στο χόμπι


ataktoulis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Μετά από 2ετή περίπου απουσία ήρθε η ώρα να επιστρέψω δυναμικά. Σκέφτομαι την αγορά νέου ενυδρείου για χρυσόψαρα (140X50X60 - 420lt), χειροποίητο από ....... (κάνει να πω από που ή θεωρείται διαφήμιση);; Είμαι σε φάση μετακόμισης οπότε υπολογίζω το στρώσιμο να ξεκινήσει στα μέσα του επόμενου μήνα. Επειδή κάποια πράγματα έχουν ξεθωριάσει θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Αρχικά θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) Το στρώσιμο πόσο καιρό χονδρικά θα μου πάρει; Θα χρησιμοποιήσω 2 εξωτερικά φίλτρα Fluval 206 που τα έχω ήδη από το παρελθόν και το καθένα από αυτά είναι μισό με σφουγγάρια και μισό με Sera Siporax περίπου 1,5lt/φίλτρο αν θυμάμαι καλά. Πάντως είναι μισό σφουγγάρι, μισό Siporax. Θα είμαι καλυμμένος για περίπου 2-3 Commet και 4-5 Fancy χρυσόψαρα; Η έξοδος του νερού να είναι από την ίδια πλευρά ή το κάθε φίλτρο σε αντίθετη φορά; (απέναντι το ένα από το άλλο). Από φυτά θα βάλω 4-5 ανούμπιες και θα σκεφτώ για άλλα μιας και κατά την προηγούμενη εμπειρία μου είδα τα πάντα να εξαφανίζονται. Πόσα Watt φωτισμού περίπου θα χρειαστώ;

 

2) Το χαλίκι που είχα στα προηγούμενα 2 ενυδρεία μου (60lt+112lt) θα είναι λίγο για να γεμίζω το νέο ενυδρείο, σωστά; Πώς μπορώ να υπολογίσω τα κιλά που θα χρειαστώ αν υποθέσουμε ότι θέλω να έχει ύψος 3,5-4cm; Αν και αν υπολογίσω ότι τα προηγούμενα ενυδρεία είχαν μήκος 60cm και 80cm και πλάτος 30cm και 40cm αντίστοιχα αν θυμάμαι καλά η διαφορά θα είναι μικρή. Ή μήπως όχι; Μιλάμε για ίδιο μήκος και λίγο διαφορετικό πλάτος. Μήπως τελικά χρειαστώ λιγότερο αφού συνολικό μήκος μένει ίδιο και πλάτος μειώνεται κατά 20cm; Τα έχω μπερδέψει! Χαχα.

 

3) Θα ξεκινήσω στρώσιμο με κάποιο προϊόν ή να αφήσω τον κύκλο να γίνει ομαλά ρίχνοντας λίγη τροφή ανά 5-6 μέρες; Κάποιο πρόσθετο της Sera που χρησιμοποιούσα και μου διαφεύγει το όνομά του με έτοιμα βακτήρια σε κάθε αλλαγή χρειάζεται;

 

4) Σχετικά με το τάισμα των ψαριών, όταν έρθει η ώρα επειδή οι απόψεις διαφέρουν θέλω να ρωτήσω, χρειάζονται αρκετή τροφή ή και με λίγη θα είναι ευχαριστημένα τα ψαράκια μου; Τάισμα κάθε μέρα ή ανά 2;;

 

5) Αλλαγές θα κάνω ανά 15ημέρες και όχι κάθε εβδομάδα όπως στο παρελθόν. Επειδή το ενυδρείο θα μπει στο σαλόνι και το πήγαινε έλα με τους κουβάδες θα είναι δύσκολο, έχει να προτείνει κανείς κάτι, κυρίως για το άδεισμα του νερού; Για το φρέσκο νερό σκέφτηκα πλαστικό βαρέλι, το οποίο μπορώ να γεμίζω με λάστιχο και θα ετοιμάζω 1 ώρα πριν την αλλαγή, αλλά το άδειασμα με προβληματίζει γιατί αν υποθέσουμε ότι θα βγάζω 120lt νερό σε κάθε αλλαγή είναι 10 κουβάδες.

