Jump to content

Γιατί τα θαλασσινα είναι χωρίς καπάκι?


Recommended Posts

Καλημέρα. 

Έχω μια βασική απορία που δεν μου έχει λύσει κανένας... Για πιο λόγο τα θαλασσινα ενυδρεία είτε fish only είτε reef τα έχουν χωρίς καπάκι? Εφόσον έχει αρκετή κυκλοφορία και καλό σκιμμερ για πιο λόγω να μην έχουμε και το καπάκι τους κανονικά από πάνω, αλλά βάζουμε κρεμαστά τα φώτα κατά κύριο λόγο με ανοιχτό καπάκι? 

Link to comment
Share on other sites

Για αισθητικούς λόγους καθαρά θα έλεγα, είναι πολύ στην "μοδα" τα rimless ενυδρεία... 

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως που έχω το juwel rio με το καπάκι, αναγκάστικα να το βγάλω γιατί με τις 2 Τ5 τόσο κοντά και με κλειστό καπάκι η θερμοκρασία πήγαινε στο θεό...ακόμα και τώρα φτάνει έως τους 27 βαθμούς με το καπάκι ανοικτό...βέβαια με led φωτιστικό είναι διαφορετικά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα, άρα θαλασσινό και παιδί ή κατοικίδιο στο σπίτι δεν παίζει, έτσι; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kostascb έγραψε:

Ενδιαφέρον θέμα, άρα θαλασσινό και παιδί ή κατοικίδιο στο σπίτι δεν παίζει, έτσι; 

Δεν ξέρω για κατοικίδιο,  αλλά θαλασσινό ανοικτό και παιδί παίζει,  και μάλιστα 2 !!!! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος nasos έγραψε:

Δεν ξέρω για κατοικίδιο,  αλλά θαλασσινό ανοικτό και παιδί παίζει,  και μάλιστα 2 !!!! 

2 παιδια 4,5 και δυο χρονων...

Και σκυλο...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα οξυγονοσης. 

Θέλεις το νερό να έρχεται σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα. Με αυτόν τον τρόπο κρατάς ένα σταθερό ph και επίσης έχεις αποβολή της θερμοκρασίας .

Όσο για τα παιδιά είναι στο χέρι σου να τα αποτρέψει από τυχόν ζημιές .

Οι περισσότεροι έχουμε παιδιά. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον των παραπάνω, αρκετα θαλασσινά ενυδρεία γινονται κατα παραγγελία με διαστάσεις και παχος τζαμιου που επιθυμει ο καθένας. 

Ετσι σε τετοιου είδους ενυδρεία ειναι δυσκολο να κατασκευαστει (οχι οτι δεν γινεται) και καπάκι.

 

Αυτο που καμια φορα παρατειρειται ειναι να μπαινει σιτα απο πανω γιατι μερικα ψαρακια πηδουν απ'εξω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοβάμαι μην μου τραβήξουν τον μαγνήτη από το wavemaker...Κατά τα άλλα τα τάισματα και τα τεστακια τα κάνω παρέα με τις κόρες μου! Το γέλιο είναι όταν με φωναζουν γία να ταίσουμε μαζί τις "ευκοιλιες" (eyphylies)

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

Εγώ φοβάμαι μην μου τραβήξουν τον μαγνήτη από το wavemaker...Κατά τα άλλα τα τάισματα και τα τεστακια τα κάνω παρέα με τις κόρες μου! Το γέλιο είναι όταν με φωναζουν γία να ταίσουμε μαζί τις "ευκοιλιες" (eyphylies)

Γι αυτό σου λέω πάρε μια ανεμώνη να μην ζορίζονται τα κορίτσια:hehe:hehe:hehe

Και δωσε τις eyphylies σε μενα :hehe:hehe:hehe

Έγινε επεξεργασία - nasos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσουν και να τα χαίρεστε! Εγώ με ένα κοριτσάκι και δυο γάτες έχω φανταστεί διάφορα εφιαλτικά σενάρια και τρέμω στην ιδέα να το αφήσω ξεσκέπαστο αν και πολύ θα ήθελα το καλοκαίρι για να μην παλεύω με ανεμιστηράκι και εξάτμιση...

Ενδεικτικά και όχι περιοριστικά (που λένε και στα συμβόλαια) :

Παιδί βάζει χέρι στο νερό και το χτυπάει ρεύμα 

Παιδί βάζει βρώμικο χέρι στο νερό 

Παιδί βάζει χέρι με σαπούνια στο νερό

Παιδί αδειάζει κουτί με ψαροτροφή στο νερό

Γυναίκα καθαρίζει τζάμια δίπλα στο ενυδρείο με το γνωστο σπρέι με "διπλάσιο αμονιαζόλ" και τα σταγονίδια καταλήγουν στο νερό

Γάτα παίζει με το νερό -> ρεύμα-τρίχες κλπ στο νερό-νερά στο πάτωμα κλπ

 

και δεν αναφέρομαι καν στις αυτοκτονίες, έχει καταφέρει αμανο να φύγει από το άνοιγμα που βγαίνουν τα καλώδια στο πίσω μέρος του καπακιού :bye2:

Είμαι πολύ υπερβολικός ε;

Έγινε επεξεργασία - kostascb
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Είναι καθαρά θέμα οξυγονοσης. 

Θέλεις το νερό να έρχεται σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα. Με αυτόν τον τρόπο κρατάς ένα σταθερό ph και επίσης έχεις αποβολή της θερμοκρασίας .

Όσο για τα παιδιά είναι στο χέρι σου να τα αποτρέψει από τυχόν ζημιές .

Οι περισσότεροι έχουμε παιδιά. 

Έτσι ακριβώς. Μόνο οι γάτες είναι ένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ εξάτμιση ρε παιδιά όμως και μετά γεμίζω αλάτι στην πίσω πλευρά εκεί που κρεμάω το σκιμερ. Μιλάμε ορυκτό αλάτι... Κατά ταλλα πιστεύω χειμώνα βολεύει ώστε να μην ανάβει ό θερμοστάτης. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος saxlina έγραψε:

Πολύ εξάτμιση ρε παιδιά όμως και μετά γεμίζω αλάτι στην πίσω πλευρά εκεί που κρεμάω το σκιμερ. Μιλάμε ορυκτό αλάτι... Κατά ταλλα πιστεύω χειμώνα βολεύει ώστε να μην ανάβει ό θερμοστάτης. 

Παρε chiller του χρονου το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλό οοοο οοοοο!!! 

Αλλά λίγο δύσκολο. Πιο φθηνά θα μου βγει να πάρω air condition για το σπίτι να δροσιζομαι κι εγώ. :mp3:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Karlos έγραψε:

Εγώ φοβάμαι μην μου τραβήξουν τον μαγνήτη από το wavemaker...Κατά τα άλλα τα τάισματα και τα τεστακια τα κάνω παρέα με τις κόρες μου! Το γέλιο είναι όταν με φωναζουν γία να ταίσουμε μαζί τις "ευκοιλιες" (eyphylies)

 

Έχει πάρει το μαγνήτη για την άλγη η μικρή στο μισό λεπτό που γύρισα την πλάτη, εγκλώβισε χαλίκι και το μπροστινό τζάμι έχει ένα παντοτινό ενθύμιο. Καλά, στο βίντεο πάνω ο τύπος πήγαινε γυρεύοντας, τα ζουμιά και ειδικά τα τεστάκια που είναι τοξικά τα έχω φυλαγμένα. Ένας βασικός λόγος που προτιμώ τα API είναι το έξυπνο κλείδωμα στο καπάκι τους!

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...