Jump to content

Αναζωογόνηση θαλασσινού 200 λίτρων.


Recommended Posts

Ωραία τότε θα το γυρίσω σε αυτό καθώς το προορίζω μόνο για fish only. @niknik Το παιδί που μου το πουλάει δεν μου το ανέφερε. Θεωρείς πως θα έχω μεγάλο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 15 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

Ωραία τότε θα το γυρίσω σε αυτό καθώς το προορίζω μόνο για fish only. @niknik Το παιδί που μου το πουλάει δεν μου το ανέφερε. Θεωρείς πως θα έχω μεγάλο πρόβλημα;

Είναι το ποιο εξελιγμένο μοντέλο τελικα έχεις πρόσβαση για να παρεμβεις ,αλλά δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απόψεις παιδιά αλλά θα καταλήξω σε αυτό 99% αφού δεν βρίσκω κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά. 

Σήμερα έγινε η 2η μεγάλη αλλαγή ,25% δηλαδή. Αυτό που με απογοήτευσε είναι ότι έβγαλα να καθαρίσω τις βεντάλιες και 1 μικρό πορτοκάλι απο μπροστά,  έτριβα με οδοντόβουρτσα αλλά δεν έφευγε καθόλου εύκολα. Βέβαια την βεντάλια δεν την ετριψα και πολύ γιατί φοβόμουν μην σπάσει. Έκανα και λίγο την πλάτη του ενυδρείου. Παραθέτω φωτογραφίες. 

20171102_205608.jpg

20171102_205732.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η βελτίωση είναι αξιοσημείωτη! Όταν αλλάξεις και το ντεκόρ με καινούργιο, το ενυδρείο θα ανεβει επίπεδο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Η βελτίωση είναι αξιοσημείωτη! Όταν αλλάξεις και το ντεκόρ με καινούργιο, το ενυδρείο θα ανεβει επίπεδο.

Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη. Έχεις κάνει τρομερή δουλειά και σιγα σιγα χωρίς άγχος και πιεση θα το φτιαξεις κουκλι!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τρένοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο Γιωργάρα!! Δώσε πόνο!!  :)

Η αλλαγή στις συνθήκες του ενυδρείου αρχίζουν και φαίνονται.. ;)

όπως είπαμε κι από κοντά αυτό που χρειάζεσαι άμεσα είναι ένας wave maker και από εκεί και πέρα αργά και σταθερά και θα φτάσεις εκεί που θέλεις..

Άποψή μου οτι το σκίμμερ θα σε υπέρακλύψει σε αυτά τα λίτρα!

όχι βιαστηκές κινήσεις (ΒΑΣΙΚΟ) ,έτσι ακριβώς όπως το πας αργά και σταθερά γτ έχει και δυο ζωντανά μέσα..  ;)

Μπράβο σου για την προσπάθεια και την υπομονή σου κι επιμονή σου αν και αρκετά νέος στον κόσμο του θαλασσινου!! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το γιωργο σε ολα,ειδικα στο κομματι που αφορα στις βιαστικες κινησεις!:thumbsu:

Τιποτε καλο δεν εγινε ποτε στο θαλασσινο,κανοντας βιαστικες κινησεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Μπήκε το skimmer. Τρέχει εδώ και 3 μέρες. Θα μπει και ο wavemaker αυτές τις μέρες. Συνεχίζουμε! :thumbsu:

 

Πείτε μου την γνώμη σας για την διατροφή των ψαριών. Τρώνε τις εξής τροφές:

1) https://www.petmountain.com/photos/product/giant/114420S504624/marine-fish-food/ocean-nutrition-formula-one-marine-pellets-small.jpg Ocean Nutrition Marine Pellets.  Την συγκεκριμένη τροφή την τσακίζουν και οι δυό τους.

2) http://cms20.condros.eu/fleximages/oceannutrition/headphoto_cb7d4132-0567-4901-9eac-34782d3f6706_Image.jpg                  

Ocean Nutrition Brine Shrimp Plus Flakes. Αυτήν δυσκολεύονται να την καταλάβουν θα έλεγα. Ειδικά ο ηνίοχος  αργεί πολύ να την πάρει πρέφα. Μετά αρχίζουν τσιμπάνε σιγά σιγά. Νομίζω επειδή έχουν μάθει πιο πολύ την 1η η οποία βυθίζεται, περιμένουν να αρχίσουν τα πέλετς να βυθίζονται. Δηλαδή όταν επιπλέουν στην επιφάνεια δεν τα τρώνε.