 

6) Γενικότερη απορία: Το σαμπ έχει νόημα αντί των κλασσικών εξωτερικών φίλτρων; Αν ναι, πόσο εύκολο είναι να κατασκευάσω ένα με το 60άρι ενυδρείο που είχα και τι εξοπλισμό θα χρειαστώ;

 

7) Μπορώ να βάλω άλλα ψαράκια μαζί με τα χρυσόψαρα (π.χ. κάποιο ζωοτόκο) αφού θεωρητικά κινούνται σε διαφορετικό ύψος νερού και θα υπάρχει πλέον άπλετος χώρος προσέχοντας την ιχθυοφόρτιση ή να μην το επιχειρήσω;

 

Συγγνώμη αν κούρασα αλλά θέλω το εγχείρημα να είναι πιο επιτυχημένο αυτή τη φορά και να ξαναμπω σωστά και δυναμικά!

 

Κωνσταντίνος

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Καλως ξαναρθες:)

Εχω την ενυπωση οτι τα φιλτρα σου ειναι μικρα, ειδικα αν μιλαμε για χρυσοψαραδικο.

Χαλικι θα χρειαστεις να συμπληρωσεις. Αν υποθεσουμε οτι κ στα 2 παλια ειχες 4εκ τοτε στο πρωτο εχεις (6*3*0,4) 7,2λτ χαλικι και στο 2ο (8*4*0,4) 12,8λτ. Συνολο 20λτ. Στο καινουριο θες (14*5*0,4) 28λτ. Χοντρικα 1λτ ειναι 1,3 κιλα, αρα με ενα δεκακιλο ακομα θα εισαι ΟΚ.

Το σαμπ γενικοτερα ειναι μια πολυ καλη λυση. Θελει ομως καλη μελετη για τη κατασκευη του καθως κ τρυπημα του ενυδρειου (η εξωτερικη υπερχειληση) συν τα υδραυλικα για τις σωληνωσεις και μια αντλια για την επιστροφη του νερου. Αλλα αν χρειστεις αναβαθμιση σε φιλτρα ισως κ να σε συμφερει. Νομιζω ομως οτι το 60αρι ειναι μικρο για 400 λιτρα ενυδρειο. 

Τα υπολοιπα τα αφηνω στους χρυσοψαραδες:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καλως ξαναρθες:)

Εχω την ενυπωση οτι τα φιλτρα σου ειναι μικρα, ειδικα αν μιλαμε για χρυσοψαραδικο.

Χαλικι θα χρειαστεις να συμπληρωσεις. Αν υποθεσουμε οτι κ στα 2 παλια ειχες 4εκ τοτε στο πρωτο εχεις (6*3*0,4) 7,2λτ χαλικι και στο 2ο (8*4*0,4) 12,8λτ. Συνολο 20λτ. Στο καινουριο θες (14*5*0,4) 28λτ. Χοντρικα 1λτ ειναι 1,3 κιλα, αρα με ενα δεκακιλο ακομα θα εισαι ΟΚ.

Το σαμπ γενικοτερα ειναι μια πολυ καλη λυση. Θελει ομως καλη μελετη για τη κατασκευη του καθως κ τρυπημα του ενυδρειου (η εξωτερικη υπερχειληση) συν τα υδραυλικα για τις σωληνωσεις και μια αντλια για την επιστροφη του νερου. Αλλα αν χρειστεις αναβαθμιση σε φιλτρα ισως κ να σε συμφερει. Νομιζω ομως οτι το 60αρι ειναι μικρο για 400 λιτρα ενυδρειο. 

