Jump to content

argy1

Recommended Posts

Και να μην ξεχασω να ευχαριστησω και εδω τον @johnbaggios για τα υπεροχα ζωντανα!

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκε φιλε! Καλοριζικα και να σου ζησουν!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη πολυ ωραίο!!!! Μου αρεσει το στήσιμο και οι πετρες παρα πολυ!! Τα ψαρια δεν ξερω αλλα μου μοιαζουν με marlieri οσο τα κοιτάζω.... για τσεκαρε τα στο ιντερνετ...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι καλύτερο έχω δει εδώ και καιρό σε αυτά τα λίτρα από αφρικάνες και δεν υπερβάλλω... μπράβο Μιχάλη!

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Μιχαλη,πολυ μου αρεσε το aquascape που τους εστεισες!Τυχερα τα ψαρακια μου...Μπορει να βγαλεις κ 2 ζευγαρια ή να εχεις κ εναν αρσενικο με δυο θηλυκες,ο μπαμπας τους ετσι ηταν!Προσπαθισα χρωματικα να σου στειλω 2 που ειχαν πιο εντονο χρωμα,αν κ ενηλικα μονο απ το μεγεθος τα ξεχωριζεις με μεγαλυτερο το αρσενικο.Τωρα αν ειναι marlieri τι να σας πω ρε παιδια.Απο χομπιστρια τα πηρα πριν απο 5 περιπου χρονια η οποια ηταν πολυ εμπειρη κ μου τα δωσε για τρανσκριπτους.Καθε γνωμη δεκτη.Λιγο που γκουγκλαρα παντως στο cichlid-forum στα μαρλιερι γραφουν οτι τα θηλυκα ειναι πιο μεγαλοσωμα.Ισως να το γραφουν κ για τα τρανσκριπτους.

http://www.cichlid-forum.com/phpBB/viewtopic

Τες πα,κρατα μας ενημερους κ το ψαχνουμε...Σου ευχομαι να τα χαρεις!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια!

 

Η σημαντικη διαφορα ειναι οτι στα transcriptus ειναι το αρσενικο μεγαλυτερο απο το θυληκο και στα marlieri το αντιστροφο.

Εχω και ενα βιβλιο του koning που εχει φωτογραφιες απο αγρια ψαρια,θα ανεβασω αργοτερα να δουμε τις διαφορες.

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν με πολυ νοιαζει,ειναι τοσο ομορφα που δεν με απασχολει και πολυ.Το μονο θεμα ειναι οτι τα marlieri γινονται διπλασια απο τα transcriptus σε μεγεθος και σε αυτη την περιπτωση θα παω στην μεγαλυτερη γυαλα :P

Εσενα Γιαννη οι γονοις τι τελικο μηκος εχουν?

 

Επανερχομαι με φωτο απο το βιβλιο.

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνα με τον koning τα transcriptus 

15076085297921347356624.thumb.jpg.1b2309c691d6c9ef77300f9f65b45390.jpg

 

Και τα marlieri

15076086075771357815056.thumb.jpg.9cdd8eae88e773f40046092ff4580802.jpg

 

Η πιο σημαντικη διαφορα,οπως γραφει και στο βιβλιο, ειναι οτι τα πρωτα φτανουν τα 7 εκκατοστα με μεγαλυτερο το αρσενικο, ενω τα δευτερα φτανουν τα 13 εκκατοστα με μεγαλυτερο το θυληκο.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα Μιχαλη και το στησιμο και οι πετρες και τα ψαρακια.Να τα χαιρεσαι!!!

Φοντο δεν θα βαλεις?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Κοσμα!

 

Επειδη το ενυδρειο ειναι σε τζαμαρια μπροστα, δεν βαζω φοντο για να φαινεται και απ'εξω.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα Μιχάλη, θα τα χαρείς και με αυτό το στήσιμο θα γεμίσεις ...μικρά!:thumbup:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Επειδη το ενυδρειο ειναι σε τζαμαρια μπροστα, δεν βαζω φοντο για να φαινεται και απ'εξω.

Να τα χαίρεσαι Μιχάλη. Πολυ ομορφο στήσιμο.

Που είναι αυτη η τζαμαρία να τα χαζεψουμε? 

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα Μιχάλη!!! Να σου ζήσουν. Θα περασω να τα χαζέψω από την τζαμαρία. Με τρελανες!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφα ψαράκια Μιχάλη και ωραίες πέτρες. Καλή επιτυχία με τις γέννες!

Επειδή μου θυμίζει κάποιο άλλο ψαράκι, ρίξε μια ματιά κι εδώ αν βαρεθείς το μέγεθός τους.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη οπως τα βλεπω στις φωτο που ανεβασες πιο πολυ με τα marlieri εμοιαζαν οι γονεις.Οταν μετακομισαν στο fish room μεχρι να οργανωθουμε εχασα αυτα κ απο ενα ζευγαρι leleupi και tretocephalous απο ηψηλες θερμκορασιες λογο του καυσωνα.Στα δικα μπυ ο αρσενικος ηταν καμια 11 εκ. κ το θηλυκο 8 εκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Να τα χαίρεσαι Μιχάλη. Πολυ ομορφο στήσιμο.

Που είναι αυτη η τζαμαρία να τα χαζεψουμε? 

