Jump to content

Κατασκευή Ενυδρείου


Recommended Posts

Αγαπητοί συν-χομπίστες,

Δυστυχώς με ματιάσανε :bigemo_harabe_net-170::bigemo_harabe_net-83: και το ωραίο και αγαπημένο ενυδρείο μου άνοιξε. Ξεκόλλησε στο πλάι η σιλικόνη και το καθιστικό έγινε μια ωραία λίμνη.

Σκέφτομαι λοιπόν να φτιάξω μια καινούρια γυάλα. Οι διαστάσεις της θα είναι 107 Χ 36 Χ50εκ (μήκος, πλάτος, ύψος). Έχω βέβαια πολλά ερωτήματα, αλλά τα πιο σημαντικά είναι τα εξής:

- Μπορώ να το κάνω rimless (χωρίς κόντρες επάνω); Τι πάχος γυαλιού θα χρειαστεί;

-Έχετε να συστήσετε κάποιον τζαμά;

-Τι σιλικόνη να πάρω; Έχει σημασία αν είναι διαφανής ή μαύρη;

-Το έπιπλο επάνω στο οποίο το είχα μέχρι τώρα δεν το κόβω για πολύ ανθεκτικό. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το τεστάρω;

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Έγινε επεξεργασία - yfranky
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις διαστάσεις και κυρίως λόγο ύψους θα πήγαινα σε 12mm γυαλί..

Για τα τζάμια καλό είναι να αποφύγεις τον "τζαμά της γειτονιάς" και να ψάξεις για εμπόριο υαλοπινάκων στην περιοχή σου ή όπου σε βολεύει.

Αν δεν έχεις ξανακολλήσει καλό θα είναι να είναι κάποιος που ξέρει να σε βοηθήσει γιατί τα γυαλιά είναι μεγάλα και δεν θα είναι και τόσο εύκολο.

Τι σε προβληματίζει στο έπιπλο??Έχει φουσκώσει ??

Βάλε μια φώτο αν θέλεις . . .

 

ps

Ελπίζω να μην έπαθες καμιά μεγάλη ζημιά στα υπόλοιπα έπιπλα του σαλονιού σου. . .

Link to comment
Share on other sites

Το έπιπλο με προβληματίζει λίγο, γιατί:

  • Δεν είναι ειδικό για ενυδρείο. Το είχα πάρει από το Praktiker 100€. Το έχω ενισχύσει από την πίσω μεριά με μοριοσανίδα που την έχω περάσει με βερνίκι θαλάσσης, αλλά γενικά δεν ξέρω αν θα αντέξει το βάρος του καινούριου ενυδρείου. Το ενυδρείο που καθόταν μέχρι τώρα ήταν αγορασμένο έτοιμο με 5-άρι (!) τζάμι σε διαστάσεις 80 Χ 30 Χ 40εκ, το οποίο συνήθως το γέμιζα μέχρι επάνω. Δίπλα από αυτό το ενυδρείο είχα ένα βοηθητικό, 30 Χ 25 Χ 40εκ, πάνω στο ίδιο έπιπλο. Όμως το καινούριο ενυδρείο θα είναι αρκετά πιο βαρύ, ειδικά αν βάλω 12-άρι τζάμι.
  • Εκτός από τα πλαινά κάθετα, έχει άλλο ένα, όπως φαίνεται στη φωτογραφία, που δεν είναι στη μέση αλλά στο ένα τρίτο μεταξύ των πλαϊνών.  

Δεν έχει φουσκώσει σε σημεία που σηκώνουν φορτία, μόνο λίγο μια μπροστινή πόρτα.

Το κόλλημα του ενυδρείο πιστεύω οτι θα το καταφέρω. Δεν έχω μεν μεγάλη εμπειρία, αλλά έχω κολλήσει μεγαλύτερο που άντεξε 12 χρόνια.

Παρακάτω έχω μια φωτογραφία του επίπλου.