Τα υπολοιπα τα αφηνω στους χρυσοψαραδες:)

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για την απάντηση! Τι φίλτρα πιστεύεις ότι θα χρειαστώ; Έχω και 2 εσωτερικά τα οποία μπορώ να γεμίσω μόνο βιολογικό υλικό και ελάχιστο σφουγγάρι κάτω αλλά φοβάμαι μη γίνει τσίρκο με 2 εσωτερικά 4 σωλήνες για τα εξωτερικά φίλτρα. :P

Να προτιμήσω λέτε καινούριο χειροποίητο ενυδρείο όπως ανέφερα ή καλύτερα κάποιο επώνυμο (π.χ. Rio 400) και ας είναι μεταχειρισμένο; Εγώ προσανατολίζομαι στην 1η λύση πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Για το Fluval FX4 τι λες Αντώνη;; Υπερβολή μήπως; Εάν το έχει κανένας μπορεί να μας πει εάν κάνει πολύ θόρυβο; Είναι καλό που σταματάει ανά 12ωρο; Πόση ώρα σταματάει;

Ή να δω το Fluval 406 σε συνδυασμό με το ένα εκ των 2 Fluval 206 που έχω ήδη;

Επίσης, επειδή θα χρειαστώ επιπλέον βιολογικό υλικό να προτιμήσω το Fluval Biomax ή να ψάξω πάλι Sera Siporax που είναι όμως πιο ακριβό;

Θέλω να το στήσω σωστά από την αρχή αυτή τη φορά γιατί η 1η φορά ήταν λίγο δύσκολη και πολύπλοκη. :)

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Απο τα χαρακτηριστικα του, δε νομιζω οτι ειναι υπερβολη το FX4. Δε τα εχω δουλεψει παντως τα Fluval, οποτε περιμενε και αλλες γνωμες.

Βεβαια εχει και ενα 200αρι συν οτι βιολογικο βαλεις. Και σε συνδιασμο με το γεγονος οτι το ενυδρειο θα ειναι χειροποιητο, (μπορεις να ζητησεις να σου κανουν τρυπες), θα σκεφτομουν πολυ σοβαρα την κατασκευη σαμπ. Το 110λιτρο που εχεις κανει μια χαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τις αγορές θα τις κάνω από το ίντερνετ και λέω να αρχίσω σιγά σιγά και επειδή δε θυμάμαι την κοκκομετρία του χαλικιού μου, τι διαστάσεις πρέπει να επιλέξω; Χρώμα θέλω σαν αυτό που έχω στις φωτογραφίες μου, το φυσικό δηλαδή αλλά δεν ξέρω τι διάσταση να επιλέξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! Τα δύο fluval που έχεις με βάση το βιολογικό υλικό που έχουν (3 λίτρα siporax) σε καλύπτουν αρχικά η sera λέει ότι το 1 λίτρο siporax είναι αρκετό για 200 λίτρα νερού μπορείς να τα βάλεις στην αρχή για να ρίξεις το αρχικό κόστος.  Αργότερα βγάζεις το ένα 205 και βάζεις κάτι στο μέγεθος του fluval 406 (αυτο έχω εγώ σε 350 λίτρα καθαρό και είναι εντάξει) μπορείς να δεις και κάτι από τα κινέζικα όπως SunSun , aquanova. Κάτι Τελευταίο για τα fluval που έχεις: βεβαιωσου ότι δεν χάνουν ΠΡΙΝ τα βάλεις στο ενυδρείο. Όντως θα χρειαστείς 30 κιλά χαλίκι, ίσως και λίγο περισσότερο για αυτό το ενυδρείο. Για τροφές λέγεται ότι οι καλύτερες είναι οι New life spectrum kai omega one μια φορά την βδομάδα νηστεία και μετά ξεφλούδισμενός αρακάς είναι οκ. Για τα ψαράκια καλύτερα βάλε μόνο fancy χρυσόψαρα 1 ανά 50 λίτρα. Για αλλαγές νερού Πληκτρολόγησε diy pyton water changer  sto YouTube. Όποια άλλη απορία εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αν παρεις απο την σειρα fx να παρεις το fx5..

Ειναι σκαλες ανωτερο απο και απο το 6 και απο το 4 και ειναι "κουτι" για τα λιτρα σου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Απο τα χαρακτηριστικα του, δε νομιζω οτι ειναι υπερβολη το FX4. Δε τα εχω δουλεψει παντως τα Fluval, οποτε περιμενε και αλλες γνωμες.

