Jump to content

Αναζωογόνηση θαλασσινού 200 λίτρων.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και 4 μήνες είμαι κάτοχος 60λιτρου γλυκού νερού. Στο πατρικό μου σπίτι όμως τρέχει ένα θαλασσινό(του πατέρα μου) 250λίτρων απο το 2003. Το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι παρατημένο στην ουσία, καθώς η τελευταία αλλαγή νερού έγινε πριν δύο χρόνια. Όποτε έπεφτε η στάθμη, απλά συμπλήρωνε νερό. Έχει μέσα δύο ψάρια τα οποία είναι σίγουρα 9+ χρονών. Να ξεκαθαρίσω εξ αρχής ότι θέλω να το αναζωογονήσω με το υπάρχων υλικό που έχει ο πατέρας μου. Δεν εννοώ να μην δώσω φράγκο αλλά όχι π.χ να βάλω sub κλπ. Όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες το ενυδρείο είναι σε άσχημη κατάσταση τουλάχιστον εμφανισιακά. Υπάρχει και skimmer το οποίο έχει χρόνια να δουλευτεί. Λειτουργούν δύο εξωτερικά φίλτρα και ένα ακόμα μηχάνημα το οποίο δεν κατάλαβα τί είναι. Λέει οτι περνάει το νερό απο μέσα και του δίνει μπλε φως αν κατάλαβα καλά.(Είναι στην φωτογραφία απλά δεν φαίνεται καλά τί γράφει)

 

Επειδή κι εγώ προσωπικά δεν έχω διαβάσει καθόλου περί θαλασσινού, σκέφτηκα σαν πρώτο βήμα να γίνει ένας καλός καθαρισμός του ενυδρείου απο αλάτια και άλγες και να μπει σε λειτουργία το skimmer. Στην συνέχεια με διάβασμα και την βοήθεια σας θέλω να το φτάσω σε σημείο να είναι πάλι ζωντανό και απλά να γίνονται οι ρουτίνες που επιβάλλονται. Παραθέτω φωτογραφίες και περιμένω τις απόψεις σας. Η αλήθεια είναι ότι μ αρέσει σαν ιδέα αλλά δεν ξέρω απο πού να πρωτοξεκινήσω!

22323439_10214186216511520_1164478835_n.jpg22360957_10214186217151536_493247069_n.jpg

22361337_10214186216431518_1077461261_n.jpg22407791_10214186216151511_91698465_n.jpg

22386639_10214186216671524_2088104749_n.jpgδδ.jpg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασικά θαλασσινό χωρίς να βάλεις το χέρι στην τσέπη είναι λιγό δύσκολο.  Αλλά οχι και ακατόρθωτο. 

 

Εγω στην συγκεκριμένη περίπτωση , θα ελεγα να δώσεις τα ψάρια. Να κάνεις ενα καλο πλυσιμο, απολύμανση του ενυδρειου και εξοπλισμου (με ξύδι). Και να το ξαναξεκινήσεις απο την αρχη να το στρώνεις. 

 

Εννοείται οτι θα δουλέψεις το σκιμερ. Το μπλε φως πρεπει να ειναι λαμπα UV αποστειρώνει το νερο. Αλλά τόσα χρόνια θα ειναι άχρηστη η λάμπα γιατι πρέπει να την αλλάζουμε μετά απο καποιες ώρες λειτουργίας.   

 

Σαν low cost στα φιλτρα μπορεις να βαλεις ανθρακα και αντιφώσφορο. Κυκλοφορία θα χρειαστείς, ζωντανό βράχο, και αραγονίτη.   

 

Παντα μιλαμε για low cost και χωρίς κοράλλια μέσα.   

 

Ας πουν την γνώμη τους και τα αλλά παιδια και αποφασίζεις εσυ τι θα κανεις. :) 

 

Απο εμενα καλη επιτυχία. και οτι χρειαστείς εδω είμαστε. :) 

 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@submarine1981 Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.

