Jump to content

Αναζωογόνηση θαλασσινού 200 λίτρων.


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

@Mr.Puff όντως ήταν ατύχημα :hehe. Δοκίμασα να το δυναμώσω και γέμισε έτσι σε μια μέρα. Το άδειασα και το χω πιο dry τώρα. 

 

Η αλατότητα επηρεάζεται απο το skimmer; 1023 ήταν προχθές.

Η αλατοτητα επηρεάζεται αν το σκιμμερ δουλεύει wet όλη την ώρα και αδειάζεις το κύπελλο. 

Αυτό θα συμβεί σε μικρά ενυδρεία αν αφαιρείς αρκετά λίτρα και δουλεύει η αναπλήρωση. Άρα θα προστίθεται γλυκό νερό. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 7 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

@Mr.Puff όντως ήταν ατύχημα :hehe. Δοκίμασα να το δυναμώσω και γέμισε έτσι σε μια μέρα. Το άδειασα και το χω πιο dry τώρα. 

 

Η αλατότητα επηρεάζεται απο το skimmer; 1023 ήταν προχθές.

Αν σκιμμάρει πολύ wet και αφαιρεί συνεχώς νερό και εσύ προσθέτεις σκέτο νερό θεωρώντας ότι λείπει όλο από εξάτμηση, τότε ναι μπορεί να επηρεαστεί η αλατότητα. Το 1023 το είχες πάντα ή νόμιζες ότι έχεις παραπάνω και το είδες ξαφνικά; Πάντος για fishonly μια χαρά είναι το 1023. Μπορείς να πας και χαμηλότερα.

 

Link to comment
Share on other sites

@Mr.Puff κατάλαβα.. 

1023-24 είχα απο την 1η μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σε κανα 2-3 βδομάδες να επιχειρήσω να βάλω 2 κλόουν. Δεν έχω ψαχτεί ακόμα τί και πως.

 

Ποιά η γνώμη σας; Θα υπάρχει θέμα με τα άλλα ψάρια; Φοβάμαι επειδή έμαθαν τόσα χρόνια μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλημέρα. Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση όσον αφορά τα μεγέθη των ψαριών και το μέγεθος του ενυδρείου σου. Το μέγεθος του Euxiphipops navarchus φτάνει τα 25-28 εκατοστά και του Heniochus acuminatus τα 20-22. Τα ψάρια αυτά χρειάζονται περίπου 400 λίτρα σε πλήρη ανάπτυξη και έχω τη γνώμη πως είναι πολλά δύο ψάρια τόσου μεγάλου μεγέθους για τα λίτρα σου. Εγώ στη θέση σου θα έδινα το ένα από τα δύο (και μάλλον θα κρατούσα το λιγότερο επιθετικό) και μετά θα πρόσθετα άλλα ψάρια. Είναι σημαντικό για τα ψάρια να έχουν αρκετό χώρο να κινούνται ελεύθερα. Θα  κρατούσα λοιπόν το ένα μεγάλο, σαν το "βασιλιά" του ενυδρείου και θα το πλαισίωνα με μικρότερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@timor Ευχαριστώ φίλε μου αλλά και τα δύο ψάρια είναι μεταξύ 18-20 εκατοστών και είναι ήδη 10+ χρονών. Θεωρώ πως υπάρχει χώρος για τις βόλτες τους και ότι δύο κλόουν δεν θα αποτελούσαν πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/25/2017 at 2:51 ΜΜ, το μέλος Siempre έγραψε:

Σκέφτομαι σε κανα 2-3 βδομάδες να επιχειρήσω να βάλω 2 κλόουν. Δεν έχω ψαχτεί ακόμα τί και πως.

 

Ποιά η γνώμη σας; Θα υπάρχει θέμα με τα άλλα ψάρια; Φοβάμαι επειδή έμαθαν τόσα χρόνια μόνα τους.