Βεβαια εχει και ενα 200αρι συν οτι βιολογικο βαλεις. Και σε συνδιασμο με το γεγονος οτι το ενυδρειο θα ειναι χειροποιητο, (μπορεις να ζητησεις να σου κανουν τρυπες), θα σκεφτομουν πολυ σοβαρα την κατασκευη σαμπ. Το 110λιτρο που εχεις κανει μια χαρα.

 Το να προσθέσεις και άλλο όγκο νερού είναι καλή ιδέα. Δεν ανέφερες κάτι για βάση.. θα στην φτιάξει το κατάστημα που θα φτιάξει και το ενυδρείο? Πρώτα απ όλα ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ότι εκεί που θα βάλεις το ενυδρείο το πάτωμα αντέχει μισό τόνο+  βάρος

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Giannis_62518 έγραψε:

Καλώς ήρθες! Τα δύο fluval που έχεις με βάση το βιολογικό υλικό που έχουν (3 λίτρα siporax) σε καλύπτουν αρχικά η sera λέει ότι το 1 λίτρο siporax είναι αρκετό για 200 λίτρα νερού μπορείς να τα βάλεις στην αρχή για να ρίξεις το αρχικό κόστος.  Αργότερα βγάζεις το ένα 205 και βάζεις κάτι στο μέγεθος του fluval 406 (αυτο έχω εγώ σε 350 λίτρα καθαρό και είναι εντάξει) μπορείς να δεις και κάτι από τα κινέζικα όπως SunSun , aquanova. Κάτι Τελευταίο για τα fluval που έχεις: βεβαιωσου ότι δεν χάνουν ΠΡΙΝ τα βάλεις στο ενυδρείο. Όντως θα χρειαστείς 30 κιλά χαλίκι, ίσως και λίγο περισσότερο για αυτό το ενυδρείο. Για τροφές λέγεται ότι οι καλύτερες είναι οι New life spectrum kai omega one μια φορά την βδομάδα νηστεία και μετά ξεφλούδισμενός αρακάς είναι οκ. Για τα ψαράκια καλύτερα βάλε μόνο fancy χρυσόψαρα 1 ανά 50 λίτρα. Για αλλαγές νερού Πληκτρολόγησε diy pyton water changer  sto YouTube. Όποια άλλη απορία εδώ είμαστε.

 

Παίζει να έχουν ξεραθεί τα λάστιχα στα φίλτρα και να χάνουν; Είναι στα κουτιά τους αποθηκευμένα αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να έχουν θέμα; Είναι πιθανό;; Αν πάρω άλλο πάλι επώνυμο θα προτιμήσω κυρίως από άποψη θορύβου που υποθέτω τα κινέζικα θα κάνουν αρκετό αλλά και από θέμα ανταλλακτικών.

Σε ό,τι αφορά τα ψαράκια γιατί πιστεύεις καλύτερα να βάλω μόνο Fancy;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Καλησπερα αν παρεις απο την σειρα fx να παρεις το fx5..

Ειναι σκαλες ανωτερο απο και απο το 6 και απο το 4 και ειναι "κουτι" για τα λιτρα σου...

 

Δε βλέπω πουθενά στο νετ το FX 5 για αγορά. :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Giannis_62518 έγραψε:

 Το να προσθέσεις και άλλο όγκο νερού είναι καλή ιδέα. Δεν ανέφερες κάτι για βάση.. θα στην φτιάξει το κατάστημα που θα φτιάξει και το ενυδρείο? Πρώτα απ όλα ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ότι εκεί που θα βάλεις το ενυδρείο το πάτωμα αντέχει μισό τόνο+  βάρος

 

Η βάση θα είναι ξύλινη αλλά δεν έχω σκεφτεί ακόμη εάν θα την κάνω σε μαραγκό ή στο μαγαζί που θα πάρω το ενυδρείο. Με το πάτωμα δε νομίζω να υπάρχει θέμα, πιστεύω αντέχουν πολύ περισσότερο βάρος αν σκεφτείς κάτι τερατώδεις βιβλιοθήκες κλπ.που έχω. Χαχα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Παίζει να έχουν ξεραθεί τα λάστιχα στα φίλτρα και να χάνουν;

Ειναι πιθανο.

