Jump to content

Το δικό μου Fish Only


darius

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος darius έγραψε:

Η αλήθεια είναι πως έχω μπερδευτεί λίγο σχετικά με το θέμα του φωτισμού και οι απόψεις είναι πολλές και διαφορετικές. Αυτή τη στιγμή η φωτοπερίοδος είναι από τις 12:00 έως τις 24:00 με φουλ φωτισμό από τις 14:00 έως 22:00. σε φουλ φωτισμό δουλεύει το Royal blue στο 86% το Cool White και το Blue στο 62%, το UV στο 22% και το Red/Green στο 10%. Αυτή τη στιγμή δεν κάνω τίποτα άλλο από το να πειραματίζομαι. Αν υπάρχει κάποια πρόταση είναι καλοδεχούμενη!!!!

Φίλε darius όπως έχεις καταλάβει από προηγούμενα ποστ μου το ενυδρείο σου δεν το αντιμετωπίζω σαν fish only,  αλλά σαν ένα πολλά υποσχόμενο reef .

 Η γυάλα, το φωτιστικό και γενικότερα όλος ο εξοπλισμός σου είναι έτοιμος για μεγάλα πράγματα. 

Σήμερα καλά κάνεις και πειραματιζεσαι  άλλωστε τα ψαράκια και μια λάμπα να τους βάλεις δεν έχουν και καμία σπουδαία απαίτηση. 

Το θέμα είναι ΑΎΡΙΟ με τα κοράλλια ΤΙ κάνουμε :jig:!!!

 

Ερώτηση: με μόνο 22% UV  βγαίνει μωβ το ενυδρείο?

 

Λογικά όπως λες το πρόγραμμα στο φουλ θα έπρεπε να βγάζει λευκό προς μπλε .

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Το θέμα είναι ΑΎΡΙΟ με τα κοράλλια ΤΙ κάνουμε :jig:!!!

Αυτό ακριβώς απασχολεί και μένα. Επειδή δεν έχω ακόμη κοράλλια, μόνο bubble tip ανεμώνη, δεν μπορώ να έχω ενδείξεις για την ποιότητα του φωτισμού και βασίζομαι σε εμπειρίες παλαιότερων. 

πριν 13 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ερώτηση: με μόνο 22% UV  βγαίνει μωβ το ενυδρείο?

Ναι. Και εμένα μου κάνει εντύπωση

 

Κάτι άσχετο... Ο βράχος σε κάποια σημεία έχει αρχίσει να παίρνει πράσινο ψιλοφωσφοριζέ χρώμα. Διάβασα ότι μπορεί να είναι πρόδρομος για την κοραλλίνη. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Προεπιλογή

Οι χθεσινές μετρήσεις.

Salinity-->1026
Nh3/4-->0
No2-->0
No3-->0 - 10
Po4-->0 - 0,03
Ph-->7,7
Kh-->8,3
Mg-->1350
Ca-->430

Το φωτιστικό ανέβηκε στους 45 πόντους περίπου από την επιφάνεια του νερού. Νομίζω πως τώρα γίνεται καλύτερη διάχυση του φωτός.
Έβαλα στο sump σπασμένο κοράλλι σε κάλτσα, το οποίο είχα στο παλιό ενυδρείο, για να βοηθήσει στην άνοδο του Ph.
Προστέθηκαν και 2 ψαράκια, ένα νεαρό coris gaimard, το οποίο κρύφτηκε αμέσως στην άμμο και δεν το ξανάδα, και ένα Labroides dimidiatus, το οποίο ήδη ξεκίνησε δουλειά....
Τα δύο μεγάλα ψάρια, το Foxface και ο Χαβανέζος, είναι αρκετά αδύνατα. Αν και ταΐζω τρεις φορές τη μέρα, και nori και κατεψυγμένο αλλά και φυλλαράκι, τα οποία τα τρώνε κανονικά και με όρεξη, αυτά παραμένουν πετσί και κόκκαλο.

Foxface.jpg

Yellow tang.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε μου.

Εγώ προσωπικά Μια χαρά τα βλέπω σε θέμα πάχους.

Εάν σου τρώνε μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Οι σημερινές μετρήσεις.