 

Κανείς άλλος παιδιά;

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να ασχοληθώ με την λάμπα uv? Να την αλλάξω εννοώ. Το σύστημα που έχω είναι αυτό. http://i964.photobucket.com/albums/ae125/giannis_b2/PC/foto aqua4fun/uv5_zpsrws4lkog.jpg

 

Λάμπα που μπορώ να βρω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

 

Κανείς άλλος παιδιά;

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να ασχοληθώ με την λάμπα uv? Να την αλλάξω εννοώ. Το σύστημα που έχω είναι αυτό. http://i964.photobucket.com/albums/ae125/giannis_b2/PC/foto aqua4fun/uv5_zpsrws4lkog.jpg

 

Λάμπα που μπορώ να βρω;

Για τη λάμπα σίγουρα αξίζει να ασχοληθείς. Είναι επώνυμη οπότε πάρε τηλέφωνο τα καταστήματα που έχουν βήμα στο φόρουμ να μάθεις διαθεσιμότητα. Θέλει προσοχή όταν ρίχνεις βακτήρια να την κλείνεις σύμφωνα με τις οδηγίες του κάθε σκευάσματος.

Για τα ψάρια δυστηχός δεν υπάρχει εύκολη απάντηση μιας και έχεις δύο παλιά και μεγάλα ψάρια σε σχετικά λίγα λίτρα οπότε όλα είναι πιθανά να συμβούν. Εγώ μάλλον θα δοκίμαζα στην αρχή με ένα κλόουν.

Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2017 at 6:32 ΜΜ, το μέλος Siempre έγραψε:

@timor Ευχαριστώ φίλε μου αλλά και τα δύο ψάρια είναι μεταξύ 18-20 εκατοστών και είναι ήδη 10+ χρονών. Θεωρώ πως υπάρχει χώρος για τις βόλτες τους και ότι δύο κλόουν δεν θα αποτελούσαν πρόβλημα. 

Δεν νομιζω να εχεις θεμα ,απλα κλεισε τα φωτα για 24 ωρες μολις μπουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα φίλε και φίλοι. Λόγο του θέματος υγείας που είχα με το χέρι μου το ενυδρείο ήταν λίγο στον αυτόματο. Προχθές έκανα αλλαγή νερού μετά απο ένα μήνα. 

 

Στα νέα τώρα,  το κυανό δεν έχει υποχωρήσει καθόλου αν και βλέπω κάποιες φορές να ξεκολλανε κομμάτια και να αιωρούνται. Απο την άλλη δημιουργείτε σε άλλα σημεία που ήταν καθαρά. Γενικότερα υπάρχει θέμα και με πράσινη αλγη που γεμίζει γρήγορα το ενυδρείο. Τα νιτρικά ίσως έχουν υποχωρήσει λίγο αλλά είναι ακόμα στο κόκκινο. Δεν πρόσθεσα κανένα ψάρι στο ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα σου έλεγα τώρα, να μην προσθέσεις, αν δεν έχεις προσθέσει ήδη.

Υπομονη και αλλαγές νερού (+βακτήρια) χρειάζεσαι για να στρωσει η άλγη. Εγώ με επιμονή στα βακτήρια είδα μεγάλη διαφορά. 

 

Δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει, αλλά έχεις σκεφτεί να αλλάξεις το ντεκόρ σιγά σιγά πχ με ζωντανό βράχο;

 

ΥΓ. Περαστικά φίλε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθήσουν τα βακτήρια στην άλγη @bbetta; Υπάρχει κάτι οικονομικό και καλό να μου προτείνεις; 

Όχι δεν σκέφτομαι για  ζωντανούς βράχους και λόγο οικονομικών και επειδή δεν ζω στο πατρικό μου. Δηλαδή γενικότερα δεν το χαίρομαι το ενυδρείο όσο θα ήθελα!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη μεχρι το Σαββατο το ενυδρείο ήταν κατακόκκινο το δικο μου. Σήμερα είχε ελάχιστο και με την αλλαγή που έκανα σήμερα έφυγε. Μου είχαν πει και τα παιδιά εδώ γίνε πιο επιθετικός με τα βακτήρια. Δλδ ρίχνε κάθε μέρα αν μπορείς ( αυτό έκανα εγώ) και δύο αλλαγές τη βδομάδα και μου έφυγε! Αν ρωτας τωρα ποια βακτήρια, εγω χρησιμοποιω το stability.

Περαστικα κιολας τρελε μου!!!

