Jump to content

Από το 30αρι πήγα στο 65αρι


Recommended Posts

Πριν 3 μέρες ένας  πολύ καλός μου φίλος,  μου  χάρισε ένα 65αρι  ενυδρείο 60Π Χ 33Β Χ 39Υ μάρκας CAYMAN  σε άριστη κατάσταση  το οποίο έχει ένα εσωτερικό φίλτρο BluWave 05.

Αποφάσισα λοιπόν να μεταφέρω τον  μονομάχο μου ο οποίος κλείνει τα 2 χρόνια ζωής μαζί με ένα Corydora και κάτι  Ανούμπιες  στο νέο ενυδρείο. Το παλαιό ενυδρείο ήταν 30Lit.

Πήγα λοιπόν  σε ένα επώνυμο κατάστημα, εξήγησα τι θέλω να κάνω και μου έδωσαν ότι χρειαζόταν.

 

Το νέο μου  ενυδρείο  καθαρίστηκε επιμελώς, μπήκαν επίσης στο κουτί του φίλτρου  ότι προτείνει ο κατασκευαστής του…   JBL Sintomec + FilterBalls + γαλάζιο  και Carbon σφουγγάρια και  πρόσθεσα   χαλαζιακό χαλικάκι  ψηλής κοκομετρίας.  Έβαλα λοιπόν τα νερά μου κάνοντας  αποχλωρίωση  βάζοντας  30ml AquaSafe της Tetra. Όταν το νερό έφτασε στους 27C  πρόσθεσα   και  μπόλι από το παλιό ενυδρείο.  Μετά από κανένα δίωρο έριξα μέσα στα φίλτρα ένα μπουκαλάκι 10ml FilterStart της JBL (αυτό με τα 15.000.000  βακτήρια). Μετά από 12 ώρες περίπου μετέφερα και τα 2 ψαράκια.  Σύντομα θα μπουν αρκετά φυτά.

 

Στις μετρήσεις με το EasyTest 6 in1 (ταινίες) και  με το  NH4 test,   είμαι σε όλα  μέσα στα “πράσινα” όρια,  όπως άλλωστε  ήταν πάντα και το παλιό ενυδρείο.

H  ερώτηση προς τους  ποιο ιδικούς του χώρου είναι που έχω κάνει λάθος. Επίσης το AquaSafe  θα  μπαίνει σε κάθε αλλαγή νερού; και  μετά πόσες μέρες να κάνω την πρώτη αλλαγή νερού ;

 

Σας ευχαριστώ!

 

1.jpg

Έγινε επεξεργασία - Paolito
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό φίλε! Καλή αρχή πάλι λοιπόν! Οι ανούμπιες γιατί έχουν κίτρινα φύλλα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

Με το καλό φίλε! Καλή αρχή πάλι λοιπόν! Οι ανούμπιες γιατί έχουν κίτρινα φύλλα?

Σε ευχαριστώ!

Τις έχω και αυτές 2 χρόνια, κάποιες φορές περνάνε την φάση τους, τι να πω.  Βάζω Flourish Iron και Potassium και επανέρχονται. Τώρα στην μεταφορά από το ένα ενυδρείο στο άλλο έκοψα τις ρίζες αρκετά διότι είχαν φτάσει σχεδόν τα 20εκ. Η μεγάλη έχει γίνει ένα σώμα με το ξύλο. Η επόμενη κίνηση μέσα στην εβδομάδα είναι να βάλω κάποια φυτά.

Έγινε επεξεργασία - Paolito
Link to comment
Share on other sites

Άρχισε σιγά σιγά το γέμισμα. Θα προστεθεί ακόμα ένα ξύλο για να πιάσουν επάνω του  κάποια φυτά.

 

 

 

22375300_10210115244549748_1344476628_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό microsorum που έχεις βάλει στο αριστερό μέρος δεν φυτεύεται.

Δέστο πάνω στο ξύλο που έχεις πιάσει και την anubia.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το φυτό microsorum που έχεις βάλει στο αριστερό μέρος δεν φυτεύεται.

Δέστο πάνω στο ξύλο που έχεις πιάσει και την anubia.:)

 

Σε ευχαριστώ Σωτήρη!  το γνωρίζω, απλά το νέο ξύλο που θα μπει το συγκεκριμένο φυτό  είναι στην διαδικασία του καθαρίσματος από τις τανίνες. Τέλος της εβδομάδας θα είναι έτοιμο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή ξανά και από μένα!

 

Ο μονομάχος δεν θέλει ανοιχτόχρωμο βυθό, γιατί στρεσάρεται από την αντανάκλαση του φωτός! Δες αν μπορείς ν'αλλάξεις το χαλίκι με ψιλόκοκκο μαύρο. Επίσης να προσθέσεις κερατόφυλλο στην επιφάνεια, θα το εκτιμήσει δεόντως, μια και θα ρίχνει εκεί πάνω τις ξάπλες του :)

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος worldiver έγραψε:

Καλή αρχή ξανά και από μένα!