3) https://s7d1.scene7.com/is/image/PETCO/1564030-center-1?$ProductDetail-large$ Απο αυτή την κατεψυγμένη δίνω πιο σπάνια. Δεν μπορώ να πω οτι τρελαίνονται. Ο ηνίοχος ορμάει όταν ο κύβος είναι ακόμα μεγάλος. Μόλις αρχίσει και σπάει σε μικρές γαριδούλες ξενερώνει. Μετά απο λίγο αρχίζει και τρώει οτι γαρίδα αιωρείται στο νερό. Την τελευταία φορά είχα ένα θέμα, καθώς μου την ρούφηξε το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις δύο πρώτες, είναι αυτές που ταίζω κι εγώ μαζί με την prime reef από αποξηραμένες τροφές και είναι πολύ καλές..

Την τρίτη δε την ξέρω αλλά θα σου πρότεινα να κόβεις το μισό κυβάκι γιατί ολόκληρο είναι πολύ για δυο ψάρια κι επίσης η κατεψυγμένη επιβαρύνει και πολύ το νερό, πέρα από αυτό αφού κόβεις τη μισή καλά θα είναι να την ξεπαγώνεις πρώτα μέσα σε ένα ποτηράκι με λίγο νεράκι ανακατεύοντάς την με μία οδοντογλυφίδα μέχρι να λιώσει ο πάγος και να την δίνεις μετά στα γομαράκια σου..  :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν ξεπαγώσει η κατεψυγμένη, τραβάω με μια σύριγκα τα πιο πολλά ζουμιά και μετά ταίζω. Επίσης κλείνε για λίγο την κυκλοφορία μέχρι να φάνε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Λουκάς είναι το πιο σωστό απόλα θεωρώ..Ρουφάς νερό που είναι τίγκα σε νιτρικά, αμμωνίες από τον λιωμένο πάγο και φωσφορικά!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά θα το εφαρμόσω. Σήμερα παράγγειλα και το aquaforest το απλό αλάτι 10kg και έναν large μαγνήτη mag float.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ την παρέα. Λόγο μιας επέμβασης στο χέρι απουσίασα αυτές τις μέρες, όμως είμαι πάλι κοντά σας γεμάτος απορίες :hehe

 

Το κυανό αρχίζει σιιιιγά σιγά και καίγεται. Βλέπω, συχνά, κάποια κομμάτια άσπρου ''βαμβακιού'' να αιωρούνται στο νερό. Χθες άλλαξα, άνθρακα και αντιφώσφορο μετά απο 30 μέρες.

Στο πτόβλημά μας τώρα. Έχει 3 μέρες που παρατήρησα σε κάποια σημεία του τζαμιού , άσπρους πολύ μικρούς ζωντανούς οργανισμούς. Έχει κάποιος ιδέα τί μπορεί να είναι; Όσο κι αν προσπάθησα δεν φαίνονται σε φωτογραφία ή βίντεο για να σας το δείξω.

 

Επίσης θέλω να αλλάξω τις λάμπες στο φωτιστικό μου λόγο ότι είναι πολλών χρόνων και έχει πέσει η ισχύ τους. Καμιά ιδέα για να μου βγει πιο οικονομικά ; Το φωτιστικό είναι αυτό http://www.petsupermarket.gr/3127/προϊόντα/glo-t5-ho-linear-lighting-system-1x-54watts‚-μήκος:-181cm.html

Έγινε επεξεργασία - Siempre
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι η μόνη προσθήκη που έχει γίνει στο ενυδρείο είναι αυτή του σκίμμερ, το οποίο ήταν σε κούτα πλυμένο για καιρό. Η μοναδική αλλαγή που έκανα, είναι οτι στην τελευταία αλλαγή χρησιμοποίησα το αλάτι της aquaforest το απλό. Δεν μπορώ να φανταστώ απο πού δημιουργήθηκε αυτός ο οργανισμός.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι ο οργανισμός αυτός να υπήρχε από πριν στο ενυδρείο αλλά ίσως από τις πολλές άλγες δεν μπορούσες να τα δεις. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Mr.Puff δεν νομίζω φίλε μου. Απο την ημέρα που ξεκίνησα το restart του ενυδρείου, το παρακολουθούσα χιλιοστό-χιλιοστό. Είμαι 99% σίγουρος πως θα τα είχα δει πιο πριν.