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Θα δοκιμάσω τα βακτήρια. Θα δοκιμάσω να αγοράσω και λίγο ζωντανό βράχο αλλά φοβάμαι μην καλύψω πολύ χώρο τον οποίο θα στερηθούν τα ψάρια-παππούδες μου!

Link to comment
Share on other sites

Αντικατέστησε κάποιο Decor που δεν σου αρέσει τόσο με βράχο, και σταδιακά για να μην έχεις θέμα με βιολογία αν είναι.

 

Εγω χρησιμοποιώ Aquaforest Pro Bio S σε συνδυασμό με -NP Pro. Γενικά όλα μου τα προϊόντα είναι Aquaforest επειδή είναι η φθηνότερη... 

Αυτο με τα βακτήρια το είχα ακούσει και από άλλους αλλά η εμπειρία μου είναι η εξής:

Αμελησα ΜΙΑ αλλαγη νερού και έβαλα για πρώτη φορά σε λειτουργία σκιμμερ. Μέσα σε 2 βδομαδες δημιουργήθηκε ανισορροπία και είχα θέμα με την διατομικη. Κάποια στιγμή είπα να δοκιμάσω μόνο με βακτήρια. Έβαλα 10 μέρες συνεχόμενα και εξαφανίστηκε στο 99%. Αμελησα πάλι μια αλλαγη πρόσφατα και....:cigar:

Υποψιαζομαι πως η άλγη που έχω (η οποία πάντα ξεκινάει και βρίσκεται κυρίως στον αραγωνιτη) δυναμώνει επειδή δεν έχω κάνει ποτε σκούπα βυθού. Προσεχώς θα έρθει μια σκούπα κατάλληλη για σιφωναρισμα και θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2018 at 11:12 ΜΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

Αντικατέστησε κάποιο Decor που δεν σου αρέσει τόσο με βράχο, και σταδιακά για να μην έχεις θέμα με βιολογία αν είναι.

 

Εγω χρησιμοποιώ Aquaforest Pro Bio S σε συνδυασμό με -NP Pro. Γενικά όλα μου τα προϊόντα είναι Aquaforest επειδή είναι η φθηνότερη... 

Αυτο με τα βακτήρια το είχα ακούσει και από άλλους αλλά η εμπειρία μου είναι η εξής:

Αμελησα ΜΙΑ αλλαγη νερού και έβαλα για πρώτη φορά σε λειτουργία σκιμμερ. Μέσα σε 2 βδομαδες δημιουργήθηκε ανισορροπία και είχα θέμα με την διατομικη. Κάποια στιγμή είπα να δοκιμάσω μόνο με βακτήρια. Έβαλα 10 μέρες συνεχόμενα και εξαφανίστηκε στο 99%. Αμελησα πάλι μια αλλαγη πρόσφατα και....:cigar:

Υποψιαζομαι πως η άλγη που έχω (η οποία πάντα ξεκινάει και βρίσκεται κυρίως στον αραγωνιτη) δυναμώνει επειδή δεν έχω κάνει ποτε σκούπα βυθού. Προσεχώς θα έρθει μια σκούπα κατάλληλη για σιφωναρισμα και θα δούμε...

Βασίλη δεν παιζει αυτο ουτε επειδη ξεχασες μια αλλαγη.Το ενυδρειο είναι αστρωτο και το δείχνει.Το σκιμερ συνέχεια ανοιχτό και βακτήρια,επισείς το νου σου στα φωσφωρικα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, niknik said:

Βασίλη δεν παιζει αυτο ουτε επειδη ξεχασες μια αλλαγη.Το ενυδρειο είναι αστρωτο και το δείχνει.Το σκιμερ συνέχεια ανοιχτό και βακτήρια,επισείς το νου σου στα φωσφωρικα.