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

γιατί πιστεύεις καλύτερα να βάλω μόνο Fancy;

Τα comet πηγαίνουν σφαίρα και θα τρώνε ΟΛΟ το φαγητό χώρια που και τα fancy όταν μεγαλώσουν μπορούν να φάνε τα guppy .

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Η βάση θα είναι ξύλινη,

Όταν λέμε ξύλινη να φανταστώ ότι εννοούμε μοριοσανιδα ε? έχεις σκεφτεί την περίπτωση σιδερένιου σκελετού περασμένο με μίνιο και ντυμένο με μοριοσανιδα? ακόμα και αν μουσκέψει το πρόβλημα θα είναι αισθητικό.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι δε σκέφτηκα καθόλου τη μεταλλική κατασκευή αλλά θα δω αν μπορεί να ταιριάξει στο χώρο που θα βάλω το ενυδρείο. Πρέπει να πάρουμε το οκ και από τη γυναίκα! Χαχαχαχα.

Το πιθανότερο σενάριο είναι να βάλω μόνο χρυσόψαρα αν και θα ήθελα να έχω 2-3 ζωοτόκα αλλά για την τροφή και στο παρελθόν δεν είχα θέμα με 1 Commet και 1 Fancy στα 112lt.

Αν βάλω ζωοτόκα σκεφτόμουν κάτι σε Moly μαζί με κανέναν Ξιφοφόρο. Δε θέλω μικρά ψαράκια ξανά. 

Αλλά μέχρι να φτάσω στα ψαράκια πρέπει να το φτιάξω και να το στρώσω να γίνει τούμπανο πριν βάλω ψαράκια οπότε θα επανέλθω με ερώτημα όταν έρθει η ώρα.

Άλλη απορία τώρα: UPS να πάρω; Αν ναι, πόσα watt για να συνδέσω μόνο τα φίλτρα;

Link to comment
Share on other sites

Το UPS είχε αναλυθεί σε ένα άλλο θέμα στο φόρουμ και βοηθάει μόνο για μικρό χρονικό διάστημα όχι για καλοκαιρινές διακοπές, ούτε καν για σαββατοκύριακο, είναι βασικά άσκοπο. Για το χαλίκι που είχες αναφέρει οποιαδήποτε κοκκομετρια μικρότερη από χαλίκι 3Α είναι εντάξει αρκεί να μην αλλάζει την χημεία του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Το UPS είχε αναλυθεί σε ένα άλλο θέμα στο φόρουμ και βοηθάει μόνο για μικρό χρονικό διάστημα όχι για καλοκαιρινές διακοπές, ούτε καν για σαββατοκύριακο, είναι βασικά άσκοπο. Για το χαλίκι που είχες αναφέρει οποιαδήποτε κοκκομετρια μικρότερη από χαλίκι 3Α είναι εντάξει αρκεί να μην αλλάζει την χημεία του νερού.


Το UPS το θέλω για 5-6 ώρες Maximum μιας και οι διακοπές στην περιοχή μου συνήθως δε διαρκούν περισσότερο και αυτό μόνο κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, οπότε θερμοστάτες κλπ.δε θα συνδεθούν, απλά τα φίλτρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση Νο. ΧΧ:
Στο στρώσιμο μπορώ να χρησιμοποιήσω 1 Apple Snail; Είναι ανθεκτικό ή η σκέψη μου θα αποτελέσει βάρβαρο εγχείρημα για το ζωντανό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Ερώτηση Νο. ΧΧ:
Στο στρώσιμο μπορώ να χρησιμοποιήσω 1 Apple Snail; Είναι ανθεκτικό ή η σκέψη μου θα αποτελέσει βάρβαρο εγχείρημα για το ζωντανό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και τα σαλιγκάρια ψοφάνε από βρώμικο νερό. Δεν ξέρω αν είναι πιο ευαίσθητα από τα ψάρια στην αμμωνία και τα νιτρικά. Γενικά δεν είμαι ενάντια στο στρώσιμο με ψάρια απλά χρειάζεται προσοχή, εγώ με ψάρια το έκανα το στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Και τα σαλιγκάρια ψοφάνε από βρώμικο νερό. Δεν ξέρω αν είναι πιο ευαίσθητα από τα ψάρια στην αμμωνία και τα νιτρικά. Γενικά δεν είμαι ενάντια στο στρώσιμο με ψάρια απλά χρειάζεται προσοχή, εγώ με ψάρια το έκανα το στρώσιμο.


