Jump to content

Αναζωογόνηση θαλασσινού 200 λίτρων.


Recommended Posts

@niknik σιγά δεν παρεξηγώ. Απλά δεν υπάρχει σε καμία περίπτωση τέτοια οικονομική δυνατότητα απο εμένα. Μόνο αν βρώ κανα καλο σκιμμερ μεταχειρισμένο κάποια στιγμή. 

Οι πρασινες άλγες με επιμονή φεύγουν. Το αλάτι το ξεραμένο όμως με δυσκολεύει πολύ. Πήρα μια τηλεκαρτα για να ξυνω αλλά φοβάμαι μην ριμάξω το τζάμι. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπως σου είπε ο Νίκος, το σκίμμερ δεν επαρκεί. Όμως παρά το τίποτα, βάλτο να δουλεύει, το συντομότερο δυνατό. Το deltec mce600 είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή όταν δεν υπάρχει sump. Έχει και χώρο να βάλεις αντιφώσφορο/άνθρακα, και έτσι να γλιτώσεις τη χρήση του ενός φίλτρου. Όντος είναι αρκετά ακριβό οπότε ψάχνε τις αγγελίες για μεταχειρισμένο. Είναι επένδυση για το ενυδρείο σου. Από την στιγμή που δεν μπορείς να μουλιάσεις τα ξεραμένα άλατα με ξύδι, το έργο της καθαριότητας δυστυχός γίνεται πολύ πιο δύσκολο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το θέσω σε λειτουργία τότε και αν πετύχω κάτι σε μεταχειρισμένο το βλέπουμε. Όντως και φεύγουν δύσκολα τα άτιμα. Εντωμεταξύ χθες καθάρισα τα πάνω τζάμια και σήμερα είδα σε μερικά σημεία μαζεύτηκε λίγο αλάτι πάλι.

Εσάς τόσο γρήγορα μαζεύουν τα δικά σας;

Λέω να παραγγείλω αυτά τα τεστάκια. https://m.ebay.com/itm/API-Saltwater-Master-Test-Kit-Liquid-pH-Ammonia-Nitrite-Nitrate-Marine-Tank-/262803642907?_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIM.MBE%26ao%3D2%26asc%3D20150519202348%26meid%3D880d002fe0e241ed842f38daa19f0d5d%26pid%3D100408%26rk%3D5%26rkt%3D20%26sd%3D262803642901&_trksid=p2056116.c100408.m2460

 

Επίσης έχω ενα σκεύασμα algo stop depot για τις άλγες. Να το χρησιμοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον καλησπέρα από εμένα, δυστυχώς λόγω εργασίας δεν προλαβαίνω να μπαίνω συχνά αυτές τις μέρες..

Ειπαμε το ενυδρείο θέλει setup αν θέλεις να γίνει καλή δουλειά και γρήγορη, το project μας όμως είναι να ξαναστήσουμε το ενυδρείο με τον υπάρχοντα εξοπλισμό και με μικρές προσθήκες, σωστά? 

Κοίτα, σίγουρα τουλάχιστον ένα skimmer θα το χρειαστείς στην πορεία γιατί είναι το σημαντικότερο πράγμα σε ένα fish only ενυδρείο(ενυδρείο μόνο με ψάρια και όχι κοράλλια), προς το παρων καθαρίζεις αυτό και το βάζεις να λειτουργεί άμμεσα, με τα φίλτρα τί έκανες?

Το ένα φίλτρο θα το χρησιμοποιήσεις για άνθρακα και αντιφόσφωρο, το άλλο για βιολογικό υλικό(καινούργιο, μην αφήσεις το παλιό) και στο εσωτερικό αν θέλεις βάλε ένα σφουγγάρι που θα πρέπει να το καθαρίζεις 1 φορά την εβδομάδα για να βοηθάς και το skimmer, και μόλις με το καλό προμηθευτείς καινούργιο skimmer το αφαιρείς εντελώς το εσωτερικό φίλτρο για περισσσότερο χώρο. Τα εξωτερικά φίλτρα τί δυνατοτήτων είναι? (lt/h)

Τα καλύτερα τεστάκια που μπορείς να προμηθευτείς για μεγαλύτερη ακρίβεια είναι της  salifert αλλά αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα τότε κι αυτά που θέλεις να παραγγείλεις θα κάνουν τη δουλειά για την οποία τα χρειαζόμαστε καθώς για αρχ΄η χρειαζόμαστε χοντρικές τιμές και όχι τόσο ακρίβεις που θα χρειαζόμασταν αν πηγαλιναμε για reef ενυδρείο(ενυδρείο με ψάρια και κοράλλια)..

