Jump to content

Το δικό μου Fish Only


darius

Recommended Posts

Όχι αρκεί να μην του έρχεστε στο κεφαλι
ΟΚ. Θα το δοκιμάσω και ο Θεός βοηθός. Στα δύο χρόνια που ασχολούμαι με το χόμπυ έχω χάσει ελάχιστα ζωντανά και το καθένα με πόνεσε ξεχωριστά. Προσπαθώ πάντα να ενημερώνομαι για τις απαιτήσεις του κάθε οργανισμού που εισάγω στο ενυδρείο και αν υπάρχει ρίσκο τουλάχιστον να ειναι υπολογισμένο. Έμφανίστηκε και ο νεαρός μελανούρος που τον είχα για χαμένο. Βγήκε ξαφνικά χθες, έκοψε μερικές βόλτες και κρύφτηκε ξανά μέσα στην άμμο. Τι μπορώ να κάνω με δαύτον;

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τον ταΐζεις απλά γιατί από δω και πέρα θα τον βλεπεις συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Τώρα τον ταΐζεις απλά γιατί από δω και πέρα θα τον βλεπεις συνεχεια.

Σήμερα δεν τον είδα καθόλου πάντως....

 

Το coral μεταφέρθηκα στο sump και αμέσως το flame ξεθάρρεψε και άρχισε δειλά δειλά τις βόλτες. Είχε τρομοκρατηθεί για τα καλά μου φαίνεται!!!!!

Και μια εικόνα του ενυδρείου μετά τη μάχη.... Θέλει οπωσδήποτε καθάρισμα μέσα και έξω και αλλαγή νερού αλλά δεν θα κάνω τίποτα για μια δυο μέρες μέχρι να ηρεμήσουν τα ψάρια (και εγώ μαζί τους). Με την ευκαιρία αφαίρεσα λίγο βράχο και έκανα και ένα rescape.

 

DSC_0073.thumb.JPG.1d5b604f8e155833a9bd0c0d6126d5bf.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος darius έγραψε:

Σήμερα δεν τον είδα καθόλου πάντως....

 

Το coral μεταφέρθηκα στο sump και αμέσως το flame ξεθάρρεψε και άρχισε δειλά δειλά τις βόλτες. Είχε τρομοκρατηθεί για τα καλά μου φαίνεται!!!!!

Και μια εικόνα του ενυδρείου μετά τη μάχη.... Θέλει οπωσδήποτε καθάρισμα μέσα και έξω και αλλαγή νερού αλλά δεν θα κάνω τίποτα για μια δυο μέρες μέχρι να ηρεμήσουν τα ψάρια (και εγώ μαζί τους). Με την ευκαιρία αφαίρεσα λίγο βράχο και έκανα και ένα rescape.

 

DSC_0073.thumb.JPG.1d5b604f8e155833a9bd0c0d6126d5bf.JPG

Καλά έκανες έπρεπε να το έκανες από την πρώτη στιγμή και γενικά πρέπει από εδώ και πέρα εφόσον έχεις είδει ψάρια μέσα να το ψάχνεις Ποιο πολύ Δηλαδή εφόσον έχεις ένα yellow tang εάν θες πχ να βάλεις ένα xanthurum η ένα scopas πρέπει να είναι λίγο Ποιο μεγάλο από τον είδει κάτοικο που υπάρχει. Το aquascape μου φαίνεται λίγο στημένο θα ήθελα την μια πλευρά Ποιο ψηλή.

Εμένα για fish only θα μου άρεσε κάτι σαν αυτό.

images.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ποιο δεξιά τράβηξε το αριστερό νησί.Θα εχεις καλυτερη ροη.Εντυπωση μου κανει που δεν εμφανίστηκε ο μελανουρος.Δωστους χρόνο να ηρεμήσουν τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

 Σας ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές και τη βοήθειά σας. Θα αφήσω το ενυδρείο να τρέξει λίγο διάστημα έτσι για να ηρεμήσει το σύστημα και να αρχίσει να στρώνει επί τέλους. Αργότερα θα δοκιμάσω ένα rescape στην δεξιά πλευρά, ίσως με λιγότερο βράχο. Το ενυδρείο δεν θα ήθελα να το αφήσω fish only αλλά να βάλω και κάποια κοράλλια αργότερα. Το coral θα μείνει προς το παρόν στο σαμπ, αφού τρώει και κολυμπάει κανονικά και μάλλον θα δοθεί.

 Σχετικά με την ψαροσύνθεση, σκέφτομαι να βάλω δυο με τρία ψάρια ακόμα, με τελευταίο έναν Λευκόστερνο. Τι θα μου προτείνατε να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος darius έγραψε:

 Σας ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές και τη βοήθειά σας. Θα αφήσω το ενυδρείο να τρέξει λίγο διάστημα έτσι για να ηρεμήσει το σύστημα και να αρχίσει να στρώνει επί τέλους. Αργότερα θα δοκιμάσω ένα rescape στην δεξιά πλευρά, ίσως με λιγότερο βράχο. Το ενυδρείο δεν θα ήθελα να το αφήσω fish only αλλά να βάλω και κάποια κοράλλια αργότερα. Το coral θα μείνει προς το παρόν στο σαμπ, αφού τρώει και κολυμπάει κανονικά και μάλλον θα δοθεί.

