Jump to content

Αναζωογόνηση θαλασσινού 200 λίτρων.


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

Όχι όχι και όχι. 

 

Τι λες τώρα!!! Αυτά κυκλοφορούσαν με 30€ !

Με 1οο€ πέρνεις και MC600 .( μεταχειρισμένο φυσικα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περίμενε στις αγγελίες.  Μπορεί και ήδη να υπάρχει σκίμερ.  

Με 100 ευρά παίρνεις μεταχειρισμένο ενα αξιοπρεπέστατο σκίμερ.   Απλά θέλει καθημερινό κοίταγμα στις αγγελιες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά θα περιμένω τότε καμιά αγγελία. Για την ωρα ψάχνω καμιά πατέντα για να μπει σε λειτουργία το σκιμμερ. Βρήκα απο αγγελία απομίμηση του deltec600 στα 100 ευρώ αλλα δεν βγαίνουν οι διαστάσεις. Αν το βάλω στο πλάι δεν περισσεύει χώρος για το φωτιστικό και απο πίσω δεν χωράει να μπει και δεν υπάρχει δυνατότητα να τραβηχτεί πιο μπροστά το ενυδρείο απο τον τοίχο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μήπως αξίζει να δώσω 140€ για να πάρω καινούργιο το deltec mcx 300?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ειναι και αυτο μια γρήγορη λύση, αλλά, δεν θα έχεις την απόδοση σε σκιμάρισμα όπως το MCE 600.  

 

Εγω δουλευω το MCE 600  σε 250 Full stock reef και είμαι απλά σουπερ ικανοποιημένος. 

 

Θα έλεγα να περιμένεις λιγάκι, γιατί άν πάρεις το MCE 600  απλα θα σου δώσει δυνατότητες στο μέλλον για περισσότερα κοράλλια. και γενικά θα ησυχάσει το κεφάλι σου απο τον τομέα του σκιμμερ. Θα εισαι δηλαδή 100% καλυμμένος. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

αν δεν χωραει η απομίμηση του deltec δεν θα χωραει και το αυθεντικό στο πλάι.. μονο αν φερεις μποστα το ενυδρει οκαι το βάλεις πίσω αλλα αυτο ειναι too much στην παρουσα φάση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπάρχει και η δυνατότητα να έρθει το ενυδρείο πιο μπροστά. Τώρα βλέπω στο ιντερνετ οτι μπορεί να μπει μέσα στο ενυδρείο; Ισχύει; Θα είναι λειτουργικό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

Ναι δεν υπάρχει και η δυνατότητα να έρθει το ενυδρείο πιο μπροστά. Τώρα βλέπω στο ιντερνετ οτι μπορεί να μπει μέσα στο ενυδρείο; Ισχύει; Θα είναι λειτουργικό;

Βεβαίως μπαίνει και μέσα. 

Το έχω μέσα στο σαμπ στο fo  του γραφείου.  Απλά μέσα στο ενυδρείο είναι λίγο αντιαισθητικό!

Σκέψου καμία πατέντα ή ψάξε κάτι άλλο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

αν μπαινει μέσα..ας μπει προσωρινά και μετα τραβαει το ενυδρειο και το βαζει απο πίσω..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν υπάρχει η δυνατότητα να τραβηχτεί το ενυδρείο μπροστά. Είμαι σε σκέψη. Λέω να ζοριστώ λίγο και να πάρω το Deltec MCE 300 στα 180 ευρώ καινούργιο. Αξίζει ή θα δώσω τόσα λεφτά και θα το μετανιώσω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ίσως έπαιρνα κάτι μεταχειρισμένο. Με λίγη υπομονή θα προκύψει κάτι. Τα χρήματα που θα γλιτώσεις, θα πάνε κάπου αλλου...