Salinity-->1026
Nh3/4-->0
No2-->0
No3-->25
Po4-->0,1
Ph-->7,7
Kh-->8,3
Mg-->1335
Ca-->420

Τα νιτρικά και τα φωσφορικά ανεβαίνουν για πλάκα!!!! Ταΐζω λίγο παραπάνω γιατί το yellow tang και το foxface είναι αρκετά αδύνατα, αλλά τέτοια αύξηση μέσα σε λίγες μέρες παραείναι πολύ. Ο αντιφώσφορος είναι σα να μην τον έχω βάλει καν. Το skimmer δεν βγάζει σχεδόν τίποτα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες κι απο μένα! Εχεις κάνει πολύ ωραίο στήσιμο!

 

Πρόσεξα μια ανεμώνη που έχεις. Θα σου πρότεινα να αρχίσεις (αν δεν το κάνεις ) να την ταίζεις γιατι δεν την βλέπω καλά. Πόσο καιρό την έχεις;

 

Eπίσης, ίσως να κάνω λάθος, αλλά δεν μου φαίνεται για bubble. Μάλλον για malu μου κάνει.

 

Τα ψαράκια σου είναι μια χαρά, συνέχισε να ταϊζεις με λίγο σκορδάκι και θα πάνε μια χαρά. Για τα νιτρικά-φωσφορικά θέλει υπομονή, άλλωστε το ενυδρείο τρέχει μερικές μέρες. Θέλει το χρόνο του.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Καλώς όρισες κι απο μένα! Εχεις κάνει πολύ ωραίο στήσιμο!

 

Πρόσεξα μια ανεμώνη που έχεις. Θα σου πρότεινα να αρχίσεις (αν δεν το κάνεις ) να την ταίζεις γιατι δεν την βλέπω καλά. Πόσο καιρό την έχεις;

 

Eπίσης, ίσως να κάνω λάθος, αλλά δεν μου φαίνεται για bubble. Μάλλον για malu μου κάνει.

 

Τα ψαράκια σου είναι μια χαρά, συνέχισε να ταϊζεις με λίγο σκορδάκι και θα πάνε μια χαρά. Για τα νιτρικά-φωσφορικά θέλει υπομονή, άλλωστε το ενυδρείο τρέχει μερικές μέρες. Θέλει το χρόνο του.

 

Την ανεμώνη μου την έδωσαν για bubble. Σύμφωνα με κάποιες φωτογραφίες που είδα, μάλλον δεν είναι malu. Την ανεμώνη την έχω τώρα κοντά τρεις εβδομάδες. Οι φωτογραφίες ήταν από τις πρώτες μέρες που την έβαλα μέσα. Την ταΐζω μια φορά την εβδομάδα κατεψυγμένη γαρίδα. Πόσες φορές θέλει τάισμα κανονικά;  Αυτό που παρατήρησα είναι ότι έχει μείνει στο σημείο που την έβαλα, αλλά το βράδυ χώνεται μέσα στη σχισμή του βράχου και με το πρώτο φως βγαίνει, αλλά όχι όλη. Τι θα πρέπει να προσέξω για να μην τρέχω μετά;

Έγινε επεξεργασία - darius
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος darius έγραψε:

Την ανεμώνη μου την έδωσαν για bubble. Σύμφωνα με κάποιες φωτογραφίες που είδα, μάλλον δεν είναι malu. Την ανεμώνη την έχω τώρα κοντά τρεις εβδομάδες. Οι φωτογραφίες ήταν από τις πρώτες μέρες που την έβαλα μέσα. Την ταΐζω μια φορά την εβδομάδα κατεψυγμένη γαρίδα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι έχει μείνει στο σημείο που την έβαλα, αλλά το βράδυ χώνεται μέσα στη σχισμή του βράχου και με το πρώτο φως βγαίνει, αλλά όχι όλη. Τι θα πρέπει να προσέξω για να μην τρέχω μετά;

 

Το βράδι έτσι κάνουν, κρύβονται και την ημέρα ανοίγουν.

Εφόσον την ταϊζεις και μένει στη θέση της, όλα καλά είναι. Αν αρχίσει και κόβει βόλτες, εκεί να ανησυχείς..Θα σημαίνει ότι κάτι την ενοχλεί στο ενυδρείο.

Α, και κάτι τελευταίο. Να φροντίζεις το κομμάτι φαγητού που της δίνεις να έχει μέγεθος περίπου όσο το στόμα της, για να το τρώει εύκολα. Αν κάποιος κλόουν τη χοστάρει θα τη βοηθήσει να προσαρμοστεί καλύτερα και θα συμπληρώνει τη διατροφή της γιατι θα την ταϊζει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2017 at 1:11 ΠΜ, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Το βράδι έτσι κάνουν, κρύβονται και την ημέρα ανοίγουν.