Γενικά το σωστό και φυσιολογικό είναι αυτό που λες αλλά δεν μπορώ ,και λόγο έλλειψης χρόνου καθώς εγώ ζω σε άλλο σπίτι και έχω και το δικό μου ενυδρείου, αλλά δεν μπορώ να πείσω κιόλας τον πατέρα μου να το ξεστήσουμε και να το στήσουμε απο την αρχή. Αν έμενα στο ίδιο σπίτι δεν θα τον ρωτούσα καν αλλά τώρα δεν έχω και χρόνο και ΤΟΣΟ όρεξη  ώστε να μπω σε αυτή την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Αντε Γιωργη καλη αρχη. Ειμαι σιγουρος οτι θα τα πας περιφημα με την βοήθεια ειδικα των ατομων εδω στο φόρουμ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Βασικά θαλασσινό χωρίς να βάλεις το χέρι στην τσέπη είναι λιγό δύσκολο.  Αλλά οχι και ακατόρθωτο. 

 

Εγω στην συγκεκριμένη περίπτωση , θα ελεγα να δώσεις τα ψάρια. Να κάνεις ενα καλο πλυσιμο, απολύμανση του ενυδρειου και εξοπλισμου (με ξύδι). Και να το ξαναξεκινήσεις απο την αρχη να το στρώνεις. 

 

Εννοείται οτι θα δουλέψεις το σκιμερ. Το μπλε φως πρεπει να ειναι λαμπα UV αποστειρώνει το νερο. Αλλά τόσα χρόνια θα ειναι άχρηστη η λάμπα γιατι πρέπει να την αλλάζουμε μετά απο καποιες ώρες λειτουργίας.   

 

Σαν low cost στα φιλτρα μπορεις να βαλεις ανθρακα και αντιφώσφορο. Κυκλοφορία θα χρειαστείς, ζωντανό βράχο, και αραγονίτη.   

 

Παντα μιλαμε για low cost και χωρίς κοράλλια μέσα.   

 

Ας πουν την γνώμη τους και τα αλλά παιδια και αποφασίζεις εσυ τι θα κανεις. :) 

 

Απο εμενα καλη επιτυχία. και οτι χρειαστείς εδω είμαστε. :) 

 

 

+1000 απλά τα ψάρια θα τα ξανά ξεπερνά πίσω (9χρονια είναι αυτα) ειδικά τον αυτοκράτορα αν βλέπω σωστά.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

+1000 απλά τα ψάρια θα τα ξανά ξεπερνά πίσω (9χρονια είναι αυτα) ειδικά τον αυτοκράτορα αν βλέπω σωστά.

Για ναύαρχο τον βλέπω εγώ Νίκο. 

Έγινε επεξεργασία - baggos777777
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Για ναύαρχο τον βλέπω εγώ Νίκο. 

Πολύ σωστά αγόρι. Ναύαρχος 9+ετών

....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν σώζεται χωρίς ξεστήσιμο και όλα απο την αρχή λέτε ε; Δεν ξέρω ρε παιδιά ίσως το επιχειρήσω κάποια στιγμή τότε. 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα. Πολύ σωστά στα είπε ο submarine1981 παραπάνω. Περίπου τα ίδια θα σου πω και εγώ. Αρχικά ξεκαθαρίζω ότι με αυτά που βλέπω (δεν έχω δει το σκίμμερ) μιλάμε για ενυδρείο με ψαράκια και ζωντανό βράχο. Όχι κοράλλια ή ίσως κάποια εύκολα μαλακά. Βρες κάπου να φιλοξενίσεις τα ψάρια ή δώστα. Μετά από τόσα χρόνια που είναι παρατημένο, τον αραγωνίτη και τον βράχο θα τα πέταγα. Τον αραγωνίτη σίγουρα. Πολύ καλός καθαρισμός γυάλας και εξοπλισμού. Το ξύδι κάνει θαύματα. Θα κρατήσεις το ένα φίλτρο στο οποίο θα τρέχεις αντιφώσφορο ή και ενεργό άνθρακα. Το μηχάνημα με το φως που λες πρέπει να είναι λάμπα uv. Καλό είναι που υπάρχει, σίγουρα όμως θέλει αντικατάσταση η λάμπα. Οπότε το κρατάς. Το σκίμμερ είναι ίσως το σημαντικότερο κομμάτι του εξοπλισμού οπότε πρέπει να δουλέψει οποσδήποτε. Βάλτο μια φωτογραφία να δούμε αν επαρκεί για τα λίτρα σου. Θα χρειαστείς κυκλοφοριτή ή καλύτερα δύο (αυτό το βλέπουμε). Τέλος απαραίτητη για μένα είναι η αντίστροφη όσμοση για την προετοιμασία του νερού. Έστω και μια οικονομική, δεν χρειάζεται κάτι φοβερό. Αυτά τα πραγματάκια μπορείς να τα βρεις και μεταχειρισμένα στις αγγελίες. Α και μην ξεχάσω ένα ρεφρακτόμετρο για να μετράς σωστά την αλατότητα. Με λίγο ψάξιμο όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις αρκετά οικονομικά. Υπομονή λοιπόν και διάβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και στην άλλη πλευρά του φόρουμ φίλε!!