 

Ο μονομάχος δεν θέλει ανοιχτόχρωμο βυθό, γιατί στρεσάρεται από την αντανάκλαση του φωτός! Δες αν μπορείς ν'αλλάξεις το χαλίκι με ψιλόκοκκο μαύρο. Επίσης να προσθέσεις κερατόφυλλο στην επιφάνεια, θα το εκτιμήσει δεόντως, μια και θα ρίχνει εκεί πάνω τις ξάπλες του :)

 

Πολύ σωστά αυτά που μου αναφέρεις. Στο παλιό ενυδρείο πράγματι ήταν ποιο σκούρο. 

Ο Μονομάχος είναι   παππούλης και πολύ φιλικός με όλα τα ψαράκια. Στην διάρκεια όλης της ημέρας βγαίνει  3-4 φορές  από το στέκι του μόνον για λίγα λεπτά,   κάνει την βόλτα του -επιθεώρηση και μετά ξαναγυρνάει στην ίδια  θέση. Αυτό συμβαίνει εδώ και κάτι μήνες,  από το παλιό ενυδρείο. Το καινούργιο ενυδρείο  στήνεται σιγά σιγά με σκοπό να φιλοξενήσει νέα ψαράκια.  Σε γενικές γραμμές βλέπω πολύ  ενθουσιασμό και παιχνίδι με την αντλία του νερού. Είμαι χαρούμενος που βλέπω κίνηση στο ενυδρείο και άριστη συγκατοίκηση. Ελπίζω να στρωθεί σωστά για να το απολαμβάνω. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα αγορίνα!!

Αν αυτό που αναφέρεις σαν carbon είναι  άνθρακας καλό θα είναι να τον βγάλεις μετά από λίγες μέρες καθώς δεν

σου χρησιμεύει κάπου.Επίσης καλό θα είναι να βάλεις λίγο filterwool(ενυδρειακό βαμβάκι) στο φιλτρο σου για να κρατάει

τα μικρά σωματίδια.

Τέλος ενα σκουροχρωμο background θα το ομορφύνει ακόμη περισσότερο :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Καλή αρχή και από εμένα αγορίνα!!

Αν αυτό που αναφέρεις σαν carbon είναι  άνθρακας καλό θα είναι να τον βγάλεις μετά από λίγες μέρες καθώς δεν

σου χρησιμεύει κάπου.Επίσης καλό θα είναι να βάλεις λίγο filterwool(ενυδρειακό βαμβάκι) στο φιλτρο σου για να κρατάει

τα μικρά σωματίδια.

Τέλος ενα σκουροχρωμο background θα το ομορφύνει ακόμη περισσότερο :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ! :)

 

Το Carbon είναι σφουγγάρι  που έχει μέσα το φίλτρο. Έτσι είναι δομημένο  σε θήκες  από τον κατασκευαστή του. Θεωρώ ότι οι ποσότητες των σφουγγαριών δεν αφήνουν περιθώρια στο να περάσει το οτιδήποτε στην κυριολεξία. Επιπλέον πρόσθεσα προσωρινά (βλ, photo 2 αριστερά)  μια μικρή  αντλία με άνθρακα και Sintomec. Ο λόγος οτι είχα ελαφριά θολούρα από βακτήρια η οποία σχεδόν καθάρισε. Μπήκε και το δεύτερο ξύλο και πιάστηκε επάνω του το  microsorum . Μόλις το ολοκληρώσω θα ανεβάσω photo ;)

 

Οι μετρήσεις είναι άριστες, φροντίζω για σωστό φωτισμό και  βασικά τώρα κοιτάω πως θα διαχειριστώ το τάισμα διότι ο φουκαριάρης ο παππούς μονομάχος  δεν προλαβαίνει να φάει με τα tetra τα οποία είναι.. σφεντόνες .  :D

Έγινε επεξεργασία - Paolito
Link to comment
Share on other sites

Παίξε λίγο με τα ξύλα σου. . .

Ναι μεν το λοξό στήσιμο δίνει βάθος αλλά δείχνουν πολύ στημένα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Παίξε λίγο με τα ξύλα σου. . .

Ναι μεν το λοξό στήσιμο δίνει βάθος αλλά δείχνουν πολύ στημένα....

 

Άφησα χώρο μπροστά αριστερά για να φυτέψω Micranthemum Monte Carlo  ή Marsilea Crenata. Ακόμα δεν το έχω τελειώσει.

Περιμένω από μαγαζί εισαγωγή νέων φυτών. 

 

Παρεμπιπτόντως, μήπως γνωρίζει κάποιος το μπρος δεξιά  φυτό που του  έχω βάλει βότσαλα στη ρίζα του τι είναι ?

Έγινε επεξεργασία - Paolito
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πάλι και τούτο! Σήμερα διαπίστωσα ότι ένα  από  τα corydora aeneus  πάει και κόβει τα φύλλα από  την Anubia nana. Όλη την ώρα είναι εκεί χωμένος και ροκανίζει.

Το έχετε ξανακούσει ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...