Το algo stop depot άστο στο ντουλάπι προς το παρον, αν επιβαρύνουμε ακόμη περισσότερο το νερό τώρα την πατήσαμε  ;)

Κάνε μας ένα update να δούμε που βρίσκεσαι.. Τα τζάμια με μια ενυδρειακή ξύστρα αν είσαι λιγάκι προσεκτικός δεν παθαίνει τίποτα..

Αυτό με το αλάτι μη σε αγχώνει, απλά κάνε μια μέτρηση από περιέργια στην αλατότητα και πες μου λιγάκι στο πόσο περίπου είσαι όποτε μπορείς!!

Όσο για τα ζωντανά ο ναύαρχος είναι ένα ψάρι πολύ όμορφο με πάρα πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα, είναι από τους μεγάλους φοβιτσιάριδες αλλά ο ήχος που βγάζει όταν θέλει είναι φοβερός, για το άλλο το ψαράκι που είναι μονόφθαλμο ίσως είναι λόγω ηλικίας καθώς είναι συχνό φαινόμενο τα ψάρια άνω των 10 ετών να χάνουν  κάποιο από τα μάτια τους..

Γενικά με υπομονή και διαβασματάκι μπορείς να κάνεις όμορφα πράγματα , δε χρειάζεται να αγχώνεσαι για τίποτα!!

Τώρα για τον αραγωνίτη όπως βλέπεις οι απόψεις διίστανται και αυτή είναι η μαγεία του θαλασσινού..

Απλά αν θέλεις να τον αλλάξεις θα πρέπει να είσαι πάρα μα πάρα πολύ προσεκτικός και με τον τρόπο που σου είπαν τα παιδιά.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε @Skoti. Κι εγώ λόγο εργασίας δεν έκανα πολλά. Καθάρισα το μεγάλο το φίλτρο μου γιατί είχε μπουκώσει εντελώς και δεν μπορούσα να περιμένω την αλλαγή νερού. Το skimmer μπήκε σε λειτουργία αλλά κάνει πολύ θόρυβο και είναι πολύ ενοχλητικό. Τα εξωτερικά μου είναι 900l/h & 700l/h.

Παράγγειλα αυτά τα test της API για αρχή.

Πήρα μια ξύστρα ενυδρείου θα επιχειρήσω με αυτήν.

Αλατότητα μετράω για την ώρα με το sera hydrometer και μου δείχνει 1024.

Για αραγωνίτη θα το δούμε αργότερα. Θέλω για αρχή να τελειώσω με τα φίλτρα και την καθαριότητα να μπω σε μία σειρά και βλέπουμε!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, οταν καθαρίσεις τζάμια κτλ αφού φυσήξεις και τους βράχους μετά άμεσα αλλαγή νερού 30-40%.. Μη το ξεχάσεις αυτό, είναι πολύ σημαντικό.. ;)

Μόλις τελειώσεις με καθαριότητες κτλ βγάλε καμια φωτό να το δούμε κι εμείς..

Το σκίμμερ δυστυχώς είναι ενοχλητικό σε πολλές περιπτώσεις αλλά είναι απαραίτητο, αν θέλεις να μειώσεις τον ήχο μείωσε λιγάκι την ροή αν γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλησπέρα. Σήμερα έγινε η μεγάλη αλλαγή. 50 λίτρα άλλαξα με ελαφρύ φύσημα των βράχων. Όχι ότι κατάφερα κάτι αλλά τεσπα.Τελικά το ενυδρείο είναι 190-200 λίτρα. Δεν μπορώ να μετρήσω ακριβώς επειδή είναι οβάλ. 

Πρίν την αλλαγή έκανα μετρήσεις με τα καινούργια τεστ. 

Αμμωνία 0. Νο2 0. Νο3 160. Αύριο θα μετρήσω να δω αν και πόσο κατέβηκαν τα νιτρικά. 