Εφόσον την ταϊζεις και μένει στη θέση της, όλα καλά είναι. Αν αρχίσει και κόβει βόλτες, εκεί να ανησυχείς..Θα σημαίνει ότι κάτι την ενοχλεί στο ενυδρείο.

Α, και κάτι τελευταίο. Να φροντίζεις το κομμάτι φαγητού που της δίνεις να έχει μέγεθος περίπου όσο το στόμα της, για να το τρώει εύκολα. Αν κάποιος κλόουν τη χοστάρει θα τη βοηθήσει να προσαρμοστεί καλύτερα και θα συμπληρώνει τη διατροφή της γιατι θα την ταϊζει.

 

Απλα να προσθεσω μου εχει τυχει Θωδωρη ο νεμο να αφαιρει την τροφη που ειχα βαλει στην ανεμωνη,πιθανοτατα ηξερε οτι δεν ηταν καλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Απλα να προσθεσω μου εχει τυχει Θωδωρη ο νεμο να αφαιρει την τροφη που ειχα βαλει στην ανεμωνη,πιθανοτατα ηξερε οτι δεν ηταν καλα.

Εμένα πάλι το clarkii την ταΐζει μέχρι μέχρι σκασμού!!!! Μάλιστα καβατζάρει και τροφή για να μην την αφήσει δίχως καύσιμα.

Η ανεμώνη τελικά δε μου φαίνεται για bubble. Μάλλον είχε δίκιο ο teoxan. Βάζω μια πρόσφατη φωτογραφία μήπως και καταλάβει κανένας τι στο καλό είναι. Τα πλοκάμια της είναι πράσινα φωσφοριζέ με ροζ/μοβ ακίδες και δεν φαίνονται καλά στη φωτογραφία.

DSC_0062[1].JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και μία γενική για να μου πείτε τη γνώμη σας για το φωτισμό, αν καταλαβαίνετε κάτι από τη φωτογραφία δηλαδή......

 

DSC_0063_1.thumb.jpg.75574bf9b82e724d21e4cdb6468b37c2.jpg

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ο νέος κάτοικος του ενυδρείου έτοιμος για εισαγωγή!!!!!!

DSC_0065[1].JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος darius έγραψε:

Εμένα πάλι το clarkii την ταΐζει μέχρι μέχρι σκασμού!!!! Μάλιστα καβατζάρει και τροφή για να μην την αφήσει δίχως καύσιμα.

Η ανεμώνη τελικά δε μου φαίνεται για bubble. Μάλλον είχε δίκιο ο teoxan. Βάζω μια πρόσφατη φωτογραφία μήπως και καταλάβει κανένας τι στο καλό είναι. Τα πλοκάμια της είναι πράσινα φωσφοριζέ με ροζ/μοβ ακίδες και δεν φαίνονται καλά στη φωτογραφία.

DSC_0062[1].JPG

Bubble είναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος darius έγραψε:

Και μία γενική για να μου πείτε τη γνώμη σας για το φωτισμό, αν καταλαβαίνετε κάτι από τη φωτογραφία δηλαδή......

 

DSC_0063_1.thumb.jpg.75574bf9b82e724d21e4cdb6468b37c2.jpg

 

 

Ωραίο είναι απλά επειδή το έχεις για fish only θα του έδινα ύψος και θα έκανα παραπάνω σπηλιές και θα έβγαζα βράχο για να έχουν χώρο για κολύμπι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος darius έγραψε:

Ο νέος κάτοικος του ενυδρείου έτοιμος για εισαγωγή!!!!!!

DSC_0065[1].JPG

Να σου ζήσει είναι από το ποιο ωραίο dwarf angelfish.

Το είχα βάλει δύο φορές και τις δύο μου πήδηξε έξω από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Τι όμορφο που είναι το flame! Να το χαίρεσαι!:)

 

Ο φίλος manos23 έχει δίκιο για την ανεμώνη, και τώρα που βλέπω τις φούσκες της καλύτερα. Bubble είναι.

Και πολύ όμορφα χρώματα.

 

Απλα να προσθεσω μου εχει τυχει Θωδωρη ο νεμο να αφαιρει την τροφη που ειχα βαλει στην ανεμωνη,πιθανοτατα ηξερε οτι δεν ηταν καλα.