Νίκο το σκιμμερ είναι σχεδόν όλη μερα ανοιχτο, βακτήρια πολύ συχνά και φωσφορικά <0.03 και NO3<10 με σαλιφερτ. Τα detritus στον βυθό πρεπει να φταίνε... έκανα σκούπα στο 1/4 από το ενυδρείο για πρώτη φορά, και άλγη σταμάτησε να βγάζει, μόνο το 1/4 στο οποίο έγινε σκούπα!! Και μιλάμε για πολύ βρώμα! 3F00867B-F43A-4C81-BB93-BB379F80433E.thumb.jpeg.8b89181e28283221b461b60410d8d992.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Νίκο το σκιμμερ είναι σχεδόν όλη μερα ανοιχτο, βακτήρια πολύ συχνά και φωσφορικά <0.03 και NO3<10 με σαλιφερτ. Τα detritus στον βυθό πρεπει να φταίνε... έκανα σκούπα στο 1/4 από το ενυδρείο για πρώτη φορά, και άλγη σταμάτησε να βγάζει, μόνο το 1/4 στο οποίο έγινε σκούπα!! Και μιλάμε για πολύ βρώμα! 3F00867B-F43A-4C81-BB93-BB379F80433E.thumb.jpeg.8b89181e28283221b461b60410d8d992.jpeg

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρειο?Σωστά έκανες μια σκούπα και γενικά σκούπα αλλά δεν θεωρώ ότι εκεί οφείλετε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή κάνω σκούπα ανελλιπώς και θεωρώ ότι είναι μεγάλο όπλο στην συντήρηση πρέπει να γίνεται συστηματικά. Δηλαδή δεν κάνω 6 μήνες σκούπα και 6 δεν κάνω. 

Επίσης αν δεν έχεις κάνει ποτέ σκούπα βυθού και ξαφνικά αποφασίσεις να κάνεις πρέπει να γίνει πάρα πολύ προσεκτικά και τμηματικά! Μεγάλη προσοχή σε φυσαλίδες που είναι παγιδευμένες και πλέον έχουν γίνει τοξικές. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στην δικιά μου περίπτωση που έχει να γίνει σκούπα βυθού καμιά 6-7 χρόνια, να μην το επιχειρήσω καν; Το είχα στο μυαλό μου να το κάνω αλλά αυτό με τις φυσαλίδες που λες με τρόμαξε! @fishbone!

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις σκούπα. Απλά τμηματικά... κάνε μόνο σε ένα μέρος του ενυδρείου. Εγώ το χώρισα σε τέσσερα μέρη για να κάνω σκούπα μια φορά στο καθένα μετά από συζήτηση που είχα με @niknik . Επειδή το ενυδρείο σου τρέχει δεκαπλάσιο χρόνο από το δικό μου, θα ήμουν ακόμα πιο προσεκτικός.

 

Η σκούπα όμως, όπως λέει και ο @fishbone! , είναι μεγάλο όπλο! Το κατάλαβα από τις πρώτες 2 φορές...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

Δηλαδή στην δικιά μου περίπτωση που έχει να γίνει σκούπα βυθού καμιά 6-7 χρόνια, να μην το επιχειρήσω καν; Το είχα στο μυαλό μου να το κάνω αλλά αυτό με τις φυσαλίδες που λες με τρόμαξε! @fishbone!

 

Η σκουπα βυθου ειναι μονοδρομος.Εχουν εγκλωβιστει μεσα Νιτρικα /Φωσφορικα 10 ετων !

Εγω στην θεση σου θα εκανα μια σταδιακη αντικατασταση αραγωνιτη  ! Οχι μια φορα ωστε να κρασαρει ο βακτηριακος πληθυσμος!

Οταν κανω αντικατασταση αραγωνιτη βαζω χωρισματα στον πατο και σιφοναρω το κοματι . Αφου εχω ξεπληνει καλα τον νεο, αντικαθηστω στο σημειο.

Την επομενη εβδομαδα επαναλαμβανω!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσοχή με το σιφονάρισμα! Αυτό ακριβώς έπαθα τα Χριστούγεννα: ξεκίνησα να σιφονάρω μετά από ένα χρόνο, και από υπερβολικό ζήλο (και βλακεία!) ανακάτεψα τόσο πολύ το βυθό που έγινες της π*$@*@$! Το "ίζημα" κάθισε παντού και δεν ξεθόλωνε με τίποτε! Ευτυχώς με έσωσε ο νινικ και μου έδωσε αλάτι μέσα στις γιορτές που ήταν όλα κλειστά και άλλαξα όλο το νερό του ενυδρείου, με αποτέλεσμα βέβαια να χαλάσω τη βιολογία και ...όλα πάλι από την αρχή. Και γέμισα και άλγες και περαστικά μου γενικότερα....

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...