Μέρα με την μέρα θα γίνονται κι άλλα όπως προσθήκη υλικών στα φίλτρα κλπ. Παραθέτω φωτογραφία. 20171019_214320.thumb.jpg.9c951fe905481fea0cd93617723e5bac.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σταδιακά οι αλλαγές και οι βελτιώσεις,  όπως το πάς(λόγο στρες)  και πιστεύω ολα θα πάνε καλά, και θα το χαίρεσαι και εσυ ο ίδιος με τις διαφορές του πρίν και του μετά :) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

Καλησπέρα καλησπέρα. Σήμερα έγινε η μεγάλη αλλαγή. 50 λίτρα άλλαξα με ελαφρύ φύσημα των βράχων. Όχι ότι κατάφερα κάτι αλλά τεσπα.Τελικά το ενυδρείο είναι 190-200 λίτρα. Δεν μπορώ να μετρήσω ακριβώς επειδή είναι οβάλ. 

Πρίν την αλλαγή έκανα μετρήσεις με τα καινούργια τεστ. 

Αμμωνία 0. Νο2 0. Νο3 160. Αύριο θα μετρήσω να δω αν και πόσο κατέβηκαν τα νιτρικά. 

Μέρα με την μέρα θα γίνονται κι άλλα όπως προσθήκη υλικών στα φίλτρα κλπ. Παραθέτω φωτογραφία. 20171019_214320.thumb.jpg.9c951fe905481fea0cd93617723e5bac.jpg

 

Να προτείνω το εξής site για να μετρήσεις σωστά: http://www.theaquatools.com/volume-calculator

Βάλε τα μήκη που έχεις και στο Shape βάλε "bowfront", έχει μεγάλη ακρίβεια. :thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ @worldiver. 190 λίτρα μου τα βγάζει!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Γιώργη. Μια χαρά το πας. Σιγά - σιγά και με επιμονή θα το κάνεις κουκλί!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια, τα κοράλλια δείχνουν νεκρά... Τουλάχιστον έτσι νεκρά τα βλέπω στο εξωτερικό που βουτάω, όταν είναι κατεστραμμένα από εξωτερικές παρεμβάσεις (μόλυνση, αλίευση κλπ). Μήπως θα ήταν καλύτερα να τα άλλαζες σιγά σιγά με ζωντανά, που θα σου αναδείκνυαν τα χρώματα;

Link to comment
Share on other sites

@worldiver όντως έτσι είναι αλλά νομίζω κρατάνε βιολογία πάνω τους αν αναλογιστούμε οτι ο πατέρας μου τόσα χρόνια τα φίλτρα τα καθάριζε με νερό βρύσης.

Μακάρι να μπορούσα να τα αλλάξω όλα αλλά μέρα με την μέρα καταλαβαίνω οτι είναι πολύ απαιτητικό σε θέμα χρημάτων. Καμία σχέση με το γλυκό. Πιστεύω όλα να γίνουν σιγά σιγά! Κάθε μήνα θα αγοράζω και απο κάτι. :hehe

Link to comment
Share on other sites

ωραια αλλαγή... σιγα σιγα θα γίνει υπεροχο.. να αναδειχθουν και τα ψαρια σου...

ο βραχος/ νεκρα κοραλλια κραταει βιολογια....οταν με το ολοκληρωθει η αναβαθμιση δοκιμαζεις  καποιο lps ή μαλακά πάνω στα ειδη νεκρα και θα γίνει κουκλι...αν και τα ψαρια δεν ειναι reef safe και δεν ξερω αν θα μπορουσαν να επιβιωσουν τα κοραλια..αλλα και fish only μια χαρα θα ειναι..

το σκιμμερ δουλευει?

καθαρισε λιγο περισσοτερο τα τζαμια που ειναι στα πλαγια και πισω...ανεξοδο ειναι..

Link to comment
Share on other sites

@gmarbel Ευχαριστώ. Ναι θα τα καθαρίσω περισσότερο. Με την πλάτη υπάρχει θέμα. Απο μέσα η άλγη δεν φεύγει με σφουγγάρι καθόλου εύκολα. Θέλει ξυράφι λογικά. Έχω ένα που μου έδωσε ένας φίλος αλλά έχει λίγη σκουριά και δεν ξέρω αν κάνει να το χρησιμοποιήσω?!?! Το δύσκολο είναι η εξωτερική της πλευρά που είναι γεμάτη αλάτια. Πρέπει με κάποιον τρόπο να τραβηχτεί το ενυδρείο μαζί με το έπιπλο ώστε να καθαριστεί και να μπει μία αφίσα. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό αλλά θα το επιχειρήσω.