20171009_190951.thumb.jpg.4f73d1c45d830d6ca717e6e37062b086.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος yfranky έγραψε:

Το έπιπλο με προβληματίζει λίγο, γιατί:

  • Δεν είναι ειδικό για ενυδρείο. Το είχα πάρει από το Praktiker 100€. Το έχω ενισχύσει από την πίσω μεριά με μοριοσανίδα που την έχω περάσει με βερνίκι θαλάσσης, αλλά γενικά δεν ξέρω αν θα αντέξει το βάρος του καινούριου ενυδρείου. Το ενυδρείο που καθόταν μέχρι τώρα ήταν αγορασμένο έτοιμο με 5-άρι (!) τζάμι σε διαστάσεις 80 Χ 30 Χ 40εκ, το οποίο συνήθως το γέμιζα μέχρι επάνω. Δίπλα από αυτό το ενυδρείο είχα ένα βοηθητικό, 30 Χ 25 Χ 40εκ, πάνω στο ίδιο έπιπλο. Όμως το καινούριο ενυδρείο θα είναι αρκετά πιο βαρύ, ειδικά αν βάλω 12-άρι τζάμι.
  • Εκτός από τα πλαινά κάθετα, έχει άλλο ένα, όπως φαίνεται στη φωτογραφία, που δεν είναι στη μέση αλλά στο ένα τρίτο μεταξύ των πλαϊνών.  

Δεν έχει φουσκώσει σε σημεία που σηκώνουν φορτία, μόνο λίγο μια μπροστινή πόρτα.

Το κόλλημα του ενυδρείο πιστεύω οτι θα το καταφέρω. Δεν έχω μεν μεγάλη εμπειρία, αλλά έχω κολλήσει μεγαλύτερο που άντεξε 12 χρόνια.

Παρακάτω έχω μια φωτογραφία του επίπλου.

20171009_190951.thumb.jpg.4f73d1c45d830d6ca717e6e37062b086.jpg

Δεν ξερω αν αντεξει το βαρος στην φωτο, το βλεπω να κανει κοιλια..... θα σου προτινα να παρεις μια καλη βαση ή καπως να ενισχυσεις αυτην την βαση

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνει κοιλιά γιατί πάταει λάθος το ενυδρείο που έχει τώρα. . .

Σημασία έχει όμως οτι και το κάτω ξύλο είναι φουσκωμένο. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Κάνει κοιλιά γιατί πάταει λάθος το ενυδρείο που έχει τώρα. . .

Σημασία έχει όμως οτι και το κάτω ξύλο είναι φουσκωμένο. . .

Κι εγώ νομίζω -και ελπίζω- οτι η κοιλιά οφείλεται στο ότι το ενυδρείο δεν είναι σωστά τοποθετημένο. Το κάτω ξύλο φούσκωσε με τη διαρροή, αλλά δε σηκώνει βάρος, απλά κρατάει τα δύο κάθετα ενωμένα. Δεν ξέρω όμως αν τα κάθετα έχουν τραβήξει νερό από το πάτωμα, αν και τα είχα περάσει με βερνίκι θαλάσσης. Δεν έχουν ορατά σημάδια φουσκώματος, μάλλον θα το εξακριβώσω όταν βγάλω το παλιό ενυδρείο και σηκώσω το έπιπλο.

Link to comment
Share on other sites

Το έπιπλο αυτό το αλλάζεις όπως είναι φίλε μου. Το συνολικό βάρος που θα δεχτεί  με  το νέο σου ενυδρείο (τζάμια κλπ, χαλίκια,  νερό)  θα φτάσει κοντά τα 250Kg.

Σχετικά με την σιλικόνη που θέλεις  βρες οξικής κυτταρίνης , κατάλληλη για πόσιμο νερό και τρόφιμα. Παλιά είχα αναφερθεί σε αυτό το θέμα.  Κοίταξε εδώ http://www.wurth.gr/uploads/infos/M%2006%201069.pdf

Πρόσεξε τους χρόνους ωρίμανσης και όχι τους χρόνους  του στεγνώματος της σιλικόνης.