Καταρχήν να σου ευχηώ και γω καλή αρχή!!

Εδώ συμφωνώ με τα παιδιά στα περισσότερα πράγματα για ξεστήσιμο και στήσιμο απτήν αρχή αλλά επειδή το έζησα πριν περίπου ένα χρόνο να συνεφέρω ενυδρείο ριφ που έτρεχε στο ρελαντί χωρίς αλλαγές για παρόμοια χρονικά διαστήματα με αυτά που λες κι εσύ, αλατότητα στο 1015(θα περεπε να είναι 1023-1026) ασβεστιο στο 250(450) ,μαγνήσιο στο 800(1350 και νιτρικά 100+(<30), μπορώ να υπερασπιστώ και την άποψη οτί γίνεται να το συνεφέρεις και χωρίς φτιάξιμο από την αρχή, ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ  ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ που χρειάζεται εμπειρία όχι όμως οτι δεν γίνεται με ψάξιμο και βοήθεια από  εδώ μέσα..

Αλλες οι διαδικασίες που θα ακολουθήσεις σε αυτή τη περίπτωση και άλλες αυτές που θα ακολουθήσεις αν επιλέξεις τον τρόπο για ξεκίνημα ξανά από την αρχή..

Να ξεκαθαρίσω οτί δεν είμαι της αποψης οτι ο τρόπος επαναφοράς του συστήματος χωρίς το  ολικό ξεστήσιμο είναι ο σωστός απλά λέω ότι επειδή αυτό που θες να κάνεις είναι να το στρώσεις ως έχει.

Αν επιλέξεις να το στρώσεις σιγά σιγά έτσι όπως είναι τώρα δεν χρειάζεται να δώσεις τα ψάρια, δεν θα πάθουν τίποτα ίσα ίσα θα βλέπουν και σταδιακή βελτίωση των συνθηκών..

Εδώ αξίζει να σημειωθεί το πόσο δυνατά γίνονται τα ψάρια που ζούνε χωρίς προβλήματα σε τέτοιες συνθήκες όταν είναι στρωμμένα!!!!!!!!!Δεν το λέω για να μειώσω τον χομπίστα (άλλωστε και γω το ίδιο έκανα)σε καμία περιπτωση απλά αξίζει πιστεύω να σημειωθεί πόσο σκληρά μπορούν να γίνουν ψάρια που όταν πρωτομπαίνουν σε ένα ενυδρείο είναι ευαίσθητα όσο εκεί που δεν πάει!!

Πάμε παρακάτω..

όπως είπαν τα παιδιά πες μας αν μπορείς ποιο σκιμμεράκι έχεις ή βγάλτο μια φωτογραφία, από εκεί και πέρα για αρχή πρωμηθεύσου έναρεφρακτόμετρο για να μετρήσεις την αλατότητα και προμηθεύσου τεστάκια αμμωνίας και νιτρωδών, γιατί όταν το ενυδρείο μετά τις πρώτες 2-3 αλλαγές που θα αρχίσει να φέρνει την ποιότητα του νερού σου σε φάση που θα μπορούν να αναπτυχθούν οι άλγες το ενυδρείο θα ξαναπεράσει των κύκλο του όχι όμως αυτόν της αμμωνίας γιαυτό θα πρέπει να το παρακολουθείς.

Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο σε αυτ'ο το χόμπυ είναι η αποψή μου αλλά το ξαναλέω οτι σίγουρα η καλύτερη λύση θα ήταν ξέστημα και στήσιμο από την αρχή! (σίγουρα τα έξοδα θα είναι μεγαλύτερα αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο!!)

Καλή αρχή ξανά και ότι χρειαστείς μόλις αποφασίσεις τί θα κάνεις εδώ είμαστε!!

Υ.Γ. Ο μπαμπάς σου το έτρεχε με sump ή δεν έχει sump?

 

Link to comment
Share on other sites

Το ξανά λέω κι εγώ παιδιά. Σίγουρα η λύση που λέτε είναι η 100% σωστή. Απλά δεν γίνεται να το κάνω στην προκειμένη φάση. Οπότε πάμε σε αυτή που λέει ο @Skoti με την πολύτιμη βοήθεια όλων σας! Σίγουρα δεν θα πετύχουμε όλα αυτά που πρέπει αλλά θα γίνει ένα ενυδρείο σε πολύ καλύτερη κατάσταση απο αυτήν που είναι τώρα?!?!

 

Δεν είχε sump ποτέ. Το αλάτι το μετράει με βυθιζόμενο θερμόμετρο. Θα προμηθευτώ ρεφακτρόμετρο όμως. 

Απο τεστάκια ποιά είναι τα βασικά; 

Στο θέμα καθαριότητα πάμε φαντάζομαι για καλό καθαρισμό των φίλτρων. Καθαρίζονται με νερό ενυδρείου όπως και στο γλυκό; Μέχρι το βράδυ θα ανεβάσω φώτο απο το σκίμμερ! 

Link to comment
Share on other sites

Κουκλάκι θα γίνει όπως και να χει με υπομονή και όρεξη..

Τα τεστάκια που θα πρέπει να προμηθευτείς είναι της αμμωνίας (nh3/nh4) και νιτρώδη (no2) για αρχή και ένα ρεφρακτόμετρο είναι αναγκαίο..

Εσωτερικό φίλτρο δεν έχει..Σωστά?

Στα εξωτερικά φίλτρα έχεις εικόνα τί έχουν μέσα?

Γενικά στο θαλασσινό τα σφουγγάρια δεν χρειάζονται γτ κρατάνε υψηλά τα νιτρικά λόγω ουσιών που κρατάνε..

Στα φίλτρα αφού τα καθαρίσεις καλά και με νερό βρύσης γίνεται καθώς δε σε ενδιαφέρει μην χαλάσεις τη βιολογία, γιατί αυτή υπάρχει πάνω στο βράχο ότι έχει απομείνει τέλος πάντων και θα πρέπει να προμηθευτείς και βακτήρια special blends  ή  stability της seachem..

Αυτά θα χρειαστείς για αρχή και πριν κάνεις το οτιδήποτε θα καθαρίσεις τζάμια και θα πάρεις κάποιον κυκλοφορητή που έχεις μέσα και θα φυσήξεις ελαφρια για αρχή το βράχο και αμέσως μετά θα πρέπει να κάνεις μια αλλαγή της τάξεως του 35% με νερό βρύσης προς το παρων αν δεν υπάρχει όσμωση και προσθήκη αντιχλωρίου και της κατάλληλης ποσότητας του αλατιού που θα αποφασίσεις να πάρεις, ρώτα τον μπαμπά σου ποιο χρησιμοποιούσε για να σου πούμε αν είναι καλό να συνεχίσεις με αυτό..

Δείξε μας και το σκίμμερ και βγάλτο για καλό καθαρισμό για να το βάλεις να δουλεύει σιγά σιγά..

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Skoti Οκ θα τα προμηθευτώ αυτά σύντομα! Έχει ένα αλλά δεν είναι σε λειτουργία εδώ και καιρό. θα το ανεβάσω κι αυτό να το δείτε!

Στο ένα έχει σφουγγάρι και μακαρόνι απο ότι είδα και στο άλλο δεν το άνοιξα αλλά μου είπε οτι έχει μόνο βιολογικό υλικό μέσα.