Δε θα ήθελα να έχω την παραμικρή απώλεια σε ψάρια από την αρχή οπότε αυτό θα το αποφύγω σίγουρα! Απλά ήθελα να ξέρω εάν είναι ηθικό ας πούμε να το στρώσω με σαλιγκάρι και πόσο μπορεί να μειώσει το χρόνο στρωσίματος όλο αυτό


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 


Δε θα ήθελα να έχω την παραμικρή απώλεια σε ψάρια από την αρχή οπότε αυτό θα το αποφύγω σίγουρα! Απλά ήθελα να ξέρω εάν είναι ηθικό ας πούμε να το στρώσω με σαλιγκάρι και πόσο μπορεί να μειώσει το χρόνο στρωσίματος όλο αυτό


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Το Bioload από ένα σαλιγκάρι είναι μηδαμινό δεν πρόκειται να βοηθήσει στα αλήθεια. Το fish in cycle Δεν είναι πυρηνική φυσική ούτε βαρβαρότητα.

Έγινε επεξεργασία - Giannis_62518
Link to comment
Share on other sites

Το Bioload από ένα σαλιγκάρι είναι μηδαμινό δεν πρόκειται να βοηθήσει στα αλήθεια. Το fish in cycle Δεν είναι πυρηνική φυσική ούτε βαρβαρότητα.


Εν ανάγκη βάζω 2. Πάντως με απώλεια σε ψάρι θα στεναχωρεθώ πολύ περισσότερο..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις μπολι απο καποιο συνχομπιστα ωστε να εχεις βιολογικο υλικο έτοιμο και να μπορεις να βαλεις ψαρι και οτι αλλο θελεις χωρις απωλειες και βασικο χωρις να ζοριστει καποιο ψαρι απο τις παραμέτρους... αλλιως κανεις υπομονή και στρωνεις σωστα το ενυδρείο.... ααα και μια συμβουλη η " υπομονή" ειναι προτέρημα στο χομπι μας!!!

Καλη αρχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις μπολι απο καποιο συνχομπιστα ωστε να εχεις βιολογικο υλικο έτοιμο και να μπορεις να βαλεις ψαρι και οτι αλλο θελεις χωρις απωλειες και βασικο χωρις να ζοριστει καποιο ψαρι απο τις παραμέτρους... αλλιως κανεις υπομονή και στρωνεις σωστα το ενυδρείο.... ααα και μια συμβουλη η " υπομονή" ειναι προτέρημα στο χομπι μας!!!
Καλη αρχη!!!


Δεν έχω πρόβλημα να κάνω υπομονή και ένα μήνα και ενάμιση αρκεί να γίνουν όλα σωστά. Απλά λέω πως εάν μπορούσα να επιταχύνω λίγο τις διαδικασίες θα ήμουν πιο χαρούμενος. Δυστυχώς θα χρειαστώ αρκετό μπόλι μιας και τα φίλτρα μου ήταν γεμάτα με περίπου 3lt Siporax, οπότε το βλέπω δύσκολο να βρω επαρκή ποσότητα. Πόσο θα χρειαστώ μέσα στις άκρες;
Επίσης, ο κύκλος του αζώτου επηρεάζεται από τα λίτρα του ενυδρείου ή δεν παίζει ρόλο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Και 1 λιτρο για να αρχίσεις ειναι καλο νομιζω. Και θα προσθέσεις και ψάρι για διατηρείς την βιολογια και μερα με την μερα προσθέτεις ψαρια και οτι αλλο θελεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...