Φρόντισε να στο φτιάξει κάποιος ειδικός, τα λίτρα δεν είναι λίγα.

Καλή επιτυχία ;)

Έγινε επεξεργασία - Paolito
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Paolito έγραψε:

Το έπιπλο αυτό το αλλάζεις όπως είναι φίλε μου. Το συνολικό βάρος που θα δεχτεί  με  το νέο σου ενυδρείο (τζάμια κλπ, χαλίκια,  νερό)  θα φτάσει κοντά τα 250Kg.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Δυστυχώς μάλλον θα πρέπει να μπω στο έξοδο αλλαγής είπλου, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. :unsure:

Έχετε καμμιά πρόταση για έπιπλο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος yfranky έγραψε:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Δυστυχώς μάλλον θα πρέπει να μπω στο έξοδο αλλαγής είπλου, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. :unsure:

Έχετε καμμιά πρόταση για έπιπλο;

εγω θα κοιταγα και για κανενα ετοιμο με επιπλο αν εχει καλη τιμη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος yfranky έγραψε:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Δυστυχώς μάλλον θα πρέπει να μπω στο έξοδο αλλαγής είπλου, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. :unsure:

Έχετε καμμιά πρόταση για έπιπλο;

 

Αν πιάνουν τα χέρια σου παραγγέλνεις να σου κόψουν ξύλα στις διαστάσεις που θέλεις και απλά μοντάρεις με βίδες.

Βέβαια και η ερευνα αγοράς που προτάθηκε για έτοιμο πακέτο είναι μια καλή λύση αλλά δεν θα είναι στις διαστάσεις που έχεις σκεφτεί.

Πάντως αν είναι να κάνεις κάτι καλό θα είναι να το καθυστερήσεις λίγο παραπάνω και να το κάνεις σωστό από την αρχή ;)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Αν πιάνουν τα χέρια σου παραγγέλνεις να σου κόψουν ξύλα στις διαστάσεις που θέλεις και απλά μοντάρεις με βίδες.

Βέβαια και η ερευνα αγοράς που προτάθηκε για έτοιμο πακέτο είναι μια καλή λύση αλλά δεν θα είναι στις διαστάσεις που έχεις σκεφτεί.

Πάντως αν είναι να κάνεις κάτι καλό θα είναι να το καθυστερήσεις λίγο παραπάνω και να το κάνεις σωστό από την αρχή ;)

 

+1!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Αν πιάνουν τα χέρια σου παραγγέλνεις να σου κόψουν ξύλα στις διαστάσεις που θέλεις και απλά μοντάρεις με βίδες.

Βέβαια και η ερευνα αγοράς που προτάθηκε για έτοιμο πακέτο είναι μια καλή λύση αλλά δεν θα είναι στις διαστάσεις που έχεις σκεφτεί.

Πάντως αν είναι να κάνεις κάτι καλό θα είναι να το καθυστερήσεις λίγο παραπάνω και να το κάνεις σωστό από την αρχή ;)

 

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ.

Προς το παρόν και μέχρι να δω τι θα κάνω, έχω κάνει μια πατέντα: Μια και δεν ξεκόλλησαν τελε ίως τα τζάμια,  έχω περάσει έναν ιμάντα με καστάνια γύρω από το ενυδρείο, τον έχω σφίξει ώστε να συγκρατεί τα τζάμια και έχω γεμίσει το ενυδρείο μέχρι τη μέση. Έτσι όπως είναι "δεμένο" δε χάνει ούτε σταγόνα. Ελπίζω οτι έτσι θα έχω μίνιμουμ απώλειες ψαριών και φυτών μέχρι να βρώ μια μόνιμη λύση.