Αλάτι αγόρασε πρόσφατα θα το ανεβάσω κι αυτό.

Με τον κυκλοφορητή να φυσήξω όλα τα κοράλια κλπ μέσα; Στην αλλαγή να κάνω και σκούπα; Μόλις καθαρίσω τα τζάμια θα ανεβάσω φώτο για να μου πείτε τί είναι αυτά μέσα(αν είναι κοράλλια κλπ).

Το σκίμμερ & τα φίλτρα καθάρισμα με ξύδι;

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι εχει μονο ψαρια μεσα εε?

Αν ναι μια χαρα μπορεις να το φρεσκαρεις χωρις να το ξεστησεις και θα γινει πολυ ωραιο!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος bblov έγραψε:

Να υποθεσω οτι εχει μονο ψαρια μεσα εε?

Αν ναι μια χαρα μπορεις να το φρεσκαρεις χωρις να το ξεστησεις και θα γινει πολυ ωραιο!!

 

Όχι φίλε. Έχω παραθέσει και φωτογραφία!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Siempre said:

@Skoti Οκ θα τα προμηθευτώ αυτά σύντομα! Έχει ένα αλλά δεν είναι σε λειτουργία εδώ και καιρό. θα το ανεβάσω κι αυτό να το δείτε!

Στο ένα έχει σφουγγάρι και μακαρόνι απο ότι είδα και στο άλλο δεν το άνοιξα αλλά μου είπε οτι έχει μόνο βιολογικό υλικό μέσα.

Αλάτι αγόρασε πρόσφατα θα το ανεβάσω κι αυτό.

Με τον κυκλοφορητή να φυσήξω όλα τα κοράλια κλπ μέσα; Στην αλλαγή να κάνω και σκούπα; Μόλις καθαρίσω τα τζάμια θα ανεβάσω φώτο για να μου πείτε τί είναι αυτά μέσα(αν είναι κοράλλια κλπ).

Το σκίμμερ & τα φίλτρα καθάρισμα με ξύδι;

Ωραία, ότι έχει από λοιπό εξοπλισμό, κυκλοφορητές ,εσωτερικά φίλτρα κτλ μόλις βρεις χρόνο και ασχοληθείς πες μας και μας τί έχει το ενυδρείο για να σου πούμε αν επειγει κάτι άλλο που θα πρέπει να προμηθευτείς εξαρχής..

Πάμε παρακάτω..Συα φίλτρα σου τα μόνα υλικά που θα βάλεις θα είναι αντιφόσφωρο και άνθρακα όταν τον χρειάζεσαι, από κει και πέρα περί βιολογικού υλικού οι απόψεις διίστανται αν πρέπει ή όχι, θα το συζητήσουμε πιο αναλυτικά όταν έρθει η ώρα, άρα για τα φίλτρα σου παίρνεις μόνο αντιφόσφωρο και άνθρακα προς το παρόν..

Αυτό το τίναγμα με τον κυκλοφορητή θα το κάνεις τελευταίο ακριβώς πριν κάνεις την πρώτη σου μεγάλη αλλαγή νερού γιατί αυτά που θα ανασηκωθούν από το βράχο και θα ελευθερωθούν στην στήλη νερου δεν είναι και ότι καλύτερο για τα ζωντανά, άρα καταλαβαίνεις οτι θα πρέπει αμέσως μετά το φύσιμα ένα μεγάλο μέρος του νερού να αλλαχθεί, και ναι θα τα φυσήξεις όλα ότι μπορείς αλλά με προσοχή και αν δεις οτι σηκώνονται τρελά πράγματα από τον βράχο να μειώσεις την πίεση αν έχεις δυνατότητα ή αλλιώς να τα φυσάς από μεγαλύτερη απόσταση, δεν χρειάζεται να τα κάνεις να λάμπουν τα βράχια..

