Jump to content

πιρανχα


ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ

Recommended Posts

καλησπερα μπορει καποιος να μου πει καποιες πληροφοριες για ενυδρειο με πιρανχα .εχω ενα 100αρι με 2 αρκετα μεγαλα κοι και 1 γλυφτη αλλα θελω να τα βαλω σε μεγαλυτερο ενυδρειο, και στο 100 αρι να βαλω 2-3 red belly μικρα.το ενυδρειο ειναι στρωμενο .

1.πρεπει να βαλω τον γλυφτη ?(ειναι αρκετα μεγαλος 23 περιπου)μην τον τσιμανε ?

2.θερμοκρασια νερου?

3 χωριτικοτητα ενυδρειου?

4 τροφη.?

5.φυτα ,χαλικια,βραχους,ξυλα?

 

Έγινε επεξεργασία - ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια που έχεις είναι red belly; 

Οι πλεκο αν είναι μεγάλοι δεν έχουν θέμα .Στο δικό μου έχω 9 πιράνχας  περίπου 20cm και 2 πλεκο πάνω από 25 cm, δεν τους  πλησιάζουν. 

Φυσικά για να χαρείς red belly θέλεις αρκετά λίτρα και κοπάδι. Στα 800 καθαρά λίτρα γυαλας που έχω τα δικά μου είναι οκ.

Τα λίτρα είναι λίγα, αρχικά είναι οκ, αλλά θα χρειαστούν παραπάνω λίτρα γρήγορα. 

Να βάλεις ξύλα, ώστε να σχηματίσουν κρυψώνες και διοδους διαφυγής. Και κάποια φυτά μπορείς να βάλεις, πχ εγώ εγώ φυτά επιφάνειας κ ανουμπια, με στόχο την καλύτερη ποιότητα νερού καθώς και την δημιουργία κρυψωνων. Και κάποια πέτρα θα δέσει στο ενυδρείο. Προσοχή μην το παρακάνεις, χρειάζεσαι λίτρα, που τώρα δεν τα έχεις :)

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα θελει να βαλει.Δεν εχει πιρανχα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο,θέλει να βάλει , τώρα που το ξαναδιάβασα έχει κοι. Ίσως εγραφε κάτι άλλο πριν την επεξεργασία .Μάλλον είχα μπερδευτεί, αλλά απάντηση δεν πήραμε ακόμη από τον φίλο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι παιδια εχω 2 κοι μεσα και θελω να τα μεταφερω σε μεγαλυτερο ενυδρειο . και στο 100 αρι που εχω τωρα να βαλω τα πιρανχας ,2-3

αλλα απο οτι μου λετε θελω πιο πολλα λιτρα για να κανω και μεγαλυτερο το κοπαδι ,περιμενω απαντησεις αν μπορειται με πληροφοριες για πιρανχας καθως 

και που θα βρω να αγορασω ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μιλήσεις με τα καταστήματα που υπάρχουν στο φόρουμ, και επαρχία να μένεις, γίνονται αποστολές. 

Για τα Red belly πάνω κάτω τα είπαμε, στο μέλλον θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο. 

Δες και εδώ για πληροφορίες 

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2017 at 9:02 ΠΜ, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Μπορείς να μιλήσεις με τα καταστήματα που υπάρχουν στο φόρουμ, και επαρχία να μένεις, γίνονται αποστολές. 

Για τα Red belly πάνω κάτω τα είπαμε, στο μέλλον θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο. 

Δες και εδώ για πληροφορίες 

 

ευχαριστω για τις πληροφοριες ,το μεγαλυτερο που μπορω να βαλω σε μεγεθος ειναι εως 250 λιτρα ,καθως ξεχασα να αναφερω οτι το ενυδρειο θα το εχω σε μαγαζι (εστιατοριο) και οχι σε σπιτι δεν ξερω αν εχουμε θεμα με αυτο καθως θα υπαρχει αρκετη κινηση στον χωρο αλλα σε περιορισμενο μερος οπου δεν μπορουν οι πελατες να "πειραζουν"το ενυδρειο απλα να το βλεπουνε

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...