20171010_220342.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψην σου οτι εφόσον άνοιξε η σιλικόνη σε κάποιο σημείο δεν σημαίνει

οτι παρακάτω ή κάπου αλλού είναι σε καλύτερη κατάσταση . . .

 

Αν θες να κάνεις κάτι σχετικά ποιο ασφαλές από αυτό μέχρι να βρεις την μόνιμη λύση

πάρε 4 πλαστικές γωνιές ή αλουμινιού 30x30 και κόλλησε τες στις 4 άκρες εξωτερικά φυσικά. . .

Θα σε προστατέψει προσωρινά από ενδεχόμενη διαρροή . . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σε προειδοποιησε, μην παίζεις με την τύχη σου. Όπως είπε και ο ραστα, δεν ξέρεις τι γίνεται σε άλλο σημείο. 

Μοναδικός τρόπος είναι να λυθούν τα τακαι να κολληθουν εκ νέου. 

Βέβαια η ιδέα για καινούργιο είναι σαφώς καλύτερη. 

Σιλικόνη κατάλληλη για ενυδρεία χρήση θέλεις. 

Η μαύρη δείχνει κατά την γνώμη μου πιο ωραία, η διαφανή σου δίνει την δυνατότητα να δεις τυχόν φυσαλίδες στην κόλληση. 

Προσωπικά θα πήγαινα σε σιδερένια βάση, η ξύλινη έχει δουλειά και νομίζω ότι θα ανέβει σε κόστος. 

Μην το σκέφτεσαι να έχεις ξανά την βάση που είχες, πέρα από το ενδεχόμενο να έχει τραβήξει νερό σε σημεία που τώρα δεν βλέπεις, το βάρος της γυαλας diy είναι σαφώς μεγαλύτερη,όπως ήδη αναφέρθηκε. 

:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Το ενυδρείο σε προειδοποιησε, μην παίζεις με την τύχη σου. Όπως είπε και ο ραστα, δεν ξέρεις τι γίνεται σε άλλο σημείο. 

Μοναδικός τρόπος είναι να λυθούν τα τακαι να κολληθουν εκ νέου. 

Βέβαια η ιδέα για καινούργιο είναι σαφώς καλύτερη. 

Σιλικόνη κατάλληλη για ενυδρεία χρήση θέλεις. 

Η μαύρη δείχνει κατά την γνώμη μου πιο ωραία, η διαφανή σου δίνει την δυνατότητα να δεις τυχόν φυσαλίδες στην κόλληση. 

Προσωπικά θα πήγαινα σε σιδερένια βάση, η ξύλινη έχει δουλειά και νομίζω ότι θα ανέβει σε κόστος. 

Μην το σκέφτεσαι να έχεις ξανά την βάση που είχες, πέρα από το ενδεχόμενο να έχει τραβήξει νερό σε σημεία που τώρα δεν βλέπεις, το βάρος της γυαλας diy είναι σαφώς μεγαλύτερη,όπως ήδη αναφέρθηκε. 

:)

Όταν λες σιδερένια βάση, εννοείς κοιλοδοκό; Την παραγγέλνω κάπου αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοιλοδοκο εννοώ. Μπορείς να ρωτήσεις σε σιδερα. 

Και κατά την γνώμη μου, αν καταλήξεις σε αυτήν την βάση, βαλε ρεγουλατορους στα πόδια, να είναι αλφαδιασμενο το πάτημα του ενυδρείου 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και πιστευω οτι το επιπλο επαιξε και αυτο το ρολο του στο ανοιγμα  του τζαμιου.

απ οτι βλεπω στην φωτο το ενυδρειο παταει μονοπατα λογο της κοιλιας του ξυλου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος yfranky έγραψε:

Όταν λες σιδερένια βάση, εννοείς κοιλοδοκό; Την παραγγέλνω κάπου αυτή;

 

Όταν καταλήξεις με τις διαστάσεις της γυάλας αν θέλεις στείλε μου pm να σου δώσω προσφορά . . . :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...