Νίκο συμφωνώ, συμβαίνει κι αυτό.

 

Για το aquascape, μήπως να βγάλεις λίγο βράχο; Για να έχουν πιο ελεύθερο χώρο να κολυμπάνε τα ψάρια. Ο φωτισμός μια χαρά μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Να σου ζήσει είναι από το ποιο ωραίο dwarf angelfish.

Το είχα βάλει δύο φορές και τις δύο μου πήδηξε έξω από το ενυδρείο.

Μη μου λες τέτοια!!!!! :bigemo_harabe_net-56:

Μόλις μπήκε στο ενυδρείο άρχισε ο Τρίτος Παγκόσμιος!!! Το coral του έριξε ένα κυνηγητό άλλο πράγμα!!!! Τα χώρισα  με σήτα για να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα (και τα νεύρα μου).....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος teoxan έγραψε:

Για το aquascape, μήπως να βγάλεις λίγο βράχο; Για να έχουν πιο ελεύθερο χώρο να κολυμπάνε τα ψάρια. Ο φωτισμός μια χαρά μου φαίνεται.

Τώρα που έβγαλα το μεσαίο κομμάτι για να βάλω τη σήτα θα κάνω μια δυο δοκιμές να δω πως φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος darius έγραψε:

Μη μου λες τέτοια!!!!! :bigemo_harabe_net-56:

Μόλις μπήκε στο ενυδρείο άρχισε ο Τρίτος Παγκόσμιος!!! Το coral του έριξε ένα κυνηγητό άλλο πράγμα!!!! Τα χώρισα  με σήτα για να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα (και τα νεύρα μου).....

Κατά την γνώμη μου αυτά η μπαίνουν μαζί ταυτόχρονα η μόνο ένα δύσκολα θα τα κρατήσεις και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος darius έγραψε:

Τώρα που έβγαλα το μεσαίο κομμάτι για να βάλω τη σήτα θα κάνω μια δυο δοκιμές να δω πως φαίνεται.

Απλά επειδή είδη έχεις στοκαρει ψάρια μέσα Μην κάνεις πολλές δοκιμές με το aquascape στρεσαρονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Κατά την γνώμη μου αυτά η μπαίνουν μαζί ταυτόχρονα η μόνο ένα δύσκολα θα τα κρατήσεις και τα δύο.

Διάβασα πολλά forum για το αν θα βάλω το flame ή όχι και όλοι σχεδόν ελέγαν ότι στην αρχή υπάρχει ένταση και μετά ηρεμούν τα πράγματα. Αν υπάρχει χώρος και κρυψώνες είναι ακόμα πιο εύκολο.

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Απλά επειδή είδη έχεις στοκαρει ψάρια μέσα Μην κάνεις πολλές δοκιμές με το aquascape στρεσαρονται.

Μιας που έβγαλα το μεσαίο κομμάτι για να βάλω τη σήτα απλά θα δω πως είναι με δυο ξεχωριστά νησιά. Πέντε λεπτά υπόθεση είναι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κλείσε τα φώτα άσε να περάσεις λίγο η ώρα και βγαλε την σιτα τώρα που είναι βράδυ και άστα. Εάν και εγώ δύο dwarf μαζί δεν θα έβαζα.

Έγινε επεξεργασία - manos23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Τι όμορφο που είναι το flame! Να το χαίρεσαι!:)

 

Ο φίλος manos23 έχει δίκιο για την ανεμώνη, και τώρα που βλέπω τις φούσκες της καλύτερα. Bubble είναι.

Και πολύ όμορφα χρώματα.

 

Απλα να προσθεσω μου εχει τυχει Θωδωρη ο νεμο να αφαιρει την τροφη που ειχα βαλει στην ανεμωνη,πιθανοτατα ηξερε οτι δεν ηταν καλα.

Νίκο συμφωνώ, συμβαίνει κι αυτό.

 

Για το aquascape, μήπως να βγάλεις λίγο βράχο; Για να έχουν πιο ελεύθερο χώρο να κολυμπάνε τα ψάρια. Ο φωτισμός μια χαρά μου φαίνεται.

Οχι μόνο αυτό τον έχεις και.πολυ στα άκρα αρα ακομα λιγότερος χώρος και περιορισμός της καλής κυκλοφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...