Στην αλλαγή θα κάνεις και σκούπα γτ εκτ'ος από όλα αυτά που έχει στην επιφάνεια του ο αραγωνίτης αυτή τη στιγμή θα κάτσει και η περισσότερη μούσγα που θα φύγει από το φύσημα του βράχου, οπότε ναι θα πρέπει να κάνεις και σκούπα βυθού, με μεγάλη προσοχή όμως μην ανακατευτεί ο αραγωνίτης γιατί αν αφεθούν τώρα στη στήλη του νερού όλα αυτά που κρύβει ο αραγωνίτης την πατήσαμε, οπότε μεγλη προσοχη στη σκούπα.

Τέλος σκίμμερ φίλτρα και λπ εξοπλισμό ναι καθάρισέ τα με ξύδι για μεγαλύτερη ευκολία και μετά ένα ΚΑΛΟ ξέπλημα και είσαι πανέτοιμος!!

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

Πάντος ότι και να κάνεις, τον αραγωνίτη πέταξέ τον. Όχι όλο μαζί με τη μία. Σιγά σιγά με κάθε αλλαγή νερού να αφαιρείς και μια ποσότητα ώστε σε 4-5 αλλαγές να φύγει όλος. θα τον συφωνάρεις με τη σωλήνα που ρουφάς το νερό. Άσε το ενυδρείο να τρέξει λίγο καιρό χωρίς αραγωνίτη, μόνο με τον βράχο μέχρι να συνέλθει. Αργότερα προσθέτεις καινούργιο 2-3 πόντους. Δεν χρειάζεσαι παραπάνω. Για βιολογικό υλικό. Μπορεί κατά τη γνώμη μου να βοηθήσει, φτάνει να μη το αφήνεις να βρομίζει πολύ στο φίλτρο. Πρέπει να ξεπλένεται εννοείται με νερό του ενυδρείου. Είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν το  matrix της seachem και το denitrate της ίδιας εταιρίας. Το δεύτερο θεωρώ ότι είναι πολύ καλό αλλά θέλει χαμηλή ροή για να δουλέψει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

@Skoti Αντιφόσφωρο και άνθρακα να βάλω και στα δύο φίλτρα; Και τα δύο φαντάζομαι δεμένα σε τούλι; Οκ τα άλλα τα κατάλαβα μετά και την επικοινωνία μας!

@Loukas Agelopoulos Ωραία φίλε θα το εφαρμόσω σιγά σιγά. Σήμερα δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα μόνο το σκίμμερ καθάρισα. Το βιολογικό υλικό να το καθαρίσω και αυτό με νερό βρύσης; Σφουγγάρι και μακαρόνι έχει μόνο το ένα φίλτρο και το άλλο το μικρότερο μόνο μακαρόνι. O βυθός απ ότι βλέπω αποτελείται απο κοχύλια και μεσαίου μεγέθους χαλίκι.

Επίσης σύμφωνα με τον πατέρα, τα κοράλια είναι όλα νεκροί βράχοι. Ανέβασα ένα βίντεο μήπως και καταλάβετε περί τίνος πρόκειται. Λέω μήπως γιατί η βρώμα είναι μεγάλη. https://www.youtube.com/watch?v=w8Yp9XEV6xw

Παραθέτω φωτογραφία με τα στοιχεία του σκίμμερ και το αλάτι που χρησιμοποιεί ο πατέρας μου.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλώς όρισες στα αλατια. 

Έχεις ένα δύσκολο πρότζεκτ μπροστά σου που χρειάζεται πολύ υπομονή και επιμονή. 

Να επαναφέρει ένα ενυδρείο τόσων ετών είναι πολύ δύσκολο χωρίς  restart .

O @Skoti έχει ένα ενυδρείο πολων ετών και μπορεί να σε καθοδηγήσει κατάλληλα .

Εγώ απλά θα σου πω,  ότι κανείς να το κάνεις αργά και σταδιακά!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα @fishbone!