 Σχετικά με την ψαροσύνθεση, σκέφτομαι να βάλω δυο με τρία ψάρια ακόμα, με τελευταίο έναν Λευκόστερνο. Τι θα μου προτείνατε να βάλω;

Ωραίος ο λευκοστερνος αλλά δύσκολο και επιρρεπή στο ικ εάν θα το άφηνες fish only θα έλεγα οκ γιατί θα μπορούσες να έχεις υψηλή θερμοκρασία και να χρησιμοποιηθεί κουπραμιν.

Τώρα θα σου έλεγα να βάλεις διάφορα ρασακια κανένα κοπαδακι καρντιναλ και θα μου άρεσε να έβαζες αλλά δύο yellow tang αλλά ταυτόχρονα και ένα αγγελοψαρο τύπου asfur.

Link to comment
Share on other sites

 Το flame έχει αρχίσει και ξεθαρρεύει σιγά σιγά, κόβει βόλτες και τσιμπολογάει άλγη, αλλά μόλις πλησιάσω για να ταΐσω κρύβεται και δεν τρώει. Μετά από τόσο στρεσάρισμα που έφαγε δεν το αδικώ το καημένο!!!!

 Ο μελανούρος δεν ξαναφάνηκε..... Η βρίσκει κάτι και τρώει ή μάλλον τον έχασα.....

 Και κάτι που δε μου έχει ξανατύχει.... Χθες που έβαλα χέρι για να διορθώσω ένα βραχάκι οι μεγάλοι του ενυδρείου αντί να κρυφτούν όπως έκαναν συνήθως ήταν σαν να μη τρέχει τίποτα και μάλιστα έρχονταν στο χέρι μου σε σημείο που άρχισα να τα διώχνω....

 

πριν 19 ώρες, το μέλος manos23 έγραψε:

Τώρα θα σου έλεγα να βάλεις διάφορα ρασακια κανένα κοπαδακι καρντιναλ και θα μου άρεσε να έβαζες αλλά δύο yellow tang αλλά ταυτόχρονα και ένα αγγελοψαρο τύπου asfur.

 

Θα ήθελα να βάλω ένα κοπαδάκι για να δω κάτι διαφορετικό στο ενυδρείο... Έχεις κάποια να προτείνεις;

Έγινε επεξεργασία - darius
Link to comment
Share on other sites

Από Wrasse πολλά περίμενε να δεις τι θα γίνει με το melanouro

Τώρα μπορείς να βάλεις ένα bariene,ένα cole eye, ένα blue yellow belly.Ολα μεγαλωνουν και ίσως κάποια στιγμή να πρέπει να τα βγάλεις.

Κοπάδι από Pseudanthias squamipinnis

Θα σου πρότεινα βάζοντας ένα αρσενικό και 4 με 5 θηλυκά.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος darius έγραψε:

 Το flame έχει αρχίσει και ξεθαρρεύει σιγά σιγά, κόβει βόλτες και τσιμπολογάει άλγη, αλλά μόλις πλησιάσω για να ταΐσω κρύβεται και δεν τρώει. Μετά από τόσο στρεσάρισμα που έφαγε δεν το αδικώ το καημένο!!!!

 Ο μελανούρος δεν ξαναφάνηκε..... Η βρίσκει κάτι και τρώει ή μάλλον τον έχασα.....

 Και κάτι που δε μου έχει ξανατύχει.... Χθες που έβαλα χέρι για να διορθώσω ένα βραχάκι οι μεγάλοι του ενυδρείου αντί να κρυφτούν όπως έκαναν συνήθως ήταν σαν να μη τρέχει τίποτα και μάλιστα έρχονταν στο χέρι μου σε σημείο που άρχισα να τα διώχνω....

 

 

Θα ήθελα να βάλω ένα κοπαδάκι για να δω κάτι διαφορετικό στο ενυδρείο... Έχεις κάποια να προτείνεις;

Θα σου πρότεινα κανένα  κοπάδι  chromis  η κανένα  κοπαδακι  kardinal  που κοπαδιαζουν  και είναι οικονομικά.

Ανθιες  δεν θα σου πρότεινα  γιατί είναι  κάπως  μεγάλες και δύσκολες  στο φαγητό ευαίσθητες και ακριβές. 