Link to comment
Share on other sites

με ενα ξυραφι κ προσοχη γίνεται. παρε ξυρισματος ειναι οικονομικο αλλα θελει προσοχη μη κοπεις αλλα ελεγχεται πολυ καλα.. Για τα εξωτερικα αλατια, καθαρισε οσο μπορεις με βρεγμενο πανι και μετα ακουαφορτε με ελαφρο τριψιμο κ ξεπλυμα με βρεγμενο πανί. Υπαρχει χωρος να χωρεσει το χερι σου ή καποιο ''μπαστουνι'' ? Αν καθαρισει και υπαρχει χωρος μπορεις και να βαψεις την πλατη με χρώμα με ενα ρολο. Αν δεν υπαρχει χωρος μην τραβηξεις το ενυδρειο οσο ειναι γεματο. κανε υπομονη να μαζεψεις τον εξοπλισμο και στο τέλος θα σου προτεινα να το αδειασεις ολο για να καθαρισεις βραχο αλλα κυριως για να αντικαταστησεις την αμμο με αραγωνιτη καινουριο..θα δειξει ακομα περισσοτερο και τοτε καθαριζεις καλυτερα και το ενυδρειο. θα μπορουσες να το κανεις και πρωτο πρωτο αλλα οι αλλαγη στα ψαρια θα ηταν τεραστια επομενως καλυτερα αστο για το τελος...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σημαντικά αυτά που είπε @gmarbel παραπάνω. 

Με πολύ προσοχή και σταδιακά όλα. 

 

Επίσης μπορείς να βγάζεις τον βράχο σιγά σιγά και να τον καθαρίζεις με μια σκληρή βούρτσα τζακιού και πάντα ξεπλενωντας τον με νερό του ενυδρείου.  Έτσι θα φύγουν οι άλγες και θα ανοίξουν οι πόροι. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιώργαρε με τα ωραία σου..Μια χαρά το πας όπως είπαμε σιγά σιγά ,σταθερά και με μεγάλη υπομονή για να επνέλθει, προσοχή στην αλλαγή συνθηκών γιατί τα ψάρια μπορεί να πάθουν κανένα κοκομπλόκο με τις καλές συνθήκες...χαχαχα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τις συμβουλές σας! Συνεχίζουμε! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά την αλλαγή νερού τα Νιτρικά παραμένουν στον Θεό. Μέτρησα τα νιτρικά της βρύσης και ήταν 2-3 με το πολύ, οπότε είμαστε καλά.

Σήμερα καθάρισα το φωτιστικό και το μικρό φίλτρο. Αφαίρεσα εντελώς το σφουγγάρι και έβαλα άνθρακα και αντιφώσφορο της εταιρίας aquaforest. Το φίλτρο είχε μέσα και κάτι περίεργα(πρώτη φορά τα βλέπω) που δεν τα αφαίρεσαι γιατί σκέφτηκα οτι θα έχουν βιολογία πάνω τους. Τα παραθέτω σε φωτογραφία να τα δείτε να μου πείτε. Αυτό που θα κάνω αύριο ή την Δευτέρα είναι να αφαιρέσω εντελώς και το σφουγγάρι απο το μεγάλο φίλτρο και να αφήσω μέσα μόνο μακαρόνι. Απλά πρέπει να αγοράσω κι άλλο μακαρόνι,αλλιώς θα είναι μισοάδειο. Γι αυτό λέω να αγοράσω πρώτα μακαρόνι και μετά να το κάνω.

Screenshot_1.png

Screenshot_3.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και ένα βίντεο: https://youtu.be/yDZuiDN-cTc

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πρόβλημα παιδιά. Χάλασε η αντλία του σκίμμερ. Βρήκα κάτι απο ebay που 90% θα ταιριάζει αλλά έχει 40-50 ευρώ με τα μεταφορικά. Σκέφτομαι αν αξίζει να τα δώσω ή να βρω κάτι σε μεταχειρισμένο με κανα 100 το πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...