Δεν μπορω να σου πω εδω αλλα οποτε θες κερναω καφεα

πριν 2 ώρες, το μέλος gifil έγραψε:

Πανέμορφα Μιχάλη!!! Να σου ζήσουν. Θα περασω να τα χαζέψω από την τζαμαρία. Με τρελανες!!!

Οταν λειπω κλεινω τα στορια μην μου τα ματιαζουνε! Χαχαχα.Κερναω καφε επισης!

πριν 1 ώρα, το μέλος kadmos έγραψε:

Όμορφα ψαράκια Μιχάλη και ωραίες πέτρες. Καλή επιτυχία με τις γέννες!

Επειδή μου θυμίζει κάποιο άλλο ψαράκι, ρίξε μια ματιά κι εδώ αν βαρεθείς το μέγεθός τους.:D

Βρε σατανα..δεν ανοιγω καν το λινκ γιατι ξερω οτι δειχνει δυτικο πολιτισμο και δεν ψηνομαι :P

πριν 53 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Μιχαλη οπως τα βλεπω στις φωτο που ανεβασες πιο πολυ με τα marlieri εμοιαζαν οι γονεις.Οταν μετακομισαν στο fish room μεχρι να οργανωθουμε εχασα αυτα κ απο ενα ζευγαρι leleupi και tretocephalous απο ηψηλες θερμκορασιες λογο του καυσωνα.Στα δικα μπυ ο αρσενικος ηταν καμια 11 εκ. κ το θηλυκο 8 εκ.

Θα δειξει οταν μεγαλωσουν Γιαννη.Παντως σε ευχαριστω,ειναι πανεμορφα και οτι και να ειναι θα παρουν αυτο που χρειαζονται ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο στησιμο φιλαρακι. Τετοιες πετρες εχω αν θες κι αλλες. Γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις μεμβρανη ωστε και να φαινονται απ εξω αλλα και να σκουραινει απο μεσα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Θοδωρη!

Πετρες εχω γυρω στα 10 κιλα ακομα αλλα ειπα να μην το φορτωσω ωστε να μπορω να ταιζω πιο σωστα και να παρουν μποι γρηγορα.Εχω στο πισω μερος του μυαλου μου οτι θα χρειαστει να στησω καποια στιγμη εκεινο το 240 που στεκεται,οποτε ισως χρειαστω κι'αλλες πετρες στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την πλατη σκεφτομουν κατι και θα με ενδιεφερε η γνωμη ολων σας.

Σκεφτηκα να βαλω μια σειρα απο βαλισνερια σπιραλις σε ολο το πισω μερος του ενυδρειου.

Φοβαμαι λιγο στο μελλον τους δρομεις που θα σκανε αναμεσα απο τις πετρες,μηπως ενοχλουν τα ψαρια στις φωλιες.Γενικα ομως νομιζω θα δειχνει πολυ ομορφο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φιλε μου, μπραβο και καλη επιλογη στα ψαρια. Κατι που δεν τολμαμε να βαλουμε ολοι και πηγαινουμε παντα στα πιο συνηθισμενα για ολους ειδη... Ευχομαι και καλη αναπαραγωγη στο μελλον.

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.

Μου ειχε καρφωθει εδω και αρκετο καιρο να βαλω γοβιους :P

Μου αρεσει πολυ ο τροπος που κινουνται κοντα στις πετρες σαν να ερπονται και ο τροπος που περιστρεφονται με τα πλευρικα πτερυγια γυρω απο τον εαυτο τους αναποδα και κατω απο τις σπηλιες.

Σιγουρα δεν ειναι ενα ψαρι με εντονο χρωμα που κολυμπα στην μεση του ενυδρειου και ψηλα,αυτη ομως ειναι και η γοητεια τους κατα την γνωμη μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα φαινεται ομορφο με τις βαλισνεριες αλλα για να δειξει θα πρεπει να φουντωσουν τοσο ωστε να μην φαινεται το αχαρο πεζοδρομιο απ εξω.

Καιρος να προμηθευτεις πελετ.... χιχιχιχι!

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνα με τον koning τα transcriptus 
15076085297921347356624.thumb.jpg.1b2309c691d6c9ef77300f9f65b45390.jpg
 
Και τα marlieri
15076086075771357815056.thumb.jpg.9cdd8eae88e773f40046092ff4580802.jpg
 
Η πιο σημαντικη διαφορα,οπως γραφει και στο βιβλιο, ειναι οτι τα πρωτα φτανουν τα 7 εκκατοστα με μεγαλυτερο το αρσενικο, ενω τα δευτερα φτανουν τα 13 εκκατοστα με μεγαλυτερο το θυληκο.
Φιλε Μιχαλη θα μπορουσες μηπως να μου πεις αν το συγκεκριμενο βιβλιο γραφει και για αλλα ειδη αφρικανων; και αν ναι στηλε μου αν θες σε παρακαλω σε ενα μηνυμα τον τιτλο του και που θα μπορουσα να το βρω. Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος george@m έγραψε:

Φιλε Μιχαλη θα μπορουσες μηπως να μου πεις αν το συγκεκριμενο βιβλιο γραφει και για αλλα ειδη αφρικανων; και αν ναι στηλε μου αν θες σε παρακαλω σε ενα μηνυμα τον τιτλο του και που θα μπορουσα να το βρω. Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Για tanganyika έχω αυτό το βιβλίο, εξαιρετικό θα έλεγα. 

Sorry  που ξεφεύγω από το θέμα :)

51F184YTQWL._AC_UL320_SR224,320_.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...