Link to comment
Share on other sites

κρατήσου να πάρεις κατι μεγαλύτερο αν θες τη γνώμη μου ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Με 120-140ευρω θα βρεις deltec mce 600 μεταχειρισμένο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

Παιδιά δεν υπάρχει η δυνατότητα να τραβηχτεί το ενυδρείο μπροστά. Είμαι σε σκέψη. Λέω να ζοριστώ λίγο και να πάρω το Deltec MCE 300 στα 180 ευρώ καινούργιο. Αξίζει ή θα δώσω τόσα λεφτά και θα το μετανιώσω;

Αν είναι  θέμα χώρου για το mce600, σίγουρα χωράει το 300; Λεω δηλαδή μήπως έβαζες εσωτερικό το 600 ή μήπως κοίταγες κάποιο tunze για τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Κρατιέμαι παιδιά κρατιέμαι.

Ναι Λουκά το 300 χωράει άνετα. Εσωτερικά αν το έβαζα θα φαινόταν πολύ άσχημα όπως είπαν και τα παιδιά. Ποιό προτείνεις απο tunze? @Loukas Agelopoulos

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Siempre έγραψε:

Κρατιέμαι παιδιά κρατιέμαι.

Ναι Λουκά το 300 χωράει άνετα. Εσωτερικά αν το έβαζα θα φαινόταν πολύ άσχημα όπως είπαν και τα παιδιά. Ποιό προτείνεις απο tunze? @Loukas Agelopoulos

Αν χωράει εντάξει. Ετσι και αλλιώς δεν έχεις και πολλές επιλογές για εξωτερικό κρεμαστό σκίμμερ. Δυστυχός τα tunze δεν τα γνωρίζω καθόλου. Ξέρω μόνο ότι είναι  πολύ καλά σκίμμερ. Αλλά και αυτά εσωτερικά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα μεταχειρισμένο το TMC Vskim800. Ποιά η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα το deltec είναι καλύτερο

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

σιγουρα το deltec είναι καλύτερο

+1000

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν αντιλέγω οτι είναι καλύτερο αλλά θα πάω σε αυτή την επιλογή. Ούτως η άλλως το deltec 600 δεν μπορώ να το χωρέσω πουθενά και το 300 πιστεύω δεν θα με καλύψει.

 

Σχετικά με το αλάτι ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να το αλλάξω και να αγοράσω το aquaforest SEA salt. Θα έχω κάποιο πρόβλημα αν αλλάξω το αλάτι μου; Το σκέφτομαι επειδή το συγκεκριμένο το βρήκα 23€ τα 10 κιλά και απο την μικρή έρευνα αγοράς που έχω κάνει, νομίζω είναι απο τα οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

Παιδιά δεν αντιλέγω οτι είναι καλύτερο αλλά θα πάω σε αυτή την επιλογή. Ούτως η άλλως το deltec 600 δεν μπορώ να το χωρέσω πουθενά και το 300 πιστεύω δεν θα με καλύψει.

 

Σχετικά με το αλάτι ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να το αλλάξω και να αγοράσω το aquaforest SEA salt. Θα έχω κάποιο πρόβλημα αν αλλάξω το αλάτι μου; Το σκέφτομαι επειδή το συγκεκριμένο το βρήκα 23€ τα 10 κιλά και απο την μικρή έρευνα αγοράς που έχω κάνει, νομίζω είναι απο τα οικονομικά.

Εγώ το χρησιμοποιώ στο fish only μου χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Αν όμως σκέφτεσαι να βάλεις κοράλλια lps ή sps, δεν κάνει. Πρέπει να πας στο reef salt της εταιρίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισείς να γνωρίζεις στα tmc βουλωνει το σωληνάκι του αέρα πολύ εύκολα και γρήγορα και εκεί που ειναι είναι δύσκολο στο καθαρισμό του.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Loukas Agelopoulos said:

Εγώ το χρησιμοποιώ στο fish only μου χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Αν όμως σκέφτεσαι να βάλεις κοράλλια lps ή sps, δεν κάνει. Πρέπει να πας στο reef salt της εταιρίας.

Από προσωπική εμπειρία θα συμφωνήσω απόλυτα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...