Link to comment
Share on other sites

Από ρασακια  θα βάλεις τις οικογένειας κιχιλαμπρους που είναι  reef safe 

Link to comment
Share on other sites

Για τα cardinal διάβασα ότι θα αλληλοεξοντωθούν μέχρι να μείνουν δύο μόνο. Το blue yellow belly είναι πολύ ωραίο, αλλά αν και ήθελα ένα blue tang δεν το έβαλα γιατί φοβάμαι πολύ για το ick. Να το τολμήσω;

Έγινε επεξεργασία - darius
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος darius έγραψε:

Για τα cardinal διάβασα ότι θα αλληλοεξοντωθούν μέχρι να μείνουν δύο μόνο. Το blue yellow belly είναι πολύ ωραίο, αλλά αν και ήθελα ένα blue tang δεν το έβαλα γιατί φοβάμαι πολύ για το ick. Να το τολμήσω;

Όχι ακόμα κατασταλεξε με το aquascape  και άσε λίγο το ενυδρείο να ωρίμασει καλύτερα και μετά το ξανά σκέφτεσαι για blue tag.

Όσο για τα καρντιναλ  είχα  10 κομμάτια Και δεν είχα πρόβλημα επιθετικότητας μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Θα σου πρότεινα κανένα  κοπάδι  chromis  η κανένα  κοπαδακι  kardinal  που κοπαδιαζουν  και είναι οικονομικά.

Ανθιες  δεν θα σου πρότεινα  γιατί είναι  κάπως  μεγάλες και δύσκολες  στο φαγητό ευαίσθητες και ακριβές. 

Μάνο και οι χρωμιδες στο τέλος μια θα μείνει.

Το συγκεκριμένο είδος ψαριών είναι από τα ποιο δεκτικά σε φαι και στο να ζήσει.

Cardinal το ιδιο ειδος είχες Μάνο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Μάνο και οι χρωμιδες στο τέλος μια θα μείνει.

Το συγκεκριμένο είδος ψαριών είναι από τα ποιο δεκτικά σε φαι και στο να ζήσει.

Cardinal το ιδιο ειδος είχες Μάνο?

Πραγματικά δεν είχα θέμα ούτε με τις χρομιδες ούτε με τα kardinal.

Είχα  τα kauderni.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Πραγματικά δεν είχα θέμα ούτε με τις χρομιδες ούτε με τα kardinal.

Είχα  τα kauderni.

Όμορφα Μάνο ένα από τα ακίνητα είδη όπως τα λέω εγώ.χαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Από ρασακια  θα βάλεις τις οικογένειας κιχιλαμπρους που είναι  reef safe 

Επισείςόλα τα  Paracheilinus,το leopard ,six line, κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος niknik έγραψε:

Όμορφα Μάνο ένα από τα ακίνητα είδη όπως τα λέω εγώ.χαχαχα.

Απο τα ποιο όμορφα πιστεύω μικροψαρα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος niknik έγραψε:

Επισείςόλα τα  Paracheilinus,το leopard ,six line, κ.λ.π

Απλά από six line ένα μπει πρώτο  ρίχνει πολύ κυνηγητό  σε ότι άλλο μπει  μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η καφέ άλγη έχει αρχίσει να υποχωρεί και την θέση της έχει αρχίσει να παίρνει η πράσινη. Το τζάμι γεμίζει σχεδόν αμέσως και χρειάζεται καθάρισμα ανά τρεις μέρες.

 Τα φωσφορικά έχουν σχεδόν μηδενίσει, αλλά τα νιτρικά παραμένουν αρκετά υψηλά, γύρω στο 25. Το Kh είναι επίσης υψηλό, γύρω στο 9,3. Το Ph είναι και αυτό χαμηλό γύρω στο 7,7. Η ανατάραξη του νερού και ο αερισμός του ενυδρείου είναι επαρκής. Υπάρχει καμιά ιδέα;

 Έβαλα και τα πρώτα μου κοραλλάκια, για να δω πως θα πάνε. Εδώ και μια εβδομάδα που τα έχω παρατηρώ ότι έχουν ανοίξει αρκετά καλά.

 Το βράχο θα τον αφήσω προς το παρόν ως έχει. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα το αριστερό μέρος λίγο πιο αέρινο, αλλά όλα τα ψάρια έχουν αγοράσει διαμέρισμα στις σπηλιές από κάτω και δεν θα ήθελα να τους την χαλάσω.

 

 

front.jpg

side.jpg

Έγινε επεξεργασία - darius
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το παραδεχτώ!!!! Ο γοβιός παίρνει τις καλύτερες πόζες!!!!!!

 

salarias.jpg.4c9d1645d519f5e657a03959019a8769.jpg

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το στήσιμο του ενυδρείου μου αρέσει πολύ, και για κοραλλάκια έχει μπόλικο χώρο και για τα ζωντανά έχει πολλά περάσματα και κρυψώνες για να ηρεμούν..

Για τους γοβιούς ισχύει οτι θα δεις τρελές πόζες με πολύ γέλιο..   :)

Καλή συνέχεια από εμένα!! :) 

Link to comment
Share on other sites

Το δεξί κομμάτι μου αρέσει πάρα πολύ, αλήθεια είναι πως το αριστερό ίσως να ήθελε 1-2 αλλαγές , αλλά όχι ότι με χαλάει έτσι όπως είναι

Μιας και έχεις αρκετές θέσεις για κοραλια και κρυψώνες για τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...