@submarine1981 λίγο που έψαξα για κωπήποδα(τώρα που το είπες), μοιάζουν θα έλεγα.Απλά τα δικά μου είναι πολύ μικρά. Σε αυτή την φώτο μοιάζουν πάντως https://www.google.gr/search?q=κωπήποδα+στο+ενυδρειο&client=firefox-b-ab&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi_wfHM8dbXAhWS2KQKHW-wC6cQ_AUICigB&biw=1366&bih=656#imgdii=I00RsjITaVBovM:&imgrc=0-plN8amYaAQ2M:

 

Αν υποθέσουμε οτι είναι κωπήποδα απο τί μπορεί να δημιουργήθηκαν; Υπάρχει περίπτωση απο την κατεψυγμένη τροφή;

Σε λίγο ανεβάζω και ένα βίντεο.

Έγινε επεξεργασία - Siempre
Link to comment
Share on other sites

οχι απο την κατεψυγμένη τροφή.  

 

Αυτά υπάρχουν στο ενυδρείο μας, και εισάγονται είτε με κάποια προσθήκη κοραλλιού,ψαριού κλπ,  και απλα διατηρείται ο πληθυσμός τους σε χαμηλά επίπεδα. Αν όμως προσθέσεις φυτοπλαγκτόν ή κάποιο παρεμφερές προϊόν τότε θα αυξηθούν καθώς έχουν τροφή σε πληθώρα και κάνουν αυγά και πολλαπλασιάζονται.  

 

Σε μένα εχω προσέξει σε σημεία που πιάνει άλγη  και στα οποία έχω να καθαρίσω καιρό με μαγνήτη να μου συσσωρεύονται.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://youtu.be/WcU2eVC3EQQ

 

Εδώ είναι απο το σκίμμερ. Φαίνονται κάπως καλά. 

Link to comment
Share on other sites

@submarine1981 Στην περίπτωση μας όμως, δεν πρόσθεσα τίποτα καινούργιο. Δες το βίντεο.

Υπάρχει περίπτωση να τα προκάλεσε η διάσπαση του κυανού;

Link to comment
Share on other sites

Κατα 90% ειναι κωπήποδα και κατα 10% νεαρά άτομα Gammarus.   

 

Υπήρχαν στο σύστημά σου σε χαμηλές συγκεντρώσεις. Και μάλλον με το κυανό που λες, απέκτησαν τροφή (βακτήρια κυρίως) και τα βοήθησε να αναπτυχθούν).  

 

Καλό ειναι αυτό. Τέτοια ζωύφια τα θέλουμε :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα για κοπηποδα μου φαίνονται. Σε κάποια φάση είχα και εγώ έξαρση και τώρα σχεδόν κανένα δεν βλέπω. Η εξαρση είχε σχέση με τις αλγες... όταν τα πήρα πρεφα τα ψάρια μειώθηκαν παρα πολύ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

https://youtu.be/WcU2eVC3EQQ

 

Εδώ είναι απο το σκίμμερ. Φαίνονται κάπως καλά. 

Δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό. Μάλλον κοπηποδάκια. Νομίζω το σκίμμερ τρέχει αρκετά wet (αφαιρεί αρκετό νερό) Το νου σου την αλατότητα μην πέσει πολύ. Ίσως να χαμήλωνες λίγο τη στάθμη του αφρού να σκιμάρει πιο dry.

Link to comment
Share on other sites

@Mr.Puff όντως ήταν ατύχημα :hehe. Δοκίμασα να το δυναμώσω και γέμισε έτσι σε μια μέρα. Το άδειασα και το χω πιο dry τώρα. 

 

Η αλατότητα επηρεάζεται απο το skimmer; 1023 ήταν προχθές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...