Ούτως η άλλως είναι τόσο μεγάλο το χάος στο συγκεκριμένο ενυδρείο και τόσο μεγάλη η απειρία μου και η άγνοιά μου που θέλοντας και μη, θα μου πάρει καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά για το σκίμμερ να πω ότι δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι. Πάει το μυαλό μου σε κάτι αλλά δεν νομίζω να είναι αρκετό για τα λίτρα σου. Βάλτο ολόκληρο μια φωτό. Τώρα για βράχο βλέπω νεκρούς σκελετούς κοραλλιών. Δεν ξέρω αν αυτοί κρατάνε τη βιολογία του ενυδρείου. Έχω την αίσθηση ότι η περισσότερη βιολογία υπάρχει στο μακαρόνι στα φίλτρα. Σε αυτή την περίπτωση το ξεπλένεις καλά με νερό του ενυδρείου μόνο. ΟΧΙ βρύσης! Στο ένα φίλτρο βάλε το μακαρόνι και στο άλλο σίγουρα αντιφώσφορο και ίσως άνθρακα. Σφουγκάρι καλύτερα μη βάλεις σε κανένα. Αλλιώς πρέπει να το καθαρίζεις κάθε 3-4 μέρες. Το αλάτι μια χαρά το βλέπω. Για αρχή λοιπόν ξεκίνα με μερικές γενναίες αλλαγές νερού και καθάρισμα της άλγης. Όπως είπα και στο τελευταίο μου post έγώ τον αραγωνίτη θα τον πέταγα. Όχι όλον μαζί. Σταδιακά  με τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού για να γίνεται προσαρμογή του ενυδρείου. Βάλε και στο πλάνο σου ένα wavemaker για κυκλοφορία. Ένας rw15 jebao για αρχή μια χαρά είναι. Κάποια πράγματα που θα χρειαστείς μπορείς να τα ψάξεις και στις αγγελίες για μεγαλύτερη οικονομία. Και τέλος να σου πω ότι οι ψαρούκλες σου είναι φοβερές. Να σου ζήσουν.

Link to comment
Share on other sites

@Loukas Agelopoulos Ευχαριστώ φίλε! Αν και ο ναύαρχος έχει χάσει το μάτι του τα τελευταία χρόνια. Τώρα να έχει 3 χρόνια; 5; Θα σε γελάσω. Επίσης είναι επιθετικός με το άλλο ψάρι σε σημείο που πολλές φορές δεν τον αφήνει να φάει. Για το wavemaker θα το έχω υπόψιν ώστε να το παραγγείλω. Λοιπόν θα επιστρέψω σύντομα όταν και θα έχει γίνει ο καθαρισμός για νεότερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

@Loukas Agelopoulos Ευχαριστώ φίλε! Αν και ο ναύαρχος έχει χάσει το μάτι του τα τελευταία χρόνια. Τώρα να έχει 3 χρόνια; 5; Θα σε γελάσω. Επίσης είναι επιθετικός με το άλλο ψάρι σε σημείο που πολλές φορές δεν τον αφήνει να φάει. Για το wavemaker θα το έχω υπόψιν ώστε να το παραγγείλω. Λοιπόν θα επιστρέψω σύντομα όταν και θα έχει γίνει ο καθαρισμός για νεότερα!

Επιθετικο μπορει να ειναι επειδη δεν βλεπει η ειναι κακης ποιοτητας νερο.[αμωνια]

Link to comment
Share on other sites

@niknik Λάθος μου. Τώρα μου είπε ο πατέρας μου οτι ο ναύαρχος είναι ο κιτρινομωβ. Τα είχα μπερδέψει. Ο ασπρόμαυρος είναι που έχει χάσει το μάτι του και κυνηγάει πολλές φορές τον άλλον. 

Σήμερα καθάρισα μερικά πράγματα. Θέλει πολύ υπομονή μέχρι να τελειώσει η καθαριότητα μόνο!

Παραθέτω φωτογραφία το skimmer και ένα εσωτερικό φίλτρο που είχε μέσα ανενεργό.

Στοιχεία skimmer: Aquarium systems maxi-jet MP1200. 1100l/h 13w.

Στοιχεία εσωτερικού φίλτρου: hydor crystal r10 duoII 800l/h 11w.

20171010_193829.jpg

20171010_193721.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο σκιμερ με όλο το σεβασμό δεν κάνει Τίποτα,εδώ επενδύεις χρήματα σε ένα deltec mc600 που πολύ σύντομα θα σου κάνει απόσβεση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...